Połącz się z nami

Newsroom

„Naród, który traci pamięć, traci sumienie”. Polonijne obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Chicago

Opublikowano

dnia

W parafii św. Władysława oraz parafii św. Ferdynanda odbyły się czwarte polonijne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Tegoroczne obchody w parafii św. Władysława (zorganizowane przez klub motocyklowy Anders) objął patronatem prezydent RP Andrzej Duda, który skierował do organizatorów specjalny list odczytany podczas mszy świętej przez konsula Roberta Rusieckiego.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Żołnierze drugiej konspiracji, stanęli zbrojnie przeciwko całej potędze sowieckiego imperium. ”Stanęli w obronie rodaków poddanych terrorowi przez nową władzę zainstalowaną przez Stalina. Zwalczali funkcjonariuszy i współpracowników aparatu bezpieczeństwa. Uwalniali więźniów politycznych, obnażali kłamstwa komunistycznej propagandy – napisał o żołnierzach komunistycznego podziemia prezydent RP.

REKLAMA REKLAMA

W skierowanym do wiernych słowie duszpasterskim, proboszcz parafii św. Władysława o. Marek Janowski mówiąc o poświęceniu i męstwie żołnierzy wyklętych zaapelował o miłość i zrozumienie w wśród Polonii. O darze wolności i skarbie, jakim dla każdego Polaka jest Ojczyzna mówił celebrujący mszę świętą delegat arcybiskupa Chicago ds. Polonii, ks. Robert Fedek.

Historia obchodów święta Żołnierzy Niezłomnych w Chicago związana jest z powstaniem Grupy Motocyklowej Anders. „Pierwsze uroczystości zorganizowaliśmy w 2013 roku. W tym roku jest to już ich czwarta edycja – powiedział Arkadiusz Kogut, organizator chicagowskich obchodów

Z kolei w parafii św. Ferdynanda została odprawiona uroczysta msza święta w asyście pocztów sztandarowych, której przewodniczył ksiądz proboszcz Zdzisław Torba.

Gośćmi honorowymi byli weterani: Pan kpt. Bogdan Horoszowski – uczestnik Powstania Warszawskiego; Pan por. Wacław Wierzbicki – żołnierz II Korpusu gen. Andersa, uczestnik bitwy pod Monte Cassino; Pani Krystyna Kołacińska – uczestniczka Powstania Warszawskiego, wdowa po kpt. Władysławie Kołacińskim ps. „Żbik” – oficerze NOW i NSZ, legendarnym dowódcy kompanii Brygady Świętokrzyskiej oraz Brygady Jasnogórskiej.

Po nabożeństwie odbył się, po raz pierwszy w Chicago, „Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Wzięło w nim udział ok. 200 osób w różnym wieku, a każdy z uczestników otrzymał koszulkę z wizerunkiem Żołnierza Wyklętego oraz pamiątkowy medal.

Po biegu Arkadiusz Cimoch odczytał Apel Poległych w hołdzie żołnierzom powstania antykomunistycznego.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP, nszchicago.com

News Chicago

Nie zostawiajcie auta w centrum miasta w nocy. Od dziś obowiązuje zimowy zakaz nocnego parkowania w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Zakaz parkowania obejmuje ponad 100 mil miejskich ulic. Nie przestrzeganie go grozi odholowaniem samochodu i grzywną w wysokości od 235 dolarów dla właściciela. Ograniczenia obowiązują niezależnie od opadów śniegu od 3:00 nad ranem do 7:00 rano w okresie od 1 grudnia do 1 kwietnia, jak podaje miejski wydział Department of Streets and Sanitation.

Oznakowanie jest umieszczane na stałe wzdłuż tras, których zakaz dotyczy a departament umieści ulotki na samochodach jako dodatkowe przypomnienia przed wprowadzeniem ograniczeń.

Mapę ulic objętych zakazem można znaleźć na stronie internetowej miasta.

Osoby, które ignorują wyznaczoną strefę zakazu parkowania, muszą zapłacić minimalną opłatę za holowanie w wysokości 150 USD oprócz mandatu w wysokości 60 USD i początkowej opłaty za przechowanie samochodu w wysokości 25 USD.

REKLAMA REKLAMA

Samochody odholowywane są na duży miejski parking przy 10301 S. Doty Avenue lub 701 N. Sacramento Boulevard.

Zakazy dotyczące parkowania w mieście zostały wdrożone po całkowitym zablokowaniu ruchu na drogach, które nastąpiło podczas dużych burz śnieżnych w 1967 i 1979 roku.

Miasto uważa, że zakaz parkowania na „krytycznych drogach” zapewnia, że ​​pługi i ciężarówki z solą mogą szybko zareagować na zimowe burze.

Kierowcy mogą również odwiedzić stronę chicagoshovels.org lub zadzwonić pod numer 311, aby dowiedzieć się, czy ich pojazd został odholowany z powodu zakazu.

Oddzielny zakaz parkowania związany ze śniegiem obowiązuje na 500 milach innych dróg, gdy jest minimum 2 cale śniegu — niezależnie od pory roku.

W ubiegłym roku miasto odholowało ponad 7400 samochodów za naruszenie zimowego zakazu parkowania.

 

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/SCC
Czytaj dalej

News Chicago

Msza Św. z okazji 41 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Opublikowano

dnia

Autor:

13-go grudnia 2022 roku przypada 41 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Komunikat Koła Solidarność Chicago:

Z okazji tej smutnej rocznicy, z inicjatywy Koła Solidarność w Chicago będzie odprawiona Msza Św. w intencji Naszej Ojczyzny Polski oraz wszystkich, którzy stracili życie w jej obronie.

Msza Św. w wyżej wymienionych intencjach zostanie odprawiona w kościele Św. Trójcy pod adresem 1118 N. Noble St. Chicago IL 606-42, 11 grudnia w niedzielę o godzinie 10.00AM.

Zapraszamy do wspólnej modlitwy wszystkie instytucje, organizacje, młodzież oraz całą Polonię. Po dodatkowe informacje prosimy dzwonić: 708 254 2355.

REKLAMA REKLAMA

W imieniu zarządu Koła Solidarność w Chicago

Bogdan Strumiński

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube

 

Czytaj dalej

News Chicago

Lista kandydatów na stanowisko burmistrza Chicago w wyborach 28 lutego

Opublikowano

dnia

Autor:

Komunikat Rady Wyborczej Chicago z listą kandydatów startujących na stanowisko burmistrza Chicago w przyszłym roku, przesłała dyrektor Komisji Wyborczej d/s Polonii, Monika Myśliwiec-Gałuszka.

Wiadomość od Maxa Bevera, Dyrektora ds. Informacji Publicznej, z poniedziałku, 28 listopada:

„W załączniku znajduje się końcowa lista kandydatów, którzy zgłosili się do głosowania w wyborach samorządowych w Chicago 28 lutego 2023 r.

Potwierdzam, że nie zgłosili się dzisiaj żadni dodatkowi kandydaci z 14. Okręgu.

REKLAMA REKLAMA

Ponieważ kandydat Garcia był jedynym kandydatem na burmistrza, który złożył dziś wniosek między 4:00PM a 5:00PM, ma pojawić się jako ostatni na karcie do głosowania w tym wyścigu.

Dostęp do raportu oraz wszystkich dodatkowych harmonogramów i ogłoszeń publicznych można uzyskać tutaj:

https://www.chicagoelections.gov/en/petition-filing-and-objection-information.html „

Max Bever (he/his)

Director of Public Information

Chicago Board of Elections

773.782.0971 (cell)

312.269.7857 (office)

mbever@chicagoelections.gov

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

marzec 2016
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu