Połącz się z nami

spoleczne

Czy jesteście ze sobą szczęśliwi? Gdzie najłatwiej popaść w zniechęcenie

Opublikowano

dnia

Relacje z innymi są jednym z najważniejszych elementów naszego życia. Otaczają nas zewsząd. Reklamy i programy telewizyjne też na nich bazują. Myślimy o nich, rozmawiamy o nich i doświadczamy ich.

Zostaliśmy stworzeni do życia z ludźmi i większość naszego życia spędzamy w różnorodnych związkach z innymi. Jeśliby nas tego pozbawić, nasza egzystencja stałaby się jałowa. Relacje niosą w sobie potencjał szczęścia i spełnienia, ale również, niestety, potencjał zniechęcenia i depresji. Dlatego uważam za słuszne, by o tym w tej książce powiedzieć. Musimy wziąć pod uwagę zdrowe i niezdrowe stosunki międzyludzkie.

Gdzie ludzie zazwyczaj doświadczają najboleśniejszego odrzucenia? Zwykle w związkach miłosnych i w małżeństwie. Gdzie najłatwiej jest popaść w zniechęcenie? W związkach miłosnych i w małżeństwie.

REKLAMA REKLAMA

Związek zubożający

Kiedy analizujemy związek między ludźmi, bez znaczenia na jakim poziomie dana relacja istnieje, musimy wziąć pod uwagę jeden czynnik: albo mamy do czynienia ze związkiem zubożającym nas, albo ze związkiem ubogacającym (inaczej: albo wykorzystującym, albo korzystnym). Związek zubożający jest wtedy, gdy jesteś z kimś, kto drenuje cię emocjonalnie i duchowo. W pewnym sensie czerpie z twoich energetycznych rezerw. Może tak się zdarzyć zarówno w długotrwałym chodzeniu ze sobą, jak i w małżeństwie. Spędzanie czasu z tego typu osobą jest właściwie ciężką pracą. Z początku związek taki może wydawać się jeszcze reformowalny, lecz wkrótce przekształca się w wycieńczające i żmudne zadanie. Wynikiem takiego związku może być zniechęcenie lub depresja.

Depresyjny związek jest określeniem wskazującym na rezultat zubożających relacji międzyludzkich. Opisuje smutne lub gniewne uczucia wywoływane przez konflikty i rozczarowanie w danym związku; odnosi się także do sytuacji, gdzie związek pozbawiony jest swych oczekiwanych znaczeń. Czasem związek jest depresyjny z powodu naszej niskiej samooceny, błędnych decyzji, braku umiejętności interpersonalnych lub z powodu skrzętnie maskowanych braków drugiej osoby.

Depresja tego typu zachodzi w romantycznych związkach lub przyjaźni, zarówno wśród samotnych, jak i zamężnych osób. Wielu współmałżonków doświadczyło dotkliwych rozczarowań w związku ze swymi oczekiwaniami odnośnie do małżeństwa. Rozmawiałem z wieloma, którzy uważają, że ich partner przekształcił się w całkiem odmienną osobę w ciągu kilku tygodni trwania ich małżeństwa. Osoba, która w czasie narzeczeństwa okazywała swemu partnerowi wiele zainteresowania, uwagi, potrafiła słuchać i rozmawiać, stała się nagle swym przeciwieństwem. Niestety wielu współmałżonków czuje się ofiarami swej narzeczeńskiej iluzji.

Konflikty i sprzeczki 

Czasem związek bywa depresyjny wtedy, gdy związany jest z negatywnymi doświadczeniami z dzieciństwa, z rodzicami, nauczycielami, braćmi i siostrami lub znajomymi. Depresyjny związek może wiązać się z szerokim zakresem bolesnych doznań, od odrzucenia po wykorzystywanie. Kiedy więc jesteś emocjonalnie zaangażowany w relację z drugą osobą i spodziewasz się zaspokojenia przez tę osobę swych emocjonalnych potrzeb, a tego właśnie brakuje, związek może przybrać postać związku depresyjnego.

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety cierpią tego rodzaju depresję, jednakże kobiety są bardziej do niej predysponowane, ponieważ są bardziej nastawione na kontakty międzyosobowe i bardziej skłonne definiować się przez swe stosunki z innymi. Wiele kobiet bierze na siebie cierpienie innych. Kultura skłania bardziej kobiety niż mężczyzn do zaspokajania potrzeb drugich oraz do podobania się im. Kobiety są też bardziej skłonne do zajmowania się bardziej swym związkiem niż swymi sukcesami. Mają tendencję do przyjmowania na siebie zbyt wiele odpowiedzialności za utrzymanie danego związku, nawet do tego stopnia, że nie wykształcają w sobie czasem umiejętności dbania o własne potrzeby. Ponadto, jeśli związek rodzi problemy, kobieta odczytuje je jako osobistą porażkę. Jeśli problemy lub porażki powtarzają się regularnie, zaczyna spodziewać się trudności w relacji z partnerem. Jest to już jednak ewidentny znak pesymistycznego zniechęcenia. (Tego typu doświadczenia wzbudzają negatywne myśli).

Różne role kobiety

Niektóre kobiety muszą mierzyć się z ich skłonnościami i rolami w związkach, które są mniej niż zadowalające. Zdają sobie sprawę z problemów, przeżywają żal straty, uczą się na bazie swych doświadczeń, zmieniają linię swego postępowania i żyją dalej. Inne, niestety, zaprzeczają cierpieniu i boleją w ciszy. To naturalne, że staramy się unikać bólu, zwłaszcza w stosunkach z bliskimi. Popatrz na wszystkie dostępne książki, opowiadające o tym, jak budować dobry związek! Widziałem kobiety i mężczyzn, którzy przechodzą z jednego związku w drugi, powtarzając te same wzorce. Nie potrafią uczyć się na poprzednich błędach i powtarzają dalej te same sposoby, jakich używali, by szukać więzi z drugą osobą.

Co możesz zrobić, aby twój związek był zdrowy i aby porzucić niezdrowe relacje miłosne?

Aby związek, w którym żyjesz, minimalizował możliwość zniechęcenia i chandry, szukasz i pragniesz następujących rzeczy:

– Chcesz czuć się w nim bezpiecznie i swojsko. Chciałbyś mieć możliwość odetchnąć i poczuć ulgę, mówiąc: „Miło mi z kimś odpocząć, odrzucić zbroję zabezpieczeń i być sobą”.
– Chciałbyś czuć wsparcie i to wsparcie dawać.
– Chciałbyś wiedzieć, że nie mierzysz się z tym światem w pojedynkę. Chcesz od kogoś zależeć, kto stanie przy tobie w trudnych chwilach, nawet jeśli ten ktoś niekoniecznie zgadza się z twym zdaniem.
– Chciałbyś być z kimś, kto cię wesprze nie tylko w trudnych chwilach, ale będzie z tobą również w dobrym czasie. Gdy kogoś wspierasz, dodajesz mu ducha, pomagasz marzyć i wzrastać. Do tego stopnia możesz pomóc drugiemu, że przewyższy cię swą dojrzałością i umiejętnościami. Wykorzystujesz wtedy swe zalety, zdolności i dary, aby wynieść drugiego ponad siebie.
– Wszyscy posiadamy wewnętrzną, przez Boga daną potrzebę przynależenia, która rodzi się z poczucia akceptacji. Łatwo jest zgadzać się z ludźmi, którzy cię akceptują, otwierają ci swe serca i umieszczają pośród siebie.
– Potrzeba ci związku z kimś, kto się o ciebie troszczy – podobnie jak ty troszczysz się i dbasz o tę osobę. Gdy dbasz o czyjś rozwój, zapraszasz tę osobę do zajęcia specjalnego miejsca w twym sercu. Wyrażasz swą troskę przez swe słowa i czyny.

Takiego człowieka szukaj i takim bądź. To najlepsze antidotum i ochrona przed zniechęceniem i chandrą wywołaną przez niezdrowe związki.

Źródło: deon.pl
Foto: Flickr.com/ John Hope

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Jak spisać polski testament mieszkając w USA? Mecenas Leszek Lis wskazuje na różnice między USA a Polską.

Opublikowano

dnia

Autor:

Na antenie Radio Deon Chicago mecenas Leszek Lis tłumaczył sprawy związane z prawem spadkowym. Jak przygotować testament w Polsce, by był ważny w USA?

Mecenas Leszek Lis mówił o błędach popełnianych w czasie sporządzania testamentu i o tym, że każdy dokument musi być sądownie zbadany pod kątem prawnych wymogów.

Gość Radio Deon wyjaśniał kwestie ważne dla osób mieszkających w Stanach Zjednoczonych, ale mających majątek w Polsce.

W przypadku dysponowania nieruchomością w Polsce decyzję co do jej dziedziczenia musi podjąć sąd polski. Jest to pewien problem, na który można zaradzić przygotowując osobny dokument dotyczący wyłącznie tego majątku w formie własnoręcznej, a nie w formie aktu notarialnego.

REKLAMA REKLAMA

Testament napisany własnoręcznie nie potrzebuje opieczętowania. Musi być jednak odpowiednio skonstruowany, aby był ważny.

Poza nieruchomościami powinniśmy także pomyśleć o kontach bankowych w Polsce, jeśli odkładamy tam emeryturę. Dziedziczenie tych pieniędzy także powinniśmy uregulować.

Warto być przygotowanym na wszelkie ewentualności jakie niesie życie i nie zostawiać rodziny z problemem nieuregulowanej sprawy spadkowej.

Dla wszystkich zainteresowanych sprawami spadkowymi podajemy numery telefonów do kancelarii mecenasa Leszka Lisa:  773 244 1190 oraz 773 744 2412.

 

Foto:Flickr/John Marino/

Czytaj dalej

News Chicago

Czekają nas nowe obostrzenia. Czy restauracje będą tylko dla zaszczepionych?

Opublikowano

dnia

Autor:

Statystyki dotyczące zachorowań na COVID-19 wciąż rosną w Illinois. Możliwe, że zostaną wprowadzone bardzie rygorystyczne środki ostrożności.

W tej chwili obowiązuje nakaz noszenia maseczek w pomieszczeniach i zachowanie dystansu społecznego.

Gubernator JB Pritzker zachęca jednak władze lokalne do wdrażania bardziej rygorystycznych obostrzeń, jeśli uznają je za stosowne. Czynnikiem decydującym ma być wskaźnik transmisji i infekcji w danej okolicy.

Chicago jest jednym z regionów, które same rozważają rozszerzenie reżimu sanitarnego w miarę wzrostu liczby przypadków. Burmistrz Lori Lightfoot powiedziała w tym tygodniu, że urzędnicy miejscy rozważają różne strategie w celu ograniczenia rozprzestrzenianie się wirusa.

REKLAMA REKLAMA

Komisarz Chicago Department of Public Health, dr Allison Arwady, powiedziała na początku tego miesiąca, że ​​być może będzie brany pod uwagę wymóg szczepienia w przypadku niektórych działań i miejsc publicznych.

Jednak Pritzker nie myśli o wprowadzeniu takiego wymogu w całym stanie.

Lightfoot, rozmawiając w poniedziałek z mediami, powiedziała – „Przyglądamy się wielu różnym strategiom, które mogą nam pomóc w radzeniu sobie z tym najnowszym wzrostem, ale zawsze robimy to we współpracy i w komunikacji z osobami i firmami, których to dotyczy”. „Nie narzucamy niczego jednostronnie”.

Lightfoot i inni urzędnicy publiczni wyrazili zaniepokojenie rosnącą liczbą nowych zachorowań zarówno w mieście, jak i w stanie Illinois. Miasto tylko w poniedziałek zgłosiło prawie 1000 nowych przypadków COVID-19, co skłoniło do dyskusji na temat rozszerzenia potencjalnych strategii przeciwdziałania pandemii.

Lori Lightfoot  wyklucza zastosowanie tak zdecydowanych posunięć jak całkowity lockdown. Wyklucza również wprowadzenie polityki jaką uchwalono w Nowym Jorku. Tamtejsze przepisy wymagają od wszystkich prywatnych firm narzucenia swoim pracownikom przymusowych szczepień.

„Nie zobaczymy tego tutaj, w Chicago”, powiedziała na początku tego miesiąca.

Arwady powiedziała, że miasto rozważy objęcie większej liczby firm i miejsc zakazem wstępu dla gości i klientów nieszczepionych.

„Czy możemy zacząć wymagać dowodu szczepienia w przypadku większej liczby aktywności i miejsc publicznych? Tak, myślę, że możemy” – powiedziała.

Miejskie obiekty sportowe, w tym United Center, ustanowiły wymagania dotyczące szczepień lub negatywnych testów dla swoich klientów. Ale pomysł może dotyczyć również niektórych firm, w tym w restauracji i sal koncertowych. Rozważane są także ograniczenia liczby osób w obiektach.

Na tą chwilę gubernator Illinois J.B. Pritzker podkreśla, że głównym celem jego administracji będzie egzekwowanie obecnie istniejących mandatów dotyczących masek, ale powiedział, że nie wyklucza dodatkowych kroków w przyszłości.

„Patrzymy na wszystko, co zostało zrobione w ciągu ostatnich kilku lat, ale tak naprawdę skupiamy się na upewnieniu się, że ludzie przestrzegają wymagań dotyczących noszenia maseczek w pomieszczeniach” – powiedział. „Dziękuję wszystkim, którzy to robią”.

 

Żródło: nbc, twitter

Foto: YouTube, Twitter, pixabay/ HakanGERMAN, Flickr/ Chad Davis

Czytaj dalej

Adwent

Niesamowita świąteczna akcja dla potrzebujących rodzin w Elgin. Oni także będą się cieszyć Bożym Narodzeniem

Opublikowano

dnia

Autor:

Społeczność Elgin jednoczy się w świątecznej akcji pomocy. Dzięki hojności darczyńców wiele potrzebujących wsparcia rodzin będzie mogło cieszyć się Bożym Narodzeniem.

Armia Zbawienia i Centrum Kryzysowe Społeczności Elgin połączyły swoje siły, aby zorganizować to wydarzenie.

„Dzięki połączeniu jesteśmy w stanie uzyskać wsparcie naszych wolontariuszy i darczyńców, co pomaga nam w zapewnieniu tej akcji sukcesu” – powiedziała Melissa Owens z Community Crisis Center.

Dla każdej, zarejestrowanej rodziny przygotowana została osobna paczka, a w niej zabawki dla dzieci, piżama i produkty na świąteczny obiad, łącznie z indykiem. W paczkach umieszczono 3-5 prezentów na dziecko, każdy oddzielnie zapakowany i gotowy do otwarcia w Boże Narodzenie.

REKLAMA REKLAMA

Z pomocy korzysta prawie 800 rodzin. Każda z nich była umówiona tak, by przy odbiorze paczek mogła zachować dystans społeczny i nie dopuścić do zbytniego zatłoczenia placówki. Dla wielu, którzy zmagali się z pandemią przez ostatnie półtora roku, pomoc jest bardziej potrzebna niż kiedykolwiek.

„Chcemy tylko upewnić się, że dzieci dostaną zabawki na całym świecie. Wszyscy powinni cieszyć się świętami Bożego Narodzenia” – powiedziała kapitan Linnea Forney z Armii Zbawienia.

 

 

Źródło: abc7

Foto:pixabay/Bru-nO / Bob_Dmyt 

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

sierpień 2015
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu