Połącz się z nami

Newsroom

Pstryczek w nos dla nauczycieli chicagowskich szkół publicznych. Brakuje pieniędzy na przedłużanie umowy

Opublikowano

dnia

Zarząd Szkół Publicznych poinformował, że nauczyciele nie będą mogli się już starać o jednoroczne wydłużenie umów. Argumentuje to brakiem pieniędzy, a także potrzebną reformy zarobków dla nauczycieli.

Relacja Rafała Muskała
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/szkoly” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Czwartek 30 kwietnia był ostatnim dniem, kiedy nauczyciele mogli zgłaszać pozwolenie o przedłużenie swoich kontraktów. Jednak jednoroczne przedłużenie nie będzie już możliwe, ze względu na brakujące 105 milionów dolarów.

REKLAMA REKLAMA

Pieniędzy brakuje wszędzie. Część placówek zmaga się nie tylko z pensjami dla nauczycieli, ale nie ma środków na pomoce dydaktyczne, takie jak książki. W niektórych szkołach brakuje bibliotek.

Wice dyrektor Związku Nauczycieli mówi, że „Wszyscy muszą zrozumieć związek między miejscem pracy a ich zarobkami. Myślę, że bardzo rzadko by się zdarzyło, gdyby któryś z nauczycieli powiedział <Zgadzam się na niższą płacę w zamian za lepsze warunki pracy w mojej szkole”.

Deficyt w budżecie chicagowskich szkół publicznych wynosi ponad miliard dolarów.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: Chicago Sun Times
Foto: Flickr.com/ Images Money

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

W dniach 23-25 września 2022 odbył się IV Kongres Teatru Polskiego w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak co roku Andrzej Krukowski otworzył Kongres słowami „Kongres uważam za otwarty”. Tegoroczny Kongres potrwał trzy dni. Widzowie mogli obejrzeć dwa spektakle w dwóch dogodnych lokalizacjach i wziąć udział w niedzielnym kongresie zorganizowanym w tym roku w nowej siedzibie Akademii Muzycznej PASO.

W piątek i sobotę odbyły się spektakle teatralne.

W Wooddale w Art Gallery Kafe, widzowie mogli podziwiać studentkę Akademii Sztuki Teatralnej we Wrocławiu – Aldonę Karską, w dwóch monodramach; „Grze” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk i „(Nie)Normalnej” na podstawie autobiografii Donny Wiliams.

Aldona wraz z reżyserką monodramów Katarzyną Boroń przyjechały na Kongres z Polski. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że przed młodą artystką wielka kariera, bo Aldona ma wielki talent aktorski.

REKLAMA REKLAMA

Również w piątek i sobotę , ale w drugiej lokalizacji, teatr Teatr Nasz zaprosił widzów na premierę, która odbyła się w bardzo nietypowym miejscu, a mianowicie w zakładzie mechaniki samochodowej.

Widzowie zostali zaproszeni do rozświetlonej komory lakierniczej, gdzie obejrzeli instalację pt. „Proces Pana Cogito” na podstawie życia i twórczości Zbigniewa Herberta.

W sobotę i niedzielę w godzinach porannych odbyły się II Warsztaty Aktorskie, które poprowadził Omar Sangare absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie, gdzie studiował pod okiem Andrzeja Wajdy, dziekan Wydziału Sztuk Teatralnych w Williams College w Massachusetts, założyciel i dyrektor artystyczny UNITED SOLO, największego na świecie festiwalu monodramu, który odbywa się w Nowym Yorku.

Gala Kongresu odbyła się w niedzielę i zgromadziła liczną publiczność, aktorów, reżyserów, charakteryzatorów, sponsorów i miłośników teatru. Jak co roku kongres podsumował działania teatralne w minionym sezonie artystycznym, oraz zapowiedział nowy sezon 2022-23.

Od swojej pierwszej edycji Kongres przyznaje nagrodę za osiągnięcia dla teatru. Przypomnijmy, że w latach ubiegłych otrzymali ją Wiesław Gogacz, Lilianna i Andrzej Piekarscy i Tomasz Startek.

W tym roku za wyobraźnię w kreowaniu kostiumów teatralnych, projekty autentyczne i integralne z charakterem postaci, statuetkę odebrała Pani Maryla Pawlina, kostiumolożka, która od wielu lat tworzy wspaniałe kostiumy teatralne dla teatrów min. Warsztatów Teatralnych „Little Stars”, Teatru Nasz, oraz Akademii Muzyki PASO.

Podczas laudacji na salę wkroczyli aktorzy i wolontariusze prezentując ułamek kostiumów, które wyszły spod igły p. Maryli. Na scenie zrobiło się kolorowo i bajecznie, a laureatka nie kryła łez wzruszenia.

Wieczór poprowadził duet Monika Kulas i Bogdan Łańko.

Program artystyczny oparty o twórczość Mariana Hemara w 50 rocznicę jego śmierci i poezje Adama Mickiewicza w 200 rocznicę wydania Ballad i Romansów i ogłoszenia roku 2022 Rokiem Polskiego Romantyzmu, wzruszył, ale i rozśmieszył.

Kolejnym punktem programu była projekcja spektaklu „Bal w operze” nagranego w 1994 roku w ramach spotkań Teatru Domowego, którego inicjatorką była Anna Czerwińska. Autorzy i uczestnicy wspominali historię wspólnych przedsięwzięć teatralnych od początku lat 90.

IV Kongres zakończyło losowanie wejściówki teatralnej na premiery polskich teatrów w sezonie 2022-23.

W przyszłym roku, we wrześniu, jubileuszowa edycja Kongresu, na którą już teraz Państwa zapraszamy.

Autor: Aldona Olchowska
Foto: Katarzyna Jarosz

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Jutro rusza wczesne głosowanie w większości powiatów. Mieszkańcy Chicago muszą jeszcze czekać

Opublikowano

dnia

Autor:

Listopadowe wybory wciąż mogą wydawać się odległe, ale już 29 września na większości obszaru Chicago rozpocznie się przedterminowe głosowanie. Mieszkańcy powiatu Cook będą musieli jeszcze zaczekać do 7 października.

Zgodnie z prawem stanu Illinois, przedterminowe głosowanie może rozpocząć się do 40 dni przed wyborami, przy czym data ta przypada na 29 września jeśli chodzi o wybory 8 listopada 2022 roku.

W większości powiatów przedterminowe głosowanie rozpoczyna się w urzędzie powiatowym, a w późniejszym okresie dodawane są nowe miejsca.

Wczesne głosowanie w powiatach:

REKLAMA REKLAMA

Powiat Cook

Według Chicago Board of Election Commissioners, wczesne głosowanie rozpocznie się w głównej siedzibie miasta, znajdującej się w 191 North Clark, oraz w biurze BOE, znajdującym się na szóstym piętrze 69 West Washington, 7 października i potrwa do poniedziałku przed wyborami.

Miejsca wczesnego głosowania zostaną otwarte w każdym z 50 okręgów miasta począwszy od 24 października.

W przypadku mieszkańców podmiejskich, wczesne głosowanie rozpocznie się również w biurze urzędu powiatu Cook w Chicago, przy 69 West Washington Street, 12 października, a wszystkie inne lokalizacje wczesnego głosowania zostaną otwarte 24 października.

Powiat DeKalb

Od 29 września wyborcy w powiecie DeKalb mogą oddać swoje głosy w Centrum Legislacyjnym w Gathertorium, znajdującym się przy 200 North Main Street w Sycamore.

Dodatkowe miejsca zostaną otwarte 24 października.

Powiat DuPage

W powiecie DuPage wczesne głosowanie rozpocznie się 29 września na terenach targowych powiatu DuPage, zlokalizowanych przy Manchester Road w Wheaton i potrwa do 24 października, kiedy otworzy się dodatkowe 21 lokali wyborczych.

Powiat Kane

Wyborcy mogą rozpocząć oddawanie głosów w biurze urzędnika powiatu Kane w Genevie przy 719 South Batavia Avenue oraz w biurze w Aurorze przy 5 East Downer Plaza od 29 września.

Wczesne głosowanie w innych lokalizacjach rozpocznie się 24 października.

Powiat Kankakee

Wczesne głosowanie w powiecie Kankakee rozpocznie się 29 września w biurze urzędnika powiatu, które znajduje się przy 189 East Court Street w Kankakee.

Dodatkowe lokale w Manteno i Bourbonnais zostaną otwarte w październiku.

Powiat Kendall

Urzędnicy twierdzą, że wczesne głosowanie rozpocznie się w budynku biurowympowiatu Kendall przy 111 West Fox Street w Yorkville, 29 września o 8 rano.

Zgodnie z komunikatem prasowym od października zostaną również otwarte dodatkowe lokale w Oswego i Montgomery.

Powiat Lake

Główne lobby sądu Lake County, znajdujące się przy 18 North County Street w Waukegan, będzie oferować wczesne głosowanie od 29 września.

Dodatkowe miejsca zostaną otwarte 24 października.

Powiat LaSalle

Mieszkańcy powiatu LaSalle mogą głosować od 29 września w rządowym centrum powiatu LaSalle, znajdującym się przy 707 East Etna Road w Ottawie.

Powiat McHenry

Mieszkańcy powiatu McHenry mogą oddać swoje głosy w biurze urzędnika przy 2200 North Seminary Avenue w Woodstock, począwszy od 29 września.

Powiat Will

Wyborcy w powiecie Will mogą oddać głosy w biurze urzędnika przy 302 North Chicago Street w Joliet, począwszy od 29 września.

Inne lokale, w tym w Naperville, Lockport Township, New Lenox i innych miastach, zostanie otwartych pod koniec października.

 

 

Źródło: nbc
Foto: You Tube, istock/SeventyFour

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Szukamy najpiękniejszej choinki dla Chicago! Bożonarodzeniowe drzewko ozdobi Millenium Park na święta

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicago rozpoczęło coroczne poszukiwania „idealnej” choinki, która będzie ozdobą Parku Millennium przez cały sezon świąteczny, lśniąc tysiącami światełek w pobliżu skrzyżowania Michigan Avenue i Washington Street.

Nominacje ma oficjalne bożonarodzeniowe drzewko miasta zostały otwarte18 września, a mieszkańcy Chicago mogą przesyłać swoje propozycje na adres dcase@cityofchicago.org do 7 października.

Drzewko kandydujące na miejską choinkę musi spełniać kilka warunków; mieć co najmniej 45 stóp wysokości i rosnąć się w odległości mniejszej niż 50 mil od pętli.

Władze miasta stwierdziły również, że preferują mocne świerki norweskie lub jodły, sosny nie będą brane pod uwagę.

Zgłoszenia powinny również zawierać następujące informacje:

REKLAMA REKLAMA
  • Imię i nazwisko właściciela, adres, telefon i adres e-mail
  • Krótki opis, dlaczego choinka powinna być oficjalną choinką Chicago, w tym wszelkie specjalne informacje na temat choinki
  • Co najmniej dwie fotografie drzewa, w tym zbliżenie i szerokie ujęcie

Jeden iglasty zwycięzca stanie się centralnym punktem Wietrznego Miasta i zabłyśnie światełkami 18 listopada. Drzewko pozostanie oświetlone do 8 stycznia.

To długoletnia bożonarodzeniowa tradycja Chicago. Tegoroczne drzewko będzie 109. choinką miasta.

 

 

Źródło: nbc
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
REKLAMA REKLAMA

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

Popularne w tym miesiącu