Połącz się z nami

News Chicago

Wybory w Chicago. Czy Anna Góral pokona wreszcie Zalewskiego? Który z kandydatów nie pozwoli burmistrzowi Emanuelowi wygrać w pierwszej turze?

Opublikowano

dnia

Mieszkańcy Chicago wybierają  burmistrza miasta oraz radnych. W całej aglomeracji zostało otwartych ponad dwa tysiące lokali wyborczych. Jak mówi Monika Myśliwiec z biura wyborczego miasta Chicago kilkoro sędziów elekcyjnych nie przyszło do lokali jednak wszystko jak na razie przebiega spokojnie – „Na razie wszystko wygląda dobrze, pod kontrolą. Już otrzymujemy telefony od wyborców, którzy pytają, gdzie mają się udać, aby oddać głos”.

Monika Myśliwiec 
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/monika-wybory-01″ comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Z kolei Daniel Pogorzelski mówi, że ze względu na przerysowanie map miasta w 2012 roku wiele lokali wyborczych zostało zmienionych. Pojawił również nowy okręg wyborczy nr 36 – „36 warda to jest nowa warda, która została ustanowiona, ówczesny alderman, który był w 36 wardzie Nicholas Sposato będzie się ubiegał w 38 wardzie, która ma pokaźną część starej 36 wardy. Wiem, że to jest jak telenowela, ale ze zmianą granic wiele się zmieniło” – podkreśla Daniel Pogorzelski.

REKLAMA REKLAMA

Daniel Pogorzelski
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/daniel-wybory-02″ comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Z kolei na południu miasta, w okręgu nr 23 jedną z kandydatek jest Anna Góral. Zapytaliśmy ją jak wielu Polaków zarejestrowało się do głosowania właśnie w tej części miasta – „Nie ma takiej informacji, Board of Elections [Rada Wyborcza – przyp.] też nie ma takiej informacji. Moje oszacowanie jest takie, jest to około 10, 12, 15 procent ludzi polskiego pochodzenia, takich naprawdę Polaków”.

Anna Góral
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/goral-wybory-01″ comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Mamy również informację dla tych, którzy do tej pory nie zarejestrowali się w wyborach. Dzisiaj, w dniu głosowania, niestety nie będzie to możliwe – „Dzisiaj nie można się zarejestrować. W listopadzie mieliśmy taki specjalny program, gdzie weszło nowe prawo i można było zarejestrować się w dniu wyborów, niestety do dzisiejszych wyborów to prawo zostało zniesione i nie ma dzisiaj rejestracji w dniu wyborów, w placówce wyborczej” – podkreśla Monika Myśliwiec z biura wyborczego miasta Chicago.

Monika Myśliwiec
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/monika-wybory-02″ comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Lokale wyborcze są czynne do godziny 7 wieczorem. Więcej informacji na stronie internetowej www.chicagoelections.com

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: FLickr.com/ Erik (HASH) Hersman

News Chicago

Praca w komisjach wyborczych we Wczesnym Głosowaniu od 13 do 29 lutego! Zgłoś się!

Opublikowano

dnia

Autor:

Jeśli jesteś obywatelem Stanów Zjednoczonych, mówisz i piszesz biegle zarówno po polsku jak i angielsku oraz mieszkasz w Chicago, to masz okazję na dobrą pracę w okresie Wczesnego Głosowania. Komisja Wyborcza miasta Chicago pilnie poszukuje dwujęzycznych osób do pracy w komisjach wyborczych od 13 do 29 lutego (siedem dni w tygodniu)!

Wymagania dla kandydatów:

  • Należy być w pełni zaszczepionym (2 dawki Moderny lub Pfizera, lub 1 dawka J&J)
  • Być rezydentem miasta Chicago
  • Być zarejestrowanym do głosowania
  • Być obywatelem USA
  • Mówić i pisać biegle po polsku i angielsku

Wynagrodzenie:

  • $17 / godzinę
  • $50 za ukończenie szkolenia na internecie
  • $230 Dzień Wyborów, 28 lutego

Osoby zainteresowane mogą złożyć aplikacje na stronie internetowej:
Apply to become an Early Voting Official!

Osoby zaineresowane muszą być dostępne we wszystkie dni, włącznie z weekendami od 13 do 29 lutego.

Po więcej informacji prosimy o kontakt z Moniką Myśliwiec-Gałuszką pod numerem telefonu 312-269-5702 lub polishvote@chicagoelections.gov.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Komisja Wyborcza miasta Chicago, istock/fizkes
Czytaj dalej

News Chicago

Spotkanie imigracyjne z mecenas Magdaleną Grobelski w tą niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

Duszpasterstwo Imigranci Imigrantom w Archidiecezji Chicago organizuje 5 lutego spotkanie informacyjne dotyczące wszystkich spraw emigracyjnych. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do Kościoła św. Błażeja po mszy o godz. 10:30 a.m.

Spotkanie imigracyjne odbędzie się w Biurze Polskiej Szkoły w Kościele św. Błażeja pod adresem 6101S.75th Ave. w Summit. W czasie spotkania porad i konsultacji będzie udzielała mecenas Magdalena Grobelski, specjalistka prawa imigracyjnego.

Duszpasterstwo Imigranci-Imigrantom powstało w Archidiecezji Chicago 2008 roku dla Polonii. Jest organizacją niesienia pomocy Polakom przez Polaków. Posługa ta dąży do zjednoczenia Polaków miedzy sobą oraz ze społecznościami, w których żyją.

Spotkania imigracyjne zazwyczaj są organizowane co miesiąc, w różnych parafiach, zwłaszcza tam gdzie mieszkają Polacy.

REKLAMA REKLAMA

„Zawsze staramy się znaleźć jakieś rozwiązanie, wyjście i skierować osobę do odpowiednich instytucji, odpowiednich jednostek administracyjnych” mówiła na antenie Radia Deon Chicago  Małgorzata Tys – koordynator ds. imigracyjnych w Archidiecezji Chicago.

Kontakt do Małgorzaty Tys, organizatorki spotkania – tel. 773 720 59 74.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: inf.własna
Foto: istock/photosvit
Czytaj dalej

News Chicago

Wybitny pianista Albert Cano Smit zagra pod batutą nowojorskiego dyrygenta w Elgin

Opublikowano

dnia

Autor:

Uznany nowojorski dyrygent Kyle Ritenauer pokieruje Elgin Symphony Orchestra z gościnnie występującym pianistą Albertem Cano Smitem na koncertach 4-5 lutego. Ritenauer jest jednym z ośmiu finalistów konkursu orkiestry poszukającej dyrektora muzycznego.

Koncerty odbędą się o godzinie 7:30PM w sobotę, 4 lutego i 2:30PM w niedzielę, 5 lutego, w Hemmens Cultural Center, 45 Symphony Way w Elgin. Na godzinę przed spektaklami odbędzie się dyskusja przedkoncertowa dla posiadaczy biletów.

Na koncertach zabrzmi „Siegfried Idyll” Richarda Wagnera; Koncert fortepianowy nr 5 Beethovena „Cesarz” z udziałem pianisty Alberta Cano Smita; oraz III Symfonia „Reńska” Roberta Schumanna.

Ritenauer ugruntowuje swoją pozycję jednego z wyjątkowych artystycznych liderów muzyki klasycznej i współczesnej. Jako założyciel i dyrektor artystyczny Uptown Philharmonic zyskał sławę dzięki swojej pomysłowej muzykalności i odniósł dalsze sukcesy prowadząc zespoły w Ameryce Północnej, Europie i Azji.

REKLAMA REKLAMA

Albert Cano Smit otrzymał nagrodę Arthur Rubinstein Piano Prize 2020 od The Julliard School.

Występował z Las Vegas Philharmonic, San Diego Symphony, Montreal Symphony, Orquesta Filarmónica de Boca del Río, Barcelona Symphony i Catalonia National Orchestra, Manchester Camerata, Nottingham Youth Orchestra i American Youth Symphony.

Bilety są dostępne na stronie internetowej ESO www.ElginSymphony.org oraz w godzinach od 10:00AM do 3:00PM, od poniedziałku do piątku, w kasie pod numerem tel. (847) 888-4000.

Ceny biletów zaczynają się od 20 dolarów. Bilety studenckie kosztują 10 USD, a młodzież w wieku do 17 lat ma wstęp bezpłatny z towarzyszącą osobą dorosłą.

Elgin Symphony Orchestra ma długą historię podkreślania dzieł światowej sławy dyrygentów, kompozytorów i muzyków oraz promowania postępu kobiet w sztuce.

Założona w 1950 jako orkiestra społeczna, ESO stała się profesjonalnym zespołem w 1985, w dużej mierze dzięki kierownictwu nieżyjącej już Margaret Hillis, która była dyrektorem muzycznym w ESO w latach 1971-85.

Hillis była jedną z pierwszych kobiet, które przebiły się przez zdominowany przez mężczyzn świat dyrygentury i jest uznawana za impuls do stworzenia Stowarzyszenia Orkiestry Symfonicznej Elgin, powstania Ligi ESO i rozpoczęcia docierania ESO do młodzieży poprzez koncerty dla uczniów szkół.

Dziś ESO nadal czerpie swoją kreatywność i artyzm z okolic Elgin i oddaje je społeczności poprzez program Adopt-a-School, występy w lokalnych szpitalach, hospicjach i domach spokojnej starości, Kluby Słuchaczy i inne bezpłatne programy w bibliotekach publicznych, w miejscach kultu, koncerty Ainsworth dla młodzieży, bezpłatne bilety dla młodzieży poniżej 18 roku życia, oraz otwarte próby i bezpłatne koncerty dla społeczności w całym regionie.

Elgin Symphony Orchestra czterokrotnie otrzymało tytuł Orkiestry Roku od Illinois Council of Orchestras (1988, 1999, 2005 i 2016).

ESO jest organizacją non-profit. Aby dowiedzieć się więcej lub wesprzeć ESO, odwiedź stronę www.elginsymphony.org.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Elgin Symphony Orchestra
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2015
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  

Popularne w tym miesiącu