Połącz się z nami

News Chicago

Prośba do arcybiskupa Blase Cupicha „Nie zamykajcie nam ukochanego Wojciechowa” ZOBACZ PETYCJĘ

Opublikowano

dnia

Wojciechowo jednak będzie zamknięte taka jest decyzja metropolity Chicago abp Blase Cupicha. Nie pomogła nawet darowizna zmarłego parafianina. Parafianie i mieszkańcy Chicago nie załamuja rąk i robią co mogą, aby uratować historyczną świątynię. Chcą wpłynąć na decyzję pasterza archidiecezji i na stronie chance.org namawiąją do podpisywania petycji w tej sprawie. Z kolei Archidiecezja Chicago jest na etapie reorganizacji i prosi wszystkich o pomoc. Wystarczy wypełnić ankietę umieszczoną na stronie archidiecezji www.archchicago.org/renew

Archidiecezja w Chicago zmuszona jest po raz kolejny podjąć decyzję o zamknięciu kościoła św. Wojciecha w dzielnicy Pilsen.

Relacja Emilii Sadaj

Prywatna darowizna od anonimowego parafianina nie zdoła pokryć kosztów remontu świątyni tym bardziej, iż jak się okazało, obiecana kwota 3 milionów dolarów, faktycznie jest dużo niższa. Podarunek był w postaci akcji giełdowych, oszacowanych ostatecznie na 1,5 miliona dolarów.

wojciechowoArchidiecezja stwierdziła również, iż wyludniająca się w szybkim tempie parafia nie znajdzie środków na bieżące utrzymanie. “To łamie nasze serca” – skomentował smutną sytuację Richard Olszewski, parafianin od czterech pokoleń.

Środki zebrane w ramach kampanii ratującej świątynię zostaną wykorzystane na pokrycie części długów parafii, reszta zostanie przeznaczona na kościół św. Pawła, również w dzielnicy Pilsen.

Jeśli nic się nie wydarzy nadzwyczajnego, to kościół pod wezwaniem świętego Wojciecha wkrótce zamknie swoje drzwi. Jedna z najstarszych polonijnych parafii w Chicago przez ponad wiek służyła Polonii oraz innym mieszkańcom dzielnicy Pilsen. Zamknięcie kościoła to część większej restrukturyzacji Archidiecezji.

Jednym ze znawców historii kościoła jest dziennikarz chicagowski Marek Dobrzycki. Przypomina on, że parafia w Pilsen na początku XX wieku była trzecią najważniejszą dla Polonii w Chicago

„Ten kościół rozpoczął trend budowy polskich kościołów. Kostka i Trójcowo były zlokalizowane przy Trójkącie Polonijnym, ale kościół św. Wojciecha został zbudowany w dzielnicy Pilsen na ulicy 17 i Ashland. Wtedy [dla Polaków – red] to był kawałek drogi.

Sama budowa kościoła nie była łatwa. Kolumny były na tyle duże, że ekipy zostały zmuszone zamknąć okoliczne ulice

„W trakcie budowy osiem dużych kolumn było na tyle problemem, że trzeba było zamknąć skrzyżowanie ulic 17 i Ashland, żeby je dowieść i wstawić na przodzie kościoła”.

12717455_10205947320306385_5927596202483679563_nPrzez 102 lata parafia pod wezwaniem św. Wojciecha była ważnym miejscem dla mieszkańców Pilsen i chicagowskiej Polonii. Nad ołtarzem wyryty jest napis staropolszczyzną – „BOGU – RODZICA DZIEWICA BOGIEM WSŁAWIONA MARYA”. Do słowa Maryja dopisane jest litera <Y>”.
Wielu parafian chciało uratować kościół przed zamknięciem, ale ich pieniądze nie wystarczyły na kosztowny remont wież. Dodatkowo w dzielnicy Pilsen część kościołów ma zostać połączona. Ich konsolidacja ma nastąpić latem tego roku.

Jeszcze jesienia ubiegłego roku metropolita Chicago Blase Cupich spotkał się z ponad 600 księżmi. Duchowni debatowali na temat zamknięcie chicagowskich parafii w niedalekiej przyszłości. Archidiecezja zbierała również informacje na temat ilości wiernych w danych parafiach. Spotkanie arcybiskupa Cupicha odbyło się w ramach wewnętrznych badań archidiecezji nazwanych „zmiana krajobrazu Kościoła w Chicago”.

Księża otrzymali specjalne karty, a w nich mieli podać dane statystyczne we własnych parafiach. O badaniach i dyskusji z księżmi wypowiedział się rzecznik archidiecezji – „populacja, etniczność oraz mniejsza ilość wiernych na mszach świętych. Z tym borykają się chicagowskie parafie. Archidiecezja wynosi z tego wnioski i chce dostosować do nich długoterminowy plan”.

Petycja w sprawie niezamykania Wojciechowa KLIKNIJ PONIŻEJ

https://www.change.org/p/petitioning-archbishop-blase-j-cupich-stop-the-closure-of-st-adalbert-parish?recruiter=229223501&utm_source=share_petition&utm_medium=facebook&utm_campaign=share_page&utm_term=des-lg-no_src-custom_msg&fb_ref=Default

Aby podpisać petycję wystarczy podać swoję imię i nazwisko, adres poczty elektronicznej oraz adres zamieszkania. Chętni mogą także napisać swoje uzasadnienie. Do tej pory petycję podpisało 286 osób. Jak informują pomysłodawcy petycja zostanie przekazana do Archidiecezji Chicago na biurko abp Blase Cupicha.

 

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: dnainfo.com, cbslocal.com
Foto: Flickr.com/ Señor Codo

 

News Chicago

Czy Chicago powinno pozostać miastem-sanktuarium? Mieszkańcy mają prawo głosu

Opublikowano

dnia

Autor:

W ostatni weekend do Chicago przyjechało 12 kolejnych autobusów w imigrantami wysłanymi z granicy Teksasu z Meksykiem. Ponieważ Wietrzne Miasto stara się uporać z rosnącą liczbą migrantów, doświadczając coraz głębszego kryzysu, część radnych chce aby wybór pozostawiono mieszkańcom.

Obecnie w schroniskach miejskich przebywa blisko 9 000 migrantów, a kolejne 2 000 wciąż czeka na miejsce, koczując w placówkach komisariatów policji, na lotniskach O’Hare i Midway.

Biorąc pod uwagę, że miasto wydaje szacunkowo 5 milionów dolarów tygodniowo na zakwaterowanie i utrzymanie migrantów, oznacza to ponad 200 milionów dolarów na cały rok kalendarzowy, chociaż niektórzy uważają, że rzeczywista kwota jest znacznie wyższa.

Dlatego niektórzy urzędnicy naciskają, aby mieszkańcy głosowali czy chcą aby Chicago pozostało miastem-sanktuarium. Dwóch radnych z nalega, aby przeprowadzić w tej sprawie referendum.

Chicagowski Radny Anthony Beale z 9. Okręgu jest jednym z dwóch radnych opowiadających się za umieszczeniem takiego referendum w pierwszej turze do głosowania w marcu 2024 r. Ankieta zadałaby bezpośrednie pytanie wyborcom: „Czy Chicago powinno pozostać miastem-sanktuarium?”

„W tej chwili mamy do czynienia z ogromną, ogromną katastrofą tutaj, w Chicago, i musimy sobie z tym poradzić. Nikt nigdy nie zapytał wyborców, ludzi, którzy faktycznie głosują i płacą podatki tutaj, w mieście Chicago, czy chcą pozostać miastem-sanktuarium” – powiedział Beale.

Obecnie Chicago objęte jest tak zwanym rozporządzeniem „Miasto powitalne”(Welcome City”), co oznacza, że urzędnicy nie pytają imigrantów o ich status, a policja nie współpracuje z władzami Urzędu Imigracyjnego ICE.

Radny Beale twierdzi, że gdyby referendum w sprawie miasta-sanktuarium zakończyło się pomyślnie i przeszło, Chicago utraciłoby status miasta przyjaznego.

O tym, że miasto planuje zbudować namiotowe obozy zimowe dla imigrantów, których koszt wyniesie 29,3 mln USD pisaliśmy 8 września, o podpisanej w tej sprawie umowie 21 września.

Do tej pory do miasta przyjechało autobusami ponad 14 000 osób i będzie ich więcej.

Ich utrzymanie będzie kosztować podatników ponad 255,7 mln dolarów do 31 grudnia i znacznie ponad 300 mln dolarów po realizacji przez burmistrza Brandona Johnsona planu utworzenia namiotowych baz.

O tym, że przewidywany niedobór budżetu miasta wyniesie 538 milionów dolarów w roku podatkowym 2024, pisaliśmy 18 września.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Biuro Sekretarza Stanu Illinois rozszerza program „Skip-the-Line”. Umów się na wizytę

Opublikowano

dnia

Autor:

Urzędnicy Illinois ogłosili, że rozszerzają stanowy program „Skip-the-Line” w wybranych lokalizacjach Biura Sekretarza Stanu. W ciągu trzech tygodni od wprowadzenia programu zarezerwowano ponad 150 000 wizyt. „Skip-the-Line” odniósł sukces.

Program „Skip-the-Line”, który rozpoczął się 1 września, wymaga umawiania spotkań w przypadku wielu zadań realizowanych w placówkach Department of Motor Vehicles DMV w Illinois, a zmiana ta miała na cale skrócenie czasu oczekiwania petentów.

Zmiana dotyczy 44 najbardziej ruchliwych placówek DMV w stanie, dla osób poszukujących określonych usług, takich jak zdanie egzaminu na prawo jazdy w samochodzie lub uzyskanie REAL ID.

W tym tygodniu biuro Alexii Giannouliasa ogłosiło nowe dodatki do tego programu, w tym otwarcie dwóch ośrodków „tylko dla seniorów” w obszarze metra Chicago. Miejsca te będą świadczyć dodatkowe usługi w zakresie prawa jazdy dla osób starszych, co ma na celu zapewnienie kierowcom w całym mieście dodatkowych godzin spotkań.

Usługi seniorom będą oferować: Evanston Civic Center, zlokalizowane pod adresem 2100 Ridge Road w Evanston, oraz Seat Geek Stadium, zlokalizowane pod adresem 7000 South Harlem Avenue w Bridgeview.

Z komunikatu wynika, że w przypadku mieszkańców w wieku 65 lat i starszych umawianie wizyt w tych placówkach nie będzie wymagane.

Zwiększy się także liczba dostępnych wizyt w innych placówkach oferujących tego typu usługi. Według urzędników Biura Sekretarza Stanu, dzięki dotychczasowemu sukcesowi programu, dostępnych będzie ponad 1300 dodatkowych spotkań w celu przeprowadzenia egzaminów na prawo jazdy.

Ponadto funkcje call center będą dostępne dla mieszkańców w wieku 70 lat i starszych, którzy potrzebują egzaminu drogowego. Mieszkańcy ci mogą dzwonić pod numer 800-252-8980.

Tylko jedna placówka na terenie Chicago, zlokalizowana w State and Randolph w Loop, od czasu wdrożenia programu umożliwia świadczenie usług bez wcześniejszego umówienia się.

Kierowców zachęca się również do korzystania z usług internetowych biura Sekretarza Stanu, które obejmują odnowienie prawa jazdy lub dowodu osobistego oraz naklejki z tablicą rejestracyjną bez wychodzenia z domu.

Należy jednak pamiętać, że jeśli kierowcy będą próbowali uzyskać dokument REAL ID, nie będą mogli dokończyć tego procesu online i będą musieli umówić się na spotkanie.

Aby umówić się na spotkanie, mieszkańcy mogą odwiedzić stronę ilsos.gov lub zadzwonić pod numer 844-817-4649.

Program „Skip-the-Line” wydłuża również godziny pracy wszystkich DMV. Obiekty są teraz czynne w godzinach 8:00AM – 5:30PM, od poniedziałku do piątku. 16 placówek DMV obsługuje kierowców także w soboty, w godzinach od 8:00AM do 12:30PM.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Biura Sekretarza Stanu Illinois
Czytaj dalej

News Chicago

Sztuka Lucha Teotl zamienia scenę Teatru Goodman w pełną emocji arenę wrestlingu

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzięki sztuce pt.”Lucha Teotl” wrestling wkracza na scenę podczas niezwykle emocjonującej i wciągającej widzów, 90-minutowej przygody – wszyscy poczują tętniącą życiem akcję na ringu. Zapaśnicza arena w Teatrze Goodman stanowi idealne tło dla dramatu i bogatej historii kulturalnej lucha libre.

Lucha libre to odmiana wrestlingu, która rozwinęła się w Meksyku. Wyróżnia się przede wszystkim tym, że wrestlerzy, zwani luchadorami, chronią swoją tożsamość osobistą nosząc maski i występują pod nieprawdziwym imieniem.

Maski są kreowane na symbol tożsamości i godności wrestlera. Jej utrata, na przykład w walce typu mask vs. mask, jest odbierana jako upadek luchadora i często koniec jego kariery.

Maska może zostać przekazana, na przykład ojciec może oddać swoją maskę synowi, który też jest luchadorem. Niektórzy zawodnicy noszą maski w miejscach publicznych nawet poza wydarzeniami związanymi z wrestlingiem.

Spektakl „Lucha Teotl” został pierwotnie opracowany we współpracy z Prism Movement Theatre i wyprodukowany we współpracy z CLATA i Narodowym Muzeum Narodowej Sztuki Meksykańskiej w ramach festiwalu Destinos 2023. Scenariusz i reżyseria: Christopher Llewyn Ramirez i Jeff Colangelo.

Aktorzy i zapaśnicy luchadores w maskach reprezentujących azteckich bogów odgrywają ekscytującą historię zapaśniczą opowiadającą o rodzinie, honorze, tradycji i odkupieniu.

„Lucha Teotl” to sztuka o wrestlingu, zawierająca poziom przemocy typowy dla telewizyjnego meczu wrestlingu. W przypadku widzów poniżej 10. roku życia zalecana jest opieka rodziców.

Sztuka będzie grana w Teatrze Gooodman od 29 września do 29 października.

Bilety w cenie od 25 dolarów dostępne są tutaj.

Źródło: GoodmanTheatre
Foto: YouTube, Goodman Theatre
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

kwiecień 2016
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu