Połącz się z nami

News Chicago

Betlejem dla Świata. Teatr Scena Polonia i Kinga Modjeska zapraszają na świąteczny festiwal

Opublikowano

dnia

Teatr Scena Polonia po raz kolejny zaprasza na rodzinny spektakl Betlejem dla Świata, który odbędzie się już w najbliższą niedzielę 14 grudnia. Gościem w studio Radia Deon była King Modjeska, założycielka Teatru Scena Polonia, która opowiadała o zbliżającym się wydarzeniu.

„Pomysł zrodził się trzy lata temu, wtedy to były jasełka Dzisiaj w Betlejem, ale one tak sobie ewoluują. Koncepcja była bardzo prosta, na napisałam scenariusz o zbuntowanym aniele, który musi opowiedzieć po raz kolejny tą samą historię, jednak ten anioł był troszkę leniwy, on wolał śpiewać z chórami niebieskimi niż ciężko pracować” – tak o historii Betlejem dla Świata mówi Kinga Modjeska.

Posłuchaj rozmowy (część 1)
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/part-2″ comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

W tym roku koncepcja się nie zmienia, jest międzynarodowo. Są różne nacje, które oddają pokłon Jezusowi. Zmienił się jednak scenariusz, ja wykorzystałam klasykę. Czyli wykorzystałam fragmenty doskonale znanego spektaklu Betlejem Polskie Lucjana Rydla, dopisałam sceny, podrasowałam jak to się mówi i już 14 grudnia będzie można zobaczyć ten spektakl.

Posłuchaj rozmowy (część 2)
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/part-02″ comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Irish American Heritage Center pod adresem 4626 N. Knox Ave  w Chicago 14 grudnia o godzinie 3 po południu. Bilety dostępne są w księgarniach D&Z oraz w księgarni Quo Vadis a także na stronie internetowej www.bilety.com

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Teatr Scena Polonia

News Chicago

Szkolna wycieczka do parku Six Flags dla 11 uczniów zakończyła się w szpitalu

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek rano ​​kierowca autobusu spowodował wypadek, w wyniku którego nastąpiła reakcja łańcuchowa z udziałem trzech autobusów szkolnych. 11 uczniów zostało wysłanych do szpitali w powiecie Will niedaleko Braidwood.

Około godziny 8:30AM wszystkie trzy żółte autobusy 2024 IC jadące na północ, jechały prawym pasem drogi I-55. Gdy w pobliżu Braidwood pojazdy zaczęły hamować na moście, ostatni autobus w kolejce nie zatrzymał się na czas i wjechał w tył autobusu poprzedzającego, który następnie uderzył w pierwszy autobus – podała policja stanowa.

11 dzieci, które uczęszczają do tej samej szkoły, z lekkimi obrażeniami zostały zabrane do lokalnych szpitali, a pasy ekspresowe zostały ponownie otwarte o 1:30PM.

Zdrowie pozostałych pasażerów zostało sprawdzone a dzieci te wróciły do szkoły a następnie do swoich rodziców.

W wypadku nie brały udziału żadne dodatkowe pojazdy, a kierowca autobusu, który popełnił błąd i nie zatrzymał się w odpowiednim momencie, został ukarany mandatem za niezastosowanie się do zmniejszenia prędkości w celu uniknięcia wypadku – podała Policja Stanowa Illinois.

Wcześniej dodatkowe autobusy pomogły dzieciom, które nie odniosły obrażeń. Zabrano je na stację benzynową Love’s pod adresem 23801 W. Bluff Rd. w Channahon.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Demoniczny musical „Beetlejuice” powrócił do Chicago tylko na kilka dni

Opublikowano

dnia

Autor:

Zabawny musical, oparty na ikonicznym filmie Tima Burtona, mogliśmy oglądać w Chicago jesienią zeszłego roku. Ale ci co go wtedy przegapili, moją szansę teraz – „Beetlejuice” będzie grany w Wietrznym Mieście do niedzieli.

„Beetlejuice” opowiada historię Lydii Deetz, dziwnej i niezwykłej nastolatki, której całe życie zmienia się, gdy spotyka niedawno zmarłą parę i demona mającego słabość do pasiastego wzoru.

Pod niezwykłą i hałaśliwą powierzchnią oryginalnej historii, w musicalu kryje się niezwykle wzruszająca opowieść o rodzinie, miłości i jak najlepszym przeżyciu każdego dnia.

„Sok z żuka” to musical z muzyką i tekstami Eddiego Perfecta oraz scenariuszem Scotta Browna i Anthony’ego Kinga. Opiera się na filmie z 1988 roku o tym samym tytule.

Historia dotyczy zmarłej pary, która próbuje nawiedzać nowych mieszkańców swojego dawnego domu i wzywać pomocy przebiegłego ducha bio-egzorcysty imieniem Betelgeuse (od gwiazdy; imię to wymawia się i często zapisuje jako „Beetlejuice”), którego przyzywa się przez trzykrotne wypowiedzenie jego imienia.

Jedną z nowych mieszkanek nawiedzonego domu jest młoda dziewczyna Lydia, która zmaga się ze śmiercią matki i zaniedbującym ją ojcem.

Musical „Beetlejuice” miał swoją premierę na Broadwayu 25 kwietnia 2019 r. w Winter Garden Theatre. Jego krajowe tournée po Stanach Zjednoczonych rozpoczęło się w grudniu 2022 r.

Musical zawiera mocny język, dojrzałe odniesienia i mnóstwo szalonych, nieodpowiednich rzeczy, których można oczekiwać od obłąkanego demona. „Beetlejuice” polecany jest dla osób powyżej 13 roku życia. Zalecany jest także nadzór rodziców.

Spektakl będzie grany w James M. Nederlander Theatre do 26 maja. Trwa 2 i pół godziny z jedną przerwą.

Bilety dostępne są tutaj.

 

Źródło: broadway in chicago
Foto: broadway in chicago, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Już tu są: Z ziemi na terenie północnego Illinois wychodzą setki cykad

Opublikowano

dnia

Autor:

Po miesiącach oczekiwań i zapowiedzi cykady Brood XIII, które od 2007 roku żyją pod ziemią, zaczęły masowo pojawiać się w północnym Illinois. Ten rok ma się zapisać w historii jako czas jednoczesnego pojawu dwóch populacji owadów – na południu stanu z ziemi wyjdą cykady należące Brood XIX. Nie zdarzyło się tak od ponad 220 lat, dlatego cykady będą motywem przewodnim Illinois State Fair.

Cykady należące do Brood XIII (Northern Illinois Brood) – o 17-letnim cyklu rozwoju, będą najczęściej spotykane w częściach północnego Illinois i Indiany, a być może nawet w Wisconsin, Iowa i częściach Ohio. Ta generacja będzie najbardziej widoczna w Chicago.

Brood XIX (Great Southern Brood) – o 13-letnim cyklu życiamają bardziej rozpowszechnioną populację, prawdopodobnie największą pod względem zasięgu geograficznego, obejmującą części Missouri, południowego Illinois, Luizjany, Karoliny Północnej, Wirginii i Maryland.

Chociaż ogólnie uważa się, że te cykady występują na południu, najbardziej na północ znane wylęgi zanotowano w Chebanse w stanie Illinois, tylko 75 mil na południe od Loop.

Czego można się spodziewać w nadchodzących tygodniach w związku z masowym pojawem owadów?

— Młode cykady wychodzą ze swoich norek i zrzucają wylinki, które będą widoczne wszędzie; na źdźbłach trawy, budynkach, łodygach roślin – w zasadzie na każdej powierzchni, do której cykady mogą przylgnąć podczas procesu linienia.

— Kiedy ich ciała stwardnieją, a skrzydła będą w pełni rozwinięte, skierują się w stronę drzew tak wysoko, jak to możliwe, aby uciec przed niebezpieczeństwami na ziemi. Są to nieco niezdarni lotnicy, ale szybcy wspinacze.

Ostatnie linienie cykady połączone z przeobrażeniem w postać dorosłą.

— Samce potrzebują czterech lub pięciu dni, aby rozpocząć śpiew, czyli wołanie godowe. Więc teraz jest w miarę cicho. Ale tak nie pozostanie. Za tydzień lub dwa cykadzie chłopaki będą miały pełną moc.

— Cykady nie będą wszędzie. Na obszarach silnie rozwiniętych – miejskich lub rolniczych – nie występują okresowe cykady. Owady ewoluowały wraz z lasami – bez drzew nie ma cykad. Ludzie, którzy chcą uniknąć owadów, znajdą bezpieczne miejsca w wielu dzielnicach Chicago.

— Dla turystów cykadowych: „podwójne pojawienie się” nie oznacza jednak podwójnej liczby cykad. Choć w Illinois pojawiają się dwa różne lęgi w tym samym czasie, ale pojawiają się w różnych częściach stanu i tak naprawdę nie pokrywają się. Wąski pas wokół Springfield, w którym oba lęgi mogą się zetknąć, nie będzie znacząco różnił się od jakiejkolwiek innej części stanu.

— Psy będą chciały jeść cykady. Nie wolno im na to pozwalać, według Johna Cooleya, który od lat 90-tych XX wieku bada cykady występujące okresowo. Wylinki nie są strawne i psy mogą mieć poważne zaparcia i złe samopoczucie.

Departament Zasobów Naturalnych stanu Illinois ogłosił plan zorganizowania pokazu sztuki o tematyce cykad podczas Targów Stanowych stanu Illinois i oczekuje na zgłoszenia prac od publiczności.

Wystawa będzie upamiętniać historyczne podwójne pojawienie się cykad Brood XIII w północnym Illinois i Brood XIX na południu w 2024 r. , ponieważ populacje nie miały wspólnego pojawu od 1803 roku, zanim Illinois stało się w ogóle stanem.

Prace można zgłaszać do 16 czerwca. Na ich podstawie zostaną zorganizowane dwie wystawy: jedna poświęcona artystom do 17. roku życia i druga przeznaczona dla artystów od 18. roku życia.

Oryginalne prace mogą być wykonane na papierze lub płótnie, na różnych nośnikach. Akceptowana jest także fotografia. Pracownicy Departamentu Zasobów Naturalnych stanu Illinois i Muzeum Stanowego Illinois dokonają przeglądu zgłoszeń i wybiorą finalistów.

Nagroda publiczności zostanie przyznana w drodze głosowania przez bywalców targów.

Illinois State Fair odbędą się w dniach 8–18 sierpnia. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji na temat przesyłania prac.

 

Źródło: wttw, nbc
Foto: USDA Forest Service, DNR Illinois, istock/Jeff Herge/ TacioPhilip/:Hakase_/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

grudzień 2014
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu