Połącz się z nami

News Chicago

Nie żyje ksiądz Jan Kaczkowski. „Łatwiej się umiera tym, którzy potrafili kochać”. Wspomnienia duchownego na antenie Radia Deon

Opublikowano

dnia

W wieku 38 lat w Polsce zmarł ksiądz Jan Kaczkowski, duszpasterz, założyciel Puckiego Hospicjum Domowego. Duchowny od wielu lat zmagał się z nowotworem układu nerwowego. Całemu światu udowadniał jednak, że nawet będąc śmiertelnie chorym można mieć humor i dystans do życia. W listopadzie 2015 roku ksiądz Kaczkowski gościł w Chicago, gdzie prowadził rekolekcje w parafii św. Heleny. Był również gościem na antenie Radia Deon.

W rozmowie z proboszczem parafii św. Władysława Markiem Janowskim, Jan Kaczkowski przekonywał, że jego choroba to proces biologiczny. Bóg nie ma z nowotworem nic wspólnego

„To jest zwykły biologiczny proces, który polega na mutacji komórek. Na tym, że nasz system immunologiczny nie wykrywa tej zmutowanej komórki i zaczyna go traktować jako najlepszego gościa – Pana Boga w nowotwory nie mieszajmy. Na pewno nie jest to kara za grzechy, czyli Pan Bóg na pewno nie jest dawcą cierpienia a ci którzy mówią, zwłaszcza starsze panie <Kogo Pan Bóg Kocha, temu krzyżyki zsyła>, ja mówię bardzo ostro <No way> (nie ma mowy)”.

Wydawnictwo WAM wspomina Jana Kaczkowskiego 
[youtube id=”gHTa8X9N15A” width=”620″ height=”360″]

Duchowny na antenie Radia Deon przekonywał, że wcale nie jest szczęśliwy, że ma glejaka mózgu. Ale jednocześnie dodaje, że Pan Bóg z tego dramatu jest w stanie wyprowadzić jakieś dobro

„Choroba jest ewidentym złem. Jest popsuciem systemu. Powinniśmy być zdrwowi, choć nigdy nie unikniemy śmierci. Ja wcale nie jestem zadowolony z tego tego, że mam glejaka – nie głaszczę go i nie mówię – o mój glejaczku rozwijaj się. To jest pomyłka systemu, to jest dramat. Ale myślę, że Pan Bóg z tego dramatu jest w stanie wyprowadzić jakieś dobro. Sam się nazwałem onkocelebrytą, bo to było dla mnie straszne w pewnym momencie, kiedy zaczęto o mnie mówić ksiądz celebryta. Ja jestem głównie znany z tego, że mam raka”. 

Ksiądz Kaczkowski rozważa również na antenie Radia Deon na temat śmierci. Sam zastanawiał się nad pytaniem komu się łatwiej odchodzi z tego świata – wierzącym, czy niewierzącym

„Często muszę sobie odpowiadać na pytanie, czy łatwiej się choruje i umiera wierzącym, czy nie. Otóż nie ma istotnej różnicy. Łatwiej się choruje i umiera tym, którzy są kochani, albo którzy potrafili kochać. Łatwiej nawet umiera się tym, którzy byli dramatycznie samotni, ale gdzieś w środku mieli potrzebę miłości. Ci spokojniej odchodzą, spokojniej chorują, mniej kopią nóżką”.

Posłuchaj całej rozmowy jezuity Marka Janowskiego z księdzem Janem Kaczkowskim

Ksiądz Jan Kaczkowski był doktorem nauk teologicznych, bioetykiem i prezesem Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Jest autorem wielu publikacji, video-blogów oraz książek m.in. „Nie ma szału, jest rak”, „Życie na pełnej petardzie, czyli waira, polędwica i miłość” oraz „Grunt pod nogami”.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

News Chicago

Gdy oddamy krew, duch Emily z Arlington Heights wciąż będzie pomagał chorym

Opublikowano

dnia

Autor:

25 lutego w parafii Matki Bożej Przydrożnej odbędzie się zbiórka krwi ku pamięci dziewczynki z Arlington Heights, która zmarła w 2007 roku po dwuletniej walce z ostrą białaczką szpikową.

Emily Ann Holum zachorowała na ostrą białaczkę szpikową gdy miała 4 lata. Przez dwa lata dzielnie toczyła swą walkę z wdziękiem, godnością i determinacją. Była mała, ale potężna, dzięki czemu zyskała pseudonim Mighty Mite. Miała 6 lat, kiedy zmarła.

W czasie leczenia Emmy potrzebowała licznych transfuzji produktów krwiopochodnych, przyjęła ich ponad 100. Teraz jej wdzięczna za ten dar rodzina, organizując zbiórki krwi, może nadal pomagać innym. Uważają, że duch Emily pomaga teraz innych chorym.

Zbiórka krwi pamięci Emily Ann Holum potrwa od 8:00AM do 2:00PM w niedzielę, 25 lutego, w parafialnej sali gimnastycznej, przy435 S. Ridge Ave. w Arlington Heights.

Można po prostu przyjść, ale zaleca się umawianie spotkań. W przypadku pytań organizatorzy proszą o kontakt pod adresem Parisnurse@olwparish.org.

 

Źródło: dailyherald
Foto: olwparish
Czytaj dalej

News Chicago

Chicago rozbrzmiewa muzyką Polaka. Odwiedźcie festiwal „Chopin In the City”

Opublikowano

dnia

Autor:

W Chicago trwa VIII festiwal „Chopin In the City”. Z tej okazji do niedzieli włącznie możemy brać udział w różnorodnych, wielokulturowych występach uznanych muzyków, wokalistów i artystów. A 1 marca będziemy świętować specjalną uroczystością urodziny polskiego kompozytora.

Sobota, 24.02.2024, godz. 8:00PM

Green Mill | 4802 N. Broadway | Chicago, Illinois
GRUPA GRAŻYNY AUGUŚCIK
Grażyna Auguścik – wokal
Jon Deitemyer – perkusja
Ben Lewis – fortepian
Jan Kregor – gitara
Ethan Philion – bas
Bilety w cenie 20 dolarów płatne gotówką będą dostępne tylko przy drzwiach.

Niedziela, 25.02.2024 godzina 12:00PM

Centrum Kopernika | 5216 W Lawrence Ave, Chicago, IL 60630
Pracownia Artystyczna Patrycji Stępniak | „Malowanie Chopina” | Rodzinny Jarmark Sztuki
KWARTET ANY EVERLING 
Ana Everling – wokal, perkusja
Hunter Diamond – instrumenty dęte drewniane, perkusja
Kenny Reichert – gitara elektryczna
Edinho Gerber – gitara akustyczna
Bilety w cenie 25 dolarów można kupić online.

Niedziela, 25.02.2024 godzina 4:00PM

ProMuzyka | 713 W. Wrightwood Avenue | Chicago, Illinois
„Et pereat mundus” projekt 
Roberts Świstelnicki – fortepian, poezja, kompozycja
Greg Artry – perkusja, wokal
Dave Miller – gitara
Katie Ernst – bas, wokal
Marek Feldman – skrzypce
Jon Irabagon – saksofon
Za wstęp przyjmowane będą wolne datki.

Piątek, 03.01.2024, godzina 7:30PM

Akademia Muzyczna PaSO 5400 Lawler Ave. | Chicago, Illinois
Świętujemy urodziny Chopina
Grażyna Auguscik – głos
Ben Lewis – fortepian
Warren Oja – wiolonczela
Andrzej Krukowski – czytanie poezji
Bilety w cenie 30 dolarów będą dostępne przy wejściu.

Serdecznie Zapraszamy!

„To jest takie ważne, żeby naszą obecnością podkreślać to, że jesteśmy ważni w tym środowisku i ważna jest nasza sztuka”, mówiła Grażyna Auguścik w studiu Radia Deon przy okazji okazji VII festiwalu „Chopin In The  City”.

 

Źródło: Sounds And Notes
Foto: YouTube, Sounds And Notes, Lionello Balestrieri, „Fryderyk Chopin przy fortepianie”
Czytaj dalej

News Chicago

Ostatni Koncert tragicznie zmarłej bezdomnej Polki – Emilii Lipińskiej

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak już informowaliśmy, w Chicago zmarła młoda Polka, która była bezdomna i grała na skrzypcach na ulicy. Wolontariusze ze Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego zarejestrowali jej uliczny koncert, nie wiedząc, że był ostatnim, i że więcej Emilki nie zobaczą.

Mamy nadzieję, że rodzinie Emilii Lipińskiej uda się zorganizować jej ostatnie pożegnanie. Rodzina mieszkająca w Rzeszowie czeka obecnie na informacje z prosektorium i kostnicy w Chicago. Ciało Emilli zostało przywiezione tu 11 lutego.

Emilka mówiła wolontariuszom ze Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego, że na skrzypcach zaczęła się uczyć grać jako dziecko w Polsce, a później już na Florydzie jako nastolatka pobierała prywatne lekcje. Nie wiadomo dlaczego mieszkała na ulicy.

Według informacji uzyskanych przez wolontariuszy WŻCh kilka dni przed śmiercią Emilia miała problemy z palcami u nóg i została przyjęta do szpitala. Polce zaproponowano amputację palców, ale Emilia wyszła ze szpitala przypuszczalnie na własne żądanie.

Niedługo po wyjściu ze szpitala Emilię znaleziono martwą. Na drugi dzień w tym samym miejscu zmarła ponoć koleżanka Emilki, która wzięła jej skrzypce i także grała na ulicy.

Z naszą redakcją skontaktowała się Barbara Ziarko, mieszkająca w Rzeszowie ciocia zmarłej. Napisała, że Emilia utrzymywała stały kontakt ze swoją babcią, Ewą Jeziersk-Klusek.

Babcia Emilii chce przylecieć do Chicago a rodzina chciałaby zapobiec skremowaniu jej ciała i pochowaniu w zbiorowym grobie. Rozważa także możliwość sprowadzenia zwłok do Ojczyzny.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2016
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu