Połącz się z nami

News Chicago

Pamięć o Katyniu i Smoleńsku. Uroczystości rocznicowe na cmentarzu św. Wojciecha w Niles pod Chicago

Opublikowano

dnia

Chicagowskie obchody 77. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę uświetniła obecność Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Kulminacyjnym momentem rocznicowych obchodów zorganizowanych przez Komitet Opieki nad Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską przy Związku Klubów Polskich był uroczysty apel poległych i złożenie wieńców pod pomnikiem na cmentarzu św. Wojciecha w Niels. Pamięć  o pomordowanych i poległych przywołał ppłk Tomasz Bieniak z Dowództwa Garnizonu Warszawa. „Rodacy stajemy dziś do uroczystego apelu pamięci przed Pomnikiem Katyńskim na cmentarzu św. Wojciecha w Niles, aby w 77. rocznicę agresji sowieckiej nas Polskę przywołać pamięć żołnierzy polskich zamordowanych za wierność przysiędze złożonej narodowi i ojczyźnie oraz upamiętnić męczeństwo Polaków, ich prześladowania, aresztowania i deportacje.

Galeria zdjęć

Przywołuję mieszkańców i obrońców Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej, zdradziecko napadniętych 17 września 1939 roku przez sowieckiego agresora… Przywołuję do nas Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnika Sił Zbrojnych Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką Marią Kaczyńską oraz ostatniego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Wołam wszystkich, którzy w tragiczny poranek dziesiątego kwietnia 2010 roku polegli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. W drodze na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej wiernie pracowaliście dla Polski i polegliście wypełniając patriotyczny obowiązek. Pamięć o waszej służbie dla ojczyzny pozostanie na zawsze w sercach rodaków. Stańcie do apelu!”.

Mówiąc o potrzebie pamięci i kultywowania historii oraz przekazywania jej młodemu pokoleniu marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski powiedział między innymi: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Te hasła wypisane na naszych sztandarach i bijące w naszych sercach prowadza nas do wolności, do niezależności. Stoimy przy Pomniku Katyńskim i Tablicy Smoleńskiej. To takie dwa dramatyczne akty w naszej historii. II wojna światowa, IV rozbiór Polski, później to dramatyczne, niewyjaśnione do końca tragiczne wydarzenie. To dramat Polski” – powiedział marszałek.

Wydarzenia sprzed 77 lat przypomniał zgromadzonym Robert Nicpoń, przewodniczący Komitetu Opieki na Pomnikiem Katyński i Tablicą Smoleńską. 17 września 1939 roku Sybiraczka, wolontariuszka założonego przez śp. Wojciecha Seweryna Komitetu Bodowy Pomnika Katyńskiego, Teresa Bijos miała 3 lata. Ojca wezwanego w tym dniu do zakładów naprawczych taboru kolejowego w Łapach z delegacji do Wilna już nie zobaczyła. „Mamusię z pięciorgiem dzieci – ja miałam 3.5 roczku – wywieźli do Kazachstanu. To było 13 kwietnia 1940 roku. Później wróciliśmy szczęśliwie dzięki opatrzności boskiej” – wspominała pani Teresa. Konsul generalny RP w Chicago Piotr Janicki z uznaniem mówił o wieloletnich staraniach Polonii chicagowskiej na rzecz zachowania prawdy o tragicznych wydarzeniach z okresu wojny i czasów współczesnych.

Dla Zbigniewa Zielińskiego z Florydy możliwość uczestniczenia w uroczystościach rocznicowych przy Pomniku Katyńskim przywołała bardzo osobiste wspomnienia. „Na tym pomniku Matka Boska trzyma na rękach kapitana, oficera. Mój ojciec był kapitanem. Kiedy przejeżdżam tędy zawsze wydaje mi się, że to Matka Boska trzyma mojego ojca i dodaje mu otuchy” – powiedział stojący wśród setek uczestników niedzielnych uroczystości pan Zbigniew.

Modlitwę w intencji pomordowanych i poległych odmówił  kapelan Związku Klubów Polskich, ks. Ryszard Miłek. Wśród uczestników niedzielnych uroczystości na cmentarzu św. Wojciecha w Niles, które zapoczątkowała msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona w Bazylice św. Jacka obecny był przebywający czasowo w Chicago łodzianin Wojciech Kubica. „Jestem poruszony tą uroczystością. Jestem pod wrażeniem Polonii, liczebności uczestników tego wydarzenia i tego jak kultywuje się polską tradycję” – powiedział. Wśród gości niedzielnych uroczystości był Maria Seweryn, wdowa po twórcy pomnika śp. Wojciechu Sewerynie oraz ich córka Maria Wójtowicz.

Dziękując w imieniu Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza za przyjęcie i przygotowanie rocznicowych uroczystości z udziałem pododdziału Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, attache wojskowy Ambasady Polskiej w Waszyngtonie, ppłk Karol Sobczyk wyraził uznanie dla organizatorów i Polonii uczestniczącej w rocznicowych obchodach. Spotkanie Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego z Polonią, które odbyło się w niedzielę wieczorem w kościele św. Ferdynanda, zakończyło dwudniowe obchody 77. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

News Chicago

Za pogrzeb „covidowy” zapłaci stan Illinois. Sprawdź czy dostaniesz pieniądze za najbliższych

Opublikowano

dnia

Autor:

Pomoc finansowa związana z pogrzebami podczas pandemii  dla mieszkańców stanu Illinois i całego kraju.

Ogromne straty finansowe większości amerykanów spowodowane pandemią, doprowadziły rząd federalny do ogłoszenia pandemii katastrofą, umożliwiając Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) zaoferowanie pomocy finansowej ponad pół milionowi rodzin, które straciły swoich bliskich na skutek koronowirusa.

„Naszą misją w FEMA jest pomoc ludziom przed w trakcie i po katastrofach” ‐ powiedział pełniący obowiązki administratora FEMA, Bob Fenton.

Osoby, które się kwalifikują do pomocy, mogą dzwonić pod numer 844-684-6333 , pod którym można wypełniać wnioski o pomoc. Wnioskodawcy muszą być obywatelami USA, którzy stracili bliską osobę i ponieśli koszty pogrzebu, po 20 stycznia 2020.

Pomoc jest ograniczona do maksymalnej kwoty 9 tysięcy dolarów.

Źródło:chicago.nbclocal.com
Foto: Flickr/he National Guard

Czytaj dalej

News Chicago

Stan Illinois chce szczepić specyfikiem Johnson&Johnson

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od przyszłego tygodnia w United Center, będzie oferowana szczepionka firmy Johnson&Johnson. Nie wiadomo jak zareagują władze stanowe na ostrzeżenie federalne, aby wstrzymać szczepienia tą szczepionką.

Według doniesień prasowych biura burmistrza, od 20 kwietnia osoby, które umówiły się na wizytę, otrzymają szczepionkę Johnson& Johnson, na którą Departament Zdrowia zgłosił duże zapotrzebowanie ze strony mieszkańców.

Wizyty dla mieszkańców Chicago można już rezerwować na stronie zocdoc.com/vaccine oraz umawiać pod numerem telefonu 312-746-4835. Osobom, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki Pfizer w United Center, znajdująca się w tym punkcie drive-thru, będzie wydawać drugą dawkę.

Mieszkańcy Illinois w wieku 16 lat i starsi, będą otrzymywać szczepienia od 19 kwietnia.

Źródło:chicagotribune.com
Foto: Flickr/Glorius Gaduang

Czytaj dalej

News Chicago

Szantaż w chicagowskich szkołach. W środę pracownicy szkół średnich nie przyjdą do pracy

Opublikowano

dnia

Autor:

Pracownicy szkół średnich z chicagowskich szkół publicznych, odmówią przyjścia do pracy w następną środę, Stawiaja warunki.

Jeżeli plan ponownego otwarcia szkół nie będzie po myśli pracowników CPS, nie wrócą oni do pracy do budynków szkolnych. Chicago Public School określiło 19 kwietnia jako docelową datę otwarcia klas.

Jednak patrząc na duże rozbieżności między zarządem a pracownikami, data ta może okazać się nierealna w dotrzymaniu.

Krytyczne punkty sporne obejmują: zakwaterowanie, plany zajęć w liceach, które minimalizują przenoszenie wirusów, pracę zdalną, zwłaszcza, że większość uczniów pozostanie w systemie zdalnego nauczania oraz szczepionki dla uczniów i ich rodzin.

Źródło:WGNTV
Foto: WGNTV

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Wrzesień 2016
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne