Połącz się z nami

Ciekawostki

911 – Napisz o niebezpieczeństwie!. Nowa funkcja dla mieszkańców przedmieść Chicago

Opublikowano

dnia

Osoby na północno zachodnich przedmieściach już teraz mogą korzystać z nowej usługi systemów alarmowych. Mogą oni bowiem wysyłać wiadomość tekstową na numer 911. Jest to nowy projekt, który wielu może ułatwić poinformowanie o niebezpieczeństwie.

Jak informuje północno-zachodnia centrala obsługująca numery alarmowe „Osoby nie zawsze mają możliwość zadzwonić, kiedy są w niebezpieczeństwie” stąd też wiadomość tekstowa to nowy rodzaj pomocy, która może uratować życie.

Relacja Rafała Muskały
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/911a” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Władze szczególnie mają nadzieję, że nowy system będzie pomocny dla osób z problemami słuchu i mowy. Wiadomość tekstowa może być również pomocna w informowaniu o przemocy domowej bądź włamaniu, czyli sytuacjach w których poszkodowani nie zawsze chcą używać telefonu.

Nowy system będzie dostępny dla mieszkańców północno-zachodnich przedmieść takich jak między innymi – Arlington Heights, Hoffman Estates, Palatine, Schaumburg i Streamwood.

Jak informują władze nie ma w planach rozwoju pomocy tekstowej na całą aglomerację.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: chicagotribune.com
Foto: Flickr.com

 

News USA

Chcesz jechać czy wolisz lecieć? W pojeździe Switchblade wybór należy do Ciebie

Opublikowano

dnia

Autor:

Na drodze Switchblade firmy Samson Sky to po prostu przyciągający wzrok pojazd sportowy. Ale gdy dwa skrzydła i stabilizator poziomy wyskakują jak scyzoryk – samochód jest gotowy do startu. W listopadzie, po 14 latach projektowania i testowania, maszyna pomyślnie wykonała swój pierwszy lot nad Moses Lake w stanie Waszyngton.

Wg wizjonera i projektanta Switchblade, Sama Bousfielda, trójkołowy pojazd wznosił się na wysokość 500 stóp nad lotniskiem powiatu Grant przez około 6 minut.

Wyprodukowany w Redmond w stanie Oregon Switchblade, jako samochód sportowy może osiągać na ziemi prędkość 125 mph, a latać będzie z prędkością 190 mph. Podczas procesu jego projektowania niezwykle ważne było, aby pojazd działał z wysoką wydajnością, zarówno w powietrzu, jak i na ziemi.

„W społeczeństwie panuje przekonanie, że aby mieć latający samochód, musi to być przeciętny samochód lub przeciętny samolot, albo jedno i drugie, ale my się z tym nie zgadzamy” – oświadczył Bousfield.

Wg projektanta, przejażdżka Switchblade to znacznie więcej niż tylko sposób na przedostanie się z jednego miejsca do drugiego. To, co kierowcy widzą na ziemi, często nie jest ekscytujące, ale osiągnięcie wysokości tysięcy stóp nad ziemią całkowicie zmienia ten obraz.

To czy właściciel będzie jechał czy leciał może zależeć np. warunków pogodowych czy natężenia ruchu w danym obszarze.

Co najmniej dwa lata do produkcji

Choć wszystko to brzmi niesamowicie, minie trochę czasu, zanim konsumenci będą mogli nabyć własny pojazd Switchblade – firmę Samson Sky dzieli co najmniej dwa lata od masowej produkcji.

Według Bousfielda firma spędziła cztery lata na opracowywaniu nowego sposobu wytwarzania materiałów budowlanych z włókna węglowego, mając na celu obniżenie ceny ich produkcji.

Producent wykorzystuje termoplastyczne włókno węglowe, używane wyłącznie przez Boeinga i Airbusa, do procesu cieplnego i ciśnieniowego, który wytłacza materiał niczym blachę. Technika ta skraca czas wykonania części drzwi z 6 do 9 godzin do zaledwie 20 minut, jest nietoksyczna dla ludzi a materiał w pełni nadaje się do recyklingu, w przeciwieństwie do większości.

Ile kosztuje Switchblade?

Szacuje się, że zestaw Switchblade VFR (Visual Flight Rules), który pozwala pilotowi latać przy dobrej pogodzie, kosztuje około 170 000 dolarów.

Zestaw Switchblade IFR, który umożliwia pilotom posiadającym odpowiednie oprzyrządowanie i pozwoli na latanie przy zerowej widoczności, kosztowałby około 195 000 dolarów.

Jak sterować latającym samochodem?

Aby prowadzić Switchblade po ziemi, kierowca potrzebuje prawa jazdy na samochód lub motocykl. Jeśli jednak chce latać, potrzebuje certyfikatu pilota prywatnego, który według Samson Sky może kosztować od 7 000 do 8 500 dolarów w przypadku szkolenia na własnym samolocie lub od 11 000 do 13 000 dolarów w przypadku leasingu maszyny.

Jak wygląda wnętrze?

Od wewnątrz Switchblade wygląda bardziej jak samochód niż samolot, ale zawiera dodatkowe instrumenty przeznaczone specjalnie dla samolotu. Kierowcy zobaczą zwykły pedał gazu po prawej stronie i hamulec pośrodku, podobnie jak większość samochodów.

Po przejściu do trybu powietrznego kierowca steruje za pomocą pedałów steru kierunku, a koło sterujące manewruje zarówno lotkami na skrzydłach, jak i na ogonie, jak w większości samolotów. Koła są automatycznie są chowane po starcie.

Samson Sky otrzymał już co najmniej 2300 rezerwacji na wypróbowanie Switchblade, ze wszystkich 50 stanów i 57 krajów.

Źródło: USA Today
Foto: Samson Sky
Czytaj dalej

News USA

Masz styl, urok i przyciągasz wzrok? Wygląda na to, że masz „rizz”

Opublikowano

dnia

Autor:

Według wydawców Oxford English Dictionary słowem roku 2023 jest „rizz”, któremu udało się pokonać popularne wyrażenie Swiftie. „Rizz to potoczne słowo definiowane jako styl, urok lub atrakcyjność; zdolność do przyciągnięcia partnera romantycznego lub seksualnego” – podaje Oxford University Press.

W corocznym konkursie honorowane są niedawno utworzone słowa lub wyrażenia, które symbolizują pewien czas, a jednocześnie mają potencjał pozostać termin o trwałym znaczeniu kulturowym.

Jeśli chodzi o etymologię słowa „rizz”, Oxford University Press twierdzi, że uważa się, że zostało ono zaczerpnięte ze środka słowa „charisma”. Osoby kojarzone z tym terminem to zarówno aktor Tom Holland, jak i reporter sportowy Shams Charania.

Skąd wziął się ten cały rizz?

„Rizz” rozprzestrzenił się błyskawicznie na TikToku i innych platformach po tym, jak wpływowy Kai Cenat zaczął używać tego terminu na Twitchu, gdzie ponad 8 milionów obserwujących ogląda, jak transmituje on na żywo swoje gry wideo, rozmawia z celebrytami, żartuje swoim znajomym i po prostu spędza czas.

Wg Cenata słowo „rizz” jest jednak związane z grą, a nie z charyzmą.

Eksperci języka z Oksfordu wybrali „rizz” z puli ośmiu słów, oceniając ich siłę kulturową i językową na podstawie ponad 32 000 głosów opinii publicznej oddanych w mediach społecznościowych i na stronie internetowej Oxford Languages.

„Rizz to termin, który zyskał ogromną popularność w mediach społecznościowych i świadczy o tym, jak język, który cieszy się dużą popularnością (…) może przedostać się do głównego nurtu” – czytamy w notatce prasowej prezesa Oxford Languages Caspera Grathwohla.

Słowo to pobiło innych finalistów, takich jak „prompt” (w sensie kierowania zapytaniem AI) i „Swiftie” (fanka Taylor Swift).

Słowo roku 2022 według wydawców Oxford English Dictionary był „tryb goblina” – „goblin mode” definiowany jako „rodzaj zachowania, które jest bezpardonowo pobłażające sobie, leniwe, niechlujne lub chciwe, zazwyczaj w sposób odrzucający normy lub oczekiwania społeczne”. Pisaliśmy o nim 6 grudnia.

Natomiast „authentic” zostało niedawno wybrane słowem roku 2023 przez słownik Merriam-Webster, jako najczęściej wyszukiwane wyrażenie, o czym pisaliśmy 27 listopada.

 

Źródło: npr
Foto: wikimedia, YouTube, istock/:eldinhoid/
Czytaj dalej

News Chicago

Gdzie żyje się najtaniej w Illinois? Sprawdź, jeśli chcesz ciąć swoje wydatki

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowe badanie firmy Niche kompleksowo analizuje koszty życia w Illinois. Które miejsce w stanie wybrać, jeśli zależy Ci na poważnym obniżeniu swoich wydatków? Wg rankingu wygrywa miasteczko White Hall.

Firma Niche opublikowała niedawno listę „Miejsca o najniższych kosztach życia w Illinois w roku 2023”, aby uporządkować je wedle kosztów ponoszonych przez ich mieszkańców.

Analitycy wzięli pod uwagę wiele czynników, w tym koszty mieszkań, żywności i paliwa w danej lokalizacji. Na ranking miały też wpływ średnie stawki podatkowe. W ten sposób oceniono ogólną przystępność cenową i względne koszty utrzymania dla danego obszaru.

Pierwsze na liście znalazło się miasteczko White Hall w zachodniej części stanu, gdzie pierwszy budynek stanął w 1830 roku. White Hall zasłynęło niegdyś z wyrobu ceramiki. Do 1948 działało tutaj 39 komercyjnych garncarni. Wg spisu z roku 2020 obecnie miasteczko jest zamieszkiwane przez ok. 2300 ludzi.

Według Niche oto 10 miejsc w Illinois z „najtańszymi” kosztami życia:

  1. White Hall
  2. Johnston City
  3. Eldorado
  4. Bridgeport (nie miasteczko w rejonie Chicago)
  5. Jonesboro
  6. Nokomis
  7. Christopher
  8. Bushnell
  9. Tilton
  10. Olney

Aby zobaczyć pełne badanie,  kliknij TUTAJ.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube, flickr/ /
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

Popularne w tym miesiącu