Połącz się z nami

News Chicago

Mąż, żona, pracownik, ojciec, matka. Jaką rolę najlepiej pełnisz w życiu. Sprawdź się!

Opublikowano

dnia

Każdy z nas pełni co najmniej kilka ról w życiu. W domu i w pracy wchodzimy w różne role. Część z nich sami wybieramy, część jest nam narzucana. Często nie myślimy o nich za dużo. Przyjmujemy, że jesteśmy mężem lub żoną, siostrą lub bratem, pracownikiem itd.

To do czego zachęcam to przyjrzenie się każdej z pełnionych ról. Po co? Aby zarówno zwiększyć samoświadomość, jak i uświadomić sobie szansy, wyzwania oraz obowiązki, które wiążą się z każdą z nich.

Zacznijmy od obszaru prywatnego. Jakie role pełnisz w sferze osobistej? Przypuszczam, że pierwsze, które przychodzą Ci na myśl to:

córka/ syn
siostra/ brat
żona/ mąż
matka/ ojciec

REKLAMA REKLAMA

Są też inne: matka/ojciec chrzestny, ciocia/ wujek, babcia/ dziadek, wnuczka/ wnuk. Sfera osobista to nie tylko rodzina, więc dochodzą nam kolejne role: przyjaciel/ przyjaciółka, znajomy/ znajoma, sąsiad/ sąsiadka. A role związane z Twoim hobby? Biegacz, wędkarz, działkowiec … Daj sobie chwile i pomyśl, jakie jeszcze role pełnisz w swoim życiu osobistym.
Jak już je masz, to w ten sam sposób przyjrzyj się obszarowi pracy zawodowej. W nim też masz wiele ról, które pełnisz. Kim tam jesteś? Jeżeli pracujesz w dużej organizacji to jednocześnie możesz być pracownikiem i szefem, przełożonym i podwładnym. Masz kontakt z różnymi osobami. Jakie role pełnisz wobec nich? Sprzedawcy, doradcy, konsultanta …
Nie spiesz się, pomyśl chwilę. Przeciętnie każdy z nas wypisuje od kilku do kilkunastu ról. Najlepiej, jakbyś je wypisał/ wypisała w kolumnie.

Plusy i minusy

Kolejnym etapem jest ocena kosztów, jakie ponosisz z pełnienia każdej z tych ról. Do oceny wykorzystaj skalę od 0 do 10, gdzie 0 oznacza brak kosztów, 10 – maksymalne koszta. Kosztem jest wszystko to, co negatywne np. utrata czasu, energii, pieniędzy, ale też np. zaangażowanie i emocje, które musisz włożyć w pełnienie konkretnej roli. Pamiętaj: każdą rolę oceń osobno.

Po tym etapie, przyszedł czas na ocenę zysków, jakie daje Ci każda rola. Ponownie wykorzystaj skalę od 0 do 10. Zyskiem jest wszystko to, co pozytywne. Zyskiem mogą być pieniądze, poczucie szczęścia i satysfakcji, pozytywne emocje, wsparcie innych itd.

Jeśli masz już koszty i zyski, to teraz trzeba zrobić bilans. Spójrz na każdą rolę. Jaki jest rachunek zysków i strat? Pełnienie których ról sprawia, że jesteś na „plusie”, a które powodują, że jesteś na „minusie”?

Ocena

Zrobienie takiego zestawienia to jeszcze jednak nie koniec ćwiczenia. Wybierz teraz tę rolę, która ma największy ujemny bilans. Zastanów się i zapisz, co powoduje, że ona tyle Cię kosztuje? Co sprawia, że jesteś z niej niezadowolony/niezadowolona? Wypisz konkrety, np. w byciu mamą najtrudniejsze jest ciągły pośpiech i konieczność godzenia różnych obowiązków, a także brak czasu dla samej siebie. Jakbyś miała zmienić jedną rzecz, która spowodowałaby zmniejszenie ujemnego bilansu, to co by to było?

Teraz wybierz rolę z najwyższym pozytywnym bilansem (ale nie 10). Co sprawia, że oceniłeś/ oceniłaś ją tak wysoko? Co jest najbardziej fascynujące w pełnieniu tej roli? Czy coś z niej możesz wykorzystać w pełnieniu innych ról? Jak wyglądałby poziom 10 w tej kategorii? Co musiałoby się stać, abyś zmienił/ zmieniła swoją ocenę na 10?

Zachęcam, aby taką analizę przeprowadzić wobec każdej roli. Dzięki niej odkryjesz, jakie mniejsze lub większe zmiany warto wprowadzić w codzienne funkcjonowanie, aby kolejne dni były coraz lepiej przeżyte.

Pamiętaj tylko o jednym: skup się na jednej roli i na zmianach w jej obrębie. Gdy już się z tym uporasz, przyjdzie czas na kolejne.

Źródło: deon.pl
Foto:

News Chicago

Dzisiaj 30. jubileuszowy Bal Barbórkowy. Górniczą tradycję podtrzymuje Związek Ślązaków w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Górnicy, którzy przyjdą na bal po raz pierwszy, oraz panie o imieniu Barbara mogą liczyć na specjalną zniżkę i miły upominek! Będzie także loteria z wyjątkową nagrodą ufundowaną przez Polskie Linie Lotnicze LOT. O atrakcjach czekających na gości mówili Goście Radia Deon Chicago: Halina Szyrzyna, skarbnik Związku Ślązaków i Tadeusz Gaweł, górnik kopalni Halemba.

Przygotowania do uroczystości barbórkowych odbywały się jak zawsze w cieniu rocznicy katastrofy w kopalni węgla kamiennego Halemba w Rudzie Śląskiej.

21 listopada 2006 r. w kopalni doszło tu do jednej z największych katastrof w historii polskiego górnictwa. Gdy górnicy przeprowadzali akcję wydobycia sprzętu górniczego, doszło do wybuchu metanu.

Zginęły wtedy 23 osoby. Górnicy mieli od 21 do 59  lat.

Mimo mijających lat pamięć o katastrofach górniczych jest wciąż żywa a osoby pracujące w kopalniach i ich rodziny zawsze miały świadomość tego, jak niebezpieczna i ciężka jest ta praca.

REKLAMA REKLAMA

Gość Radia Deon – były górnik tej kopalni, Tadeusz Gaweł, był świadkiem wcześniejszego  wypadku. 10 stycznia 1990 roku w kopalni Halemba zginęło 19 górników, w tym jego kuzyn.

Zbliżająca się Barbórka to czas kiedy dziękujemy górnikom za ich niezwykle trudną pracę.

Będziemy obchodzić to święto także w Chicago.

Każdy górnik zwracał się do Św. Barbary z prośbą o opiekę – mówi skarbnik Związku Ślązaków, Halina Szyrzyna. Przed zjechaniem pod ziemię klękał lub robił znak krzyża.

Związek Ślązaków w Chicago obchodzi Barbórkę już 30 raz, a ten jubileusz jest dla członków wyjątkowy i ważny.

Bal barbórkowy stał się już piękną tradycją w Chicago, także ze względu na stroje.

Na balu, który potrwa nawet do białego rana,  królować będą wspaniałe górnicze mundury i czaka z pióropuszami o 5 kolorach, z których każdy oznacza co innego, jak tłumaczy Tadeusz Gaweł.

Uroczystości odbędą się 3 grudnia, o godzinie 7.00 p.m. w Lone Tree Manor Banquet Hall w Niles.

Halina Szyrzyna zapowiada dodatkowe atrakcje; górnicy, którzy przyjdą na bal po raz pierwszy, ubrani w mundury, dostaną nagrody – niespodzianki.

Górnicy mają także 30% zniżki jeśli chodzi o wstęp na imprezę, podobnie jak każda pani o imieniu Barbara, która także dostanie upominek.

Około północy zostanie także wylosowana wśród gości szczególna nagroda, ufundowana przez Polskie Linie Lotnicze LOT, a jest nią bilet do Polski. Więc naprawdę warto tu przyjść i dobrze sią bawić w towarzystwie górników.

Bilety na bal można zamawiać poprzez kontakt telefoniczny, pod numerami telefonów – North Chicago: 773 679 5300 Andrzej – 773 231 3118 Janusz, South Chicago: 312 714 3681 Teresa – 708 606 0224 Piotr

Telefon do Haliny Szyrzyny to 708 828 3449

Rezerwacji można także dokonać online poprzez stronę internetową Związku Ślązaków w Chicago.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Związek Ślązaków, YouTube, Andrzej Baraniak

 

 

 

 

 

Czytaj dalej

News Chicago

Austan Goolsbee nowym prezesem i dyrektorem naczelnym Fed w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Austan Goolsbee, który był głównym doradcą ekonomicznym byłego prezydenta Baracka Obamy, zostanie kolejnym prezesem i dyrektorem naczelnym Banku Rezerw Federalnych w Chicago, poinformował bank w czwartek.

53-letni Goolsbee jest profesorem ekonomii w Booth School of Business na Uniwersytecie w Chicago. W latach 2010-2011 był przewodniczącym Rady Doradców Ekonomicznych Białego Domu.

Prezes Fed z Chicago będzie głosował w przyszłym roku w komitecie Rezerwy Federalnej ds. ustalania stóp procentowych, stojącym przed kluczowymi decyzjami dotyczącymi walki z inflacją, która zbliża się do najwyższego poziomu od czterech dekad.

Goolsbee zastąpi Charlesa Evansa, który pełni funkcję prezesa banku od 2007 roku a w styczniu osiągnie wiek emerytalny. Goolsbee będzie mógł pełnić tę funkcję do 2034 roku.

REKLAMA REKLAMA

Prezesi 12 quasi-prywatnych banków rezerwy Fed są wybierani przez rady dyrektorów poszczególnych banków, których członkami są zazwyczaj dyrektorzy biznesowi lub non-profit.

Wybór podlega zatwierdzeniu przez siedmioosobową radę gubernatorów Fed w Waszyngtonie.

Latem 2021 r. Goolsbee był jednym z wielu ekonomistów, którzy argumentowali, że rosnąca presja inflacyjna wynika głównie z wąskich gardeł w łańcuchu dostaw i prawdopodobnie w dużej mierze osłabnie sama.

Fed w dużej mierze utrzymywał ten pogląd aż do roku temu, kiedy urzędnicy zaczęli wycofywać  się z tego stanowiska widząc, że inflacja się pogarsza.

Bank centralny podniósł stopy procentowe w tym roku w najszybszym tempie od wczesnych lat 80., starając się spowolnić inflację poprzez ograniczenie popytu.

W tym roku Goolsbee wskazał na wysoką inflację w Europie i innych częściach świata jako dowód na to, że stymulacja fiskalna w USA nie była głównym zjawiskiem wyjaśniającym wyższe ceny.

Powiedział jednak, że z perspektywy czasu programy pomocy finansowej administracji Bidena były prawdopodobnie zbyt duże.

W wywiadzie dla Fox Business Network w zeszłym tygodniu Goolsbee powiedział, że jest za wcześnie, by stwierdzić, czy inflacja osiągnęła szczyt.

„Mam nadzieję, że osiągnęliśmy szczyt, ale myślę, że tempo, w jakim spada, może nie być tak szybkie, jak wszyscy by chcieli” – powiedział.

Wg Goolsbee recesja „nie jest nieunikniona”, ale ostrzega on przed ryzykiem agresywnego podnoszenia stóp procentowych, gdy gospodarka napotyka ograniczenia w zakresie zdolności do dostarczania towarów i usług.

Demokrata Goolsbee w 2019 r. poparł kandydaturę na prezydenta Pete’a Buttigiega, który był wówczas burmistrzem South Bend w stanie Indiana, a obecnie jest sekretarzem ds. transportu w USA.

 

Źródło: wsj
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Gwiazda muzyki country, Morgan Wallen, zagra w Chicago w czerwcu. Sprzedaż biletów od 9 grudnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Zbliżająca się światowa trasa koncertowa „One Night at a Time” piosenkarza muzyki country, Morgana Wallena, zrobi przystanek także w Chicago. W Wietrznym Mieście muzyk wystąpi 23 czerwca.

Piosenkarz, znany z takich utworów jak „Sand in my Boots” i „Whiskey Glasses”, odwiedzi 44 miasta od 15 marca 2023 r., startując w Auckland w Nowej Zelandii.

Północnoamerykańska część trasy rozpoczyna się miesiąc później w Milwaukee. Według jego strony internetowej Wallen ma przybyć na Wrigley Field w Chicago 23 czerwca 2023 r.

Trasa Wallena obejmuje występy na kilku innych głównych stadionach baseballowych, w tym Fenway Park w Bostonie 18 sierpnia, Nationals Park w Waszyngtonie D.C. 26 sierpnia i Chase Field w Phoenix 20 lipca.

REKLAMA REKLAMA

Przedsprzedaż „Verified Fan” rozpoczyna się 7 grudnia, jak podaje strona internetowa Wallena, a bilety trafią do sprzedaży dla ogółu społeczeństwa 9 grudnia.

W 2021 roku Wallen miał wystąpić w Country Thunder w Wisconsin, ale organizatorzy usunęli go ze składu po tym, jak pojawiło się wideo pokazujące, jak używa rasistowskiej obelgi.

Wallen został następnie usunięty z Billboard Music Awards 2021, ale został dodany do listy wykonawców programu w 2022 roku.

Pełną listę dat jego koncertów w 2023 roku można znaleźć tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

październik 2015
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu