Połącz się z nami

News Chicago

Arcybiskup Blase Cupich gościem obchodów 120. rocznicy parafii św. Jacka. Nowy duszpastrz wśród tysięcy Polaków

Opublikowano

dnia

Nowy duszpasterz chicagowskiej archidiecezji, arcybiskup Blase Cupich przewodniczył nabożeństwu z okazji 120 rocznicy utworzenia przez polskich imigrantów parafii pod wezwaniem św. Jacka.

Relacja Andrzeja Baraniaka
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/ab-jackowo-strona” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Jego Ekscelencja sprawował Najświętszą Ofiarę w asyście proboszcza, ks. Stanisława Jankowskiego oraz grupy proboszczów i duszpasterzy z kilku polonijnych parafii. W wygłoszonej homilii nawiązał do pokus i słabości człowieka oraz szansy na poprawę, jaką stwarza ludziom Boże miłosierdzie.

REKLAMA REKLAMA

 

Po mszy przedstawiciele grup modlitewnych dziękowali arcybiskupowi za przybycie wręczając kwiaty i upominki. Między innymi otrzymał obraz Matki Bożej Częstochowskiej oraz przyrzeczenie członkiń modlitewnego apostolatu Margaretka o ich dozgonnej modlitwie w jego intencji. Podobne zobowiązanie modlitewne siedem członkiń apostolatu podjęło wobec proboszcza ks. Stanisława Jankowskiego. Liturgię uświetnił koncert zespołu Emaus.

Po mszy Jego Ekscelencja wyszedł przed Bazylikę, aby porozmawiać z wiernymi. Odpowiadał także na pytania przedstawicieli mediów. Zaapelował do imigrantów, którym radość Świąt Bożego Narodzenia zakłóca przykre doświadczenie rozdzielenia z rodzinami, aby w tych trudnych chwilach szukali pokrzepienia duchowego w kościele. Wyraził zachwyt świątynią na Jackowie podkreślając, że powinniśmy być wdzięczni tym, którzy przyczynili się do jej powstania.

Historię parafii oraz kościoła św. Jacka, który od jedenastu lat jest świątynią papieską, przybliżył ks. Adam Piasecki.  – 120 lat parafii, to nie znaczy, że 120 lat tego kościoła, bo pierwszą świątynię na terenie parafii polscy emigranci wybudowali przy skrzyżowaniu ulic Milwaukee i Central Park, tam gdzie kiedyś była restauracja pana Kowalczyka. Bazylika została wybudowana później – powiedział ks. Adam.

Uczestnikami rocznicowych obchodów byli między innymi: zastępca konsula generalnego, konsul Robert Rusiecki oraz alderman miejscowej wardy Ariel Reboyras.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

 

 

News Chicago

4 restauracje z okolic Chicago najbardziej romantycznymi w USA wg nowego rankingu

Opublikowano

dnia

Autor:

Zaplanowałeś już idealne Walentynki ze swoją ukochaną? Jeśli szukasz bardzo wyjątkowego klimatu w ten dzień, odwiedź jedną z czterech restauracji z okolic Chicago. Znalazły się one na liście 100 najbardziej romantycznych restauracji w Ameryce, stworzonej przez platformę OpenTable.

Obszerna lista, sporządzona przez platformę rezerwacyjną, opiera się na ponad 13 milionach recenzji, zgodnie z komunikatem prasowym OpenTable.

Z okolic Chicago na liście znalazły się następujące lokale: 3 Arts Club Cafe w RH Chicago w Gold Coast, Andy’s Jazz Club w River North, Mon Ami Gabi w Lincoln Park i Meson Sabika w Naperville.

Już najwyższy czas aby rezerwować stolik na Walentynki, zanim ich zabraknie. OpenTable podaje, że w 2022 r., 54% rezerwacji walentynkowych zostało zamówionych do 7 lutego.

REKLAMA REKLAMA

Aby posiłek walentynkowy był nieco mniej gorączkowy, OpenTable sugeruje, by świętować uroczystość w weekend i rezerwować stolik przed 6:00PM lub po godzinie 8:00PM, poza godzinami szczytu.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/Inside Creative House
Czytaj dalej

News Chicago

Policyjna akcja aresztowania mężczyzny w West Garfield Park wymagała pomocy SWAT

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicagowska policja wezwała oddział SWAT do domu w West Garfield Park po tym, jak grupa mężczyzn próbowała uwolnić innego zatrzymanego mężczyznę w poniedziałek wieczorem. Uzbrojeni napastnicy strzelali do funkcjonariuszy.

Według władz incydent miał miejsce przy 4400 West West End Avenue około godziny 9:41 wieczorem w poniedziałek. Policja twierdzi, że chciała wziąć do aresztu uzbrojoną osobę, gdy grupa osób próbowała pomóc uwolnić mężczyznę.

Funkcjonariusze porazili paralizatorem jedną z interweniujących osób, podała policja.

Osoba aresztowana i osoba, która została porażona, zabarykadowały się w domu i chwilę później oddały strzały do funkcjonariuszy. Wezwano zespół SWAT. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani, a broń zabezpieczona – poinformowały władze.

REKLAMA REKLAMA

 

Źródło: nbc
Foto: istock/Ajax9
Czytaj dalej

News Chicago

Ogromny pożar w Chicago Heights. Spłonął magazyn mebli i tkanin

Opublikowano

dnia

Autor:

Kilka jednostek straży pożarnej odpowiedziało w poniedziałek na alarm pożarowy w magazynie Morgan Li, przy 1101 Washington Ave., w Chicago Heights, krótko po 6 rano, poinformował rzecznik miasta David Ormsby. Magazyn, w którym sprzedaje się meble i tkaniny był całkowicie objęty płomieniami.

Wielkie ciemne kłęby dymu unosiły się w poniedziałek do południa nad Chicago Heights. Wszystkim pracownikom udało się wydostać z ogromnego pożaru, nikt nie został ranny.

Morgan Li to firma rodzinna, która ma cztery inne zakłady produkcyjne. Niedawno sfinalizowała zakup zakładu produkcyjnego o powierzchni 230 000 stóp kwadratowych, który obejmuje 13 akrów powierzchni.

„Uważamy wszystkich naszych pracowników za naszą rodzinę; zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby odbudować to, co zostało utracone i nadal wspierać naszych ludzi i całą społeczność Chicago Heights” – przekazała firma w opublikowanym poście.

REKLAMA REKLAMA

Przyczyna pożaru nie była od razu znana. Przedstawiciele firmy współpracują z władzami w prowadzonym  dochodzeniu, zgodnie z wydanym oświadczeniem. Komendant Straży Pożarnej stanu Illinois rozpoczął dochodzenie w poniedziałek po południu.

Funkcjonariusze policji zablokowali ulice East 12th i East 11th w pobliżu Washington Avenue, podczas akcji gaśniczej strażaków.

Pożar został ugaszony w południe, ale ekipy pozostały na miejscu, aby dogasić gorące punkty i sprawdzić cały budynek. Nie zgłoszono żadnych obrażeń, a ogień nie rozprzestrzenił się na okoliczne konstrukcje – przekazała straż pożarna.

Ekipy ComEd i Nicor Gas przybyły na miejsce zdarzenia ale nie znalazły problemu z żadnymi przewodami elektrycznymi ani gazowymi.

Chicago Heights i jego okolice wciąż borykają się z problemami ekonomicznymi, katastrofa spowoduje utratę miejsc pracy przez mieszkańców.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

grudzień 2014
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu