Połącz się z nami

spoleczne

„Powiedz ile masz pieniędzy, a powiem ci, kim jesteś”. Czy moneta stała się wyznacznikiem wartości człowieka?

Opublikowano

dnia

W potocznych refleksjach na temat szczęścia pojawia się myśl, że prawdziwe szczęście towarzyszy człowiekowi do ukończenia czwartego roku życia. Jest to bowiem czas beztroski, gdy inni zaspokajają nasze potrzeby i dostarczają licznych pozytywnych emocji.

Późniejsze wysiłki człowieka zmierzają do odtworzenia czasu beztroski. Jednym z ważnych elementów w tym procesie są pieniądze, budzące szereg emocji, ale dające poczucie bezpieczeństwa. Gdyby powiedziało się głodnemu, że pieniądze szczęścia nie dają, budziłoby to jego sprzeciw. Lecz doświadczenie uczy, że bogaci często bywają nieszczęśliwi. Powszechne współwystępowanie bogactwa i szczęścia tłumaczy się tym, że posiadanie większej sumy pieniędzy oznacza większe możliwości kupna przedmiotów, które są źródłem przyjemności. Można jednak ten związek tłumaczyć odwrotnie: im bardziej jesteśmy zadowoleni i szczęśliwi, tym więcej zarabiamy. Osoba, która pozostaje w dobrym nastroju, stwarza lepsze i korzystniejsze relacje z otoczeniem, poszukuje bardziej nowych celów, nie unika porażek, chętnie podejmuje nowe wyzwania, także ekonomiczne. Stąd w konsekwencji, jak mówią o tym badania socjologów (Ed Diener, Martin Seligman), ludzie szczęśliwi mają wyższe dochody niż ludzie nieszczęśliwi. Ludzie nastawieni pozytywnie do świata przedstawiają sobą także pewien stały poziom szczęścia. Tłumaczy to teza „kieratu szczęścia”, która głosi, że niezależnie od zdarzeń losowych i podejmowanych wysiłków, szczęście człowieka pozostaje na tym samym poziomie.

Otwarte pozostaje pytanie: „Czy system ekonomiczny przyczynia się do dawania szczęścia?”. W systemie kapitalistycznym wzrost dobrobytu wiązano z zazdrością — pragnieniem rzeczy podobnych do tych, które posiadają inni. To służy wzrostowi ekonomicznemu, ale niszczy osobowość człowieka. Troska o posiadanie nowych rzeczy, bardziej drogich, cennych i zdobytych coraz większym wysiłkiem, zmusza do wyrzeczeń i rezygnacji z wartości takich, jak: rodzina, czas studiów, troska o innych. Przegrany system komunistyczny żadnego ze swych celów ekonomicznych nie zrealizował, a zakończył swą historię klęską i nieszczęściami coraz bardziej biednych ludzi. Prawdziwe szczęście nie jest darem żadnego z systemów ekonomicznych. Może on jedynie pomóc osiągnąć je, pod warunkiem, który jest oczywisty, że da wolność wybrania sobie szczęścia przez ludzi.

Moc pieniędzy

Michael Sandel, profesor i wykładowca filozofii politycznej na Harvardzie, w książce pt. What Money Cant Buy (Czego nie można kupić za pieniądze), wydanej w pierwszej dekadzie XXI wieku, zauważa, że żyjemy w czasie, gdzie prawie wszystko można kupić za pieniądze, a także można sprzedać. W ten sposób niepostrzeżenie przeszliśmy od gospodarki rynkowej do bycia rynkowym społeczeństwem. Wszelkiego rodzaju debaty społeczne i wyzwania obywatelskie rozwiązuje nie argument moralny, ale prawo rynku, z założeniem, że bodźce finansowe zawsze stanowią mechanizm dokonywania właściwych wyborów.

REKLAMA REKLAMA

Przedsiębiorstwa są też jedynie instrumentem mnożenia pieniędzy, a nieważne jest, co się wytwarza. Strona etyczna stosunków międzyludzkich została zepchnięta na dalszy plan. Zrodziła się ekonomia podaży, oferująca gamę rzeczy, ale niedostrzegająca innych, ludzkich aspektów gospodarki, np. nie zwraca się uwagi na popyt, pracując nad wytworzeniem sztucznych potrzeb i kształtując je w sposób dowolny. Pojawiła się tendencja do spychania człowieka na dalszy plan, jako element kosztów. Nie jest on już celem czy partnerem w grze ekonomicznej, ale „kosztem”, który trzeba zminimalizować, by stworzyć przedsiębiorcy takie warunki, aby mógł produkować jak najtaniej i osiągać stopę zwrotu.

Inwazja komercji

Tematy związane z pieniędzmi, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych, są najczęściej pomijane. Poza nowymi strategiami mnożenia ich, nie podejmuje się niezwykle niewygodnych pytań o sensowność „rozwoju ekonomicznego”, który generuje rzesze bezrobotnych, nie pomnaża dobrostanu przeciętnego mieszkańca kraju, rodzi rzesze odrzuconych i ekonomicznie zmarginalizowanych. Pytania o moralny wymiar ekonomii są niepoprawne politycznie.

Inwazja komercji stwarza u konsumentów jednowymiarowy obraz człowieka zadowolonego i szczęśliwego. Jest to konsument, którego stać jest na kupienie wszystkiego, cokolwiek zapragnie. Tradycyjny sens kupowania, cel zaspokojenia potrzeb, został zagubiony lub zniekształcony przez reklamy. Ocena życia sprowadzona została do wymiernych walorów pieniężnych („Powiedz mi, ile pieniędzy masz na koncie, a powiem ci, kim jesteś”). Mądrość człowieka, szlachetność, uczciwość, dobroć – widziana jest także w takiej perspektywie: „Jeśli jesteś taki dobry, to dlaczego nie jesteś bogaty?”. Pieniądze stały się wyrazem siły i wartości człowieka.

Źródło: deon.pl
Foto: Flickr.com/ Always Shooting

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Jak spisać polski testament mieszkając w USA? Mecenas Leszek Lis wskazuje na różnice między USA a Polską.

Opublikowano

dnia

Autor:

Na antenie Radio Deon Chicago mecenas Leszek Lis tłumaczył sprawy związane z prawem spadkowym. Jak przygotować testament w Polsce, by był ważny w USA?

Mecenas Leszek Lis mówił o błędach popełnianych w czasie sporządzania testamentu i o tym, że każdy dokument musi być sądownie zbadany pod kątem prawnych wymogów.

Gość Radio Deon wyjaśniał kwestie ważne dla osób mieszkających w Stanach Zjednoczonych, ale mających majątek w Polsce.

W przypadku dysponowania nieruchomością w Polsce decyzję co do jej dziedziczenia musi podjąć sąd polski. Jest to pewien problem, na który można zaradzić przygotowując osobny dokument dotyczący wyłącznie tego majątku w formie własnoręcznej, a nie w formie aktu notarialnego.

REKLAMA REKLAMA

Testament napisany własnoręcznie nie potrzebuje opieczętowania. Musi być jednak odpowiednio skonstruowany, aby był ważny.

Poza nieruchomościami powinniśmy także pomyśleć o kontach bankowych w Polsce, jeśli odkładamy tam emeryturę. Dziedziczenie tych pieniędzy także powinniśmy uregulować.

Warto być przygotowanym na wszelkie ewentualności jakie niesie życie i nie zostawiać rodziny z problemem nieuregulowanej sprawy spadkowej.

Dla wszystkich zainteresowanych sprawami spadkowymi podajemy numery telefonów do kancelarii mecenasa Leszka Lisa:  773 244 1190 oraz 773 744 2412.

 

Foto:Flickr/John Marino/

Czytaj dalej

News Chicago

Czekają nas nowe obostrzenia. Czy restauracje będą tylko dla zaszczepionych?

Opublikowano

dnia

Autor:

Statystyki dotyczące zachorowań na COVID-19 wciąż rosną w Illinois. Możliwe, że zostaną wprowadzone bardzie rygorystyczne środki ostrożności.

W tej chwili obowiązuje nakaz noszenia maseczek w pomieszczeniach i zachowanie dystansu społecznego.

Gubernator JB Pritzker zachęca jednak władze lokalne do wdrażania bardziej rygorystycznych obostrzeń, jeśli uznają je za stosowne. Czynnikiem decydującym ma być wskaźnik transmisji i infekcji w danej okolicy.

Chicago jest jednym z regionów, które same rozważają rozszerzenie reżimu sanitarnego w miarę wzrostu liczby przypadków. Burmistrz Lori Lightfoot powiedziała w tym tygodniu, że urzędnicy miejscy rozważają różne strategie w celu ograniczenia rozprzestrzenianie się wirusa.

REKLAMA REKLAMA

Komisarz Chicago Department of Public Health, dr Allison Arwady, powiedziała na początku tego miesiąca, że ​​być może będzie brany pod uwagę wymóg szczepienia w przypadku niektórych działań i miejsc publicznych.

Jednak Pritzker nie myśli o wprowadzeniu takiego wymogu w całym stanie.

Lightfoot, rozmawiając w poniedziałek z mediami, powiedziała – „Przyglądamy się wielu różnym strategiom, które mogą nam pomóc w radzeniu sobie z tym najnowszym wzrostem, ale zawsze robimy to we współpracy i w komunikacji z osobami i firmami, których to dotyczy”. „Nie narzucamy niczego jednostronnie”.

Lightfoot i inni urzędnicy publiczni wyrazili zaniepokojenie rosnącą liczbą nowych zachorowań zarówno w mieście, jak i w stanie Illinois. Miasto tylko w poniedziałek zgłosiło prawie 1000 nowych przypadków COVID-19, co skłoniło do dyskusji na temat rozszerzenia potencjalnych strategii przeciwdziałania pandemii.

Lori Lightfoot  wyklucza zastosowanie tak zdecydowanych posunięć jak całkowity lockdown. Wyklucza również wprowadzenie polityki jaką uchwalono w Nowym Jorku. Tamtejsze przepisy wymagają od wszystkich prywatnych firm narzucenia swoim pracownikom przymusowych szczepień.

„Nie zobaczymy tego tutaj, w Chicago”, powiedziała na początku tego miesiąca.

Arwady powiedziała, że miasto rozważy objęcie większej liczby firm i miejsc zakazem wstępu dla gości i klientów nieszczepionych.

„Czy możemy zacząć wymagać dowodu szczepienia w przypadku większej liczby aktywności i miejsc publicznych? Tak, myślę, że możemy” – powiedziała.

Miejskie obiekty sportowe, w tym United Center, ustanowiły wymagania dotyczące szczepień lub negatywnych testów dla swoich klientów. Ale pomysł może dotyczyć również niektórych firm, w tym w restauracji i sal koncertowych. Rozważane są także ograniczenia liczby osób w obiektach.

Na tą chwilę gubernator Illinois J.B. Pritzker podkreśla, że głównym celem jego administracji będzie egzekwowanie obecnie istniejących mandatów dotyczących masek, ale powiedział, że nie wyklucza dodatkowych kroków w przyszłości.

„Patrzymy na wszystko, co zostało zrobione w ciągu ostatnich kilku lat, ale tak naprawdę skupiamy się na upewnieniu się, że ludzie przestrzegają wymagań dotyczących noszenia maseczek w pomieszczeniach” – powiedział. „Dziękuję wszystkim, którzy to robią”.

 

Żródło: nbc, twitter

Foto: YouTube, Twitter, pixabay/ HakanGERMAN, Flickr/ Chad Davis

Czytaj dalej

Adwent

Niesamowita świąteczna akcja dla potrzebujących rodzin w Elgin. Oni także będą się cieszyć Bożym Narodzeniem

Opublikowano

dnia

Autor:

Społeczność Elgin jednoczy się w świątecznej akcji pomocy. Dzięki hojności darczyńców wiele potrzebujących wsparcia rodzin będzie mogło cieszyć się Bożym Narodzeniem.

Armia Zbawienia i Centrum Kryzysowe Społeczności Elgin połączyły swoje siły, aby zorganizować to wydarzenie.

„Dzięki połączeniu jesteśmy w stanie uzyskać wsparcie naszych wolontariuszy i darczyńców, co pomaga nam w zapewnieniu tej akcji sukcesu” – powiedziała Melissa Owens z Community Crisis Center.

Dla każdej, zarejestrowanej rodziny przygotowana została osobna paczka, a w niej zabawki dla dzieci, piżama i produkty na świąteczny obiad, łącznie z indykiem. W paczkach umieszczono 3-5 prezentów na dziecko, każdy oddzielnie zapakowany i gotowy do otwarcia w Boże Narodzenie.

REKLAMA REKLAMA

Z pomocy korzysta prawie 800 rodzin. Każda z nich była umówiona tak, by przy odbiorze paczek mogła zachować dystans społeczny i nie dopuścić do zbytniego zatłoczenia placówki. Dla wielu, którzy zmagali się z pandemią przez ostatnie półtora roku, pomoc jest bardziej potrzebna niż kiedykolwiek.

„Chcemy tylko upewnić się, że dzieci dostaną zabawki na całym świecie. Wszyscy powinni cieszyć się świętami Bożego Narodzenia” – powiedziała kapitan Linnea Forney z Armii Zbawienia.

 

 

Źródło: abc7

Foto:pixabay/Bru-nO / Bob_Dmyt 

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

listopad 2015
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne w tym miesiącu