Połącz się z nami

News USA

„Islam musi uporać się z fundamentalizmem”. Dlaczego błędy polityków prowadzą do śmierci niewinnych ludzi

Opublikowano

dnia

NICE TERRORIST ATTACKAtak terrorystyczny w Nicei odbił się szerokim echem na całym świecie. Przywódcy polityczni, religijni i duchowi łączą się w bólu z obywatelami Francji, którzy po raz kolejny muszą się otrząsnąć z narodowej tragedii. Coraz częściej pojawiają się także głosy, że na świecie robi się za mało, aby zwalczyć terroryzm. Brakuje spotkania z przywódcami muzułmańskimi, dialogu oraz konstruktywnych działań.

Gościem w studio Radia Deon w programie „Kościół Pod Lupą” był ojciec Marek Janowski, proboszcz parafii św. Władysława w Chicago. Duchowny dobitnie mówi, że tragedie z ostatnich miesięcy to dowód na to, że islam powinien zaprzeczyć jakimkolwiek połączaniem z fundamentalistami

„Islam musi się uporać z fundamentalizmem. Rzeczywiście trzeba dokonać tego wyraźnego rozróżnienia między ekstremalnym fundamentalizmem islamskim jaki jest reprezentowany w wydaniu ISIS, a po prostu islamem. Nie można wsadzać tego do jednego worka i mówić, że ISIS to prostu islam. ISIS nie ma wiele wspólnego z islamem”.

W Bollingbrook pod Chicago pojawiły się dwa olbrzymie billboardy, które kierują przekaz bezpośrednio do muzułmanów – „Widzisz coś, odezwij się. Ocal niewinne istnienia”. Ojciec Janowski podkreśla, że takich akcji powinno być więcej

„Akcja billboardowa w Stanach Zjednoczonych, wspaniała inicjatywa, ale trzeba więcej takich akcji. Myślę, że chrześcijanie mają prawo o to by domagać się od przywódców religijnych islamu zdecydowanego stanowiska w sprawie fundamentalizmu. Mają prawo i powinni to robić. Tu chodzi o bezpieczeństwo Europy i niewinnych ludzi, którzy giną na naszych oczach”.

Papież o bezpieczeństwie

Stanowisko w tej sprawie zajął również papież Franciszek, który od samego początku przekonuje, że przywódcy europejscy powinni dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo obywatelom swojego kraju

” Papież nigdzie nie powiedział, aby bezrefleksyjnie i bezkrytycznie otwierać granice i przyjmować wszystkich. Papież mówił wyraźnie o tym, aby Europa dołożyła wszelkich starań, żeby zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom. Więc w tym przypadku zależy to także od rozmów dyplomatycznych, politycznych, od pewnej mądrości politycznej. Należy tak ustawić cały ten problem, że emigracyjny, żeby stworzyć poczucie bezpieczeństwa dla obywateli europejskich”.

Ojciec Janowski przekonuje również o tym, że wydarzenia z Francji, Belgii i Turcji pokazują nam jak ważne powinno być spotkanie z przywódcami muzułmańskimi i podjęcie konstruktywnych działań

„Jeśli wierzymy w jednego Boga na litość Bożą, to możemy przecież się wspólnie spotkać, pomodlić i podjąć jakieś konstruktywne decyzje w tym kierunku, żeby wystąpić przeciwko fundamentalistom”.Marek Janowski

W czwartkowy wieczór w wyniku zamachu terrorystycznego w Nicei zginęły 84 osoby, w tym dwóch obywateli amerykańskich oraz dwie Polki (dane przekazane przez burmistrza miasta Myślenice)

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: CNS photo/Eric Gaillard, Reuters, CNS photo/David Gray, Reuters

News USA

Tuż przed wizytą Joe Bidena zawalił się most w Pennsylwanii. Są ranni

Opublikowano

dnia

Autor:

Most z wieloma samochodami zawalił się dziś rano w Pittsburghu w Pensylwanii, zaledwie kilka godzin przed wizytą prezydenta Joe Bidena w tym mieście. Prezydent ma dziś przylecieć, aby właśnie omówić potrzebę odnowy infrastruktury w kraju. W tym zdarzeniu trzynaście osób zostało rannych.

Ratownicy musieli zjechać na linie o długości 150 stóp, podczas gdy inni utworzyli ludzki łańcuch, aby pomóc uratować wielu ludzi zwisających z autobusu.

Trzy lub cztery pojazdy znajdowały się na dwupasmowym moście podmiejskim, który rozciąga się nad strumieniem w Frick Park, kiedy zawalił się w piątek rano, poinformował komendant straży pożarnej Pittsburgh Darryl Jones. Dziesięć osób doznało obrażeń nie zagrażających życiu, a trzy zostały przetransportowane do pobliskich szpitali.

Obrazy z miejsca katastrofy pokazują autobus na szczycie części mostu, który spadł i pochylił się w górę pod kątem prawie 45 stopni. Urzędnicy poinformowali, że w tym czasie w autobusie byli tylko kierowca i pasażer. Przed autobusem leżał też samochód do góry nogami.

Jones powiedział, że wśród rannych znaleźli się pierwsi ratownicy, którzy próbowali pomóc w oblodzonym terenie.

Gubernator Pensylwanii John Fetterman nazwał most „istotną arterią infrastruktury” dla miasta, dodając:

„To surrealistyczne dzisiejszego ranka widzieć, jak całkowicie się zawalił”.

„Dzięki Bogu, że autobusy szkolne były opóźnione z powodu pogody, więc ruch był mniejszy niż normalnie. Dzięki Bogu, że nie zgłoszono żadnych ofiar w tym momencie. Życzę wszystkim, którzy zostali ranni, bezpiecznego i szybkiego powrotu do zdrowia” – oświadczył Fetterman.

Władze poinformowały, że po zawaleniu wykryto silny zapach gazu ziemnego, linia gazowa została odcięta. Część mieszkańców ewakuowano ze swoich domów.

Mieszkańcom zaleca się nie zbliżanie do tego obszaru.

 

Źródło: abc7

Foto: You Tube, Pittsburgh Public Safety

Czytaj dalej

Kościół

Decyzją Sądu Najwyższego USA instytucje katolickie będą dostawać pieniądze od państwa

Opublikowano

dnia

Autor:

Zmienia się nastawienie państwa do działalności katolickich ośrodków pomocowych i edukacyjnych. Decyzją Sądu Najwyższego nie będą już wykluczane z finansowania stanowego lub federalnego za postępowanie zgodne ze swoimi przekonaniami religijnymi. Dzięki temu będzie mogła działać np. katolicka agencja adopcyjna w Michigan. Sprawę omawia Jezuita Ojciec Paweł Kosiński.

Katolicka agencja adopcyjna w Michigan osiągnęła we wtorek porozumienie ze stanem, które umożliwi agencji dalsze umieszczanie dzieci w domach w sposób zgodny z jej katolicką tożsamością.

Stan Michigan nałożył wymóg nałożony w 2019 r., zmuszający agencje adopcyjne do oddawania dzieci do adopcji również parom osób tej samej płci, aby otrzymać fundusze państwowe. Decyzja oznaczała możliwe zamknięcie katolickiej organizacji charytatywnej św. Wincentego, jednej z najstarszych agencji adopcyjnych i opieki zastępczej w stanie.

„Nauczanie Kościoła katolickiego, a co za tym idzie, polityka adopcyjna św. Wincentego jest zakorzeniona zarówno w wierze, jak i rozsądku: ogólnie rzecz biorąc, dzieci radzą sobie najlepiej w życiu, gdy dorastają z mamą i tatą, którzy są małżeństwem” – oświadczył Rich Budd, dyrektor ds. małżeństwa i życia rodzinnego w diecezji Lansing.

W 2019 r. grupa prawna Becket  złożyła pozew w imieniu St. Vincent Catholic Charities, a także osób, które skorzystały z ich pracy: Shamber Flore, byłego przybranego dziecka umieszczonego w rodzinie przez St. Vincent oraz Melissy i Chada Buck, małżeństwa, które adoptowało pięcioro dzieci ze specjalnymi potrzebami za pośrednictwem św. Wincentego.

Wcześniej stan Michigan zawarł umowę z American Civil Liberties Union (ACLU) – organizacją, której celem jest ochrona praw obywatelskich gwarantowanych przez Konstytucję. Porozumienie zostało zawarte w wyniku pozwu z jakim zwróciły się dwie kobiety w 2017 roku, kiedy adopcji odmówiły im dwie największe organizacje adopcyjnie w stanie: St. Vincent Catholic Charities oraz Bethany Christian Services.

Po zawarciu tej ugody Prokurator Generalna stanu Dana Nessel zamierzała zatrzymać finansowanie publiczne dla organizacji adopcyjnych, które nie przyznają prawa do adopcji tzw. „związkom jednopłciowym”

Według ugody zawartej 25 stycznia tego roku, Departament Zdrowia i Opieki Społecznej stanu Michigan zgodził się nie podejmować żadnych działań przeciwko St. Vincent, a także zgodził się zapłacić 550 000 USD tytułem honorarium i kosztów adwokata firmie Becket.

Do ugody doszło po ważnym orzeczeniu Sądu Najwyższego z zeszłego roku, w którym sąd stwierdził, że miasto Filadelfia naruszyło prawa Pierwszej Poprawki względem katolickiej agencji adopcyjnej, odmawiając współpracy z agencją, chyba że zgodziłaby się ona umieścić dzieci z parami osób tej samej płci .

Melissa i Chad Buck wyrażali swoją radość z decyzji państwa.

„Cieszymy się, że stan Michigan dostrzegł teraz ważną rolę, jaką odgrywają religijne adopcje i agencje opieki zastępczej, takie jak organizacje charytatywne Saint Vincent Catholic Charities, w pomaganiu dzieciom w znalezieniu kochających domów” – powiedziała Melissa Buck.

„Z ulgą przyjęliśmy, że Saint Vincent, we współpracy ze stanem Michigan, może teraz w końcu wrócić do umieszczania bezbronnych dzieci w rodzinach takich jak nasza, bez groźby zamknięcia”.

W 2018 r. Becket poinformował, że katolickie organizacje charytatywne św. Wincentego znalazły więcej nowych rodzin zastępczych niż prawie 90 procent innych agencji w swoim okręgu usługowym, ze szczególnym powodzeniem w znalezieniu domów dla dzieci, które trudno znaleźć. Do tej grupy należą dzieci ze specjalnymi potrzebami, większe grupy rodzeństwa, lub dzieci starsze.

„Dzisiejsze porozumienie to dobra wiadomość dla bohaterskich rodzin zastępczych i agencji wyznaniowych, które współpracują z nimi, aby służyć dzieciom”

– oświadczył Will Bloomfield, główny radca prawny diecezji Lansing, we wtorek.

„Jednomyślna decyzja Sądu Najwyższego z zeszłego roku była jasna: wyznaniowe agencje zastępcze odgrywają ważną rolę i nie należy ich wyłączać z służenia dzieciom i rodzinom”.

 

Źródło: CNA

Foto: You Tube, pixabay/ArtWithTammy

Czytaj dalej

News USA

Sieć 5G nadal w ekspansji. Firma Verizon wierzy że da się ją pogodzić z ruchem lotniczym

Opublikowano

dnia

Autor:

Verizon Communications Inc. poinformował, że wciąż czeka na jasne przepisy rządowe określające, gdzie dokładnie mogą dotrzeć jej sygnały w nadchodzących miesiącach. Ale gigant bezprzewodowy nadal się rozwija i zapewnia łączność dla swoich klientów. Planuje wydać około 10 miliardów dolarów w ciągu kilku lat na rozszerzenie usług 5G przy użyciu licencjonowanego widma radiowego.

Dyrektor naczelny Verizon Communications Inc., Hans Vestberg, poinformował we wtorek, że firma obsługuje już 95 milionów ludzi usługą dużych prędkości, pomimo tymczasowych ograniczeń sygnału komórkowego w pobliżu pasów startowych lotnisk.

Operator telefonii komórkowej i rywal AT&T Inc. napotkał w ostatnich miesiącach sprzeciw ze strony amerykańskich regulatorów bezpieczeństwa lotniczego, dla rozszerzania sieci piątej generacji o nowe częstotliwości pasma C, która zapewnia szybsze prędkości internetowe i jej większą przepustowość.

„Mamy zapewnienie od Białego Domu, że problem ten zostanie rozwiązany wkrótce”- oświadczył Vestberg podczas telekonferencji z analitykami.

„W tej chwili nie ma to wpływu na naszą działalność, ale chcemy, aby problem został rozwiązany tak szybko, jak to możliwe, więc presja jest na wszystkich zaangażowanych, aby to naprawić”- dodał Vestberg.

Verizon poinformował, że około jedna trzecia jego podstawowej bazy klientów już korzysta z telefonów obsługujących 5G. Firma w zeszłym roku zobowiązała się zapłacić około 53 miliardów dolarów za licencje i związane z nimi koszty aukcji, aby zabezpieczyć omawiane fale radiowe w paśmie C, które stanowią kamień węgielny jej strategii 5G.

Firma poinformowała we wtorek, że dodatkowe wydatki na ulepszenia sieci w paśmie C wyniosą w tym roku od 5 do 6 miliardów dolarów, co stanowi największą część szacowanego na 10 miliardów dolarów budżetu do 2023 roku.

Verizon, największy pod względem liczby abonentów operator sieci komórkowej, dodał w grudniu 553 000 nowych abonentów, co oznacza wolniejszy wzrost niż konkurencyjni operatorzy. AT&T na początku tego miesiąca podało wstępne wyniki pokazujące zysk netto w wysokości 880 000 nowych abonentów ostatnich trzech miesiącach 2021 r., podczas gdy T-Mobile US Inc. dodał 844 000.

Operatorzy telefonii komórkowej często zachęcają klientów do zawierania umów abonamentowych, które zazwyczaj rozliczają ich z miesięcznym wyprzedzeniem i stanowią niezawodny strumień przychodów. Jednak Verizon stara się również rozwijać swoją działalność prepaid w miarę dojrzewania branży bezprzewodowej.

W czwartym kwartale dochód netto przypisany Verizon wzrósł do 4,61 mld USD z 4,59 mld USD rok wcześniej. W przeliczeniu na akcję zysk utrzymywał się na stałym poziomie 1,11 USD.

Verizon podał, że całkowita liczba jego połączeń – obejmująca podłączone urządzenia, takie jak smartwatche i tablety, ale nie usługi telefoniczne sprzedawane przez partnerów, takich jak Charter Communications Inc. i Comcast Corp. – wyniosła końcem zeszłego roku 115,4 miliona.

Jednostka prepaid straciła jednak 85 000 klientów w ostatnim kwartale, co odzwierciedla silną konkurencję.

W bieżącym roku Verizon spodziewa się, że przychody z usług bezprzewodowych wzrosną o co najmniej 3%, wyłączając wpływ z przejęcia TracFone.

Akcje Verizon spadły we wtorek o 0,1% w wyniku spadków głównych indeksów w USA.

 

Źródło: wallstreetjournal

Foto: You Tube, pixabay/geralt 

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Popularne