Kościół
Arcybiskup Henryk Hoser o ustawie o uzgodnienie płci – państwo się kompromituje!

Sejm uchwalił kolejną ustawę z zakresu ustaw światopoglądowych, mających charakter nie tylko ideowy, ale przede wszystkim ideologiczno-polityczny. To bardzo konsekwentna akcja obecnej fazy działania Sejmu. Jeśli chodzi o ustawę o uzgadnianiu płci, jest to druga ustawa implementująca ideologię gender – skomentował przegłosowaną w Sejmie ustawę o „uzgodnieniu płci” abp. Henryk Hoser, przewodniczący Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski.
Ustalając takie prawo państwo się kompromituje – powiedział abp Hoser. Biskup warszawsko-praski zwraca uwagę na postępujący zamęt antropologiczny, jaki ta ustawa powoduje i fakt, że skutkiem tej kompromitacji będzie brak szacunku dla państwa, który i tak w Polsce jest duży.
„Ta ustawa to kpina z rzeczywistości” powiedział arcybiskup Henryk Hoser w rozmowie z KAI. Dodał też, że „łatwowierność posłów jest zdumiewająca”. To już druga ustawa po linii implementacji ideologii gender – zauważa hierarcha. Pierwszą była ustawa tz. „antyprzemocowa”.
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/01-hoser-o-ustawie” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]
Istotnym celem było wprowadzenie do obiegu języka prawnego w Polsce pojęcia płci kulturowej. Teraz jest druga odsłona tego procesu polegająca na tym, e w systemie prawnym Polski dominującym kryterium płci jest subiektywne mniemanie, o tym do jakiej płci się należy. A więc odstąpienie bardzo radykalne od kryteriów biologicznych.
Jak dodaje abp Hoser, przyjęcie płci „psychicznej” jest bardzo niebezpieczne. Jest to istotny element teatralizacji życia. Hierarcha mówi też, że takie ustawy niosą ze sobą wiele konsekwencji.
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/02-hoser-o-ustawie” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]
Prawne przede wszystkim, zaburzają porządek społeczny. Zaburzają podstawowe relacje między ludzkie, wprowadzają ogromną konfuzję, zamieszenie w tych relacjach i wreszcie mają ogromny aspekt antywychowawczy dal młodego pokolenia, które i tak ma często trudności w identyfikacji gdy wchodzi w życie dorosłe. Stawia sobie pytanie, kim jestem i w tym wypadku te wątpliwości będą dużo bardziej pogłębione.
Ustawa o „uzgodnieniu płci” została wczoraj przegłosowana przez Sejm. 252-óch posłów opowiedziało się za nią, 158-miu przeciwko, a 11-stu wstrzymało się od głosu.
Źródło: KAI
Foto: Flickr.com/ Piotr Drabik
News USA
Metropolita Filadelfii: Wstydzimy się, że Ameryka ucisza swój własny głos

Decyzja administracji prezydenta USA o ograniczeniu działalności finansowanych z budżetu mediów, takich jak Głos Ameryki (VOA) czy Radio Wolna Europa, wywołała falę krytyki. Głos zabrał metropolita Filadelfii Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), abp Borys Gudziak, który w mocnych słowach skomentował sytuację. O jego reakcji mówi Jezuita, Ojciec Józef Polak.
“To, czego nie udało się osiągnąć Związkowi Sowieckiemu, o czym rosyjskie, irańskie, chińskie i inne autorytarne reżimy mogły tylko marzyć, stało się faktem za sprawą amerykańskiej administracji” – napisał hierarcha na Facebooku.
Koniec 83-letniej misji informacyjnej
Decyzja Prezydenta Donalda Trumpa oznacza poważne ograniczenie działalności agencji medialnych finansowanych przez rząd USA, które przez ponad osiem dekad dostarczały rzetelnych informacji do krajów zmagających się z cenzurą.
Greckokatolicki metropolita Filadelfii przypominał, że przez dziesięciolecia uciskane narody mogły polegać na Głosie Ameryki (Voice of America), aby otrzymywać prawdziwe informacje o amerykańskich i światowych wydarzeniach i problemach.
Wśród nich są reporterzy z Chin, Pakistanu i innych krajów rządzonych przez reżimy autorytarne. Niektórzy byli prześladowani za współpracę z Głosem Ameryki. Metropolita przypomniał przypadek białoruskiego dziennikarza Igora Łosika, skazanego na 15 lat więzienia za pracę dla Radia Wolna Europa, oraz Władysława Jesipienki, aresztowanego w Rosji.
Ukraińscy dziennikarze zwolnieni z pracy
Decyzja uderzyła także w ukraińskich dziennikarzy. Dwóch wybitnych reporterów ukraińskiego serwisu Głosu Ameryki, Ostap Jarysz i Ołeksij Kowalenko, otrzymało wypowiedzenia. O zwolnieniach poinformowali podczas wieczornego nabożeństwa w Instytucie Świętego Gabriela (SGI) w Waszyngtonie.
Hierarcha napisał, że zwolnieni dziennikarze relacjonowali dramatyczne wydarzenia na Ukrainie, a studenci SGI wspierali ich, dostarczając bieżących informacji z terenów objętych wojną.
“Wstydzimy się, że Ameryka ucisza swój własny głos”
Metropolita Filadelfii wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przez 83 lata nieśli prawdę i nadzieję milionom ludzi w krajach uciskanych przez reżimy.
– Wstydzimy się, że Ameryka ucisza swój własny głos. Nie traćmy wiary. Czerpmy inspirację od Ukraińców, którzy poświęcają swoje życie dla wolności i sprawiedliwości – zaapelował abp Gudziak.
Trump ogranicza działalność mediów
Decyzję o drastycznych cięciach podjął Prezydent USA Donald Trump, podpisując w piątek dekret ograniczający działalność Agencji ds. Globalnych Mediów (AGM), zarządzającej mediami skierowanymi do odbiorców zagranicznych, zwłaszcza w krajach, gdzie brakuje niezależnych środków przekazu.
Wśród nich są m.in. Głos Ameryki, Radio Wolna Europa/Radio Swoboda i Radio Wolna Azja.
Decyzja ta budzi niepokój obrońców wolności słowa i mediów niezależnych. Krytycy wskazują, że osłabi to dostęp do wiarygodnych informacji w krajach, gdzie wolność prasy jest zagrożona.
Źródło: e-kai
Foto: YouTube, Petr Kadlec, flickr/berkley center
Kościół
Tango dla papieża: Niezwykły gest wsparcia przed szpitalem Gemelli

W niedzielę przed szpitalem Gemelli w Rzymie rozbrzmiały dźwięki bandoneonu – charakterystycznego instrumentu tanga. Grupa entuzjastów tego tańca zebrała się, by wyrazić swoją solidarność z papieżem Franciszkiem, przebywającym tam od ponad miesiąca. Wydarzenie, nazwane „tangiem modlitewnym”, było inicjatywą włoskiej społeczności tanga, której członkowie chcieli w ten sposób przesłać Ojcu Świętemu wsparcie i bliskość.
Taniec jako modlitwa
Pomysłodawczynią wydarzenia była argentyńska tancerka Daiana Guspero, która podkreśliła, że dla niej taniec jest nie tylko sztuką, ale również formą modlitwy.
„Jestem osobą wierzącą i byłam pewna, że nasza energia, tango i modlitwa dotrą do papieża. Wiedziałam, że kocha ten taniec, że tańczył go jako młody człowiek i słuchał go w Watykanie” – powiedziała Guspero w rozmowie z ACI Prensa. „Widząc, że papież czuje się lepiej, mieliśmy nadzieję, że podejdzie do okna, by nas zobaczyć. Jeśli się nie mylę, poinformowano go, że tańczymy i modlimy się za niego”.
Tancerze z całych Włoch, w tym z Sycylii i Katanii, przybyli pod pomnik św. Jana Pawła II przy szpitalu, by wspólnie zatańczyć i pomodlić się za Franciszka. Wśród nich znalazł się także Massimiliano Varrese, włoski aktor i miłośnik tanga, który natychmiast dołączył do inicjatywy.
Nie było to pierwsze tango dla Franciszka. W 2014 roku z okazji jego 78. urodzin niemal 3000 tancerzy zatańczyło tango na placu Świętego Piotra.
Franciszek i tango – historia wyjątkowej pasji
Papież Franciszek nigdy nie ukrywał swojej miłości do tanga, które jest częścią kultury Argentyny, jego ojczyzny. W 2018 roku Daiana Guspero miała okazję zatańczyć dla niego podczas audiencji w Watykanie.
„Podeszłam do niego i powiedziałam: ‘Ojcze Święty, jak bardzo chciałabym cię uściskać w stylu tanga!’ Na co on odpowiedział: ‘A jak bardzo chciałbym zatańczyć z tobą tango’” – wspominała tancerka, podkreślając, że była to jedna z najpiękniejszych chwil jej życia.

Daiana Guspero i papież Franciszek w 2018 roku
Pasja, która łączy
Tango, choć kojarzone z namiętnością i dramatem, dla wielu osób jest również formą duchowego wyrazu. Niedzielny taniec przed szpitalem Gemelli był tego pięknym dowodem – połączeniem tradycji, emocji i głębokiej wiary.
Źródło: cna
Foto: Daiana Guspero
Kościół
Watykan ogłosił specjalne zgromadzenie eklezjalne w 2028 roku

Watykan poinformował w sobotę, że papież Franciszek zatwierdził specjalne zgromadzenie kościelne na październik 2028 roku, którego celem będzie ocena wdrażania zaleceń zakończonego niedawno Synodu na temat synodalności. Spotkanie, o którym mówi Ojciec Józef Polak SJ, nie będzie nowym synodem, lecz zwieńczeniem trzyletniego procesu implementacji postanowień synodalnych.
Decyzję ogłosił kardynał Mario Grech, sekretarz generalny synodu, w liście skierowanym do biskupów na całym świecie. “Celem nie jest tworzenie nowych zobowiązań, lecz pomoc Kościołom w podążaniu drogą synodalności” – podkreślił Grech.
Trzyletni proces wdrażania synodalnych postanowień
Plan realizacji rozpocznie się już w maju 2025 roku, kiedy to Watykan opublikuje szczegółowe wytyczne dotyczące wprowadzania postanowień synodalnych. Następnie, w październiku, odbędzie się “Jubileusz Zespołów Synodalnych”, który ma podkreślić rolę lokalnych wspólnot w tym procesie.
Na przestrzeni roku 2027 przewidziane są zgromadzenia ewaluacyjne na poziomie diecezjalnym, krajowym i międzynarodowym, natomiast na początku 2028 roku odbędą się spotkania kontynentalne.
Kardynał Mario Grech zwrócił szczególną uwagę na znaczenie lokalnych zespołów synodalnych, w których skład wchodzą księża, diakoni, osoby konsekrowane i świeccy. Zespoły te będą kluczowe w procesie wdrażania synodalnych reform.
“Powinny one być cenione, a tam, gdzie to konieczne, odnawiane, reaktywowane i odpowiednio integrowane” – podkreślił hierarcha.
Synodalność jako wspólna odpowiedzialność
Kardynał Mario Grech zaznaczył, że proces synodalny nie ogranicza autonomii lokalnych Kościołów, lecz wręcz przeciwnie – podkreśla ich rolę i odpowiedzialność za realizację postanowień synodu. Sprecyzował również, że nie chodzi o wprowadzanie dyrektyw z góry ale o proces przyjmowania dokumentu końcowego.

Papież Franciszek koncelebrujący Mszę św., w Klinice Gemelli
Modlitwa za papieża Franciszka
Na zakończenie swojego listu kardynał Mario Grech wezwał do modlitwy za papieża Franciszka, który od 14 lutego przebywa w rzymskim szpitalu Gemelli. Jego stan zdrowia niepokoi wiernych na całym świecie.
Zgromadzenie w 2028 roku będzie historycznym momentem podsumowania synodalnej odnowy Kościoła, którą zapoczątkował papież Franciszek. Przed wspólnotami katolickimi stoi więc kilka lat intensywnych działań, mających na celu trwałe wcielenie idei synodalności w życie Kościoła.
Źródło: cna
Foto: Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, Vatican Media
-
News USA3 tygodnie temu
Rząd wprowadza obowiązkową rejestrację imigrantów pod groźbą kar
-
Najpiękniejsza Polka w USA3 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Isabel Cieśla
-
News USA3 tygodnie temu
Miliony Amerykanów otrzymają jednorazowe wypłaty i wyższe świadczenia Social Security
-
News USA3 tygodnie temu
Trump podpisuje rozporządzenie w sprawie przejrzystości cen w opiece zdrowotnej
-
Najpiękniejsza Polka w USA3 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Natalia Jakimiuk
-
News USA3 tygodnie temu
Kłótnia w Białym Domu: Trump ostro potraktował Zełenskiego
-
Kościół4 tygodnie temu
Wielkanoc 2025: Kiedy przypada i jak ustalana jest jej data?
-
Najpiękniejsza Polka w USA2 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Victoria Kubecki