Połącz się z nami

News Chicago

Mikołajki w Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Prezenty nie tylko dla dzieci

Opublikowano

dnia

Każde z dzieci, które 13 grudnia przyszło na mikołajkowe spotkanie do oddziału Polsko-Słowiańskiej Unii Kredytowej w Bridgeview wyszło z prezentem i pamiątkowym zdjęciem na kolanach Mikołaja. Dwie godziny spotkania z brodatym darczyńcą, jakie swoim klientom zafundowała w sobotę Unia jest już stałą tradycją w tej firmie.

Gdy dzieci pozowały do zdjęć dorośli mieli okazję porozmawiać z szefami tej instytucji finansowej, którzy w silnym zespole na czele z dyrektorem wykonawczym Bogdanem Chmielewskim odwiedzili najprężniej rozwijająca się placówkę w całej strukturze P-SFUK.

Relacja Andrzeja Baraniaka
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/am-mikolaj-w-unii-kredytowej” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Dyrektor Chmielewski wyraził zadowolenie z faktu wizyty w tej placówce. – Mieliśmy ponad 60 dzieci, które z radością przyszły tutaj z rodzicami, żeby zrobić sobie zdjęcie z Mikołajem.  Każdy z maluchów otrzymał prezent. Te spotkania są praktykowane we wszystkich oddziałach naszej firmy. Dzieci mają sporo radości, a my mamy okazję po raz kolejny pokazać, że nasza Unia to coś więcej niż bank – powiedział dyrektor Chmielewski.

Ta różnica nie dotyczy produktów finansowych, jakie Unia oferuje klientom, bo te ze zrozumiałych względów muszą być atrakcyjne, żeby były konkurencyjne w stosunku do tych oferowanych przez banki, ale zysków wypracowywanych przez firmę. W bankach trafiają one do kieszeni właścicieli lub udziałowców. W Unii, która jest formą własności spółdzielczej, zysk jest rozdysponowywany pomiędzy klientów. Zarobione pieniądze – w tym roku ponad 10 milionów dolarów – trafiają do członków w formie różnego rodzaju wsparcia udzielonego studentom, szkołom, parafiom, na finansowanie różnego rodzaju projektów kulturalnych i sportowych, a także mediom polonijnym, które promują produkty firmy.

Galeria zdjęć

Sztandarowym przykładem jest fundusz stypendialny, z którego skorzystało już blisko 3 tysiące studentów. Od początku istnienia tego programu Unia przeznaczyła na stypendia blisko 3 miliony dolarów.

– W tej chwili opracowujemy regulamin przyznawania stypendiów na rok 2015. Będziemy je wręczać w maju. O pomoc mogą aplikować uczniowie szkół średnich i wyższych. Warunkiem uczestnictwa jest roczne członkostwo oraz dobre wyniki nauczania. Szczegóły regulaminowe można znaleźć na naszej stronie internetowej – powiedziała Iwona Podolak, członek Rady Dyrektorów, organu nadzorczego P-SFUK.

– Chciałbym, żeby Unia jednoczyła Polonię, bo to jest szalenie ważne w każdej grupie społecznej. Najlepszym przykładem na takie wspólne działanie, jest akcja pomocy dla trzech hospicjów w Polsce, którą z dużym powodzeniem prowadzimy. Z racji świąt ludzie mają bardziej otwarte serca, a chorzy potrzebują pomocy – powiedział o kolejnej inicjatywie społecznej Unii, członek Rady Ryszard Bąk.

W styczniu minie pięć lat od uruchomienia pierwszego oddziału. Ta decyzja włodarzy Unii okazała się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, z czego cieszą się klienci będący jednocześnie właścicielami.

– Pięcioletni okres działalności Unii w Chicago zaowocował aktywami w kwocie ponad 110 milionów dolarów i prawie trzynastoma tysiącami członków. To była bardzo trafiona decyzja i będziemy dalej zastanawiać się nad rozwojem sieci w aglomeracji chicagowskiej – powiedział Zbigniew Rogalski odpowiedzialny za funkcjonowanie wszystkich oddziałów.

Dobre wyniki finansowe chicagowskich placówek skłoniły zarząd Unii do rozpatrzenia projektu o uruchomieniu kolejnego oddziału na terenie chicagowskiej metropolii. Pozytywna decyzja w tej sprawie z pewnością ucieszy naszych rodaków, którzy będą mieli łatwiejszy dostęp do wielu produktów finansowych oferowanych przez tę instytucję.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak

 

 

 

News Chicago

Pomóżmy babci Emilii Lipińskiej przylecieć do Chicago i pożegnać ukochaną wnuczkę

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak informowaliśmy, 11 stycznia w Chicago znaleziono martwą Emilię Lipińską, pochodząca z Rzeszowa, która była bezdomna i grała na skrzypcach na ulicy. Jej babcia chce przylecieć do Chicago by pożegnać ukochaną wnuczkę. Aby pomóc w pokryciu kosztów tej podróży, przyjaciółka Ewy Jeziersk-Klusek założyła zbiórkę na platformie GoFundMe, która wszyscy możemy wesprzeć.

O śmierci młodej Polki dowiedzieliśmy się dzięki wolontariuszom ze Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego w Chicago działającym przy Jezuickim Ośrodku Milenijnym, którzy systematycznie odwiedzają bezdomnych. Wolontariusze zarejestrowali jej uliczny koncert, nie wiedząc, że był ostatnim, i że więcej Emilki nie zobaczą.

Według informacji przez nich uzyskanych, kilka dni przed śmiercią Emilia miała problemy z palcami u nóg i została przyjęta do szpitala. Polce zaproponowano amputację palców, ale Emilia wyszła ze szpitala przypuszczalnie na własne żądanie.

Niedługo po wyjściu ze szpitala, 11 lutego, Emilię znaleziono martwą. Na drugi dzień w tym samym miejscu zmarła ponoć koleżanka Emilki, która wzięła jej skrzypce.

„Emilka od urodzenia miała bardzo silną więź emocjonalną z babcią Ewą J. Wczesne dzieciństwo Emilka spędziła pod opieką babci, która okazała jej wiele troski i ciepła. Był to najszczęśliwszy okres w życiu Emilki. W otoczeniu pięknej bieszczadzkiej przyrody, w poczuciu bezpieczeństwa i miłości dorastała mała Emilka. Była dla babci „Słoneczkiem” i wielką radością”, czytamy w opisie zbiórki założonej na GoFundMe.

W wieku 6 lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach. Następnie Emilka wyjechała z rodzicami do Stanów Zjednoczonych, gdzie, choć trudno jej było się zaadaptować, to kontynuowała naukę gry na ukochanym instrumencie. Zaczęła grać drugie skrzypce w Młodzieżowym Zespole w Filharmonii w Naples.

Rozłąka z babcią była bolesna, ale Emilia utrzymywała z nią stały kontakt telefoniczny.

Rodzice Emilii Lipińskiej ostatecznie się rozwiedli i wrócili do Polski, a Emilka została w USA i przeprowadziła się z Florydy do Chicago. Była samodzielna finansowo, ale ta sytuacja niestety się zmieniła i została zmuszona do mieszkania na ulicy i grania dla przechodniów.

„Babcia Ewa za wszelką cenę chciała sprowadzić wnuczkę do Polski i jako emerytka dodatkowo dorabiała, przygotowując jej „własny kąt”. Rozpacz babci jest tym większa, że była bardzo bliska osiągnięcia celu, a jednak tragiczne wydarzenia na początku lutego przekreśliły wszystko”, czytamy na stronie GoFundMe.

Celem zbiórki pieniędzy jest pomoc w opłaceniu przelotu z Rzeszowa do Chicago i z powrotem, oraz pobytu w hotelu dla babci i cioci Emilii Lipińskiej, a także na zorganizowanie uroczyśtosci pożegnalnej.

Zbiórka założona 25 lutego już przekroczyła połowę swojego celu, 6 tys. dolarów.

Ale liczy się czas. Ciało Emilki będzie przechowywane w kostnicy miejskiej jeszcze tylko przez 5 dni, po czym zostanie skremowane.

Dlatego apelujemy o wpłaty i wsparcie kosztów ostatniego pożegnania babci z ukochaną wnuczką.

Rodzina Emilii gorąco dziękuje za wszelką pomoc i współczucie okazane jej do tej pory.

 

Źródło: informacja własna, GoFundMe
Foto: YouTube

 

 

 

 

Czytaj dalej

News Chicago

3 obszary metropolitalne Illinois wśród 30 najgorętszych rynków mieszkaniowych w Ameryce

Opublikowano

dnia

Autor:

Popyt na domy w dalszym ciągu jest stosunkowo wysoki w wielu regionach, w tym w Illinois. Według strony internetowej 24/7 Wall Street, która przeprowadziła badanie, trzy obszary metropolitalne Illinois znalazły się wśród 30 najgorętszych rynków mieszkaniowych w Ameryce na podstawie danych zebranych z witryny Realtor.com.

Rockford zajął czwarte miejsce na liście z wynikiem 98,15 na 100 w kategorii zwanej „hotness” i średnią ceną katalogową nieruchomości wynoszącą 199 999 dolarów.

Jak wynika z publikacji finansowej, „hotness” to termin używany przez pośrednika w obrocie nieruchomościami, który określa, jak długo domy znajdują się na rynku, oraz kilka wskaźników logistyki podaży i popytu.

Peoria znalazła się w połowie zestawienia – na 15. miejscu. Jej wynik wyniósł 88,42 na 100, a średnia cena katalogowa domu wyniosła 149 900 dolarów.

Trzecim i ostatnim obszarem metropolitalnym stanu Illinois, który znalazł się na liście, było Springfield. Z wynikiem „hotness” wynoszącym 85,91 na 100 i średnią ceną katalogową wynoszącą 168 950 dolarów, region stołeczny stanu zajął 25. miejsce.

Według 24/7 Wall Street, pomimo rosnących cen nieruchomości w całym kraju, w większości z 30 miejsc na liście domy pozostają stosunkowo niedrogie.

We wszystkich obszarach metropolitalnych z wyjątkiem sześciu typowa cena katalogowa jest niższa od porównywalnej mediany krajowej. Prawie wszystkie regiony, które znalazły się w rankingu, znajdują się na Środkowym Zachodzie i Północnym Wschodzie.

Wśród nich są także Racine i Milwaukee-Waukesha w Wisconsin oraz Lafayette-West Lafayette w stanie Indiana.

Rockford

Rockford

Wynik wskaźnika „hotness”, grudzień 2023 r.: 98,15 na 100
Czas, jaki dom zazwyczaj spędza na rynku: 40 dni
Zmiana rok do roku: -23,1%
Średnia cena katalogowa: 199 900 dolarów
Zmiana rok do roku: +17,7%

Peoria

Peoria

Wynik wskaźnika „hotness”, grudzień 2023 r.: 88,42 na 100
Czas, jaki dom zazwyczaj spędza na rynku: 48 dni
Zmiana rok do roku: -12,0%
Średnia cena katalogowa: 149 900 dolarów
Zmiana rok do roku: +7,2%

Springfield

Springfield

Wynik wskaźnika „hotness”, grudzień 2023 r.: 85,91 na 100
Czas, jaki dom zazwyczaj spędza na rynku: 49 dni
Zmiana rok do roku: +8,9%
Średnia cena katalogowa: 168 950 dolarów
Zmiana rok do roku: +2,4%

 

Źródło: nbc
Foto: istock/benkrut/ Cheri Alguire/Feverpitched/
Czytaj dalej

News Chicago

„Mrs. Doubtfire” wznieci ogień na scenie w Chicago. Zobaczcie kultową komedię

Opublikowano

dnia

Autor:

Rob McClure ponownie wciela się w rolę tytułowej niani podczas krajowego tournée „Mrs. Doubtfire” – musicalu autorstwa Wayne’a Kirkpatricka i Kareya Kirkpatricka. Jest to adaptacja filmu z 1993 roku z Robinem Williamsem w roli głównej. To wspaniała historia bezrobotnego aktora i rozwiedzionego ojca, który dokłada wszelkich starań, aby zobaczyć swoje dzieci. W Chicago możemy ją zobaczyć od 27 lutego do 10 marca.

Bezrobotny aktor, Daniel Hillard zrobi, wszystko dla swoich dzieci. Po utracie prawa do opieki nad nimi, przechodzi metamorfozę w szkocką nianię, Euphegenię Doubtfire, desperacko próbując pozostać w ich życiu.

Gdy jego nowa postać zaczyna żyć własnym życiem, pani Doubtfire uczy Daniela więcej, niż się spodziewał, o tym, jak być ojcem. „To urocza komedia muzyczna o wielkim sercu, której teraz potrzebujemy” – napisał Chicago Tribune.

Musical „Mrs. Doubtfire” został wyreżyserowany przez czterokrotnego zdobywcę nagrody Tony®, Jerry’ego Zaksa. Natomiast żonę Hillarda gra autentyczna żona Roba McClure’a.

„Mrs. Doubtfire” będzie grany od wtorku, 27 lutego do 10 marca w James M. Nederlander Theatre, przy 24 W. Randolph St., Chicago. Spektakl trwa 2 godziny i 35 minut z jedną przerwą i jest przeznaczony dla osób powyżej 8 lat.

Bilety w cenie 30-105 dolarów są do nabycia tutaj. Więcej informacji na temat spektaklu można znaleźć na stronie internetowej: broadwayinchicago.com.

Źródło: dailyherald, theatre in chicago
Foto: broadway in chicago
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

grudzień 2014
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu