Połącz się z nami

News USA

Światowy Dzień Walki z Gruźlicą. Choroba wciąż poważnym problemem ludzkości. W Illinois coraz więcej zachorowań

Opublikowano

dnia

W czwartek, na który przypadł światowy dzień walki z gruźlicą, stanowy departament zdrowia przypomniał, że ta choroba jest wciąż poważnym problemem w Stanach Zjednoczonych oraz na całym świecie.

Relacja Emilii Sadaj

Po raz pierwszy od 10 lat gwałtownie wzrosła ilość zachorowań w Illinois. Odnotowano 344 przypadki. W całym kraju 10 procent populacji przechodzi przez próbę tuberkulinową z wynikiem pozytywnym.

Uważa się, że aż jedna trzecia ludzi na świecie jest zarażona prądkami. W 2014 roku odnotowano 9.6 miliona przypadków aktywnej gruźlicy, która skończyła się śmiercią 1.5 miliona ludzi.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: wand17, wikipedia.com
Foto: Flickr.com/ Esparta Palma

 

News USA

Biden nie wycofuje pomocnej dłoni. Zełeński po raz drugi prosił o wsparcie Ukrainy w Waszyngtonie

Opublikowano

dnia

Autor:

Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie dodatkowe 325 mln dolarów pomocy wojskowej, ogłosił w czwartek prezydent Joe Biden podczas spotkania w Białym Domu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Pakiet obejmuje zdolności w zakresie obrony powietrznej, amunicję kasetową, broń przeciwpancerną i inny sprzęt.

„Dzisiaj zatwierdziłem kolejną transzę amerykańskiej pomocy w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy, obejmującą więcej artylerii, więcej amunicji i więcej broni przeciwpancernej, a w przyszłym tygodniu pierwsze amerykańskie czołgi Abrams zostaną dostarczone na Ukrainę” – powiedział Joe Biden.

„Skoncentrowaliśmy się także na wzmocnieniu zdolności Ukrainy w zakresie obrony powietrznej, aby chronić infrastrukturę krytyczną zapewniającą ciepło i światło w najzimniejsze i najciemniejsze dni w roku”, dodał prezydent.

Oświadczenie zostało ogłoszone podczas wizyty Wołodymira Zełenskiego w Waszyngtonie, gdzie prezydent Ukrainy zaapelował do legislatorów i urzędników administracji o dalszą pomoc.

Po jej ogłoszeniu Zełenski podziękował Bidenowi. Powiedział, że Amerykanie są „razem z nami, z Ukraińcami, ze zwykłymi ludźmi, z nami wszystkimi”.

To będzie czwarty pakiet amerykańskiej pomocy, odrębny od dodatkowych 24 miliardów dolarów, które prezydent chce, aby Kongres zatwierdził dla Ukrainy.

Przed rozpoczęciem spotkania w Gabinecie Owalnym Biden i Zełenski złożyli reporterom krótkie uwagi. Joe Biden powiedział, że żaden naród nie będzie bezpieczny, jeśli USA nie pomogą Ukrainie w obronie jej terytorium przed Rosją. Wołodymir Zełenski podziękował Bidenowi i Kongresowi za szczere i konstruktywne dialogi podczas czwartkowych spotkań.

Spotkanie Bidena z Zełenskim było częścią drugiej podróży ukraińskiego przywódcy do Waszyngtonu od czasu inwazji Rosji na Ukrainę na początku 2022 roku.

Wcześniej tego dnia ukraiński prezydent spotkał się z ponadpartyjną grupą członków Izby, a wkrótce potem spotkał się z około 70 senatorami.

Po spotkaniu w Gabinecie Owalnym obaj prezydenci dołączyli do rozszerzonego dwustronnego spotkania w Sali Wschodniej z innymi urzędnikami najwyższego szczebla administracji, w tym z wiceprezydent Kamalą Harris.

Wizyta Zełenskiego w Waszyngtonie obejmowała także spotkanie w Pentagonie z sekretarzem obrony Lloydem Austinem i ustępującym przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Markiem Milleyem.

Marszałek Kevin McCarthy z Kalifornii powiedział w czwartek, że odrzucił prośbę Zełenskiego o wystąpienie na wspólnej sesji Kongresu ze względu na ograniczenia czasowe wynikające z pracowitego tygodnia legislacyjnego. McCarthy zauważył również, że Zełenski przemawiał już w Kongresie.

Wielu Republikanów, zwłaszcza w Izbie Reprezentantów, jest sceptycznych wobec zatwierdzenia większej pomocy dla Ukrainy.

Wizyta Zełenskiego przypada tego samego dnia, w którym grupa Republikanów w Kongresie wysłała list do dyrektor Biura Zarządzania i Budżetu Shalandy Young w sprawie wniosku Ukrainy o finansowanie, argumentując, że „udzielenie” go bez dalszych szczegółów byłoby absurdalną rezygnacją z odpowiedzialności Kongresu.

Zarówno Biden, jak i Zełenski uczestniczyli w tym tygodniu w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, a w lipcu spotkali się podczas szczytu NATO w Wilnie na Litwie. Zełenski odwiedził Waszyngton w grudniu i wygłosił przemówienie na wspólnym posiedzeniu Kongresu. Podczas grudniowej podróży spotkał się także z Bidenem w Białym Domu.

Jak wynika z marcowego komunikatu Biura Generalnego Inspektora Departamentu Obrony, Kongres przeznaczył ponad 113 miliardów dolarów na reakcję Stanów Zjednoczonych na wojnę na Ukrainie.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Lotnisko w Tampie zostało uznane za najlepsze w USA już drugi rok z rzędu

Opublikowano

dnia

Autor:

J.D. Power drugi rok z rzędu uznał Międzynarodowy Port Lotniczy Tampa za najlepsze duże lotnisko w swoim badaniu satysfakcji z lotnisk w Ameryce Północnej. TPA uzyskało ogólny wynik 843, wyprzedzając takie lotniska, jak lotnisko John Wayne w powiecie Orange (829) i międzynarodowe lotnisko w Salt Lake City (825).

W badaniu firmy zajmującej się analizą danych, mierzono sześć czynników określających ogólne zadowolenie podróżnych z mega, dużych i średnich lotnisk w Ameryce Północnej: obiekty terminalowe, przylot/odlot na lotnisku, odbiór bagażu, kontrola bezpieczeństwa, odprawa/kontrola bagażu oraz żywność/napoje/sprzedaż detaliczna.

Międzynarodowy Port Lotniczy Tampa TPA jest dopiero trzecim lotniskiem w 18-letniej historii badania, które otrzymało najwyższe wyróżnienia w segmencie dużych portów lotniczych dwa lat pod rząd.

„Wiemy dobrze, co robi Międzynarodowy Port Lotniczy w Tampie, niezależnie od jakichkolwiek wyników i badań, ale czołowe miejsce w rankingu J.D. Power dwa lata z rzędu pokazuje, że nasi pasażerowie również to dostrzegają” – powiedział dyrektor generalny TPA Joe Lopano. „W miarę ciągłego rozwoju i dostosowywania się do potrzeb naszego rozwijającego się regionu, mamy nadzieję utrzymać to dziedzictwo doskonałości dla przyszłych pokoleń”.

Międzynarodowy Port Lotniczy Tampa ma także szansę na wyróżnienie dla najlepszych dużych portów lotniczych w konkursie USAToday 10 Best Reader’s Choice, a jego ukochana rzeźba flaminga Phoebe została zwycięzcą nagrody People’s Choice Award organizowanej przez CODAworx.

Aby uzyskać więcej informacji na temat ankiety J.D. Power, kliknij tutaj.

 

Źródło: fox13
Foto: istock/Arkadiusz Warguła/
Czytaj dalej

News USA

Bądźcie zdrowi! W 2024 roku rekordowo wzrosną koszty opieki zdrowotnej

Opublikowano

dnia

Autor:

Według prognoz konsultantów ds. świadczeń opieki zdrowotnej, w 2024 r. w USA nastąpi największy wzrost kosztów opieki zdrowotnej od dekady. Zatrudnieni mogą jednak uniknąć przynajmniej części jego konsekwencji ze względu na ciasny rynek pracy – trwający niedobór pracowników.

Konsultanci z firm Mercer, Aon i Willis Towers Watson przewidują, że koszty opieki zdrowotnej pracodawców wzrosną w 2024 r. o od 5,4% do 8,5% z powodu inflacji, dużego popytu na drogie leki odchudzające i szerszej dostępności drogich terapii genowych.

Jednak jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Mercer, jednostkę Marsha McLennana, ponad dwie trzecie pracodawców albo nie planuje przerzucać podwyżek kosztów na swoich pracowników, albo przerzuci na nie kwotę mniejszą niż oczekiwana w 2024 r.

„Nie chcą jeszcze bardziej obciążać finansowo pracowników, którzy również borykają się z inflacją, zwłaszcza w obecnym czasie, gdy tak naprawdę polegają na świadczeniach zdrowotnych, aby utrzymać pracowników w pracy” – uważa Beth Umland, dyrektor Mercer’s dyrektor ds. badań nad zdrowiem i korzyściami.

W zeszłym roku gospodarka amerykańska stanęła w obliczu wysokich cen spowodowanych inflacją. W ciągu ostatnich 12 miesięcy do sierpnia inflacja wzrosła do 3,7%, co oznacza spadek z najwyższego od 40 lat poziomu 9,1%, który osiągnęła w czerwcu 2022 r.

Jednak wzrost kosztów w sektorze opieki zdrowotnej zwykle nie nadąża za inflacją w całej gospodarce ze względu na umowy między ubezpieczycielami a świadczeniodawcami, takimi jak szpitale, które obejmują ceny za różne procedury i są podpisywane z miesięcznym lub wieloletnim wyprzedzeniem. Dlatego przychodzi z opóźnieniem.

Aon prognozuje, że w przyszłym roku koszty opieki zdrowotnej pracodawcy wzrosną o 8,5%, przy czym 1 punkt procentowy całości będzie pochodził z samych leków odchudzających.

Sprzedaż leku Wegovy firmy Novo Nordisk, zatwierdzonego do leczenia otyłości, a także stosowanie podobnych leków przeciwcukrzycowych, takich jak Ozempic firmy Novo i Mounjaro firmy Eli Lilly na odchudzanie, wzrosły w związku z dużym popytem w zeszłym roku.

W zeszłym roku amerykańskie organy regulacyjne zatwierdziły również do stosowania około pół tuzina terapii genowych, z których większość kosztuje ponad 1 milion dolarów, co zdaniem konsultantów mogłoby znacznie podnieść koszty dla firmy, nawet jeśli tylko jeden pracownik przejdzie terapię genową.

Wszyscy konsultanci zauważyli, że pracodawcy będą w coraz większym stopniu wykorzystywać sztuczną inteligencję (AI) w celu zmniejszenia wydatków na personel administracyjny i prowadzona będzie większa kontrola zakresu kosztownych terapii dla pracowników.

Firmy i ubezpieczyciele pracują również nad identyfikacją tańszych sieci szpitali w przypadku niektórych procedur.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, istock/Drazen Zigic/
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2016
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu