Połącz się z nami

News Chicago

400 tysięcy dolarów na Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej. Strzelczanie z pomocą rodzinnej parafii

Opublikowano

dnia

Chicagowska Fundacja Parafii Strzelce Wielkie działa raptem dziewięć lat. W tym czasie wypracowała i przekazała do Strzelec ponad 400 tysięcy dolarów.  Pieniądze zostały przeznaczone na realizację wielu projektów związanych z wyposażaniem nowego Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w rodzinnej miejscowości.

Fundusze na ten cel pozyskiwane są z organizowanych przez fundację zabaw i pikników. Drugi już w tym roku, połączony z uroczystością dożynkową, odbył się w minioną niedzielę na platformie 12 w parku przy zbiegu ulic Irving Park i Cumberland.

Relacja Andrzeja Baraniaka
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/ab-piknik-strzelec-45-minuty” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Festyn Strzelczan rozpoczęła msza święta sprawowana przez kapelana, ks. Ryszarda Miłka. W procesji do ołtarza szli ubrani w stroje ludowe członkowie Teatru Ludowego „Rzepicha”, wykonawcy obrzędu dożynkowego. Nieśli wieńce, chleb, wiechy i ozdobne snopy.

REKLAMA REKLAMA

Mówiąc o dożynkach duszpasterz nawiązał do potrzeby kultywowania tradycji i zwyczajów ludowych na obczyźnie. – „Ten piknik jest wyjątkowy, bo jest kontynuacją ubiegłotygodniowej uroczystości dożynkowej zorganizowanej przez Związek Klubów Polskich. Mamy program dożynkowe, mamy wieńce i cieszymy się, że tradycje są podtrzymywane. One wypływają z serca człowieka” – powiedział duszpasterz. Podczas widowiska zasłużone dla fundacji osoby zostały uhonorowane wieńcami. Reżyserka spektaklu Alina Szymczyk i jej koleżanki wręczyły je: księdzu kapelanowi Ryszardowi Miłkowi, prezesowi ZKP Janowi Kopciowi, przewodniczącemu Fundacji Stanisławowi Chwale oraz dowódcy plutonu kosynierów, Jackowi Złamańcowi.

Galeria zdjęć

 

Kilkuset uczestników pikniku miało więc okazję po raz pierwszy obejrzeć widowisko dożynkowe na pikniku fundacji, której – najnowszym przedsięwzięciem charytatywnym jest zakup przez fundację na rzecz parafii dwuhektarowej działki, ze znajdującej się na niej stawem.

„Chyba spłacimy już ten cały dług, który mamy na stawy. Staw zostanie zapłacony i może coś zostanie. Będziemy dalej pomagać przy wyposażaniu świątyni” – powiedział przewodniczący fundacji Stanisław Chwała. Przewodniczący przyznał, że kolejnym zadaniem czekającym fundację będzie pomoc przy budowie dróżek maryjnych na terenie stawów okalających teren Sanktuarium.

Dużym zainteresowaniem uczestników cieszyła się loteria fantowa z wieloma cennymi nagrodami. Panie: Krystyna, Joanna i Stanisława wylosowały główną nagrodę w postaci przelotu nad Chicago. Z kuchni wojskowej serwowana była grochówka i golonka. Wypito 19 beczek piwa, cały dochód z imprezy wyniósł blisko sześć tysięcy dolarów.

Efekty pracy fundacji są godne uznania. W ciągu niecałych dziesięciu lat działalności strzelczanie wypracowali i wysłali na potrzeby wyposażanej świątyni pomoc o wartości około 400 tysięcy dolarów. Dzięki pomocy z Chicago nowy kościół wzbogacił się o ołtarze , stacje Męki Pańskiej i został zelektryfikowany. Wybudowana została zgodnie z norami UE kaplica cmentarna z chłodnią, ogrodzenie wokół nekropolii oraz kilka innych inwestycji.

Wspaniałe wyniki charytatywnych zbiorek fundacja w dużej mierze zawdzięcza nie tylko mieszkańcom Strzelec, ale ludziom z różnych regionów Polski. Szczególnie im serdecznie dziękował Stanisław Chwała za zaangażowanie i wsparcie. Fundacja przygotowuje się do obchodów jubileuszu dziesiątej rocznicy działalności, które z udziałem sekretarza generalnego Episkopatu Polski, ks. biskupa Artura Nizińskiego odbędą się 9 stycznia 2016 roku.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Żródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Więcej zdjęć dostępnych na stronie:
www.newsrp.smugmug.com

News Chicago

Piotr Bobak skazany na 4 lata w sprawie makabrycznego wycięcia dziecka nożem z łona matki

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek 23 stycznia Piotr Bobak został skazany na cztery lata więzienia za utrudnianie dochodzenia w sprawie zabójstwa ciężarnej nastolatki z Chicago w kwietniu 2019 r. Dziecko kobiety zostało wycięte z macicy nożem rzeźnickim.

44-letniemu Piotrowi Bobakowi, który spotykał się z podejrzanym w czasie zabójstwa, uznano czas spędzony w areszcie na poczet zasądzonego wyroku. Mężczyzna opuści więzienie za niecałe cztery miesiące. Następnie musi odbyć sześciomiesięczny okres próbny na podstawie ugody sądowej.

Marlen Ochoa-Lopez, lat 19, była w dziewiątym miesiącu ciąży, kiedy poszła do domu dziewczyny Bobaka, Clarisy Figueroa, wierząc, że dostanie darmowe artykuły dla dzieci po tym, jak skontaktowała się z nią na grupie na Facebooku.

Prokuratorzy twierdzą, że córka Figueroa, Desiree Figueroa, odwróciła uwagę ciężarnej albumem ze zdjęciami, podczas gdy jej matka zaczęła dusić Ochoa-Lopez.

REKLAMA REKLAMA

Synek kobiety, Yovanny Jadiel Lopez, został następnie wycięty z jej macicy nożem rzeźnickim.

Kilka godzin później Clarisa Figueroa rzekomo wybiegła z domu, twierdząc, że właśnie urodziła chłopca i że ten nie oddycha. Chłopiec doznał urazu mózgu i był hospitalizowany, ale zmarł kilka miesięcy później.

Ciało Marlen Ochoa-Lopez znaleziono w koszu na śmieci.

Bobak zeznał na rozprawie, że został wprowadzony w błąd przez swoją „ówczesną dziewczynę” i jej córkę. Powiedział, że nie miał wcześniejszej wiedzy na temat tego, co kobiety planowały zrobić, a po fakcie „źle ocenił sytuację” podczas sprzątania miejsca zbrodni.

Żadna z kobiet nie przyznała się do zarzutów morderstwa, porwania, rozczłonkowania ciała i ukrycia zabójstwa. Ich sprawy wciąż są w toku.

 

Źródło: yahoo
Foto: Chicago Police Department
Czytaj dalej

News Chicago

Kolejne zwłoki w jeziorze Michigan. Policja prowadzi śledztwo w sprawie śmierci mężczyzny

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicagowska policja prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci niezidentyfikowanego mężczyzny. Jego ciało zostało wydobyte w niedzielę z jeziora Michigan w pobliżu Museum Campus.

Według policji ciało mężczyzny zostało wydobyte z wody tuż po godzinie 11.00 rano przy 1100 S. Lakeshore Drive w pobliżu Museum Campus.

Osoba została zidentyfikowana jako dorosły mężczyzna, nie mający przy sobie dokumentów.

Śledczy prowadzą śledztwo i czekają na wyniki sekcji zwłok – poinformowała prokuratura. Żadne inne informacje nie zostały ujawnione.

REKLAMA REKLAMA

Do niedawnych głośnych spraw związanych ze zwłokami znalezionymi w jeziorze Michigan należała śmierć prawdopodobnie zamordowanego Krzysztofa Szubera z Polski, o której pisaliśmy wielokrotnie w grudniu, oraz zaginięcie doktoranta Northwestern University,  Petera Salvino, o którym pisaliśmy 20 grudnia.

Źródło: abc7
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Jeśli J.B Pritzker podpisze ustawę, łatwiej będzie zmienić nazwisko w Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

Ustawa wysłana do gubernatora J.B. Pritzkera zniosłaby ograniczenia dla mieszkańców Illinois, którzy nie mogą zmienić nazwiska z powodu popełnionych w przeszłości przestępstw. Jej zwolennicy twierdzą, że szczególnie pomogłaby osobom transpłciowym lub ofiarom przemocy domowej i handlu ludźmi.

Khadine Bennett z American Civil Liberties Union of Illinois powiedziała, że sponsorzy ustawy, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne, koncentrowali się na potrzebach ludzi mających obawy przed nadużyciami partnerów lub znalezieniem ich przez handlarza.

Zgodnie z obowiązującym prawem istnieje dożywotni zakaz zmiany nazwisk osób skazanych za kradzież tożsamości lub figurujących w rejestrach państwowych za określone przestępstwa. Inni skazani za przestępstwa mogą czekać 10 lat na zmianę nazwiska.

Zgodnie z nową ustawą, jeśli zostanie podpisana przez gubernatora, sędzia podejmie ostateczną decyzję w sprawie zmiany nazwiska przy udziale lokalnego prokuratora. Z ustawy skorzystają także osoby transpłciowe.

REKLAMA REKLAMA

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

wrzesień 2015
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu