Połącz się z nami

News USA

„Islam musi uporać się z fundamentalizmem”. Dlaczego błędy polityków prowadzą do śmierci niewinnych ludzi

Opublikowano

dnia

NICE TERRORIST ATTACKAtak terrorystyczny w Nicei odbił się szerokim echem na całym świecie. Przywódcy polityczni, religijni i duchowi łączą się w bólu z obywatelami Francji, którzy po raz kolejny muszą się otrząsnąć z narodowej tragedii. Coraz częściej pojawiają się także głosy, że na świecie robi się za mało, aby zwalczyć terroryzm. Brakuje spotkania z przywódcami muzułmańskimi, dialogu oraz konstruktywnych działań.

Gościem w studio Radia Deon w programie „Kościół Pod Lupą” był ojciec Marek Janowski, proboszcz parafii św. Władysława w Chicago. Duchowny dobitnie mówi, że tragedie z ostatnich miesięcy to dowód na to, że islam powinien zaprzeczyć jakimkolwiek połączaniem z fundamentalistami

„Islam musi się uporać z fundamentalizmem. Rzeczywiście trzeba dokonać tego wyraźnego rozróżnienia między ekstremalnym fundamentalizmem islamskim jaki jest reprezentowany w wydaniu ISIS, a po prostu islamem. Nie można wsadzać tego do jednego worka i mówić, że ISIS to prostu islam. ISIS nie ma wiele wspólnego z islamem”.

W Bollingbrook pod Chicago pojawiły się dwa olbrzymie billboardy, które kierują przekaz bezpośrednio do muzułmanów – „Widzisz coś, odezwij się. Ocal niewinne istnienia”. Ojciec Janowski podkreśla, że takich akcji powinno być więcej

REKLAMA REKLAMA

„Akcja billboardowa w Stanach Zjednoczonych, wspaniała inicjatywa, ale trzeba więcej takich akcji. Myślę, że chrześcijanie mają prawo o to by domagać się od przywódców religijnych islamu zdecydowanego stanowiska w sprawie fundamentalizmu. Mają prawo i powinni to robić. Tu chodzi o bezpieczeństwo Europy i niewinnych ludzi, którzy giną na naszych oczach”.

Papież o bezpieczeństwie

Stanowisko w tej sprawie zajął również papież Franciszek, który od samego początku przekonuje, że przywódcy europejscy powinni dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo obywatelom swojego kraju

” Papież nigdzie nie powiedział, aby bezrefleksyjnie i bezkrytycznie otwierać granice i przyjmować wszystkich. Papież mówił wyraźnie o tym, aby Europa dołożyła wszelkich starań, żeby zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom. Więc w tym przypadku zależy to także od rozmów dyplomatycznych, politycznych, od pewnej mądrości politycznej. Należy tak ustawić cały ten problem, że emigracyjny, żeby stworzyć poczucie bezpieczeństwa dla obywateli europejskich”.

Ojciec Janowski przekonuje również o tym, że wydarzenia z Francji, Belgii i Turcji pokazują nam jak ważne powinno być spotkanie z przywódcami muzułmańskimi i podjęcie konstruktywnych działań

„Jeśli wierzymy w jednego Boga na litość Bożą, to możemy przecież się wspólnie spotkać, pomodlić i podjąć jakieś konstruktywne decyzje w tym kierunku, żeby wystąpić przeciwko fundamentalistom”.Marek Janowski

W czwartkowy wieczór w wyniku zamachu terrorystycznego w Nicei zginęły 84 osoby, w tym dwóch obywateli amerykańskich oraz dwie Polki (dane przekazane przez burmistrza miasta Myślenice)

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: CNS photo/Eric Gaillard, Reuters, CNS photo/David Gray, Reuters

News USA

Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie przyjmuje zgłoszenia

Opublikowano

dnia

Autor:

Organizator XIX Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń. Festiwal odbędzie się w Rzeszowie w dniach 12-18 lipca 2023 roku.

Współorganizatorami festiwalu jest Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego. Imprezy festiwalowe odbywać się będą na terenie Miasta Rzeszów oraz Województwa Podkarpackiego.

„W 2019 roku podsumowaliśmy 50-lecie światowych festiwali polonijnych zespołów folklorystycznych w Rzeszowie, które stały się największą polonijną imprezą, prezentującą aktywność artystyczną Polonii i Polaków poza granicami kraju” – napisał w ogłoszeniu Mariusz Grudzień, Dyrektor Festiwalu, Wiceprezes Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

„Po czteroletniej przerwie wracamy z ofertą organizacji kolejnego dziewiętnastego już festiwalu. Przypada on jednak, ze względów politycznych i ekonomicznych, na bardzo trudny czas tak dla zespołów jak i organizatorów tej imprezy.”

REKLAMA REKLAMA

„Mimo wielu przeszkód chcemy utrzymać jej ciągłość mając świadomość jak ważna jest ona zarówno dla wielu środowisk polonijnych, jak i dla Rzeszowa oraz polskiej publiczności.

Zakładamy organizację festiwalu z mniejszą niż dotąd liczbą zespołów i uczestników. Ostateczna jednak ich liczba i skład zależeć będą od liczby i kolejności nadesłanych zgłoszeń. Zastrzegamy sobie jednak wyłączne prawo kwalifikacji zespołów do udziału w festiwalu.

Zastrzegamy sobie także możliwość zmiany z przyczyn od nas niezależnych – zasad organizacyjnych w trakcie przygotowań i organizacji imprezy.”

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie to największa impreza polonijna organizowana od 1969 r., co 3 lata. Wspólne spotkania i występy pozwalają zintegrować się członkom zespołów a wizyta w Polsce umożliwia poznanie kraju przodków.

W pierwszym festiwalu uczestniczyło 12 zespołów z krajów Europy i jeden ze Stanów Zjednoczonych. W ciągu kolejnych lat liczba uczestników rosła.

Więcej informacji na stronie internetowej.

 

Źródło: Polonijna Agencja Informacyjna
Foto: Polonijna Agencja Informacyjna

 

Czytaj dalej

News USA

Arkadiusz Mularczyk był w Waszyngtonie i Nowym Jorku. Dzisiaj odwiedzi Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W czasie swojej wizyty w USA, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Polski, Arkadiusz Mularczyk, uczestniczył w rozmowach z przedstawicielami Kongresu i Departamentu Stanu USA w Waszyngtonie. W czwartek wziął udział m.in. w spotkaniu w konsulacie generalnym RP w Nowym Jorku, a dzisiaj odwiedzi Chicago.

Celem wizyty polskiego polityka jest zapoznanie strony amerykańskiej z raportem dot. strat wojennych i zdobycie poparcia dla kwestii odszkodowań od Niemiec za straty poniesione w czasie II Wojny Światowej.

„Intensywne spotkania z trzynastoma członkami Kongresu US przyniosła wiele nowych pomysłów i inicjatyw. Widzimy pole do współpracy z amerykańskimi prawodawcami i liczymy na wspólne działania w zakresie pozyskania reparacji” napisał Arkadiusz Mularczyk we wpisie na fb.

Minister przyznał, że podróż do Stanów Zjednoczonych traktuje jako pierwszy etap swojej aktywności dyplomatycznej zarówno w USA, jak i na forum ONZ. Uważa, że temat reparacji wojennych od Niemiec powinien być przedstawiony na agendzie międzynarodowej i udało mu się to osiągnąć.

REKLAMA REKLAMA

„Wielu moich rozmówców było zaskoczonych, że Niemcy nigdy nie wypłaciły Polsce odszkodowań wojennych” oznajmił wiceminister spraw zagranicznych w wywiadzie dla polskiego radia. „Myślę, że jest pole do współpracy w amerykańskim Kongresie, ponieważ tu przywiązanie do prawa własności, wolności i praworządności jest bardzo duże”.

Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk spotkał się także z zastępcami sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), zajmującymi się prawami człowieka i Europą.

W czwartek Mularczyk odbył spotkania w kwaterze głównej ONZ w Nowym Jorku z Zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ, Rosemary Dicarlo oraz Melissą Fleming, kierującą globalną komunikacją.

Arkadiusz Mularczyk jest Przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej.

3 października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

Na początku stycznia Mularczyk zwrócił się w tej sprawie do komisji Kongresu USA, przede wszystkim do przewodniczącego Komisji Helsińskiej Kongresu USA, senatora Benjamina Cardina, a także do przewodniczących komisji spraw zagranicznych Kongresu.

 

Źródło: fb, polskie radio
Foto: YouTube, fb

 

 

Czytaj dalej

News USA

6-latek z Michigan wydał 1 tys. USD na jedzenie bawiąc się telefonem swojego taty

Opublikowano

dnia

Autor:

Sześcioletni Mason Stonehouse bawił się telefonem swojego taty przed snem i wydał około 1000 dolarów na jedzenie z Grubhub, dodając hojny 25% napiwek do każdego zamówienia. Rodzina mieszkająca w Chesterfield w stanie Michigan, przeżyła szok.

Jedzenie zaczęło napływać do domu rodziny w Chesterfield Township w pobliżu Detroit około godziny 9:00PM, a wielka parada pizzy, frytek z serem chili i wrapów z kurczakiem pita trwała do późnej nocy.

Zaczęło się od krewetek z Happy’s jako przystawki, kilku kanapek z kurczakiem od Shawarma Yes, a na deser lody od Leo, które tak się złożyło, że były ulubionymi lodami taty.

Mason zamówił także mnóstwo innych przysmaków, w tym duże krewetki, sałatki, shoarmę, kanapki i inne potrawy.

REKLAMA REKLAMA

Tata Masona, Keith, był dość oszołomiony sytuacją – dopóki nie zorientował się, co się stało. Spojrzał w telefon i zobaczył komunikat:

„Ostrzeżenie o oszustwie Chase: 439 USD za pizzę”

Ojciec przedsiębiorczego chłopca próbował dzwonić do restauracji, aby wstrzymać zamówienia, ale powiedzieli mu, że musi skontaktować się z Grubhub.

Mama, Kristin, powiedziała Associated Press, że Mason jest niezwykle inteligentny i czyta odkąd skończył 2,5 roku. Jej mąż użył aplikacji Grubhub na swoim telefonie, aby zamówić obiad przed jej wyjazdem i prawdopodobnie zostawił aplikację otwartą. Mason wziął telefon, ukrył się w piwnicy i zaczął zamawiać swoją ucztę.

Rodzice chłopca odbyli rozmowę z Masonem następnego dnia i opowiedzieli mu, że to, co zrobił, było podobne do kradzieży. Otworzyli skarbonkę syna i zabrali mu 115 dolarów, które dostał na urodziny w listopadzie, by częściowo pokryły koszty wystawnej kolacji.

Po tym wydarzeniu Grubhub skontaktował się z rodziną Stonehouse i zaoferował im kartę podarunkową o wartości 1000 USD.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, Kristin Stonehouse

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

Popularne w tym miesiącu