Połącz się z nami

News USA

Trump zachwycił amerykańskich Żydów. Jak zostanę prezydentem Izreal nie będzie obywatelem drugiej kategorii

Opublikowano

dnia

Tym razem nie było retorycznych fajerwerków, skandalizujących opowieści i ekscentrycznych fraz – Donald Trump wygłosił 25-minutowe przemówienie czytając z telepromptera to, co tłumy zgromadzone w Waszyngtonie na konwencji American Israel Public Affairs Committee chciały usłyszeć.

Relacja Sławomira Sobczaka


Publiczność w hali Horizon Center, gdzie na co dzień grają koszykarze Washington Wizzards i Marcin Gortat, była zachwycona politykiem z Nowego Jorku, miliarder lał miód na serca proizraelskich delegatów z całych Stanów Zjednoczonych. – W dniu kiedy zostanę prezydentem zakończy się traktowanie Izraela jak obywatela drugiej kategorii – słowa Trumpa powitały długotrwałe oklaski i wiwaty, tzw. standing ovation kilkakrotnie przerywało płomienne wystąpienie republikańskiego kandydata na prezydenta, którego nie może już powstrzymać nawet elita własnej partii.

A przecież Trump to finansowy parias w porównaniu do najbogatszych sponsorów konserwatystów: bracia Koch, Sheldon Adelson i Michael Bloomberg razem mają ponad 160 mld dolarów, podczas gdy majątek Donalda wyceniono na 4 mld. Trump wie jednak, że Żydzi w USA to grupa której poparcia w wyborach stracić nie może, choć to tylko 2,5 proc. populacji. Stąd wczorajsze opowieści o przenosinach ambasady amerykańskiej do Jerozolimy czy rozbrojeniu porozumienia z Iranem.

Sławomir Sobczak
redekcja@radiodeon.com

Foto: Flickr.com/  Gage Skidmore

News USA

Debata o aborcji na Yale zaskoczyła wynikiem. Studenci opowiedzieli się za życiem

Opublikowano

dnia

Autor:

Uniwersytet Yale, znany z liberalnych tradycji, stał się w zeszłym tygodniu areną debaty, która odbiła się szerokim echem. W dyskusji zorganizowanej przez Yale Political Union zmierzyły się Lila Rose – założycielka i prezes organizacji pro-life Live Action – oraz Frances Kissling, wieloletnia aktywistka pro-choice i była przewodnicząca organizacji Catholics for Choice. O zwycięstwie opcji związanej z ochroną życia poczętego mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Ku zaskoczeniu wielu obserwatorów, studenci obecni w sali podczas debaty opowiedzieli się po stronie argumentów Lili Rose. W głosowaniu padło 60 głosów za stanowiskiem pro-life wobec 31 głosów za opcją pro-choice. Sama Rose przyznała później, że nawet organizatorzy byli zdumieni takim wynikiem.

Starcie dwóch światopoglądów

Frances Kissling w swojej argumentacji podkreślała, że aborcja powinna być postrzegana jako konflikt wartości, w którym priorytetem jest prawo kobiety do decydowania o własnym życiu. Zwróciła uwagę, że nawet Kościół katolicki – jej zdaniem – ewoluuje i w przyszłości mógłby zaakceptować prawo do aborcji.

Lila Rose odpowiedziała, akcentując przede wszystkim człowieczeństwo nienarodzonych dzieci. Zwróciła też uwagę na dramatyczne przykłady z życia, wskazując, że wybór kobiety nie może stać ponad prawem do życia dziecka.

Jej zdaniem społeczeństwo powinno inwestować w realne wsparcie dla kobiet w ciąży – od pomocy finansowej, po darmowy poród i rozwój sieci ośrodków wsparcia.

Reakcje i emocje

Publiczność reagowała żywo na [przytaczane argumenty zarówno oklaskami, jak i oznakami sprzeciwu. Po wydarzeniu część studentów otwarcie przyznała, że to Lila Rose wypadła lepiej.

„Myślę, że Lila zdecydowanie zdominowała debatę – mówiła Sabrina Soriano, studentka historii sztuki. “Widać było jej pokorę i szczere pragnienie obrony Kościoła oraz nienarodzonych”.

Z kolei Kylyn Smith, studentka fizyki i ekonomii, podkreślała, że Rose używała świeckich, logicznych argumentów, które kontrastowały ze sprzecznościami w wypowiedziach jej przeciwniczki.

Symboliczne zwycięstwo?

Choć głosowanie studentów nie ma realnych konsekwencji politycznych, wynik debaty jest ważnym sygnałem dla środowiska pro-life. Dla wielu była to niespodziewana wygrana w miejscu, które rzadko kojarzy się z konserwatywnymi przekonaniami.

Źródło: cna
Foto: YouTube

 

Czytaj dalej

News USA

Gaza, ubóstwo i klimat w centrum uwagi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Opublikowano

dnia

Autor:

W cieniu wojny w Strefie Gazy i rosnącego międzynarodowego poparcia dla utworzenia państwa palestyńskiego, rozpocznie się dzisiaj główna część obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Światowi przywódcy skupią się nie tylko na konflikcie izraelsko-palestyńskim, ale także na innych wyzwaniach ludzkości: wojnach, ubóstwie i kryzysie klimatycznym.

Tydzień globalnej dyplomacji

Obrady otworzy tradycyjnie Prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva. Wśród pierwszych mówców znajdą się także m.in. Prezydent USA Donald Trump, Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan, król Jordanii Abdullah II, Prezydent Francji Emmanuel Macron, Prezydent Korei Południowej Lee Jae Myung i Prezydent RPA Cyril Ramaphosa.

Prezydentka Zgromadzenia, Annalena Baerbock, podkreśliła symbolikę tegorocznych obrad odbywających się w 80. rocznicę powstania ONZ. „Nie możemy iść łatwą drogą i się poddać. Musimy wybrać właściwą ścieżkę, by pokazać światu, że razem możemy być lepsi” – powiedziała.

„Planeta płonie”

Sekretarz Generalny ONZ, Antonio Guterres, ostrzegł, że organizacja stoi wobec najpoważniejszych wyzwań od czasu swojego powstania. „Cywile są atakowani, a prawo międzynarodowe łamane w Strefie Gazy, na Ukrainie, w Sudanie i gdzie indziej. Ubóstwo i głód rosną… planeta płonie, a chaos klimatyczny wywołują pożary, powodzie i rekordowe upały” – mówił.

Debata o Palestynie

Już w poniedziałek Gazę postawiono w centrum uwagi. Francja i Arabia Saudyjska współprzewodniczyły konferencji poświęconej izraelsko-palestyńskiemu konfliktowi, podczas której kilka państw – w tym Francja, Belgia, Luksemburg, Malta i Monako – ogłosiło uznanie państwa palestyńskiego. Dzień wcześniej zrobiły to także Wielka Brytania, Kanada, Australia i Portugalia.

Obecnie państwo palestyńskie uznaje około trzy czwarte członków ONZ. Na konferencji obecni byli m.in. przedstawiciele Niemiec, Włoch i Japonii, którzy jednak nie podjęli decyzji o formalnym uznaniu.

Nieobecność USA i Izraela była znacząca. Oba kraje zbojkotowały wydarzenie, argumentując, że działania te mogą w praktyce nagradzać Hamas i utrudniać negocjacje w sprawie zakończenia wojny oraz uwolnienia zakładników przetrzymywanych w Gazie.

Sikorski do Rosji

Na poniedziałkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ głos zabrał wicepremier Polski, Radosław Sikorski, odnosząc się do niedawnych incydentów związanych z naruszeniem polskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie drony.

“Mam tylko jedną prośbę do rządu rosyjskiego: jeśli kolejny pocisk lub samolot wleci w naszą przestrzeń powietrzną bez pozwolenia, celowo lub przez pomyłkę, i zostanie zestrzelony, a wrak spadnie na terytorium NATO, proszę, nie przychodźcie tu się skarżyć. Zostaliście ostrzeżeni” – oświadczył szef polskiej dyplomacji.

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ po raz pierwszy zainicjowała Estonia, a szef estońskiej dyplomacji Margus Tsahkna prezentował dowody na to, że rosyjskie myśliwce, uzbrojone i gotowe do walki, naruszyły przestrzeń powietrzna tego kraju.

Trump ponownie na forum ONZ

Szczególną uwagę we wtorek przyciągnie wystąpienie Donalda Trumpa, który powróci na nowojorską mównicę pięć lat po ostatnim wystąpieniu transmitowanym zdalnie w czasie pandemii. Hasło jego polityki „America First” od zawsze stało w sprzeczności z multilateralnym podejściem ONZ.

Jego administracja ograniczyła bezpośrednie wydatki na pomoc międzynarodową, wycofała USA z części instytucji ONZ i wstrzymała finansowanie samej organizacji.

Świat w sześciu dniach przemówień

W ciągu sześciodniowej debaty głos zabierze 89 prezydentów, 43 premierów, 10 wiceprezydentów lub wicepremierów oraz 45 ministrów spraw zagranicznych. Każdy z nich ma przedstawić stanowisko swojego kraju wobec globalnych wyzwań i kierunku, w którym powinna podążać wspólnota międzynarodowa.

Źródło: AP
Foto: YouTube, ONZ
Czytaj dalej

News USA

Laser w stronę prezydenckiego Marine One mógł spowodować wypadek – winowajcę aresztowano

Opublikowano

dnia

Autor:

donald trump marine one

33-letni Jacob Samuel Winkler został aresztowany w poniedziałek pod zarzutem skierowania wskaźnika laserowego w stronę prezydenckiego śmigłowca Marine One, na pokładzie którego znajdował się Prezydent Donald Trump. Sprawa trafiła do sądu federalnego, a oskarżonemu grozi kara do pięciu lat więzienia.

Incydent pod Białym Domem

Do zdarzenia doszło w sobotę, krótko po tym, jak Marine One wystartował z terenu Białego Domu. Według raportu Secret Service, funkcjonariusz zauważył Winklera idącego chodnikiem bez koszulki i głośno mówiącego do siebie. Gdy agent oświetlił go latarką, mężczyzna miał odpowiedzieć skierowaniem czerwonej wiązki lasera w twarz funkcjonariusza.

Chwilę później, kiedy prezydencki helikopter przelatywał nad głową, Winkler skierował laser w stronę maszyny. – „To naraziło Marine One na ryzyko kolizji w powietrzu” – napisał funkcjonariusz w oświadczeniu pod przysięgą.

„Powinienem przeprosić Donalda Trumpa”

Po zatrzymaniu i założeniu kajdanek Jacob Winkler miał powtarzać słowa: „Powinienem przeprosić Donalda Trumpa”. Podczas przesłuchania tłumaczył, że używa lasera do „oświetlania różnych rzeczy, takich jak znaki stop”, i nie wiedział, że skierowanie go w stronę śmigłowca jest zabronione. Agenci znaleźli przy nim również mały nóż.

„Zagrożenie dla bezpieczeństwa lotów”

Główna prokurator w Waszyngtonie, Jeanine Pirro, podkreśliła w oświadczeniu, że tego typu zachowania nie będą tolerowane. „To działanie zagraża Marine One i wszystkim na pokładzie. Jeśli dopuścisz się tego czynu, zostaniesz zidentyfikowany i pociągnięty do odpowiedzialności z całą surowością prawa” – zaznaczyła.

Choć nie wiadomo, czy ktokolwiek z załogi Marine One zauważył promień lasera, Secret Service ocenia, że pilot mógł zostać tymczasowo oślepiony lub zdekoncentrowany, co mogło doprowadzić do zderzenia z innymi helikopterami w pobliżu.

Rosnący problem

Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) od lat alarmuje, że lasery stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa lotów. Mogą na krótko unieruchomić pilotów, szczególnie podczas startów i lądowań. W 2023 roku odnotowano ponad 12 800 incydentów z użyciem laserów wobec samolotów, a tylko w tym roku – już ponad 5900 przypadków, co daje średnio 28 zgłoszeń dziennie.

Źródło: cbs
Foto: The White House
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

marzec 2016
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu