News Chicago
Zarząd Kongresu Polonii Amerykańskiej w Illinois odwołany. Do władzy wraca Irena Moskal

Zarząd Kongresu Polonii Amerykańskiej w Illinois został odwołany. Po trzymiesięcznym urzędowaniu nowego zarządu teraz władze będzie sprawował poprzedni skład z Ireną Moskal na czele. Nie ustalono jeszcze daty nowych wyborów.
W poniedziałek (22 czerwca) krajowy zarząd KPA uznał, ze Komitet Wyborczy odpowiedzialny za prawidłowe przeprowadzenie wyborów ewidentnie złamał przepisy statutowe. Jak tłumaczy na antenie Radia Deon Chicago Maria Roszek, jedna z kandydatek na prezesa stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej, to główny powód odwołania nowo wybranego zarządu.
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/roszek-01″ comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]
“Najważniejszą sprawa było złamanie naszego statusu. Przepisy stanowią, że prezesem zostaje osoba, która otrzyma ponad 50% głosów. Tymczasem podczas ostatniego głosowania Bogusław Niemczewski otrzymał tylko 30 % głosów.” – powiedziała wieloletnia działaczka KPA Illinois, Maria Roszek.
W ostatnich wyborach Bogusław Niemczewski pokonał Annę Góral przewagą tylko siedmiu głosów. Bogusław Niemczewski otrzymał 68 głosów, Anna Góral – 61, Maria Roszek – 37, Christopher Litwin – 10. Nikt jednak z Komitetu Wyborczego nie przeliczył głosów na procenty uznając wynik głosowania za ważny.
Poniedziałkowa decyzja o odwołaniu stanowego zarządu KPA Illinois była poprzedzona analizą protokołów wyborczych. Analizy dokonali dyrektorzy KPA reprezentujący różne amerykańskie stany. Po licznych skargach i zażaleniach gremium to sprawdziło zgodność wyboru z obowiązującym statusem KPA . Okazało się, że doszło do wielu uchybień. Zdaniem Marii Roszek osobą odpowiedzialną za te nieprawidłowości jest przewodniczący Komitetu Wyborczego Karol Komosa. Była kandydatka na prezesa stanowego KPA rozmawiała już z prezesem Franciszkiem Spulą, który jak sam się wyraził sytuacja jest trudna. “Jest bardzo duża grupa ludzi, którzy wspierają Bogusława Niemczewskiego, chociaż jego posunięcia były bardzo niestatutowe. Postanowił na przykład wybrać nowego dyrektora krajowego.”- zauważyła Maria Roszek.
Bogusław Niemczewski nie chciał komentować sprawy do momentu spotkania z prezesem krajowego zarządu KPA, Frankiem Spulą. Do spotkania dojdzie w poniedziałek 29 czerwca.
W lipcu w Waszyngtonie odbędzie się posiedzenie Rady Dyrektorów Kongres Polonii Amerykańskiej. Stanowy wydział Illinois musi przeprowadzić bardzo szybko ponowne wybory, aby mieć swojego przedstawiciela.
Sławomir Budzik
sbudzik@radiodeon.com
Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com
Źródło: Dziennik Związkowy, inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/ NEWSRP
News Chicago
Niezwykli tenorzy Tre Voci w Chicago! Na koncert zaprasza Barbara Bilszta

Jedni z najbardziej rozchwytywanych artystów w Polsce już w tą sobotę uświetnią swoim niezwykłym muzycznym talentem Wielką Galę Karnawałową w Centrum Kopernika. Tre Voci zaśpiewają znane i kochane przeboje muzyczne na zupełnie nowy, wyjątkowy sposób. Trudno w to uwierzyć, ale to już 15 takie wydarzenie, mówi Barbara Bilszta, dyrektor Paderewski Symphony Orchestra, Gość Radia Deon Chicago.
Gwiazdy 15. Wielkiej Gali Karnawałowej, grupa Tre Voci, Voytek Soko Sokolnicki, Mikołaj Adamczak i Miłosz Gałaj, to trójka tenorów nowej generacji i nowego gatunku, nazwanego pop-opera.
„Pop-opera to gatunek który powstał kilkanaście lat temu, to już właściwie moda światowa” mówi Barbara Bilszta.
Tre Voci byli już w Chicago, 6 lat temu na Gali Karnawałowej Akademii PaSo i to tutaj zaczęła się ich wspólna muzyczna droga, mówi Gość Radia Deon. Trójka tenorów wystąpiła także rok później na koncercie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Jutrzejszy występ będzie więc emocjonalnym powrotem zespołu. Troje przyjaciół znało się już wcześniej, ale to Barbara Bilszta namówiła ich by utworzyli trio. Tym samym historia Tre Voci rozpoczęła się właśnie w Chicago.
Trzy niepowtarzalne, zachwycające głosy tworzą unikalny, charyzmatyczny koktajl, którego siłą są porywające koncerty na żywo. Na nowo odkrywają dla publiczności piękno klasycznych dzieł, nadając im współczesne brzmienie, a przeboje muzyki popularnej podają w klasycznym stylu.
„Koncerty Tre Voci bawią, wzruszają, zachwycają, zaskakują, są niezwykle dynamiczne” mówi Barbara Bilszta. Nie brakuje im także dużej dawki humoru.
15. Gala Karnawałowa jest pierwszą, po przerwie spowodowanej pandemią, dlatego tym bardziej będzie niezwykła i wyjątkowa, podkreśla Gość Radia Deon.
Program koncertu jest wyjątkowym połączeniem przebojów opery i musicalu, kina i muzyki rozrywkowej, ulubionych melodii włoskich, muzyki latynoskiej, a nawet rocka.
Zgodnie z tradycją nie zabraknie karnawałowych przebojów Wiednia – pięknego walca i ognistego czardasza.
Grupie Tre Voci towarzyszyć będą: Mirosława Sojka Topór, Teatr Tańca WICI i Paderewski Symphony Orchestra pod dyrekcją Wojciecha Niewrzoła.
Jeszcze są dostępne ostatnie wolne bilety na tą wspaniała ucztę muzyczną. Kosztują od 48 do 98 USD.
Można je kupić poprzez stronę Copernicus Center, lub dzwoniąc pod numer tel. 773 467 9000.
Koncert odbędzie się w Centrum Kopernika, w sobotę, 28 stycznia, o godzinie 7.00PM.
Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
News Chicago
Ukraińcy dla mieszkańców Chicago. W Ukraińskim Muzeum Narodowym oddadzą krew

Aby podziękować mieszkańcom Chicago za wsparcie jej społeczności podczas rosyjskiej inwazji, ukraińskie grupy organizują akcję krwiodawstwa. Odbędzie się ona w środę, 1 lutego, w Ukraińskim Muzeum Narodowym.
Wydarzenie jest organizowane przez muzeum i Stowarzyszenie Amerykańskiej Młodzieży Pochodzenia Ukraińskiego, przy wsparciu Selfreliance Federal Credit Union. Będzie zarządzane przez Versiti Blood Center of Illinois.
Akcja krwiodawstwa odbędzie się w godzinach 11:00AM-4:00PM w środę, 1 lutego, w głównej galerii Ukraińskiego Muzeum Narodowego, znajdującego się przy 2249 W. Superior St.
Chętni do oddania krwi powinni się umówić online. Przyjście bez wcześniejszego umówienia będzie akceptowane, jeśli dojdzie do odwołania już zarejestrowanej wizyty, wg informacji organizatorów.
Administrator muzeum, Orysia Kourbatov, powiedziała, że pomysł zorganizowania zbiórki krwi wyszedł od jej siostry, która usłyszała o podobnej inicjatywie w Australii i chciała ją powtórzyć w Stanach Zjednoczonych.
W czwartek, 2 lutego, akcja krwiodawstwa zostanie zorganizowana także w Michigan.
Zbiórka krwi ma na celu uhonorowanie wszystkich, którzy przekazali datki na pomoc humanitarną, uczestniczyli w wiecach i wydarzeniach oraz wywieszali ukraińskie flagi przed swoimi domami.
Wystawa w Ukraińskim Muzeum Narodowym „Mamo, nie chcę wojny” jest czynna do 10 lutego. Znajdują się na niej rysunki dzieci żyjących na ogarniętej wojną Ukrainie, a także polskich dzieci z czasów niemieckiej okupacji. O wystawie pisaliśmy 20 stycznia.
W piątek, 27 stycznia, o godzinie 7.00PM w muzeum odbędzie się również pokaz filmu pt. „UKE”, dokumentu o Ukraińcach, którzy grali w NHL.
Reżyser i producent Volodymyr Mula będzie obecny podczas wydarzenia. Bilety kosztują 30 dolarów, a cały dochód zostanie przeznaczony na zakup sprzętu dla ukraińskich żołnierzy walczących z Rosją.
Źródło: blockclubchicago
Foto: Ukraiński Muzeum Narodowe, istock/:kzenon
News Chicago
Trap Door Theatre wystawia sztukę Gombrowicza. Spektakl można zobaczyć także w niedzielę

Dzięki dużemu zainteresowaniu publiczności „Księżniczka Iwona” grana w niewielkim teatrze Trap Door będzie przez ostatnie tygodnie wystawiana również w niedziele. Spektakl na podstawie sztuki Witolda Gombrowicza pt. „Iwona, księżniczka Burgunda” można zobaczyć w teatrze do 19 lutego.
Sztuka Witolda Gombrowicza została przetłumaczona przez Krystynę Griffith-Jones i Catherine Robins i wyreżyserowana przez Jenny Beacraft.
„Księżniczka Iwona” to medytacja nad statusem, okrucieństwem i pożądaniem, konfrontacja z ideami tożsamości osobistej i niepowodzeniem istniejących systemów wartości.
Iwona, małomówna kobieta, zostaje siłą wplątana w intrygi dysfunkcyjnego dworu królewskiego po tym, jak zaręczyła się z księciem Filipem. Jej milczenie wkrótce doprowadza dworzan na skraj szaleństwa, wydobywając z nich najgorsze przywary.
Pochodząca z Chicago Jenny Beacraft przyjechała z Hiszpanii specjalnie, by wyreżyserować utwór Gombrowicza.
Spektakl jest wystawiany o godzinie 8.00PM w czwartki, piątki i soboty. W niedziele będzie można go zobaczyć o 7.00PM od 29 stycznia do 19 lutego.
Bilety kosztują 25 USD, w czwartki wstęp w cenie jednego biletu można dostać dwa.
Czas trwania spektaklu to 80 minut, bez przerwy.
Teatr Trap Door mieści się pod adresem 1655 W. Cortland St.
Bilety do nabycia tutaj.
Założony w 1990 roku Trap Door Theatre zaczynał jako nomadyczna trupa, która swoim awangardowym ekspresjonizmem zachwyciła europejskie teatry w Sztokholmie, Berlinie, Zakopanem i Paryżu.
Teatr został założony przez urodzoną w Chicago Polkę, Beatę Pilch. Do tej pory pełni ona funkcję dyrektora artystycznego grupy.
Źródło: Trap Door Theatre
Foto: Trap Door Theatre
-
News Chicago2 tygodnie temu
Tyranozaura i słynne dzieła sztuki z klocków LEGO można oglądać do poniedziałku w Chicago
-
News Chicago3 tygodnie temu
Żegnamy święta i choinki w Chicago. Wystawa w Muzeum Nauki i Techniki tylko do 8 stycznia
-
News Chicago3 tygodnie temu
Ogrzewaj swój dom bezpiecznie. Chicagowscy strażacy radzą jak uniknąć pożaru
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW5 dni temu
Ostatnie bilety na Bal Japoński w Chicago. To najlepsza polska zabawa karnawałowa w aglomeracji
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
To będą wielkie emocje. Wspólnota Małżeństw Katolickich zaprasza na bal japoński w Chicago
-
News Chicago3 tygodnie temu
Wyrok na kierowcę z Orland Park. 2 lata dla mężczyzny, który zabił ciężarną matkę i troje jej dzieci
-
News Chicago3 tygodnie temu
Kolorowe drzewa w Morton Arboretum tylko do soboty. Zobaczcie wspaniałe Illumination
-
News Chicago4 tygodnie temu
POLONUSY 2022: Nominowany Sławomir Budzik, Andrzej Baraniak, Dariusz Godlewski i Natalia Kawalec