Połącz się z nami

Newsroom

Kilkaset milionów dolarów na autostradę nr 290. Kilkanaście nowych zjazdów i mostów. Wielkie plany w Chicago

Opublikowano

dnia

Dziesiątki pracowników już rozpoczęły pracę nad przebudową popularnej autostrady numer 290. Jeżeli zostanie on ukończony kierowcy będą mieli znacznie lepszy dojazd nie tylko do centrum Chicago, ale również do chicagowskich lotnisk.

„Wiemy, że przed nami długa droga, aby zbudować dostęp do lotniska O’Hare od zachodniej strony. To jest jednak bardzo ważny krok w tym kierunku” – powiedział na konferencji prezes Illinois Tollway Bob Schillerstrom.

Projekt remontu warty 440 milionów dolarów zakłada powstanie 17 nowych dróg zjazdowych, jak również 15 mostów. Ma to zapewnić szybki przepływ samochodów do i z Chicago. Jak twierdzi Schillerstrom dzięki nowym rozwiązaniom czas podróży skróci się o 35 procent.

REKLAMA REKLAMA

Remonty mają się zakończyć w 2017 roku. Pracę mają trwać głównie nocą i podczas weekendów.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: nbcchicago.com
Foto: Flickr.com/ Ken Lund

News Chicago

Zarobimy więcej od 1 stycznia. Płaca minimalna w Illinois wzrośnie o 1 dolara

Opublikowano

dnia

Autor:

W 2023 roku płaca minimalna w całym stanie Illinois wzrośnie do 13 dolarów za godzinę dla pracowników, którzy nie otrzymują napiwków w wieku 18 lat i starszych.

Podwyżka o 1 dolara będzie miała zastosowanie do każdej przepracowanej godziny w nowym roku i jest częścią przepisów podpisanych przez gubernatora JB Pritzkera w 2019 r. w celu ustanowienia ogólnostanowej płacy minimalnej w wysokości 15 dolarów do 2025 r.

Pracownicy otrzymujący napiwki mogą otrzymać 60% minimalnej stawki godzinowej lub 7,80 USD, o ile otrzymają brakującą różnicę w napiwkach.

Wszyscy pracownicy w wieku poniżej 18 lat, którzy przepracowują więcej niż 650 godzin w roku kalendarzowym, muszą otrzymywać takie same wynagrodzenie jak pracownicy, którzy ukończyli 18 lat, zgodnie z prawem stanu Illinois.

REKLAMA REKLAMA

Pracownicy poniżej 18 roku życia, którzy przepracują mniej niż 650 godzin rocznie, od stycznia otrzymają płacę minimalną w wysokości 10,5 dolara za godzinę.

W dwóch lokalnych jurysdykcjach, Chicago i Cook County, płaca jest wyższa niż płaca minimalna stanu Illinois.

Płaca minimalna w Chicago wzrosła 1 lipca do 15,40 USD za godzinę dla firm zatrudniających 21 lub więcej pracowników. Pracodawcy zatrudniający od 4 do 20 pracowników są zobowiązani do płacenia 14,50 USD za godzinę.

W przypadku pracowników otrzymujących napiwki płaca minimalna w Chicago wynosi 8,70 USD dla pracodawców zatrudniających od 4 do 20 pracowników i 9,24 USD dla pracodawców zatrudniających 21 lub więcej pracowników.

Minimalna płaca w mieście będzie wzrastać każdego 1 lipca, aby dopasować się do wzrostu kosztów utrzymania.

Płaca minimalna dla niektórych pracowników powiatu Cook również wzrośnie w przyszłym roku.

Od 1 stycznia płaca minimalna dla pracowników otrzymujących napiwki wzrasta do 7,80 USD, zgodnie z płacą minimalną stanu Illinois. Natomiast płaca minimalna dla pracowników nieotrzymujących napiwków, która ostatnio wzrosła 1 lipca, pozostaje na poziomie 13,35 USD.

Pracownicy, którzy uważają, że ich pracodawca nie płaci wymaganej płacy minimalnej, powinni najpierw sprawdzić, czy gmina, w której pracują, nie ma innej stawki.

Jeśli otrzymujesz zbyt niskie wynagrodzenie, możesz złożyć skargę dotyczącą płacy minimalnej tutaj w Departamencie Pracy stanu Illinois.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube, istock/FabrikaCr
Czytaj dalej

News USA

Wymóg dokumentu Real ID by latać krajowymi samolotami został przesunięty o 2 lata

Opublikowano

dnia

Autor:

Amerykanie będą mieli jeszcze dwa lata na uzyskanie prawa jazdy lub dowodu osobistego Real ID. Przesunięcie terminu ogłosił w poniedziałek Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Od 7 maja 2025 r. pasażerowie linii lotniczych z USA będą musieli przedstawić dowód tożsamości Real ID przy wejściu na pokład lotu krajowego.

Przepis miał wejść w życie w maju przyszłego roku, o czym pisaliśmy 28 października.

Odroczenie wejścia w życie ostatniej fazy ustawy o Real ID da wydziałom pojazdów silnikowych w całym kraju więcej czasu na przetworzenie nowych danych uwierzytelniających, ale nastąpi to 17 lat po początkowym wprowadzeniu zmian.

REKLAMA REKLAMA

Stany poinformowały, że postęp w programie Real ID został zahamowany przez pandemię koronawirusa.

Prawo, które określa minimalne standardy bezpieczeństwa praw jazdy i dowodów osobistych wydawanych przez stany po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 r., pierwotnie miało wejść w życie w 2008 r.

Około połowa Amerykanów posiadających prawo jazdy lub stanowy dowód osobisty ma dokument Real ID, rozpoznawalny po gwiazdce w prawym górnym rogu.

Ogłaszając nowy termin, sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego Alejandro Mayorkas powiedział w poniedziałek, że przedłużenie o 24 miesiące da poszczególnym stanom więcej czasu realizacją projektu.

Kilka grup podróży i lotnisk obawiało się, że wdrożenie wymogu w przyszłym roku doprowadzi do zamieszania i chaotycznych scenariuszy na lotniskach w USA, ponieważ podróżujący nie posiadający dokumentu Real ID nie zostaną wpuszczeni na pokład samolotu krajowego.

Chociaż Administracja Bezpieczeństwa Transportu akceptuje inne formy Real ID, takie jak paszport amerykański, żadna nie jest tak wszechobecna jak standardowe prawo jazdy.

Amerykańskie Stowarzyszenie Podróży, które opowiadało się za przesunięciem wymogu Real ID, stwierdziło w oświadczeniu, że to „właściwa decyzja”, aby zapobiec poważnym zakłóceniom w podróży.

Kongres uchwalił ustawę o Real ID po atakach terrorystycznych z 11 września.

18 z 19 porywaczy samolotów uzyskało stanowe dowody tożsamości, niektórzy przez oszustwo.

Zgodnie z prawem stany są zobowiązane do zwiększenia bezpieczeństwa, wymagając od wnioskodawców przedstawienia dowodu tożsamości i dowodu legalnego pobytu w USA.

Stany muszą również stosować na identyfikatorach zabezpieczenia odporne na fałszowanie.

Od 7 maja 2025 r., każdy podróżujący samolotem w Stanach Zjednoczonych w wieku 18 lat i starszy będzie musiał przedstawić dokument Real ID lub inny dokument tożsamości, aby wejść na pokład samolotu.

Inne akceptowane dokumenty tożsamości to paszport amerykański, karta paszportowa, dowód wojskowy, karta stałego pobytu lub inne opcje, takie jak karta podróżna Global Entry.

 

Źródło: washington post
Foto: YouTube, Minnessota department of public safety, istock/Kirkikis/ grinvalds/
Czytaj dalej

News USA

Być Polakiem – Rusza kolejna, XIV edycja patriotycznego konkursu. Powalczcie o nagrody!

Opublikowano

dnia

Autor:

26 listopada w Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej w Wilnie odbyła się inauguracja XIV edycji konkursu „Być Polakiem”. Miało na niej miejsce wystąpienie Pani Poseł Joanny Fabisiak – Przewodniczącej Komitetu Organizacyjnego.

Na całym świecie jest nas ok. 60 mln, poza granicami Polski ok. 20. Tego, jak być Polakiem dotyczy międzynarodowy konkurs pod takim właśnie tytułem. Konkurs „Być Polakiem” to okazja do zebrania unikalnych historii rodzinnych Polaków rozrzuconych po całym świecie.

Organizatorem konkursu jest fundacja „Świat na tak”, działająca od 1998 roku na rzecz młodzieży i angażująca się w wiele akcji niosących wszechstronną pomoc młodzieży oraz promujących wolontariat. Konkurs „Być Polakiem” organizuje razem ze stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”.

Konkurs skierowany do dzieci dotyczy zarówno prac plastycznych, literackich, jak i filmów, w zależności od kategorii wiekowej. Konkurs dla nauczycieli dotyczy konspektu z lekcji na zadany temat.

REKLAMA REKLAMA

Najwięcej prac napływa ze Stanów Zjednoczonych i Europy.

Zainteresowanie konkursem z roku na rok wzrasta. W pierwszej edycji uczestnicy nadesłali niecałe 100 prac, w ubiegłorocznej – aż 1200.

Komisja czeka na prace twórcze do połowy marca przyszłego roku. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi latem 2023, a do wygrania są wartościowe nagrody, w tym wycieczki do Polski.

Regulamin konkursu, szczegółowe informacje dotyczące kryteriów oceniania i sposobów nadsyłania prac oraz przewidziane nagrody dla laureatów już niedługo będą dostępne są na stronie internetowej. Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie formularza.

 

Źródło: fb
Foto: fb

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

sierpień 2015
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu