Polonia Amerykańska
W piątek rano spotkanie w sprawie Kościoła św. Wojciecha. Walczmy o jego ocalenie

Walka o Kościół Św. Wojciecha trwa. Wszyscy, którym zależy aby utrzymać jego status jako historycznego zabytku, są proszeni o przybycie na spotkanie z przedstawicielami komisji ds. zabytków, które odbędzie się w piątek, 10 maja.
Spotkanie odbędzie się o godzinie 9.30AM w budynku City of Chicago Coucil Chamber przy 120 N. LaSalle, w sali na II piętrze. W czasie spotkania ponownie rozpatrywany będzie los 150-letniej parafii z Kościołem Św. Wojciecha – perłą architektury i naszego patriotyzmu.
Każda z osób będzie miała prawo do głosu i będzie mogła się wypowiedzieć w ograniczonym czasie 3 minut. Organizatorzy spotkania bardzo proszą o liczne przybycie, jeszcze przed jego rozpoczęciem.
Kościół mieszczący się pod adresem 1650 W. 17th St. został zbudowany na początku XX wieku przez polskich imigrantów na wzór bazyliki św. Pawła w Rzymie. Został ukończony w 1914 r. ale w 2016 roku Archidiecezja Chicago ogłosiła, że kościół zostanie zamknięty ze względu na malejącą liczbę wiernych i wysokie koszty utrzymania.
Ostatnią Mszę Św. odprawiono tu 14 lipca 2019 r., a archidiecezja połączyła parafię z kościołem św. Pawła, kolejnym kościołem katolickim oddalonym o około milę, w Pilsen.
Od czasu zamknięcia Kościoła św. Wojciecha, dzielnica toczy spory o jego los. W zeszłym roku archidiecezja i parafia św. Pawła przeniosły pomnik – dokładną marmurową replikę Piety Michała Anioła – do Kościoła św. Pawła po miesiącach protestów, których kulminacją było zatrzymanie czterech osób za próbę zablokowania jej usunięcia.
W sierpniu zeszłego roku dawni parafianie i konserwatorzy zabytków ponownie zaprotestowali po tym, jak archidiecezja i parafia rozpoczęły usuwanie witraży z budynku. O sprawie pisaliśmy 16 sierpnia.
To skłoniło władze miasta do wydania dla budynku rekomendacji dotyczącej zabytku, co zapewnia mu taką samą ochronę jak zatwierdzenie jako formalnego punktu orientacyjnego, tzw. „landmark” i miało zapobiec dalszemu usuwaniu większej liczby witraży.
Archidiecezja i parafia sprzeciwiły się jednak zaleceniu, ponieważ komplikuje ono sprzedaż nieruchomości.
Zanim usunięto witraże, zostały one sfotografowane przez Polish Heritage 3D – projekt mający na celu digitalizację polskich artefaktów kulturowych w USA.
Źródło: inf. własna, suntimes
Foto: Polish Heritage 3D
News Chicago
Daniel Obajtek w Chicago! Promocja książki „Jeszcze nie skończyłem” już dziś w Copernicus Center

Już dziś, 18 lipca, w Copernicus Center w Chicago odbędzie się wyjątkowe spotkanie z Danielem Obajtkiem – byłym prezesem Orlenu, a obecnie europosłem. Wizyta w Stanach Zjednoczonych związana jest z premierą jego najnowszej książki zatytułowanej „Jeszcze nie skończyłem”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czarna Skrzynka.
„Jeszcze nie skończyłem” to nie tylko autobiografia, ale także mocny głos w sprawach polskiej gospodarki, polityki i przyszłości Europy. To książka dla każdego, kto chce zrozumieć, jak naprawdę działa państwo – podkreśla autor. Publikacja liczy 300 stron i – jak zapowiadają wydawcy – czyta się jednym tchem.
Daniel Obajtek, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i jednocześnie kontrowersyjnych polityków ostatnich lat, w rozmowie na na naszej antenie nie krył, że odwiedzenie Wietrznego Miasta było jego marzeniem. Podkreślił także swoje silne związki z Polonią i wcześniejsze relacje biznesowe z USA.
Ameryka to dla Polski nie tylko sojusznik militarny, ale przede wszystkim gospodarczy. A nic tak nie łączy, jak wspólne biznesy – uważa europoseł.
Były prezes Orlenu nie unika ostrych ocen europejskiej polityki. Krytykuje biurokrację i ideologizację decyzji gospodarczych, stawiając za wzór model amerykański i prezydenturą Donalda Trumpa.
W książce Daniel Obajtek dzieli się doświadczeniem z zarządzania największym koncernem w Europie Środkowo-Wschodniej – Orlenem. Nie unika tematów trudnych: nacisków politycznych, wpływów dawnych służb, czy mechanizmów, które – jego zdaniem – wciąż wpływają na polską politykę i biznes.
Na spotkanie z Danielem Obajtkiem zaproszona jest cała Polonia. Pierwsze odbędzie się już 18 lipca (piątek) o godz. 6:00PM w Copernicus Center, kolejne – 20 lipca (niedziela) o godz. 3:00PM w Domu Podhalan.
Europoseł liczy na szczerą dyskusję z Polonią, której zaangażowanie w sprawy kraju bardzo sobie ceni. Zapewnia także, że spotkanie nie będzie nudne. “Jeżeli uważacie, że tylko ludzie dynamiczni, mający pewną wizję mogą zmieniać rzeczywistość, to zapraszam Was serdecznie na spotkanie” mówi Daniel Obajtek.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie w Copernicus Center!
Rozmowę z Danielem Obajtkiem na antenie Radia Deon Chicago można przeczytać tutaj.
News Chicago
Taste of Polonia 2025 – Już niedługo święto polskiej kultury w sercu Chicago!

Już wkrótce Chicago ponownie zatętni polskimi rytmami, smakami i kolorami! Taste of Polonia 2025 – największy w Stanach Zjednoczonych festiwal poświęcony polskiej kulturze – powraca z jeszcze większą energią, by przez cztery dni połączyć pokolenia i narodowości w wyjątkowym święcie dziedzictwa, wspólnoty i radości życia.
Organizowany tradycyjnie na terenie Copernicus Center, festiwal zaprasza całe rodziny, przyjaciół i wszystkich miłośników kultury na niezapomniane wydarzenie, które łączy autentyczność tradycji z nowoczesną rozrywką.
Co czeka na uczestników Taste of Polonia 2025?
Ponad 60 artystów na 3 scenach!
Muzyka na żywo przez cały dzień – od klasyki, przez rock i latino, aż po pulsujące polki i taneczne hity. Usłyszysz zarówno lokalne zespoły, jak i znanych artystów prosto z Polski, którzy wystąpią m.in. na Scenie Teatralnej Copernicus Center – sercu festiwalu.
Polska kuchnia, która zachwyca
Pierogi, kiełbasy, placki ziemniaczane, gołąbki, bigos i wiele innych smakołyków – wszystko przygotowywane według tradycyjnych receptur. Do tego polskie piwa i napoje serwowane w festiwalowym ogródku piwnym.
Rodzinna atmosfera i atrakcje dla dzieci
Specjalnie wydzielona Strefa Dziecięca to moc radości: zabawy, opowiadanie bajek, seanse filmów animowanych, taneczne gry i mnóstwo niespodzianek. Idealne miejsce dla najmłodszych!
Polskie rzemiosło i importowane pamiątki
Plac na świeżym powietrzu wypełni się stoiskami lokalnych sprzedawców i wystawców. Znajdziesz tu rękodzieło, książki, biżuterię, sztukę ludową i wiele więcej.
Wystawy, pokazy i filmy
Wewnątrz Copernicus Center czekają ekspozycje kulturalne i historyczne, pokazy filmowe, panele i spotkania z artystami.
Msza Święta po polsku
W niedzielę o godzinie 11:00AM zapraszamy na uroczystą Mszę Świętą w języku polskim na Scenie Teatralnej – duchowy akcent festiwalu, który łączy pokolenia i umacnia tożsamość.
Dlaczego warto?
Festiwal Taste of Polonia to nie tylko impreza – to manifestacja polskiej dumy i gościnności, miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, a wspólne świętowanie staje się źródłem radości, inspiracji i integracji.
Bez względu na wiek, pochodzenie czy język – każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Zabierz rodzinę, przyjaciół, sąsiadów – i przeżyj Polskę wszystkimi zmysłami, nie ruszając się z Chicago!
Gdzie?
Copernicus Center – 5216 W Lawrence Ave, Chicago, IL
Kiedy?
Piątek, 29 sierpnia • 5:00-10:30PM (otwarcie drzwi festiwalu o 4:30PM)
Sobota, 30 sierpnia • 12:00-10:30PM (otwarcie drzwi festiwalu o 11:30AM)
Niedziela, 31 sierpnia • 12:00-10:30PM (otwarcie drzwi festiwalu o 11:30AM)
Poniedziałek, 1 września • 12:00-9:30PM (otwarcie drzwi festiwalu o 11:30AM)
Więcej informacji i bilety:
na stronie Copernicus Center
Instagram / Facebook: @TasteOfPoloniaFestival
Taste of Polonia 2025 – bo polska kultura smakuje najlepiej razem!
Źródło: Copernicus Center
Foto: Copernicus Center, Dariusz Lachowski
News Chicago
Narodowe Czytanie 2025: Wszyscy czytamy poezję Jana Kochanowskiego 6 września

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowego Czytania odbędzie się wspólne czytanie poezji Jana Kochanowskiego. Już można przesyłać zgłoszenia.
Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą skierowali specjalny list, zachęcając do udziału w Narodowym Czytaniu poezji Jana Kochanowskiego.
“W tym roku lekturą Narodowego Czytania jest poezja Jana Kochanowskiego, w której głęboka zaduma nad światem łączy się z humorem, a idee humanizmu z dojrzałą refleksją obywatelską i troską o Ojczyznę. Nasz wybitny renesansowy twórca zawarł w swoich utworach emocje oraz przeżycia prawdziwie uniwersalne i dzięki temu bliskie nam współczesnym. Napisana przepiękną polszczyzną, pełna mądrych rad poezja Mistrza z Czarnolasu to niezwykła kronika myśli i obyczajów dawnej Rzeczypospolitej, która łączy pokolenia i jest nadal aktualna” – podkreśliła w liście Para Prezydencka.
Kancelaria Prezydenta RP Narodowe Centrum Kultury serdecznie zaprasza do Narodowego Czytania 2025. Kulminacja wspólnej akcji odbędzie się w sobotę 6 września. Przesyłanie zgłoszeń: https://bit.ly/NarodoweCzytanieKochanowski
Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby, placówki edukacyjne i kulturalne oraz instytucje publiczne i społeczne w kraju i za granicą.
Akcję zapoczątkowano w 2012 z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w “Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie. Akcję zorganizował Prezydent Polski Bronisław Komorowski, a pomysłodawcą była Agnieszka Celeda, ówczesna dyrektor Biura Kultury i Dziedzictwa w Kancelarii Prezydenta RP, wcześniej m.in. wicedyrektor TVP Kultura.
Celem pomysłodawców Narodowego Czytania było to, żeby literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale by stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. Publiczne czytanie Pana Tadeusza odbyło się 8 września 2012 w dziesiątkach miejscowości z udziałem rzesz słuchaczy. Warszawskie oficjalne czytanie epopei narodowej miało miejsce w Ogrodzie Saskim.
W 2024 roku czytaliśmy “Kordiana” Juliusza Słowackiego.
Źródło: KPRP
Foto: KPRP
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News Chicago3 tygodnie temu
Adrian Pleban z Hanover Park jechał za szybko i zabił. Teraz jest oskarżony o nieumyślne zabójstwo
-
News Chicago4 tygodnie temu
Mieszkańcy Illinois zapłacą więcej: Nowa fala podatków już od 1 lipca
-
Prawo imigracyjne3 tygodnie temu
Czy policja w Chicago przekazuje nasze dane służbom imigracyjnym?
-
Kościół4 tygodnie temu
Kościół św. Wojciecha oficjalnie zabytkiem. Obrońcy historycznej świątyni zwyciężyli
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Co zrobić by pies był dobrze ułożonym członkiem rodziny? Dzisiaj Dzień Psa!
-
News USA4 tygodnie temu
Trzeci tydzień obławy na zabójcę trzech dziewczynek. Jak wygląda teraz Travis Decker?
-
News USA3 tygodnie temu
Zwycięstwo Trumpa: Sądy nie mają prawa rządzić krajem. Co z obywatelstwem z urodzenia?