Połącz się z nami

News USA

W drodze do USA polskich turystów zatrzymał system wizowy. Pierwsze wizy najwcześniej w przyszłym tygodniu

Opublikowano

dnia

Amerykańskie ambasady i konsulaty na całym świecie od 9 czerwca przyznają, ale nie wydają dokumentów. Zaatakowany przez hakerów waszyngtoński system komputerowy jest przyczyną poważnych problemów. Ludzie tracą pieniądze i nerwy. Informatycy rozkładają ręce.

System miał być naprawiony pod koniec tego tygodnia. Wszystko wskazuje na to, że wizy najwcześniej będą wydawane w przyszłym tygodniu. Teraz polscy turyści, ludzie biznesu czy artyści wciąż nie mogą wjechać do USA, bo nie maja wizy. Mogą tylko narzekać i czekać. Swoją droga tracą pieniądze, bo wielu z nich kupiło wcześniej bilety lotnicze.

“W systemie wizowym Biura Spraw Konsularnych Departamentu Stanu wystąpiły trudności techniczne. Problem ma zasięg globalny, nie ogranicza się do poszczególnych krajów, dokumentów wydawanych obywatelom USA lub kategorii wizowych. Przepraszamy wszystkich starających się o wizy za opóźnienia i przedłużający się czas oczekiwania na otrzymanie wizy.” – poinformowała oficjalnie Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie. VISA 2

Z kolei jak można przeczytać na stronie Departamentu Stanu, problemy z otrzymaniem paszportu z wklejoną amerykańską wizą mogą mieć osoby, które złożyły podanie lub umówiły się na rozmowę z konsulem po 9 czerwca. Tylko w samej stolicy w Warszawie problem dotyczy ponad pół tysiąca Polaków. Na całym świecie to kilkaset tysięcy osób.

To nie pierwszy taki przypadek w historii. Przed rokiem na zaplanowany koncert do Chicago nie przylecieli Donatan Cleo, Jacek Stachursky, Mateusz Mijał, Paweł Kukiz i Jan Borysewicz. Wszyscy mieli wystąpić na wielkim pikniku w Yorkville. Przez niesprawny system komputerowy impreza została pzrełożona na inny termin. Organizator tego pikniku Radosław Kołuszko z firmy RAMM Events LLC starcił sporo pieniędzy.

Przed rokiem na antenie Radia Deon Chicago Marcin Owczarek – menadżer Donatana i Cleo ubolewał, że zespół natrafił na problemy z systemem komputerowym i musiał przełożyć wyjazd do USA
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/donatan” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Rok temu usterka była poważna, bo dotyczyła bazy danych Oracle. Na czas nie wydano prawie 200 000 wiz na całym świecie. Teraz nie jest znana przyczyna problemów. Niektóre amerykańskie media informowały, że doszło do ataku hakerów na system komputerowy w Waszyngtonie. Przez kilka dni Departament Stanu nie wydawał poza granicami USA również amerykańskich paszportów. Problem ten został już rozwiązany.

 

Sławomir Budzik
sbudzik@radiodeon.com

źródło: inf. własna
foto: ARIZMONTEROJAZ / Foter / CC BY
flickr/FernãoRN

News USA

Rząd daje pieniądze Ukrainie i Izraelowi, a zakazuje TikToka

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek Senat większością głosów przyjął pakiet o wartości 95 miliardów dolarów, który ma zapewnić pomoc Ukrainie, Izraelowi i humanitarne wsparcie strefy Gazy. Uchwalił także przepis, który może doprowadzić do ogólnokrajowego zakazu dla aplikacji TikTok.

Głosowanie 79-18 wysyła pakiet pomocy dla Ukrainy, Izraela, Gazy i Tajwanu do Białego Domu. Przeciwko ustawie głosowało 15 Republikanów i 3 Demokratów. Izba przyjęła pakiet w sobotę.

Joe Biden za powiedział we wtorek wieczorem, że szybko wprowadzi w życie to rozporządzenie.

„Jutro podpiszę tę ustawę i zwrócę się do narodu amerykańskiego, gdy tylko dotrze ona do mojego biurka, abyśmy mogli w tym tygodniu rozpocząć wysyłanie broni i sprzętu na Ukrainę” – oznajmił Prezydent w oświadczeniu. „To krytyczne ustawodawstwo uczyni nasz naród i świat bezpieczniejszym, ponieważ będziemy wspierać naszych przyjaciół, którzy bronią się przed terrorystami takimi jak Hamas i tyranami takimi jak Putin”.

Pakiet obejmuje pomoc o wartości 60 miliardów dolarów dla Ukrainy, która według prezydenta Wołodymyra Zełenskiego da jego krajowi „szansę na zwycięstwo” nad Rosją.

Obejmuje także pomoc w wysokości 26 miliardów dolarów dla Izraela i pomoc humanitarną w Gazie, a także 8 miliardów dolarów na rzecz bezpieczeństwa na Tajwanie i w regionie Indo-Pacyfiku.

Nowa ustawa da też spółce-matce TikToka z siedzibą w Chinach 9 miesięcy (z możliwością przedłużenia do roku) na sprzedaż popularnej platformy mediów społecznościowych pod groźbą zakazu w USA. Przedstawiciele platformy zapowiedzieli, że po podpisaniu ustawy będzie walczyć z prawem w sądzie.

Przywódca mniejszości w Senacie, Mitch McConnell, ze stanu Kentucky ogłosił wtorek „ważnym dniem dla Ameryki” po miesiącach konfliktów wewnętrznych Partii Republikańskiej o to, czy nadal finansować Ukrainę.

McConnell przypisał opóźnienie dwóm osobom: byłemu prezenterowi Fox News Tuckerowi Carlsonowi za „demonizację Ukrainy” i byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi za „mieszane poglądy” i wcześniejszy opór wobec pomaganie krajowi.

Dwa miesiące temu Senat zagłosował 70 do 29 za przyjęciem podobnego pakietu pomocy zagranicznej o wartości 95 miliardów dolarów – ale bez zabezpieczenia związanego z TikTokiem.

Zwolennicy zakazu aplikacji w USA wyrażają obawy dotyczące powiązań TikToka z ByteDance, spółką z siedzibą w Pekinie, twierdząc, że zgodnie z chińskim prawem rząd Chin może uzyskać dostęp do danych Amerykanów i manipulować algorytmem w celu propagandy.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

4 dni nauki i 3 dni wolnego. Taki harmonogram wprowadziła szkoła w Indianie

Opublikowano

dnia

Autor:

Szkoła na przedmieściach Indianapolis jako pierwsza w stanie Indiana ogłosiła plany przejścia na czterodniowy tydzień szkolny. W zeszłym tygodniu Lafayette School Corporation ogłosiła, że Rada Nadzorcza zatwierdziła ta zmianę dla szkoły podstawowej Vinton, od roku szkolnego 2024–25.

Zmiana oznacza, że szkoła podstawowa będzie czynna od 8:00AM do 3:45PM od poniedziałku do czwartku, z sześcioma „dniami rozwoju zawodowego” zaplanowanymi na piątki przez cały rok szkolny.

W sumie szkoła będzie czynna przez 151 dni, co obejmuje ponad 64 000 minut zajęć, czyli o ponad 10 000 minut więcej niż minimalne wymagania stanu Indiana.

Oświadczenie spotkało się zarówno z pochwałami, jak i krytyką, przy czym niektórzy wspierają decyzję o zapewnieniu rodzicom „wyboru”, a inni kwestionują potencjalny wpływ na dzieci, które w dni szkolne korzystają z podstawowych usług, takich jak wyżywienie.

Debata na temat czterodniowego tygodnia szkolnego nie jest niczym nowym. W 2010 roku prawodawcy stanu Illinois nalegali, aby dać lokalnym władzom szkół możliwość skrócenia tygodnia szkolnego do czterech dni, ale projekt nie uzyskał poparcia.

W 2018 r. okręg szkolny w Kolorado wprowadził czterodniowy tydzień szkolny, odwołując zajęcia w poniedziałki, aby zaoszczędzić pieniądze. Ale podczas gdy dzieci cieszyły się trzydniowymi weekendami, rodzice martwili się o opiekę nad młodszymi uczniami i nieustrukturyzowany czas wolny dla starszych.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/jacoblund/
Czytaj dalej

News USA

Kontrolerzy ruchu lotniczego dostaną więcej czasu na odpoczynek. Błędy mogą spowodować katastrofę

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek szef Federalnej Administracji Lotnictwa zapowiedział, że agencja zwiększy wymaganą ilość czasu odpoczynku dla kontrolerów ruchu lotniczego w odpowiedzi na obawy dotyczące możliwości popełniania przez nich błędów. Zmęczenie pracowników jest spowodowane przepracowaniem związanym z niedoborami kadrowymi.

Zmiany, które miałyby wejść w życie w ciągu 90 dni, wymagałyby od kontrolerów co najmniej 10 godzin odpoczynku między zmianami (w porównaniu z 9 godzinami) i 12 godzin odpoczynku przed nocną zmianą.

Nowe zasady pojawiają się w miarę rosnącej presji na Federalną Administrację Lotnictwa FAA, aby poprawiła bezpieczeństwo podróży lotniczych. Powodem jest fala niebezpiecznych zdarzeń na lotniskach, gdzie dochodzi do zbyt bliskich spotkań między samolotami, a także problemy mechaniczne w niektórych liniach lotniczych i problemy produkcyjne Boeinga.

Niedobór kontrolerów ruchu lotniczego, pogłębiony przez przerwę w zatrudnianiu podczas pandemii Covid-19, doprowadził do wymuszania pracy w nadgodzinach i napiętego grafiku pracowników w niektórych obiektach.

W zeszłym roku agencja zatrudniła 1500 kontrolerów, a w tym roku planuje zatrudnić kolejnych 1800 osób. Kontrolerzy ruchu lotniczego w USA mają obowiązek przejść na emeryturę w wieku 56 lat.

Ogłoszeniu FAA towarzyszyła publikacja zamówionego przez agencję raportu na temat zmęczenia kontrolerów ruchu lotniczego, w którym zalecono nowe wymagania dotyczące odpoczynku dla nich.

O specyfice i wymaganiach tego zawodu pisaliśmy tutaj.

 

Źródło: cnbc
Foto: istock/gorodenkoff/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2015
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu