Połącz się z nami

Ciekawostki

Panorama Racławicka w Chicago. Wielkie dzieło Jana Styki przyciąga do „Copernicusa” tłumy zwiedzających

Opublikowano

dnia

W Centrum Kopernikowskim prezentowana jest laserowa kopia Panoramy Racławickiej artysty malarza Jana Styki, ucznia Jana Matejki.

Oryginalny obraz mierzy 114 metrów długości i 15 metrów wysokości. Dzieło powstawało w ciągu dziewięciu miesięcy na stulecie zwycięskiej bitwy i wyszło spod pędzla dziewięciu malarzy – Jana Styki i jego ośmiu kolegów z Wojciechem Kossakiem na czele. Pomysłodawcą ekspozycji jest Andrzej Trzos, pełnomocnik rodziny Styków w USA.

Relacja Andrzeja Baraniaka
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/ab-panorama-6nminut” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Prezentowana laserowa kopia mierzy 14 metrów długości i 2 metry wysokości. Głównym celem prezentacji w Centrum Kopernikowskim jest pokazanie dzieła młodym Amerykanom polskiego pochodzenia.

REKLAMA REKLAMA

Galeria zdjęć

Na wernisażu obecna była wnuczka wielkiego malarza, Maria Styka. Obok laserowej kopii Panoramy Racławickiej na wystawie można podziwiać reprodukcje innych obrazów malarza oraz jego synów, a także laserową kopię innego wielkiego dzieła Jana Styki, “Golgotę”. Wystawę będzie można oglądać przez kilka następnych weekendów. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródlo: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

News USA

Jedz sery wieczorami za 1 tys USD. Pyszna oferta pracy od Sleep Junkie

Opublikowano

dnia

Autor:

Firma Sleep Junkie poszukuje smakoszy, którzy mogliby przez 3 miesiące testować europejską teorię dotyczącą snu i jeść różne gatunki serów, przed wieczornym pójściem spać. Chętni muszą jednak wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia koszmarów w nocy. Oferowany zarobek to 1000 USD.

Teoria, którą firma ma nadzieję przetestować, mówi, że jedzenie sera przed snem przyprawia o koszmary. Czy to prawda i czy różne sery mają większy wpływ niż inne?

Sleep Junkie zatrudni więc pięciu tak zwanych „mlecznych marzycieli”, aby byli oficjalnymi testerami sera przed snem i dokumentowali, jak wpływa jego jedzenie na jakość ich snu.

Wybrane osoby będą musiały co tydzień próbować serów z dostarczonej listy, a następnie rejestrować jakość swojego snu za pomocą odpowiedniego aparatu do śledzenia snu i pisemnie oceniać swój sen i poziom energii w ciągu tego tygodnia.

REKLAMA REKLAMA

Oczekuje się, że badanie rozpocznie się w marcu i potrwa trzy miesiące, a ci, którzy je ukończą, otrzymają na koniec 1000 USD.

W badaniu będą użyte sery różnych rodzajów, takie jak niebieskie, twarde, miękkie dojrzewające i przetworzone – ale będą też opcje wegańskie i bez laktozy. Pomiędzy każdą wymianą rodzaju sera będzie tygodniowa przerwa.

Kandydaci muszą mieć ukończone 21 lat, posiadać smartwatch lub monitor fitness, który śledzi sen i mieć „spójny harmonogram snu”. Według firmy osoby z problemami ze snem lub nietolerancją nabiału lub laktozy nie powinny aplikować.

Wszystkie koszty związane z zakupem serów zostaną uwzględnione w wydatkach.

„Szukamy ludzi, którzy są samodzielni, uczciwi, mają dobre umiejętności pisania i lubią zarówno spać, jak i jeść” – ogłosiła firma.

Szczegóły dotyczące sposobu składania wniosków można znaleźć tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/ irinaorel
Czytaj dalej

News Chicago

Junior Miss Earth USA 2023 mieszka w Round Lake pod Chicago i zbiera kredki

Opublikowano

dnia

Autor:

12-letnia Kailee Albeck z Round Lake została pierwszą zawodniczką z Illinois, która zdobyła tytuł Junior Miss Earth USA 2023. Dziewczynka chodzi do siódmej klasy w Park Campus i ma wielkie aspiracje, by wziąć udział w przyszłych konkursach i zostać nauczycielką w szkole podstawowej.

Przyglądając się przyszłym tytułom, takim jak Miss Earth USA, Miss USA i Miss Universe, Kailee na razie skupia się na szkole i swoich przyjaciołach. Dziewczynka zbiera także zużyte i niechciane kredki.

Za pośrednictwem swojej platformy Crayons for Kids Kailee, zbiera stare kredki i przetwarza je dla szpitali dziecięcych i szkół w całym Chicago. Stworzyła platformę z zamiłowania do rysowania oraz do spraw związanych z ochroną środowiska.

Do tej pory Kailee zebrała ponad 70 funtów kredek, organizując imprezy w całym regionie, współpracując z lokalnymi organizacjami non-profit i biorąc udział w wydarzeniach społecznościowych.

REKLAMA REKLAMA

Każdy zainteresowany przekazaniem darowizny może wysłać wiadomość e-mail do Kailee za pośrednictwem jej matki, Katie Albeck, na adres katiesmith1616@hotmail.com.

Konkurs Miss Earth USA obejmuje wiele kategorii wiekowych: Teen (13 do 19), Junior, Little i Tiny Miss Earth USA. Zawodniczki Junior Ambassador są w wieku od 5 do 14 lat.

Dzięki doświadczeniu w konkursach uczestniczki są zachęcane do angażowania się w swoje społeczności, zdobywania doświadczenia jako modelki, doskonalenia umiejętności wystąpień publicznych i tworzenia relacji z mentorkami.

Znany jako „Beauties for a Cause”, konkurs Miss Earth promuje równouprawnienie kobiet poprzez „przywództwo społeczności, ekoturystykę i edukację ekologiczną” od 2001 roku.

Kailee posiadała tytuł Little Miss Illinois Earth USA przez ostatnie dwa lata, zanim latem ubiegłego roku została koronowana na Junior Miss Illinois Earth USA.

W dniach 1-8 stycznia w Orlando na Florydzie walczyła o tytuł Junior Miss Earth USA.

Oprócz oficjalnej korony i szarfy Kailee zdobyła stypendium na rzecz Crayons for Kids. Uczestniczki są oceniane na podstawie ich działalności dla środowiska, a także umiejętności mówienia i umiejętności związanych z modellingiem.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, Junior Miss Earth USA
Czytaj dalej

News Chicago

Dni Świstaka w Woodstock: filmy, wycieczki i imprezy. Co gryzoń powie o zimie?

Opublikowano

dnia

Autor:

Woodstock obchodzi 30. rocznicę premiery filmu „Dzień Świstaka”, który kręcono głównie w mieście i na Historycznym Placu Woodstock. Zachowując klimat filmu, miasto ma nadzieję, że tegoroczny festiwal związany z kultową komedią będzie wyglądał podobnie do poprzednich. Sprawdź harmonogram wydarzeń.

Podobnie jak w filmie, w którym prezenter pogody utknął w pętli, przeżywając ten sam dzień, osoby zaangażowane w festiwal starają się zachować podobny klimat, zapowiedział Rick Bellairs, przewodniczący Woodstock Groundhog Days.

Na przykład uroczystości często obejmują wizyty osób, które brały udział w tworzeniu filmu i historii. Według strony internetowej Groundhog Days, w tym roku będzie to Danny Rubin, współautor scenariusza, którego stworzył z Haroldem Ramisem.

Woodstock zapoczątkował coroczną tradycję obchodzenia Dnia Świstaka 2 lutego, organizując weekend pełen uroczystości, po nakręceniu filmu w 1992 roku. Pierwotnie obchodziło ją tylko kilka osób. Ale z biegiem lat obchody rozrosły się do pełnego festiwalu z prawie dwudziestoma wydarzeniami w ciągu pięciu dni.

REKLAMA REKLAMA

Niektóre z tych wydarzeń to zdobycie maskotki Woodstock Willie i wizyta prawdziwego świstaka podczas ceremonii prognozowania.

Jednym z bardziej popularnych wydarzeń weekendowych jest kilka pieszych wycieczek, które prowadzą ludzi przez miasto do ważnych miejsc z filmu. Najpopularniejszym z tych miejsc jest kałuża, do której Bill Murray wchodzi kilka razy.

Oczywiście film będzie również wyświetlany wiele razy w ciągu festiwalu.

Uroczystości rozpoczną się wieczorem w środę, 1 lutego, i potrwają do popołudnia w niedzielę, 5 lutego. W czwartek, 2 lutego, który jest oficjalnym Dniem Świstaka, miasto przeprowadzi prognozę dotyczącą świstaka, aby określić, czy zima będzie jeszcze trwała sześć tygodni.

Harmonogram Dni Świstaka

Środa, 1 lutego:

 • 3:15PM: Opowieść o Świstaku w Woodstock Opera House, 121 W. Van Buren St.
 • 6:00PM: Powitanie Świstaka w Operze
 • 6:15PM: Ciekawostki o świstaku w Operze
 • 7:00PM: Projekcja filmu „Dzień Świstaka” w kinie Audytorium Harolda Ramisa w Woodstock Theatre, 209 Main St.

Czwartek, 2 lutego: Dzień Świstaka

 • 7 rano: Prognoza Dnia Świstaka na historycznym placu Woodstock
 • 7:30AM: Drink za pokój na świecie w Public House of Woodstock, 101 N. Johnson St.
 • 7:30AM do 9:30AM: „Oficjalne” śniadanie z okazji Dnia Świstaka w Woodstock Moose Lodge 1329, 406 Clay St.
 • 10:00AM: Piesza wycieczka po miejscach filmowania, rozpoczynająca się w Operze Woodstock
 • 12:00PM: Pokaz filmu „Dzień Świstaka” w Audytorium Harolda Ramisa w Woodstock Theatre
 • 2:00PM: Spotkanie ze scenarzystą „Dnia Świstaka” Dannym Rubinem w Woodstock Opera House
 • 5:00PM do 8:00PM: Wine with Willie w Stage Left Cafe, 125 W. Calhoun St.

Piątek, 3 lutego:

 • Do 5:00PM: Pamiątki i wspomnienia z filmu „Dzień Świstaka” w Bibliotece Publicznej Woodstock, 414 W. Judd St.
 • 5:00PM do 9:00PM: Pop-Up Bar Dni Świstaka w Stage Left Cafe
 • 6:00PM: Taniec z okazji Dnia Świstaka w Woodstock Moose Lodge 1329

Sobota, 4 lutego:

 • 10.00AM: Pokaz filmu „Dzień Świstaka” w Audytorium Harolda Ramisa w Woodstock Theatre
 • 12:00PM: Turniej worków z okazji Dnia Świstaka w Ortmann’s Red Iron Tavern, 101 E. Church St.
 • 1:00PM: Piesza wycieczka po miejscach filmowania, początek w Operze Woodstock
 • 4:00PM: Bingo z okazji Dnia Świstaka w Woodstock Moose Lodge 1329
 • 6:00PM do 10:00PM: Dzień świstaka w pub Crawl na historycznym placu Woodstock

Niedziela, 5 lutego:

 • 8.00 do 8:30AM: Dzień świstaka Śniadanie Pancake w Woodstock Moose Lodge 1329
 • 10:00AM: Projekcja filmu „Dzień Świstaka” w Audytorium Harolda Ramisa w Woodstock Theatre
 • 1:00PM: Piesza wycieczka po miejscach filmowania, początek w Operze Woodstock

 

Odwiedź stronę woodstockgroundhog.org, aby uzyskać szczegółowe informacje.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, Wodstock Groundhog
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

październik 2015
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu