Połącz się z nami

Newsroom

Dzięki twórczości trzymał się życia do samego końca. Zmarł wybitny malarz i architekt Wojciech Madeyski

Opublikowano

dnia

Siódmego lipca 2015 roku zmarł znany chicagowski architekt i malarz Wojciech Madeyski. Projektant między innymi budynku w dzielnicy bankowej Chicago znanego pod nazwą 200 North LaSalle, stacji kolejek i autobusów przy ulicy Cumberland, Jezuickiego Ośrodka Milenijnego oraz kilku portów lotniczych w krajach arabskich.

Wielkim przyjacielem Madeyskiego, był inny chicagowski architekt Zbigniew Górecki, który w ekskluzywnym wywiadzie z Radiem Deon podzielił się wspomnieniami. Jak sam mówi wszystko zaczęło się już w dzieciństwie, a wielka przyjaźń była kontynuowana na studiach.

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/gorecki-01″ comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

„Wojtek był moim przyjacielem. Był osobą, którą znałem od wielu lat. Na wydziale Politechniki Warszawskiej spotykaliśmy się często. To był okres, kiedy był niepokój polityczny, na Politechnice marnowaliśmy czas czekając na zmiany. W rezultacie przenieśliśmy się na Zachód.” – powiedział Górecki 

Madeyski najpierw przebywał na emigracji w Paryżu. Jak się okazuje jednak do Chicago architekci przyjechali w tym samym roku. Pracowali również w tym samym biurze w Chicago.

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/gorecki-02″ comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

„Wylądowaliśmy w Chicago w tym samym roku. Pracowaliśmy w tym samym biurze. Znam jego projekty, znam jego  czas rozwijania się w zawodzie architekta, ale również w zawodzie malarza” – powiedział Radiu Deon Chicago Zbigniew Górecki 

Wojciech oprócz bycia znanym architektem, projektantem wielu znanych budynków na całym świecie, był także oddanym malarzem. Do końca swoich dni był bardzo produktywny. Przebywając w centrum spokojnej starości malował na kartce papieru co najmniej jedną kompozycję dziennie.

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/gorecki-03″ comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

„Mieszkał w Assistant Living niedaleko Highland Park. Był tak produktywny, że malował na kartkach papieru minimum jedno dzieło dziennie. Rok wcześniej, kiedy mieszkał jeszcze w domu malował jeden obraz, ale na tydzień. Namalował bardzo dużo obrazów, które są niezwykłej jakości” – powiedział Górecki.

Prze kilkadziesiąt lat znajomości architekci dużo się o sobie nauczyli. Zbigniew Górecki podkreśla, że Wojciech Madeyski nie był osobą, która utrzymywała kontakty ze wszystkimi. Sam wybierał swoich znajomych.

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/gorecki-04″ comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

„Miał bardzo interesującą postawę jako człowiek. Był wysoki nie tylko wzrostem, ale również charakterem. Nie był otwarty na wszystkich, wybierał sobie znajomych i przyjaciół . Był w pewnym sensie arystokratyczny zresztą był hrabią, bo pochodził z rodziny hrabiowskiej.” – dodał Zbigniew Górecki 

Schorowany Wojciech Madeyski dzieki swojej twórczości kurczowo trzymał się życia do samego końca. Zmarł 7 lipca 2015 roku o 1 w nocy. Miał 78 lat. Data i miejsce pogrzebu nie zostały jeszcze ustalone.

1119897_429955903789490_1574412234_o

Wojciech Madeyski urodził się 6 kwietnia 1937 roku w Warszawie. W 1962 roku skończył Politechnikę Warszawską.  W środowisku chicagowskim znany był już od 1966 roku. Przez kilkadziesiąt lat zaprojektował między innymi stację kolejową i autobusową przy ulicy Cumberland w Chicago, szpital imieniem Bernarda Mitchella przy University of Chicago czy Henry Reuss Federal Plaza w Milwaukee. Zajął się także przeprojektowaniem całego budynku AON w Chicago . Był żonaty. Swoją żonę Danutę, która również jest architektem poślubił w 1962 roku. Pozostawił dzieci – Urszule i Marka z wnukami.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Facebook/ Wojciech Madeyski

Polonia Amerykańska

Zbliżają się wakacje. Przed planowaną podróżą upewnij się, że Twój paszport jest ważny

Opublikowano

dnia

Autor:

Polska Ambasada w Waszyngtonie przypomina by sprawdzić ważność swojego polskiego paszportu przed wakacyjnym wyjazdem.

Paszport może stracić ważność w przypadku:

 • kradzieży lub zgubienia,
 • zmiany danych osobowych (imię, nazwisko, data urodzenia, płeć, numer PESEL),
 • utraty obywatelstwa polskiego.

Po zmianie imienia i nazwiska paszport jest ważny tylko przez 120 dni.

Przy zmianie daty urodzenia, płci lub PESEL-u – paszport traci ważność natychmiast.

Jak uzyskać nowy paszport w polskim urzędzie konsularnym w Chicago?

 • Zapisz się na wizytę: https://secure.e-konsulat.gov.pl/
 • We wskazanym terminie odwiedź właściwy urząd konsularny.
 • Zabierz ze sobą aktualną fotografię.
 • Przynieś dowód opłaty lub zapłać na miejscu (jeśli dostępna jest taka opcja).
 • Jeśli nosisz okulary, przynieś zaświadczenie o konieczności ich noszenia.

Urzędnik wypełni konieczne formularze na miejscu.

 

Źródło: Polish Consulate
Foto: istock/Patryk_Kosmider/
Czytaj dalej

News Chicago

1 na 5 mieszkańców Illinois pada ofiarą oszustwa związanego z opieką zdrowotną

Opublikowano

dnia

Autor:

Według Centrów Usług Medicare i Medicaid rząd wydał w 2022 r. prawie 950 miliardów dolarów na finansowanie Medicare, ale oszuści zgarnęli w tym roku 6% tych środków, co według Departamentu Sprawiedliwości oznacza około 60 miliardów dolarów strat w wyniku oszustw. Jak się przed nimi ustrzec?

Mniej więcej co piąty mieszkaniec Illinois korzysta z Medicare. Według Kaiser Family Foundation najnowsze dane zebrane w 2020 r. pokazują, że stan Illinois zajmuje 7. miejsce pod względem liczby beneficjentów Medicare w Stanach Zjednoczonych.

Oszustwo związane z Medicare ma formę nieznanych opłat na koncie Medicare danej osoby, za produkty, których nie otrzymała lub których nie przepisał jej lekarz.

Takie oszustwo spotkało emerytowaną pielęgniarkę Linda Hennis, która znalazła na początku tego roku w podsumowaniu swojego konta Medicare, 10 odrębnych opłat za cewniki moczowe warte 15 000 dolarów, których nie potrzebowała ani nie zamawiała.

Rachunki pochodziły od firmy „Pretty in Pink Boutique” z El Paso w Teksasie. Kiedy Hennis weszła na jej stronę internetową, spotkała się z komunikatem firmy, który idealnie pasował do jej przypadku.

«Jeśli dzwonisz w sprawie cewników moczowych, być może padłeś ofiarą oszustwa związanego z Medicare»

Najwyraźniej zdarzało się to już wiele razy. Zgodnie z oświadczeniem, butik otrzymał już dziesiątki telefonów od osób takich jak Hennis, ale ta firma nie wystawia rachunków Medicare za produkty, które znaleźli oni w swoich podsumowaniach. W ofercie tego sklepu nie ma nawet cewników.

Prawdziwymi winowajcami są fałszywe firmy zarejestrowane w Medicare, które noszą nazwę „Pretty in Pink Boutique”. Według opublikowanego komunikatu, jest ich co najmniej pięć.

Według Travisa Trumitcha z organizacji non-profit AgeOptions, oszustwo zazwyczaj przebiega w ten sposób: zagraniczne call center pobiera nielegalnie zdobyte informacje o ubezpieczeniu danej osoby, dzwoni do beneficjenta w celu ich potwierdzenia, a następnie sprzedaje je firmie produkującej trwały sprzęt medyczny.

W oszustwach związanych z Medicare często wykorzystuje się rachunki za inne urządzenia, takie jak ortezy kolan lub pleców. Ale cewniki moczowe pojawiają się najczęściej.

Jak można uniknąć oszustw związanych z Medicare:

 • Uważaj na telefony z prośbą o potwierdzenie Twoich danych medycznych. Medicare nie zadzwoni do Ciebie z prośbą o te informacje.
 • Prowadź dokładną dokumentację faktycznie otrzymanych usług medycznych.
 • Monitoruj swoje podsumowania Medicare, nawet jeśli masz prywatne ubezpieczenie i otrzymujesz wyjaśnienia swoich kosztów. Powiadomienia te mogą pokazać, czy informacje o Twoim ubezpieczeniu dostały się w ręce oszusta.
 • Zgłoś oszustwo związane z Medicare tutaj: https://oig.hhs.gov/fraud/report-fraud/

 

Źródło: nbc
Foto: istock/demaerre/AntonioGuillem/
Czytaj dalej

News USA

Uwaga: Idą upały. Mieszkańcy Środkowego Zachodu, w tym Chicago, będą się pocić

Opublikowano

dnia

Autor:

Wielka fala upałów ma ogarnąć Środkowy Zachód i Północny Wschód, a rekordowo wysokie temperatury utrzymają się przez cały przyszły tydzień, rozpoczynając lato z najbardziej znaczącym jak dotąd upałem w tym roku. Prognoza gorąca dotyczy także Chicago.

Szacuje się, że w tym tygodniu może zostać pobitych lub prawie pobitych prawie 200 rekordów wysokiej temperatury w Stanach Zjednoczonych. Centrum prognoz pogody Narodowej Służby Meteorologicznej twierdzi, że niektóre obszary w kraju mogą doświadczyć najdłuższej fali upałów, jaką widziały od dziesięcioleci.

Dziesiątki milionów ludzi, którzy nie są przyzwyczajeni do tak wielkiego gorąca, będą w tym tygodniu pocić się w temperaturach sięgających 90 stopni Fahrenheita.

Według National Weather Service, przez cały ten tydzień najbardziej ekstremalne ryzyko upałów będzie występowało w rejonie Wielkich Jezior i na Północnym Wschodzie. Obejmuje to główne obszary metropolitalne Chicago, St. Louis, Detroit, Cleveland, Pittsburgh, Nowy Jork i Boston.

Do poniedziałkowego popołudnia temperatura na rozległym obszarze północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych osiągnie od 15 do 20 stopni powyżej normy i oczekuje się, że przez resztę tygodnia pracy wzrośnie do 25 stopni powyżej normy.

W niektórych obszarach, w tym w Pittsburghu, takich upałów nie było od około 30 lat.

Każdy dzień będzie gorętszy od poprzedniego, a temperatury w nocy często nie spadną na tyle, aby zapewnić ulgę, co stwarza zwiększone ryzyko chorób związanych z upałem. Przewiduje się, że w nocy temperatury będą wynosić około 75 stopni.

NWS w Chicago ostrzegło, że przez cały przyszły tydzień mieszkańcy Wietrznego Miasta mogą odczuwać ciepło od 95 do 105 stopni. W niektórych częściach wschodniego Nowego Jorku i zachodniej Nowej Anglii wskaźniki sięgają nawet 107 stopni.

Ekstremalne upały zabijają średnio dwa razy więcej ludzi rocznie niż tornada i huragany razem wzięte.

Ubiegły rok w Stanach Zjednoczonych był najgorszy w historii od 1936 r., pod względem upałów, według Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej NOAA, a naukowcy ostrzegają, że w miarę pogłębiania się kryzysu klimatycznego fale upałów będą coraz poważniejsze, o czym pisaliśmy 5 czerwca.

Jakie są zagrożenia związane z ekstremalnymi upałami?

Eksperci twierdzą, że choroba związana z upałem może być śmiertelna, jeśli nie zostanie wcześnie rozpoznana i leczona. Może nastąpić przegrzanie (hipertermia) i udar cieplny.

Szczególnie narażone są na nie małe dzieci i niemowlęta, kobiety w ciąży, osoby pracujących na zewnątrz, osoby starsze i osoby z chorobami przewlekłymi, a także osoby, które nie mogą się dobrze poruszać lub mieszkają samotnie.

Objawy przegrzania mogą obejmować obfite pocenie się i zmęczenie; słaby puls; skórę chłodną, bladą lub lepką; oraz ból głowy, zawroty głowy, nudności i omdlenia. Należy przenieść taką osobę do klimatyzowanego pomieszczenia i podać jej kilka łyków wody, poluzować ubranie i nałożyć na ciało chłodne, mokre ściereczki lub włożyć chorego do chłodnej kąpieli. W przypadku wymiotów należy zwrócić się o pomoc lekarską.

Osoba cierpiąca na udar cieplny może odczuwać ból głowy, dezorientację, nudności, zawroty głowy i mieć temperaturę ciała powyżej 103°F. Może mieć także gorącą, czerwoną, suchą lub wilgotną skórę; szybki puls i zemdleć. CDC zaleca, aby natychmiast dzwonić pod numer 911, a podczas oczekiwania na pomoc korzystać z chłodnej kąpieli lub okładów i klimatyzowanego pomieszczenia. Nie wolno podawać nic do picia.

Jak możesz zachować bezpieczeństwo?

Eksperci zalecają, aby w czasie tak dużych upałów pozostać w klimatyzowanym pomieszczeniu i ograniczyć aktywność na świeżym powietrzu. Jeśli nie masz klimatyzacji, dowiedz się, czy Twoja społeczność otworzy centra chłodzące. Jednak nawet osoby posiadające klimatyzację powinny planować z wyprzedzeniem na wypadek przerwy w dostawie prądu.

Inne wskazówki od Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC:

 • Pij dużo wody i weź chłodny prysznic lub kąpiel.
 • Noś lekką, luźną odzież i rzadziej korzystaj z kuchenki i piekarnika.
 • Sprawdź, co u przyjaciół i krewnych, zwłaszcza tych, którzy nie mają klimatyzacji.

Informacje na temat centrów chłodzących na terenie Chicago można znaleźć tutaj.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube, istock/Liudmila Chernetska/AntonioGuillem/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

lipiec 2015
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu