Połącz się z nami

audycje

Michał Urbaniak w wielkim koncercie z Grażyną Auguścik. Gwiazdy jazzu po raz pierwszy razem na scenie w Chicago

Opublikowano

dnia

Grażyna Auguścik i Michał Urbaniak to wielkie gwiazdy muzyki. Mimo ponad dwudziestoletniej znajomości dopiero teraz po raz pierwszy spotkają się na scenie. Zaprezentują utwory ze swojego własnego repertuaru, jak również wkomponują się we wzajemne aranżacje. Całość będzie można zobaczyć (i posłuchać) na jedynym koncercie w Chicago, który odbędzie się 4 grudnia w Copernicus Center.

Grażyna Auguścik i Michał Urbaniak  znają się ze sobą od 1991 roku. Nagrali ze sobą kilka utworów, ale nigdy wspolnie nie koncertowali. Na antenie Radia Deon 1080am Grażyna Auguścik w niezwykle ciepłych słowach mówi o Michale Urbaniaku

„Michał jest takim mentorem to za mało powiedziane. Jest taką drogą gdzie muzyka podąża, w którą stronę podąża, jest moją inspiracją. Jest najważniejszą osobą, jeśli chodzi o muzykę i to co w muzyce ma nastąpić, poza tym jest moim przyjacielem”.

Światowej sławy kompozytor, muzyk, ojciec polskeigo jazzu Michał Urbaniak niezwykle cieszy się z tego, że po tylu latach „talent spotkał się z talentem”.

REKLAMA REKLAMA

„Talent spotkał się z talentem. Właściwie uważam to za dziwne, że dużo więcej w życiu nie robiliśmy razem, próbowaliśmy, ale jakoś się to mijało. Tutaj mamy do tego okazję – zarówno razem, ze swoimi projektami i ze wspólnymi. Ja będę gościem Grażynki, Grażynka będzie moim gościem. Muzyka nie zna granic” – powiedział na antenie Rada Deon Michał Urbaniak.

Grażyna Auguścik podkreśla, że grudniowy koncert będzie się składał z dwóch części. Po raz pierwszy na scenie artyści zaprezentują własny repertuar we wspólnych aranżacjach

„Koncert będzie miał dwie części.  W pierwszej części ja wystąpię ze swoim zespołem i Michał jest moim gościem. Zagramy utwory, których nigdy razem nie graliśmy, a nagrywaliśmy je kiedyś dawno temu i one są ciągle aktualne. Na pewno dodamy świeżego brzmienia.  W drugiej części pojawi się Michała zespół i to ja będę gościem. Zagram kilka utworów z jego repertuaru”.

Wspólny koncert odbędzie się w piątek 4 grudnia w Sali Copernicus Center o godzinie 8 wieczorem. Bilety dostępne są na stronie internetowej www.copernicustickets.com.

Grażyna Auguścik

Polska wokalistka jazzowa. Debiutowała jako wokalistka w 1977 na festiwalach piosenki w Toruniu i w Opolu. W 1981 zdobyła nagrodę na festiwalu piosenki studenckiej w Krakowie oraz na festiwalu jazzu tradycyjnego „Złota Tarka” w Warszawie występując z zespołem „Playing Family”12A_0762

W 1988 wyjechała do USA. Od 1994 mieszka w Chicago. W 2002, 2003, 2004 i 2006 r. uznana za najlepszą wokalistkę jazzową przez Jazz Forum Magazine.

Michał Urbaniak

Polski muzyk jazzowy, kompozytor i aranżer, grający głównie na skrzypcach i saksofonie. Współtwórca tzw. polskiej szkoły jazzu i kreator muzyki fusion. Były mąż wokalistki Urszuli Dudziak, ojciec piosenkarki Miki Urbaniak.6956412621_b966e97a51_o

Urodzony w Warszawie, Urbaniak dorastał w Łodzi, gdzie kształcił się w liceum muzycznym. Tam także odbyły się jego pierwsze koncerty

Wplatane przez niego elementy folklorystyczne zyskały uznanie czołowych amerykańskich jazzmanów, jak również otwierały nowe możliwości dla wielu nowych muzyków. Urbaniak zapraszał i był zapraszany do współpracy przez wielu znanych jazzmanów. W 1985 uczestniczył w sesji nagraniowej z Milesem Davisem do płyty Tutu. Otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi.

Michał Urbaniak zagrał w filmie „Mój Rower”
[youtube id=”5QiaAxVAiOI” width=”620″ height=”360″]

Michał Urbaniak to nie tylko światowej klasy artysta, ale również… aktor. Zagrał drugoplanową rolę w filmie Piotra Trzaskalskiego „Mój rower”. Jak sam mówi na antenie Radia Deon Chicago przeraził się zawodowców, których zobaczył na planie.

„Wszedłem na plan, to się wystraszyłem tych zawodowców, szczególnie Artura Żmijewskiego. Pobiegłem szybko do Piotrka Trzaskalskiego a on powiedział – Nie martw się, jeżeli coś zmienisz, przekręcisz, to znaczy, że było źle zapisane. To była dla mnie pierwsza zachęta. Następnie Żmijewskie powiedział – Słuchaj pytań i odpowiadaj na pytania. I to załatwiło sprawę” – powiedził w wywiadzie na antenie Radia DEON Chicago Michał Urbaniak.

Koncert: Grażyna Auguścik i Michał Urbaniak w Chicago
Copernicus Center
5216 W. Lawrence Ave, Chicago IL 60630
PIĄTEK – 4 GRUDNIA – godz. 20.00Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna, wikipedia.org
Foto: Rafał Muskała, Jacek Ćwik

audycje

Wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” w Muzeum Polskim w Ameryce. Zaprasza Filip Frąckowiak

Opublikowano

dnia

„Generał Kukliński. Polska samotna misja” to tytuł wystawy, którą będzie można zwiedzić w Chicago 15 grudnia w Muzeum Polskim w Ameryce. Ekspozycja przedstawia życiorys Ryszarda Kuklińskiego, a także prezentuje sowieckie, amerykańskie i peerelowskie dokumenty, które były zbierane przez ponad dwadzieścia lat.

Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci płk. Kuklińskiego w Warszawie, mówi, że dzięki wystawie Polacy mieszkający poza granicami swojej ojczyzny mogą bliżej poznać postać płk. Kuklińskiego. Zachęca więc do jej zobaczenia

Jak mówi Filip Frąckowiak, wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” będzie podróżować po Stanach Zjednoczonych przez kilka tygodni. Oprócz podziwiania eksponatów, będzie można wziąć udział także w wykładach dotyczących postaci Ryszarda Kuklińskiego

Więcej informacji na temat wystawy można znaleźć na stronach internetowych www.polshmuseuminamerica.com lub www.generalkuklinski.com

REKLAMA REKLAMA

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, www.polshmuseuminamerica.com

Czytaj dalej

audycje

Sukces pierwszego Rodzinnego Kongresu Modlitewnego w Chicago. Tysiące uczestników

Opublikowano

dnia

Uroczysta msza święta w chicagowskiej archikatedrze pw. Najświętszego Imienia Jezus zakończyła dwutygodniowy pierwszy Rodzinny Kongres Modlitewny “Przyjdź i rozbudź wiarę”. Podczas nabożeństwa życzenia wiernym złożył osobiście kardynał Blase Cupich.

Relacja Andrzeja Baraniaka

22 kwietnia, w katedrze matce wszystkich kościołów w aglomeracji Chicago spotkali się uczniowie polonijnych szkół, rodzice i pedagodzy. Mszę odprawił ks. Przemysław Wójcik w asyście o. Łukasza Buksy i ks. Ryszarda Fedka, opiekuna Polonii z ramienia archidiecezji. Punktem kulminacyjnym nabożeństwa było rozdanie nagród w konkursie plastycznym pt. “Jezus mówi do ciebie w modlitwie”, zorganizowanym w ramach kongresu. Pierwsze miejsce zajęła Julianna Mulica ze szkoły im. św. Błażeja. W sumie spośród 140 prac wyłonionych zostało 12, które trafią do kalendarza ewangelizacyjnego dla polskich szkół na terenie Chicago.

Galeria zdjęć

REKLAMA REKLAMA

Rodzinny Kongres Modlitewny trwał dwa tygodnie, podczas których w licznych spotkaniach w siedmiu parafiach polonijnych archidiecezji Chicago wzięło udział 3 i pół tysiąca osób, mówiła Marta Stępniak odpowiedzialna w archidiecezji za współpracę z Polonią, która wraz z ks. Markiem Smółką organizowała kongres.

O znaczeniu kongresu mówił franciszkanin, o. Łukasz Buksa z Krakowa, który przewodniczył modlitewnym spotkaniom.

“Był to wyjątkowy czas, kiedy mieliśmy możliwość otwierania swego serca i budzenia w sobie świadomości, jak Bóg jest blisko każdego z nas, jak Bóg nas kocha, jak Bóg wychodzi nam ciągle naprzeciw, jak Bóg ofiaruje nam siebie. Przepiękny czas spotkań z Kościołem dzieci, młodych, dorosłych, rodzin, katechetów i sióstr zakonnych. Wszystko po to, żeby się przebudzić i odkryć obecność Boga, który daje nam siłę, żeby żyć jeszcze piękniej, godniej, szczęśliwiej i treściwiej”.

Inicjatorem Rodzinnego Kongresu Modlitewnego był ks. Marek Smółka, który chciał, aby rekolekcje dla kilkuset uczniów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania, które rok temu poprowadził o. Łukasz Buksa, miały swoją kontynuację. I tak zrodził się pomysł na kongres.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej

audycje

Wielki sukces Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej. „Ten bal jest tym wszystkim, co naprawdę kocham”

Opublikowano

dnia

Dom Podhalan pękał w szwach, parkingi były wypchane po brzegi, a przed wejściem ustawiała się kolejka. Tak wyglądał Bal Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej, Karoliny Nowobilskiej, w którym wzięło udział ponad 700 gości.

Relacja Andrzeja Baraniaka

 Podczas sobotniej imprezy sam prezes Związku Józef Cikowski przecierał oczy ze zdumienia twierdząc, że przynajmniej od dwudziestu lat Dom Podhalan nie przyjął pod swoją strzechę za jednym razem takiego tłumu ludzi. Wielkim sukcesem najprawdopodobniej okaże się również wynik zbiórki charytatywnej. Jeszcze przed balem, królowa Karolina Nowobilska cieszyła się, że uzbierała już 30 tysięcy dolarów. Liczyna to, że końcowa kwota sięgnie 50 tysięcy. Wszystko będzie wiadomo po podliczeniu wszystkich kosztów. Uzbierane w ramach balu fundusze tegoroczna królowa ma zamiar w całości przeznaczyć na rzecz potrzebujących dzieci w Polsce oraz w Illinois.

Galeria zdjęć

REKLAMA REKLAMA

Karolina Nowobilska w swojej nowej roli odnajduje się znakomicie.

“Pół roku jestem królową i powiem szczerze, ja to bardzo lubię. To mi taką radość daje być między ludźmi, rozmawiać, pośmiać się, zaśpiewać, to jest naprawdę takie niesamowite. Ten bal jest wszystkim tym, co naprawdę kocham (…) Cieszę się bardzo, że mogę tutaj być, a dzieki ofiarności licznej grupy ludzi uzbierać pieniążki na pomoc dla chorych dzieci tam pod Tatrami i tutaj nad jeziorem Michigan (…) Znalazłam już organizacje i fundacje, które będę chciała wesprzeć” – mówiła Karolina Nowobilska.

Za szczodrość sponsorów wdzięczni są również rodzice królowej, którzy są dumni z bardzo odpowiedzialnej i konsekwentnej córki, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, jak mówi tata Karoliny, Stanisław Nowobilski.

Dla królowej to bardzo intensywny rok. Lada moment zostanie absolwentką szkoły średniej i zamierza rozpocząć studia biomedyczne. Imprezę rozpoczął występ zespołu Ślebodni, którego członkiem królowa jest od wielu lat. Gratulacje Karolinie Nowobilskiej składali przedstawiciele Związku Podhalan w Ameryce Północnej z Józefem Cikowskim na czele, konsul generalny Piotr Janicki, kapelani Jacek Palica i Wacław Lech, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Bogdan Strumiński i prezes Koła 42 Białka Tatrzańska Marian Łukaszczyk.

Emocjonalnym momentem spotkania było wykonanie przez królową piosenki dedykowanej jej rodzicom. Serca gości zdobyła również mała Gabrysia Mulica, która wyrecytowała wiersz o bohaterce wieczoru.

Dopełnieniem części artystycznej była pełna góralskiego humoru sztuka teatralna, do której scenariusz napisała mama królowej, Maria Nowobilska.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. Własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

grudzień 2015
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu