Połącz się z nami

News Chicago

30-lecie Komitetu Edukacji przy Związku Podhalan. Huczne obchody jubileuszu na południu Chicago

Opublikowano

dnia

Komitet Edukacji przy Związku Podhalan w Ameryce Północnej działa już 30 lat. W tym czasie zgromadził i przekazał dla 230 studentów stypendia na kwotę ponad 126 tysięcy dolarów. Podczas jubileuszowych uroczystości kolejna grupa ośmiu studentów odebrała czeki po 500 dolarów każdy.

 Relacja Andrzeja Baraniaka

W gronie tegorocznych bohaterów jubileuszowej gali stypendialnej znaleźli się: Bożena Sojka, Elżbieta Kalata, Katarzyna Marek, Magdalena Landowska, Krzysztof Gawron, Dawid Józef Waluś, Jan Marusarz i Krystian Nowak. Tegoroczni laureaci są tancerzami i muzykami w zespołach góralskich, znają gwarę góralską i udzielają się w organizacjach podhalańskich. Dla Bożeny Sojki ważna jest każda pomoc.

REKLAMA REKLAMA

Galeria zdjęć

„Mam 20 lat i należę do zespołu „Siumni” przy Związku Podhalan. Studiuję pielęgniarstwo na University of St. Francis w Joliet. Stypendium przeznaczę na naukę, bo szkoła jest bardzo droga, ponad 34 tysiące dolarów za rok nauki” – powiedziała Bożena Sojka.

Początek działalności komitetu wspominała jego współzałożycielka Zofia Bukowska-Kasjan. „To był XIX Sejm Związku Podhalan. Wtedy został powołany Komitet Stypendialny. Jego inicjatorem był prezes Koła Biały Dunajec Stanisław Dzierżęga” – powiedziała Zofia Bukowska. Obok inicjatora do tego komitetu należeli: Stanisław Leśnicki i Wanda Króżel jako wiceprzewodniczący, Anna Gąsiennica-Mracielnik jako skarbnik i Zofia Bukowska-Kasjan, sekretarz. Wyniki finansowe komitetu przedstawiła obecna wiceprezes Anna Zalińska. W ciągu trzech dekad istnienia udało się wesprzeć finansowo 230 studentów na kwotę ponad 126 tysięcy dolarów. Ponadto w 1991 roku wyasygnowano dla Szkoły Biznesu w Nawojowej pomoc w kwocie 57,720.00 dolarów. W sumie pomoc finansowa na edukację wyniosła $184,220.00.

Z okazji jubileuszu na ręce przewodniczącego Stanisława Zagaty napłynęły gratulacje i życzenia od: Jego Ekscelencji ks. biskupa Andrzeja Wypycha, prezesa Stowarzyszenia Wspólnota Polska Longina Komołowskiego i ministra Adama Kwiatkowskiego z kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Osobiście życzenia i gratulacje przekazali: prezes Wydziału Stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej Anna Wierzbicka oraz wicekonsul Konrad Zieliński.

Wśród działaczy wyróżnionych z okazji rocznicowych obchodów znaleźli się między innymi: Zofia Bukowska Kasjan, przewodniczący Rady Naukowej Komitetu prof. Ferdynad Leya, były przew. komitetu Jan Skupień, obecna wiceprzewodnicząca Anna Zalińska oraz dr Beata Dederowska

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

News Chicago

Piotr Bobak skazany na 4 lata w sprawie makabrycznego wycięcia dziecka nożem z łona matki

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek 23 stycznia Piotr Bobak został skazany na cztery lata więzienia za utrudnianie dochodzenia w sprawie zabójstwa ciężarnej nastolatki z Chicago w kwietniu 2019 r. Dziecko kobiety zostało wycięte z macicy nożem rzeźnickim.

44-letniemu Piotrowi Bobakowi, który spotykał się z podejrzanym w czasie zabójstwa, uznano czas spędzony w areszcie na poczet zasądzonego wyroku. Mężczyzna opuści więzienie za niecałe cztery miesiące. Następnie musi odbyć sześciomiesięczny okres próbny na podstawie ugody sądowej.

Marlen Ochoa-Lopez, lat 19, była w dziewiątym miesiącu ciąży, kiedy poszła do domu dziewczyny Bobaka, Clarisy Figueroa, wierząc, że dostanie darmowe artykuły dla dzieci po tym, jak skontaktowała się z nią na grupie na Facebooku.

Prokuratorzy twierdzą, że córka Figueroa, Desiree Figueroa, odwróciła uwagę ciężarnej albumem ze zdjęciami, podczas gdy jej matka zaczęła dusić Ochoa-Lopez.

REKLAMA REKLAMA

Synek kobiety, Yovanny Jadiel Lopez, został następnie wycięty z jej macicy nożem rzeźnickim.

Kilka godzin później Clarisa Figueroa rzekomo wybiegła z domu, twierdząc, że właśnie urodziła chłopca i że ten nie oddycha. Chłopiec doznał urazu mózgu i był hospitalizowany, ale zmarł kilka miesięcy później.

Ciało Marlen Ochoa-Lopez znaleziono w koszu na śmieci.

Bobak zeznał na rozprawie, że został wprowadzony w błąd przez swoją „ówczesną dziewczynę” i jej córkę. Powiedział, że nie miał wcześniejszej wiedzy na temat tego, co kobiety planowały zrobić, a po fakcie „źle ocenił sytuację” podczas sprzątania miejsca zbrodni.

Żadna z kobiet nie przyznała się do zarzutów morderstwa, porwania, rozczłonkowania ciała i ukrycia zabójstwa. Ich sprawy wciąż są w toku.

 

Źródło: yahoo
Foto: Chicago Police Department
Czytaj dalej

News Chicago

Kolejne zwłoki w jeziorze Michigan. Policja prowadzi śledztwo w sprawie śmierci mężczyzny

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicagowska policja prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci niezidentyfikowanego mężczyzny. Jego ciało zostało wydobyte w niedzielę z jeziora Michigan w pobliżu Museum Campus.

Według policji ciało mężczyzny zostało wydobyte z wody tuż po godzinie 11.00 rano przy 1100 S. Lakeshore Drive w pobliżu Museum Campus.

Osoba została zidentyfikowana jako dorosły mężczyzna, nie mający przy sobie dokumentów.

Śledczy prowadzą śledztwo i czekają na wyniki sekcji zwłok – poinformowała prokuratura. Żadne inne informacje nie zostały ujawnione.

REKLAMA REKLAMA

Do niedawnych głośnych spraw związanych ze zwłokami znalezionymi w jeziorze Michigan należała śmierć prawdopodobnie zamordowanego Krzysztofa Szubera z Polski, o której pisaliśmy wielokrotnie w grudniu, oraz zaginięcie doktoranta Northwestern University,  Petera Salvino, o którym pisaliśmy 20 grudnia.

Źródło: abc7
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Jeśli J.B Pritzker podpisze ustawę, łatwiej będzie zmienić nazwisko w Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

Ustawa wysłana do gubernatora J.B. Pritzkera zniosłaby ograniczenia dla mieszkańców Illinois, którzy nie mogą zmienić nazwiska z powodu popełnionych w przeszłości przestępstw. Jej zwolennicy twierdzą, że szczególnie pomogłaby osobom transpłciowym lub ofiarom przemocy domowej i handlu ludźmi.

Khadine Bennett z American Civil Liberties Union of Illinois powiedziała, że sponsorzy ustawy, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne, koncentrowali się na potrzebach ludzi mających obawy przed nadużyciami partnerów lub znalezieniem ich przez handlarza.

Zgodnie z obowiązującym prawem istnieje dożywotni zakaz zmiany nazwisk osób skazanych za kradzież tożsamości lub figurujących w rejestrach państwowych za określone przestępstwa. Inni skazani za przestępstwa mogą czekać 10 lat na zmianę nazwiska.

Zgodnie z nową ustawą, jeśli zostanie podpisana przez gubernatora, sędzia podejmie ostateczną decyzję w sprawie zmiany nazwiska przy udziale lokalnego prokuratora. Z ustawy skorzystają także osoby transpłciowe.

REKLAMA REKLAMA

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2016
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu