Polonia Amerykańska
W piątek rano spotkanie w sprawie Kościoła św. Wojciecha. Walczmy o jego ocalenie

Walka o Kościół Św. Wojciecha trwa. Wszyscy, którym zależy aby utrzymać jego status jako historycznego zabytku, są proszeni o przybycie na spotkanie z przedstawicielami komisji ds. zabytków, które odbędzie się w piątek, 10 maja.
Spotkanie odbędzie się o godzinie 9.30AM w budynku City of Chicago Coucil Chamber przy 120 N. LaSalle, w sali na II piętrze. W czasie spotkania ponownie rozpatrywany będzie los 150-letniej parafii z Kościołem Św. Wojciecha – perłą architektury i naszego patriotyzmu.
Każda z osób będzie miała prawo do głosu i będzie mogła się wypowiedzieć w ograniczonym czasie 3 minut. Organizatorzy spotkania bardzo proszą o liczne przybycie, jeszcze przed jego rozpoczęciem.
Kościół mieszczący się pod adresem 1650 W. 17th St. został zbudowany na początku XX wieku przez polskich imigrantów na wzór bazyliki św. Pawła w Rzymie. Został ukończony w 1914 r. ale w 2016 roku Archidiecezja Chicago ogłosiła, że kościół zostanie zamknięty ze względu na malejącą liczbę wiernych i wysokie koszty utrzymania.
Ostatnią Mszę Św. odprawiono tu 14 lipca 2019 r., a archidiecezja połączyła parafię z kościołem św. Pawła, kolejnym kościołem katolickim oddalonym o około milę, w Pilsen.
Od czasu zamknięcia Kościoła św. Wojciecha, dzielnica toczy spory o jego los. W zeszłym roku archidiecezja i parafia św. Pawła przeniosły pomnik – dokładną marmurową replikę Piety Michała Anioła – do Kościoła św. Pawła po miesiącach protestów, których kulminacją było zatrzymanie czterech osób za próbę zablokowania jej usunięcia.
W sierpniu zeszłego roku dawni parafianie i konserwatorzy zabytków ponownie zaprotestowali po tym, jak archidiecezja i parafia rozpoczęły usuwanie witraży z budynku. O sprawie pisaliśmy 16 sierpnia.
To skłoniło władze miasta do wydania dla budynku rekomendacji dotyczącej zabytku, co zapewnia mu taką samą ochronę jak zatwierdzenie jako formalnego punktu orientacyjnego, tzw. „landmark” i miało zapobiec dalszemu usuwaniu większej liczby witraży.
Archidiecezja i parafia sprzeciwiły się jednak zaleceniu, ponieważ komplikuje ono sprzedaż nieruchomości.
Zanim usunięto witraże, zostały one sfotografowane przez Polish Heritage 3D – projekt mający na celu digitalizację polskich artefaktów kulturowych w USA.
Źródło: inf. własna, suntimes
Foto: Polish Heritage 3D
Polonia Amerykańska
Joanna Dratwa i jej dzieci w Ghanie: Apel do serc na całym świecie

W świecie, gdzie informacje z najdalszych zakątków globu docierają do nas jednym kliknięciem, są takie historie, które na długo zapadają w pamięć. Bohaterką jednej z nich jest Joanna Dratwa – Polka, która porzuciła życie w Stanach Zjednoczonych, by na stałe zamieszkać w Ghanie i prowadzić tam szkołę dla najbiedniejszych dzieci. W rozmowie na naszej antenie mówi o wyzwaniach, które stawia przed nią rzeczywistość oraz o wielkiej sile wspólnego działania. Za tą siłą stoją nasze otwarte serca.
Z Chicago do afrykańskiej wioski
Joanna Dratwa gościła już w naszym studiu, a od pewnego czasu łączy się z Radiem Deon Chicago by na naszej antenie, w audycji Halo Ghana, opowiadać o realiach życia mieszkańców biednej wioski w tym kraju oraz dzieciach, którym pomaga. Dzielna Polka mówi nie tylko o tym, jak wygląda życie w Afryce, ale również pokazuje, jak można realnie pomagać i co robi tu polonijna fundacja.
Po raz pierwszy przyjechała do Ghany na jeden miesiąc w listopadzie 2023 roku jako wolontariuszka. Wtedy zobaczyła na własne oczy niedożywione i chore dzieci. “Ten wyjazd zmienił mi całe życie” przyznaje nasza rozmówczyni, która wróciła wtedy do Chicago z głębokim przekonaniem, że jak najszybciej przeprowadzi się do Ghany na stałe.
“Spakowałam walizki, sprzedałam biznes, sprzedałam dom i wyprowadziłam się” mówi Joanna. Od tamtej pory rozpoczęła się intensywna praca nad rozwijaniem szkoły i fundacji.
Nasza rozmówczyni mieszka w osadzie położonej tuż nad oceanem, gdzie życie toczy się w bardzo skromnych warunkach, a większe zakupy wymagają niemal czterogodzinnej podróży autobusem do stolicy. Do prowadzonej przez Polkę szkoły uczęszcza obecnie 121 dzieci. Gdy przejęła opiekę nad tą placówką, uczniów było tylko 90.
Fundacja, która daje realne efekty
Fundacja Joanny Dratwy 4 Kids Africa to dowód jak jedna osoba wspierana finansowo przez ludzi dobrej woli może realnie zmieniać świat. Tu wszystko jest jak najbardziej przejrzyste i 100% wpłat trafia na potrzeby dzieci – na jedzenie, lekarzy, szkołę i jej remonty.
Dzięki wpłatom darczyńców udało się m.in. założyć światło w domach, a teraz fundacja planuje instalację paneli solarnych. “Zawsze się znajdują jakieś dobre duszy, które pomagają i razem możemy budować więcej” – zaznacza nasza rozmówczyni.
Joanna rozmawia już z elektrykami ze Stanów, którzy pomagają dobrać odpowiedni sprzęt. Montaż instalacji wykorzystującej energię słoneczną rozpocznie się zaraz po porze deszczowej. To ważne, ponieważ Polka chce wstawić do szkoły telewizor, by dzieci mogły obejrzeć edukacyjne filmy i zobaczyć świat poza swoją wioską.
Edukacja przez inspirację
Jednym z pomysłów fundacji był tzw. „dzień kariery” w szkole. Dzieci przebierały się za lekarzy, fryzjerki, rolników czy żołnierzy. Okazało się jednak, że bardzo mało wiedzą o świecie, nie znają zbyt wielu zawodów, a nawet nie zdają sobie sprawy, że w samolocie pracują ludzie.
“Dzieci tutaj nie mają Internetu, nie mają telewizora i nie mają pojęcia o tym, co się dzieje na świecie i nie wiedzą, że istnieją zawody, nie wiedzą, że jest coś takiego jak praca architekta czy stewardesy, nie mają tego exposure, co u nas to jest tak naprawdę naturalne i oni nawet nie mają się skąd dowiedzieć, kim mogą zostać.”
Joanna tłumaczy, że niektóre dzieci nigdy nie były w stolicy. Gdy jadą z nią do lekarza, ich mamy – mimo że starsze – patrzą na miasto z zachwytem. Dla nich to inna planeta.
“Będziemy im pokazywać po prostu, że mogą marzyć więcej i to jest coś, co naprawdę może ich zmienić na zawsze”, przekonuje Polka.
Nie współczucie, a zmiana
Joanna Dratwa podkreśla, że jej celem nie jest wzbudzanie litości, ale inspirowanie. Fundacja nie chce pokazywać tylko smutnych obrazów dzieci ze spuchniętymi brzuszkami, ale efekty, które przynosi jej działalność – realną zmianę.
Dzieci, które wcześniej były chore i niedożywione, dziś są czyste, uśmiechnięte, bawią się, uczą, mają prawdziwe dzieciństwo!
Zaproszenie do Ghany
Fundacja musi opłacić swoich lokalnych pracowników. Ale jeśli byłoby więcej wolontariuszy to te koszty byłyby mniejsze. Dlatego Joanna Dratwa serdecznie zaprasza wszystkich chętnych, którzy chcieliby pomóc pracując wolontaryjnie. Kontaktować można się przez Facebook lub WhatsApp.
My też możemy pomóc pomagać
Fundacja 4KidsAfrica działa dzięki ludziom dobrej woli – wielu z nich wspiera ją regularnymi wpłatami. Każdy może mieć swój udział w tym wspaniałym dziele! A dla dzieci w Ghanie nawet 50 czy 100 dolarów miesięcznie robi ogromną różnicę.
POMAGAMY DZIELNEJ POLCE i JEJ AFRYKAŃSKIM DZIECIOM!!!
Wejdź na 4KidsAfrica lub profil na Facebooku – tam znajdziesz więcej informacji. Wpłat można także dokonywać za pośrednictwem zbiórki GoFundMe.
Źródło: informacja własna
Fot: 4KidsAfrica
Galeria
Msza św., Procesja Bożego Ciała i Piknik Jezuicki, 22 czerwca, Casa Italia. Fot. Ryszard Siek
Kościół
70-lecie Amerykańskiej Częstochowy w Doylestown – Jubileusz Nadziei i Wdzięczności

Tysiące wiernych, duchownych i przedstawicieli polonii amerykańskiej zgromadziło się w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, by wspólnie świętować jubileusz 70-lecia istnienia tego wyjątkowego miejsca. Uroczystości upłynęły pod znakiem dziękczynienia, modlitwy i jedności – nie tylko z przeszłością, ale i z przyszłością.
Sanktuarium Nadziei – serce Polonii w USA
Założona w 1955 roku przez o. Michała Zembrzuskiego OSPPE Amerykańska Częstochowa stała się jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego poza granicami Polski. Znajdujące się na malowniczym wzgórzu Beacon Hill Sanktuarium przyciąga rocznie setki tysięcy pielgrzymów – nie tylko Polaków, ale i katolików różnych narodowości.
“Ten jubileusz to nie tylko kamień milowy, ale głęboki moment łaski — zaproszenie do odnowienia nadziei, wzmocnienia wiary i ponownego zawierzenia przyszłości Matce Bożej” – mówił podczas homilii o. Krzysztof Wieliczko OSPPE, przełożony paulinów w USA.
Uroczysta Liturgia i koncert patriotyczny
Główne obchody 70-lecia odbyły się w niedzielę 29 czerwca i miały charakter otwarty. O godzinie 10:30 rozpoczął się koncert patriotyczny, który poprzedził bilingwalną Mszę Świętą sprawowaną o 11:30. Eucharystii przewodniczył arcybiskup Filadelfii, abp Nelson Pérez, w koncelebrze z duchowieństwem z Polski, USA i Kanady.
Liturgia była wyrazem wdzięczności za minione dekady służby i wiary, a zarazem symbolicznym otwarciem na nowy etap – wpisujący się w Rok Jubileuszowy 2025, ogłoszony przez papieża Franciszka jako Rok Nadziei.
Dziedzictwo, które łączy pokolenia
Historia Sanktuarium jest silnie związana z losami Polonii w Ameryce. Pierwszą kaplicę zbudowano w… stodole, gdzie umieszczono kopię Cudownego Obrazu z Jasnej Góry. Dzisiejszy kościół – mogący pomieścić ponad 1 400 wiernych – został poświęcony w 1966 roku z udziałem prezydenta Lyndona B. Johnsona.
W ciągu dekad miejsce to zyskało miano duchowej stolicy Polonii w USA. Na jego terenie znajduje się m.in.:
- replika Kaplicy Jasnogórskiej,
- Cmentarz Weteranów Polonijnych,
- liczne kaplice i aleje różańcowe,
- oraz monumentalne organy Austin poświęcone bł. Jerzemu Popiełuszce, niedawno gruntownie odrestaurowane.
Nowy rozdział: wdzięczność i przyszłość
Wszystko, co wydarzyło się w minioną niedzielę w Doylestown, było nie tylko celebracją przeszłości, ale przede wszystkim spojrzeniem ku przyszłości. Duchowni paulińscy podkreślają, że planowane są kolejne inwestycje, wydarzenia duszpasterskie i działania integrujące kolejne pokolenia wiernych.
“Czujemy, że Amerykańska Częstochowa wciąż ma misję do spełnienia – nie tylko dla Polonii, ale i dla całego Kościoła w USA” – powiedział o. Marcin Ćwierz OSPPE.
Monika Adamski/Radio Rampa
Foto: Radio Rampa
-
Polonia Amerykańska2 tygodnie temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News USA4 tygodnie temu
Polowanie na ojca oskarżonego o zamordowanie trzech córek przejęły władze federalne
-
Kościół2 tygodnie temu
Kościół św. Wojciecha oficjalnie zabytkiem. Obrońcy historycznej świątyni zwyciężyli
-
Galeria4 tygodnie temu
“Alicja w Krainie Czarów” Studia Teatralnego Modjeska, Vittum Theater, 8 czerwca
-
News USA4 tygodnie temu
Los Angeles protestuje przeciwko nalotom ICE. Interweniowała Gwardia Narodowa
-
News Chicago2 tygodnie temu
Mieszkańcy Illinois zapłacą więcej: Nowa fala podatków już od 1 lipca
-
News USA4 tygodnie temu
Nowy zakaz podróży do USA dla obywateli 19 krajów już obowiązuje
-
News Chicago3 tygodnie temu
Chicago jest gotowe na protesty anty-ICE, mówi Johnson, krytykując Trumpa jako „tyrana”