Połącz się z nami

News Chicago

Pamięć o Katyniu i Smoleńsku. Uroczystości rocznicowe na cmentarzu św. Wojciecha w Niles pod Chicago

Opublikowano

dnia

Chicagowskie obchody 77. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę uświetniła obecność Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Kulminacyjnym momentem rocznicowych obchodów zorganizowanych przez Komitet Opieki nad Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską przy Związku Klubów Polskich był uroczysty apel poległych i złożenie wieńców pod pomnikiem na cmentarzu św. Wojciecha w Niels. Pamięć  o pomordowanych i poległych przywołał ppłk Tomasz Bieniak z Dowództwa Garnizonu Warszawa. „Rodacy stajemy dziś do uroczystego apelu pamięci przed Pomnikiem Katyńskim na cmentarzu św. Wojciecha w Niles, aby w 77. rocznicę agresji sowieckiej nas Polskę przywołać pamięć żołnierzy polskich zamordowanych za wierność przysiędze złożonej narodowi i ojczyźnie oraz upamiętnić męczeństwo Polaków, ich prześladowania, aresztowania i deportacje.

Galeria zdjęć

Przywołuję mieszkańców i obrońców Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej, zdradziecko napadniętych 17 września 1939 roku przez sowieckiego agresora… Przywołuję do nas Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnika Sił Zbrojnych Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką Marią Kaczyńską oraz ostatniego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Wołam wszystkich, którzy w tragiczny poranek dziesiątego kwietnia 2010 roku polegli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. W drodze na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej wiernie pracowaliście dla Polski i polegliście wypełniając patriotyczny obowiązek. Pamięć o waszej służbie dla ojczyzny pozostanie na zawsze w sercach rodaków. Stańcie do apelu!”.

Mówiąc o potrzebie pamięci i kultywowania historii oraz przekazywania jej młodemu pokoleniu marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski powiedział między innymi: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Te hasła wypisane na naszych sztandarach i bijące w naszych sercach prowadza nas do wolności, do niezależności. Stoimy przy Pomniku Katyńskim i Tablicy Smoleńskiej. To takie dwa dramatyczne akty w naszej historii. II wojna światowa, IV rozbiór Polski, później to dramatyczne, niewyjaśnione do końca tragiczne wydarzenie. To dramat Polski” – powiedział marszałek.

Wydarzenia sprzed 77 lat przypomniał zgromadzonym Robert Nicpoń, przewodniczący Komitetu Opieki na Pomnikiem Katyński i Tablicą Smoleńską. 17 września 1939 roku Sybiraczka, wolontariuszka założonego przez śp. Wojciecha Seweryna Komitetu Bodowy Pomnika Katyńskiego, Teresa Bijos miała 3 lata. Ojca wezwanego w tym dniu do zakładów naprawczych taboru kolejowego w Łapach z delegacji do Wilna już nie zobaczyła. „Mamusię z pięciorgiem dzieci – ja miałam 3.5 roczku – wywieźli do Kazachstanu. To było 13 kwietnia 1940 roku. Później wróciliśmy szczęśliwie dzięki opatrzności boskiej” – wspominała pani Teresa. Konsul generalny RP w Chicago Piotr Janicki z uznaniem mówił o wieloletnich staraniach Polonii chicagowskiej na rzecz zachowania prawdy o tragicznych wydarzeniach z okresu wojny i czasów współczesnych.

Dla Zbigniewa Zielińskiego z Florydy możliwość uczestniczenia w uroczystościach rocznicowych przy Pomniku Katyńskim przywołała bardzo osobiste wspomnienia. „Na tym pomniku Matka Boska trzyma na rękach kapitana, oficera. Mój ojciec był kapitanem. Kiedy przejeżdżam tędy zawsze wydaje mi się, że to Matka Boska trzyma mojego ojca i dodaje mu otuchy” – powiedział stojący wśród setek uczestników niedzielnych uroczystości pan Zbigniew.

Modlitwę w intencji pomordowanych i poległych odmówił  kapelan Związku Klubów Polskich, ks. Ryszard Miłek. Wśród uczestników niedzielnych uroczystości na cmentarzu św. Wojciecha w Niles, które zapoczątkowała msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona w Bazylice św. Jacka obecny był przebywający czasowo w Chicago łodzianin Wojciech Kubica. „Jestem poruszony tą uroczystością. Jestem pod wrażeniem Polonii, liczebności uczestników tego wydarzenia i tego jak kultywuje się polską tradycję” – powiedział. Wśród gości niedzielnych uroczystości był Maria Seweryn, wdowa po twórcy pomnika śp. Wojciechu Sewerynie oraz ich córka Maria Wójtowicz.

Dziękując w imieniu Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza za przyjęcie i przygotowanie rocznicowych uroczystości z udziałem pododdziału Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, attache wojskowy Ambasady Polskiej w Waszyngtonie, ppłk Karol Sobczyk wyraził uznanie dla organizatorów i Polonii uczestniczącej w rocznicowych obchodach. Spotkanie Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego z Polonią, które odbyło się w niedzielę wieczorem w kościele św. Ferdynanda, zakończyło dwudniowe obchody 77. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

News Chicago

„Wiosna nadeszła!” Festiwal Tulipanów na farmie Richardsona rusza w sobotę

Opublikowano

dnia

Autor:

Cieplejsza pogoda w tym tygodniu pobudziła zakwitanie tulipanów na farmie Richardson, a właściciele zdecydowali, że nadszedł już czas na otwarcie Festiwalu Tulipanów w 2024 roku. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę, 20 kwietnia.

„Wiosna nadeszła!” powiedział George Richardson, który prowadzi gospodarstwo wraz z żoną Wendy, bratem Robertem, żoną Roberta Carol, synem George’a Ryanem i żoną Ryana Kristen. „Cieplejsza pogoda w tym tygodniu naprawdę popchnęła tulipany do przodu w ich cyklu życiowym”.

Do połowy tygodnia zakwitło ponad 150 000 tulipanów z około miliona tych roślin oraz 50 000 żonkili – napisał Richardson w biuletynie farmy, dodając, że ciągu najbliższych kilku dni zakwitnie ich znacznie więcej.

Wendy Richardson przestrzegła, że biorąc pod uwagę niedawne deszcze, rozsądnym rozwiązaniem będzie założenie odpowiednich butów by wyjść na pola tulipanów w ten weekend. Na terenie festiwalu nad jeziorem pojawią się food trucki wraz z koncesjami na piwo i wino.

Otwarty również zostanie sklep z pamiątkami. Budynek, w którym się znajduje oferuje nowoczesne, ogrzewane toalety, a także bar z degustacją win, kawę, gorącą czekoladę i wiele upominków z wiosennymi dekoracjami i motywami tulipanów.

Godziny Festiwalu Tulipanów to: od 11:00AM do 6:30PM od wtorku do niedzieli, w poniedziałki zamknięte. Sklep z pamiątkami będzie otwarty do godziny 7:00PM. Wstęp wynosi 16 USD za osobę, w każdym wieku, od wtorku do piątku oraz 19 USD w soboty i niedziele dla osób w wieku 13 lat i starszych.

Wstęp dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat w soboty i niedziele kosztuje 16 dolarów. Dzieci do 3. roku życia mają wstęp bezpłatny.

Wszyscy płacący goście otrzymują jednego bezpłatnego tulipana, a bilet obejmuje również wstęp na pola kwiatowe, dostęp do obszaru piknikowego wokół jeziora, obszaru aktywnego z Giant Jenga i innymi grami na świeżym powietrzu i nie tylko.

Bilety można kupić w przedsprzedaży na stronie richardsonfarm.com.

Wszystkich zainteresowanych odwiedzeniem Festiwalu Tulipanów 2024 na Richardson Farm zachęcamy do zapisania się do newslettera. Wystarczy wejść na stronę richardsonfarm.com, kliknąć zdjęcie z Festiwalu Tulipanów, a następnie kliknąć „Dołącz do naszego newslettera” w menu „Kontakt”.

Osoby zapisane jako jedne z pierwszych dowiadują się o wszelkich aktualizacjach festiwalu, w tym o przewidywanym czasie jego otwarcia.

Farma Richardsonów znajduje się pod adresem 909 English Prairie Road w Spring Grove.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Richardson Farm, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Powiat Cook daje Chicago 70 mln dolarów na wyżywienie migrantów

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek Rada Komisarzy Powiatu Cook jednomyślnie zatwierdziła przekazanie miastu Chicago do 70 milionów dolarów. Miasto planuje wykorzystać pieniądze do zapewnienia żywności migrantom.

Od sierpnia 2022 r. do Chicago przybyło ponad 39 000 migrantów. Prawdopodobnie jeszcze więcej migrantów zostanie wysłanych do Chicago z granicy z Teksasem, gdy miasto przygotowuje się do organizacji Narodowej Konwencji Demokratów w sierpniu. Chicago jest epicentrum zapewniania migrantom schronienia i innych usług.

W czwartek nie było debaty nad przekazanie funduszy. Jednak dzień wcześniej podczas przesłuchania w komisji niektórzy komisarze z większościowego zarządu Demokratów zaapelowali o większy nadzór nad sposobem wykorzystania pieniędzy przez miasto.

Obawiali się także reakcji wyborców i reprezentowanych przez nich mieszkańców, biorąc pod uwagę napięcie związane z reakcją na pomoc migrantom, zwłaszcza w społecznościach, które od dawna borykają się z trudnościami.

Miasto ma obowiązek przedstawiać miesięczne sprawozdania zawierające szczegółowe informacje na temat sposobu wydatkowania pieniędzy.

70 milionów dolarów pochodzi z nowego funduszu reagowania na klęski żywiołowe i odbudowy powiatu Cook, o wartości 100 milionów dolarów. Wcześniej przeznaczono je na pokrycie kosztów leczenia migrantów, ale teraz przywódcy okręgów twierdzą, że znajdą te pieniądze w swoim budżecie.

Publiczny system opieki zdrowotnej w powiecie Cook jest głównym podmiotem świadczącym opiekę zdrowotną dla nowo przybyłych osób.

W piątek Rada Miejska ma debatować nad zatwierdzeniem 70 milionów dolarów z rezerw budżetowych Chicago na pomoc dla migrantów.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Protestujący w Chicago żądali zwolnienia funkcjonariuszy, którzy zastrzelili Dextera Reeda

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek 18 kwietnia, około 200 osób zebrało się przed główną siedzibą policji w Chicago przy 3510 S. Michigan, aby wziąć udział w proteście prowadzonym przez aktywistów Dextera Reeda.

Celem demonstracji było zwrócenie uwagi na palące problemy brutalności policji, rasizmu systemowego i potrzeby reformy policji w Chicago. Protestujący skandowali hasła, trzymali transparenty i dzielili się osobistymi historiami o spotkaniach z brutalnością policji.

Demonstranci domagali się sprawiedliwości dla ofiar przemocy policyjnej, wzywali do wdrożenia inicjatyw policyjnych kierowanych przez społeczność i wzywali miasto do zajęcia się problemami systemowymi, które utrwalają dysproporcje rasowe w egzekwowaniu prawa.

Protest miał spokojny przebieg.

W miarę jak napięcia między organami ścigania a społecznością wciąż maleją, aktywiści tacy jak obrońcy Dextera Reeda nadal angażują się w działania na rzecz znaczących zmian i bardziej sprawiedliwej przyszłości dla wszystkich.

O zastrzeleniu Dextera Reeda pisaliśmy 10 kwietnia.

Tekst i zdjęcia: Jacek Boczarski
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2016
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu