Połącz się z nami

Newsroom

Robert Lewandowski zachwyca cały świat. Najlepszy polski piłkarz kończy 26 lat

Opublikowano

dnia

Robert Lewandowski to polski piłkarz występujący na pozycji napastnika w Bayernie Monachium oraz reprezentacji Polski.

Urodził się 21 sierpnia 1988 roku w Warszawie. Wychowywał się w sportowej rodzinie. Ojciec Krzysztof uprawiał judo i grał w piłkę nożną w Hutniku Warszawa. Matka Iwona była siatkarką pierwszoligowego AZS Warszawa. Po śmierci męża w 2005 roku objęła po nim funkcję kierownika hali sportowej w podwarszawskim Lesznie.

Relacja Rafała Muskały
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/robert-lewandowski” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

REKLAMA REKLAMA

Robert swoją karierę zaczynał w Partyzancie Leszno, nie był jednak zawodnikiem tego klubu, a jedynie mógł uczestniczyć w treningach. W 1997 roku trafił do Varsovii Warszawa, gdzie grał przez 7 lat. Występował także w Delcie Warszawa. W stołecznym klubie grał do lata 2005 i strzelił dla niego w IV lidze cztery bramki.

18 czerwca 2008 roku Lewandowski trafił do Lecha Poznań. W Ekstraklasie premierowe trafienie zaliczył w meczu pierwszej kolejki z GKSem Bełchatów. W grudniu 2008 roku został uznany przez tygodnik Piłka Nożna za największe odkrycie tego roku w Polsce.

Galeria zdjęć piłkarza

W sezonie 2008/2009 zdobył z Lechem Puchar Polski. Latem 2009 roku sięgnął po Superpuchar Polski, a w meczu o trofeum strzelił jednego gola. 15 maja 2010 roku zdobył mistrzostwo Polski z Lechem, a sam wywalczył koronę króla strzelców z 18 bramkami na koncie.

Po zakończeniu sezonu trwały negocjacje w sprawie transferu Lewandowskiego z Lecha Poznań. Ostatecznie w czerwcu 2010 roku Lech Poznań osiągnął porozumienie z niemieckim klubem Borussia Dortmund i Lewandowski został sprzedany za kwotę szacowaną na 4.500.000 €.

Posłuchaj wywiadu Kamila Krzaczyńskiego z Robertem Lewandowskim
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/lewandowski-wywiad-2″ comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

W pierwszym sezonie zdobył z Borussią Mistrzostwo Niemiec, występując w 33 meczach, strzelając 8 goli i zaliczając 3 asysty. Przez cztery lata z tym niemieckim zespołem osiągnął wiele sukcesów na boisku. Jednym z pamiętnych momentów jest dzień 25 kwietnia 2013 roku, kiedy Robert Lewandowski czterokrotnie trafił do bramki Realu Madryt.

4 stycznia 2014 Lewandowski podpisał pięcioletni kontrakt z Bayernem Monachium, którego zawodnikiem został 1 lipca 2014 roku po wygaśnięciu umowy z Borussią Dortmund. Piłkarz gra również w reprezentacji Polski. Już w 2008 roku zagrał w trzech meczach towarzyskich reprezentacji do lat 21 z Anglią, Białorusią i Finlandią. W tych spotkaniach jednak nie zdobył żadnego gola.

We wrześniu 2008 roku Robert zadebiutował w reprezentacji Polski w meczu wyjazdowym eliminacji Mistrzostw Świata przeciwko San Marino. W tym spotkaniu strzelił również swojego pierwszego gola w kadrze, ustalając wynik końcowy na 2:0. W maju 2012 roku został powołany przez trenera Franciszka Smudę na Euro 2012.

Lewandowski ma starszą siostrę, Milenę. W czerwcu 2013 roku wziął ślub z Anną Stachurską. Jak mówi wszystkie swoje gole dedykuje swojemu zmarłemu ojcu. Robert Lewandowski urodził się 21 sierpnia 1988 roku.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: wikipedia.org, babol.pl, lewandowskirobert.com, youtube.com
Foto: EPA

 

REKLAMA REKLAMA

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Gary Rabine gubernatorem. Ernest Świerk z jego sztabu wyborczego uzasadnia jedyny właściwy wybór

Opublikowano

dnia

Autor:

Gary Rabine, republikański kandydat na gubernatora Illinois, nie jest politykiem tylko mieszkańcem Chicago – zna problemy Illinois i wie co zrobić by zmienić nasz stan na lepszy. Ernest Świerk ze sztabu wyborczego kandydata mówi o człowieku sukcesu, którego warto poznać, a jeszcze bardziej warto mu zaufać. A nasz głos naprawdę ma znaczenie!

Wielu mieszkańców Illinois chce w nadchodzących prawyborach zagłosować na Partię Republikańską. Kandydatem tej partii, który zyskuje coraz większe poparcie jest Gary Rabine.

W studio Radio Deon Chicago Ernest Świerk mówi, że to co wyróżnia Gary’ego Rabine to między innymi to, że jest liderem – od młodych lat tworzył swoje biznesy, dawał ludziom pracę i odnosił sukcesy.

Kandydat na gubernatora Illinois spotkał się w zeszłym tygodniu z doradcą ekonomicznym, który współpracował z Donaldem Trumpem za jego prezydentury, by zacząć tworzyć ekonomiczny plan dla stanu, który przyniesie mu stabilizację a mieszkańcom dobrobyt.

REKLAMA REKLAMA

Rabine zamierza walczyć z wychowaniem seksualnym w takiej formie, w jakiej jest narzucane dzieciom w szkołach Illinois, w przeciwieństwie do Darrena Bailey, który nie ma nic przeciwko trwającej w tej chwili indoktrynacji.

Gary Rabine chce rozwiązać rosnące problemy handlu i przemytu ludzi w celach seksualnych, prostytucji i wykorzystywania dzieci w pornografii. Niestety Illinois jest jednym z głównych punktów na mapie Stanów Zjednoczonych, jeśli chodzi to procedery, które są przestępczym biznesem wartym tryliony dolarów.

Jak mówi Ernest Świerk – ” Gary zawsze walczy dla innych”.

Trzeba nam takich liderów, podobnych do Rona DeSantisa na Florydzie, którzy nie boją się przeciwstawić i walczyć ze światem przestępczym i jego powiązaniami. Gary Rabine ma w swoim sztabie człowieka, który od 26 lat walczy z procederem handlu ludźmi i ich wykorzystywania.

„Gary ma kręgosłup, którego wielu ludzi nie ma” – mówi Ernest Świerk.

To, że Rabine nie jest politykiem zdecydowanie daje mu większe możliwości w tej walce.

Gary Rabine stanął przeciwko wprowadzeniu mandatu szczepionkowego dla firm powyżej 100 pracowników.

„Nie bądźmy programowani przez media” – mówi Gość Radio Deon. Media reklamują tylko ludzi, którzy są „kupieni”. Zdecydowanie warto zrobić pewien wysiłek, dowiedzieć się czegoś więcej, poczytać, porozmawiać, podjąć decyzję i powiedzieć o tym innym.

Zróbmy coś lokalnie, zmieńmy naszą przyszłość – zachęca Ernest Świerk.

Gary Rabine ma wielu partnerów biznesowych, co świadczy o jego sile i dobrych relacjach.

Kandydat na gubernatora stanu Illinois ma wspaniałą, ciepłą, tradycyjną katolicką rodzinę a Polacy są mu szczególnie bliscy. Jego nieżyjąca już żona Cheryl, która bardzo pogłębiła jego wiarę, była Polką.

Wychowali troje własnych dzieci i jedno adoptowane z Rosji. Gary doczekał się już trojga wnucząt.

Rabine przemawiał na ostatniej Polskiej Paradzie Dnia Konstytucji 3 Maja. Polska kultura, korzenie i jedność są dla niego bardzo ważne.

Gary Rabine to człowiek, który realnie będzie walczył o nasze sprawy i w naszych interesach nie bojąc się trudnych wyzwań.

Zagłosujmy na niego w prawyborach 28 czerwca, a nawet już dziś, we wczesnym głosowaniu, jeśli chcemy zmian na lepsze.

„Pomyślmy o naszych dzieciach i naszej przyszłości” oddając swój głos, mówi Ernest Świerk.

Więcej informacji o Gary’m Rabine na
https://rabineforgovernor.com

Źródło: informacja własna
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Ciekawostki

Przetworzona żywność wpływa na niepłodność. Cukier to zabójca mówi doktor Ewa Dąbrowska

Opublikowano

dnia

Niewłaściwa dieta może być przyczyną trudności z poczęciem dziecka. Najbardziej szkodliwy jest cukier, a badania pokazują, że np. nadmiar spożywanych słodzonych napojów gazowanych w sposób drastyczny obniża możliwość zajścia w ciążę. Zbyt dużo cukru w diecie sprawia także, że i u mężczyzn spada zdolność do poczęcia dziecka. Jakich produktów należy unikać i jakich rodzajów żywności się wystrzegać – o tym można przeczytać w nowej książce w języku polskim „Dieta dr Ewy Dąbrowskiej®„.

Współczesna cywilizacja to nie tylko ogromny postęp w wielu dziedzinach życia, ale też skutki tego postępu, czasami niepożądane. Istniejące wcześniej „choroby z ubóstwa”, głównie o charakterze zapalnym (jak gruźlica, zapalenie płuc), zostały zastąpione przez nowe choroby „z przesytu”, zwane cywilizacyjnymi. Można do nich zaliczyć m.in. schorzenia związane z otyłością oraz problemy z płodnością. Tę zmianę charakteru powszechnie występujących chorób zwykle nazywa się przewrotem epidemiologicznym.

Dr Ewa Dąbrowska: żywność przetworzona a płodność

Charakterystyczne dla współczesnej cywilizacji zmiany związane z produkcją żywności to przede wszystkim rafinacja, czyli usunięcie błonnika z buraka cukrowego podczas produkcji cukru, odrzucenie otrębów ze zbóż przy produkcji białej mąki oraz rafinacja nasion oleistych, z których odrzuca się błonnik przy produkcji olejów rafinowanych.

Inne procesy przetwórcze to m.in. utwardzanie olejów podczas produkcji margaryn, odtłuszczanie nabiału, homogenizacja i pasteryzacja mleka, wzbogacanie żywności w dodatki chemiczne, takie jak glutaminian podnoszący smak czy azotyny w procesie peklowania czerwonego mięsa, dodawanie ulepszaczy zwiększających trwałość produktów i inne tego typu procesy, które spowodowały, że żywność przestała być naturalna.

REKLAMA REKLAMA

Dziewczęta zaczynają dojrzewać już w wieku siedmiu lat

Jednocześnie od połowy lat dziewięćdziesiątych obserwuje się tendencję do coraz wcześniejszego dojrzewania młodych ludzi. Obecnie w Stanach Zjednoczonych 16 proc. dziewcząt zaczyna dojrzewać już w wieku siedmiu lat, a zdarzają się przypadki dojrzewania dzieci sześcioletnich, a nawet młodszych.

Problem przedwczesnego dojrzewania dziewcząt jest o tyle poważny, że może mieć szereg negatywnych następstw w wieku dorosłym i często wiąże się z ryzykiem rozwoju raka piersi oraz zespołu policystycznych jajników.

Przyczyną przedwczesnego dojrzewania dziewcząt może być nadmiar tkanki tłuszczowej, która ma wpływ na hormony związane z dojrzewaniem (insulinę, leptynę i estrogen).

Z kolei do nadwagi, otyłości oraz problemów z płodnością prowadzi przede wszystkim nadmiar cukru, białej mąki i syropu glukozowo-fruktozowego w diecie, czyli to, co jest charakterystyczne dla powszechnego obecnie w krajach zachodnich modelu żywienia.

Ilość dodanego cukru w diecie amerykańskiej (zwłaszcza w napojach gazowanych) była w 2005 roku aż o 19 proc. wyższa niż w roku 1970.

Odkryto także inną zależność między pracą układu rozrodczego a dietą. Okazało się, że wysokie spożycie białka zwierzęcego u dziewcząt w wieku 3–7 lat było związane z wczesną pierwszą miesiączką. 

Nie zaobserwowano natomiast analogicznej sytuacji u dziewcząt spożywających dużo białka roślinnego. Nadmiar białka zwierzęcego (mięsa i nabiału) w diecie podnosi poziom insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1), który podobnie jak cukier przyspiesza dojrzewanie płciowe z powodu wpływu na estradiol.

Istnieją również dowody na to, że zwiększone ryzyko przedwczesnej pierwszej miesiączki może mieć związek z dużym spożyciem mleka, a to z powodu obecności hormonów płciowych w mleku krowim. Także inne produkty pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza kurczaki i ryby, zawierają dużo estrogenu.

Najbardziej szkodliwy okazuje się cukier – to potężna toksyna

Po przeanalizowaniu rodzajów pokarmów, które w największym stopniu mogą zaburzać płodność, najbardziej szkodliwy okazuje się cukier. Jest on potężną toksyną, która na wiele sposobów może zaburzać równowagę zdrowotną organizmu. W przypadku nadmiernego spożycia cukru i białej mąki wzrasta poziom insuliny, a wówczas łatwo o insulinooporność, czyli stan, w którym insulina traci zdolność obniżania poziomu cukru we krwi. Nadmiar glukozy zamienia się w tłuszcz, a wtedy człowiek tyje.

Postępujący wzrost poziomu cukru we krwi może prowadzić nie tylko do otyłości, ale także do cukrzycy typu 2, nadciśnienia, miażdżycy, udarów i zawałów serca oraz nowotworów. Odpowiada także za trudności z zajściem w ciążę i zwiększa ryzyko poronień.

Cukier może zaburzać równowagę hormonalną, doprowadzając do dominacji estrogenu, problemów z owulacją i niemal wszystkich rodzajów patologii, które prowadzą do niepłodności (…).

Przykładem może być badanie przeprowadzone na grupie ponad 3 tys. kobiet, które wypijały dziennie trzy lub więcej porcji słodzonego napoju gazowanego. Analiza wykazała, że wskaźnik ciąż był u nich niższy aż o 52 proc. niż u kobiet, które piły wodę.

Istnieje wiele hormonów regulujących głód i uczucie nasycenia po posiłku. Uwalniane są one z różnych narządów, przykładowo z jelit jest uwalniana grelina, czyli hormon pobudzający apetyt i zwiększający magazynowanie tłuszczu. Komórki tłuszczowe natomiast produkują przeciwnie działający hormon – leptynę, która przekazuje do mózgu sygnał o sytości. W ten sposób zostaje zahamowane uczucie głodu, co sprawia, że mniej jemy – a zatem leptyna chroni przed otyłością.

Kiedy mózg przestaje ostrzegać

W przypadku przesytu w jedzeniu może jednak dojść do stanu oporności na leptynę, kiedy to mózg nie rozpoznaje sygnału wysyłanego przez ten hormon i „myśli”, że nadal jesteśmy głodni. W rezultacie wciąż jemy i tyjemy. Dlatego u osób otyłych, które mają wysoki poziom leptyny i trudności z odchudzaniem, można podejrzewać właśnie taki stan leptynooporności.

Oprócz komórek tłuszczowych zdolność produkcji leptyny mają komórki pęcherzykowe jajników. Nadmierna produkcja tego hormonu wpływa negatywnie na czynność jajników i rozwój zarodka, dlatego u otyłych kobiet wysoki poziom leptyny może być przyczyną niepłodności.

Również u mężczyzn nadmiar cukru w diecie jest szkodliwy, gdyż obniża jakość nasienia, powodując uszkodzenie DNA plemników, i tym samym może negatywnie wpływać na szansę poczęcia.

Jak widać, tylko prawidłowa przemiana glukozy oraz zachowana wrażliwość na insulinę i leptynę mogą zapewnić prawidłową płodność u kobiet i mężczyzn. Nie tylko cukier jest niekorzystny dla zdrowia prokreacyjnego. Okazuje się, że również nadmiar w diecie produktów pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza czerwonego mięsa, wpływa negatywnie na płodność, ponieważ może doprowadzić do upośledzonego rozwoju zarodka.

Aby więc cieszyć się dobrym zdrowiem i doskonałą płodnością, zawsze warto wybierać żywność jak najmniej przetworzoną, jednym słowem: naturalną.

żródło: WAM, Deon.pl – fragment książki  „Dieta dr Ewy Dąbrowskiej®
photo: WAM

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Newsroom

ABC Prawyborów 28 czerwca. Sprawdź gdzie, jak i kiedy głosować

Opublikowano

dnia

Autor:

Prawybory w Illinois 2022 odbędą się już za tydzień, we wtorek 28 czerwca. Wybory odbywają się w celu wyłonienia kandydata partii, który wystartuje w listopadowych wyborach powszechnych. Przedterminowe głosowanie już trwa.

Oto kilka podstawowych zasobów i informacji, które pomogą Ci poczuć się przygotowanym i poinformowanym podczas wykonywania swoich obowiązków obywatelskich i sprawić, by Twój głos został usłyszany.

Zawsze możesz znaleźć szczegółowe informacje i odpowiedzi na swoje konkretne pytania, kontaktując się z lokalnymi władzami wyborczymi.

W Chicago jest to Chicagowska Rada Wyborcza. W powiecie Cook poza miastem oraz w okolicznych powiatach podmiejskich lokalnym organem wyborczym jest biuro urzędnika powiatu.

REKLAMA REKLAMA

Kiedy odbędą się prawybory w Illinois?

W tym roku prawybory w Illinois odbędą się we wtorek, 28 czerwca.

Zwykle odbywały się w marcu przed wyborami powszechnymi, ale ustawodawcy podjęli w zeszłym roku środek, aby odroczyć prawybory o około trzy miesiące w oczekiwaniu na opublikowanie szczegółowych danych ze spisu powszechnego w USA.

Te dane, zebrane w 2020 r., zostały opóźnione przez pandemię COVID-19, ale są niezbędne dla procesu ponownego rysowania map dzielnic (znanego jako redystrykcja), który jest uzupełniany co 10 lat po spisie ludności.

Jak zarejestrować się, aby głosować w Illinois?

Czy jesteś zarejestrowany do głosowania w Illinois? Jeśli nie masz pewności, możesz sprawdzić tutaj, wpisując swoje imię i nazwisko, adres i datę urodzenia.

Aby zarejestrować się do głosowania w Illinois, musisz być obywatelem USA, mieć ukończone 18 lat przed dniem wyborów powszechnych w dniu 8 listopada i nie odbywać kary w zakładzie karnym z powodu wyroku skazującego.

Jeśli nie jesteś zarejestrowany, możesz dokonać rejestracji w okresie karencji w dowolnym miejscu wcześniejszego głosowania w Twojej jurysdykcji do 27 czerwca lub w swoim lokalu wyborczym w dniu wyborów.

Aby to zrobić, musisz przynieść dwa dokumenty tożsamości, jeden z aktualnym adresem (np. rachunek za media) i być przygotowanym do oddania głosu w tym samym czasie.

Jeśli przeprowadziłeś się od czasu ostatniego głosowania, możesz również skorzystać z rejestracji w okresie karencji, aby zaktualizować rejestrację do aktualnego adresu.

Pełną listę lokalizacji, w których możesz skorzystać z rejestracji w okresie karencji, znajdziesz tutaj.

Jak głosować w Illinois

Istnieją trzy sposoby głosowania w Illinois:

1: Możesz poprosić o przesłanie karty do głosowania pocztą i zwrócić ją, wysyłając ją za pośrednictwem poczty USA lub osobiście dostarczając ją do lokalnego urzędu wyborczego w zatwierdzonym miejscu nadania.

2: Możesz głosować wcześniej osobiście w lokalizacji wczesnego głosowania w Twojej jurysdykcji, otwartej teraz do dnia wyborów 28 czerwca.

3: W dniu wyborów możesz głosować osobiście w miejscu wyborczym swojego okręgu wyborczego lub, jeśli pozwala na to lokalny organ wyborczy, w innym miejscu głosowania w Twojej jurysdykcji, które zostanie otwarte 28 czerwca.

Jak głosować listownie w Illinois?

Każdy zarejestrowany do głosowania w Illinois jest uprawniony do głosowania drogą pocztową, bez usprawiedliwienia.

Wyborcy mają czas do 23 czerwca na złożenie wniosku o kartę do głosowania drogą pocztową. Aby została zaliczona, Twoja karta do głosowania musi być ostemplowana do dnia wyborów i dotrzeć w ciągu 14 dni od daty wyborów.

Więcej informacji na temat głosowania drogą pocztową można znaleźć na stronie internetowej Illinois State Board of Elections lub za pośrednictwem lokalnego urzędu wyborczego, gdzie można także znaleźć wniosek o głosowanie drogą pocztową.

Jeśli poprosiłeś o głosowanie drogą pocztową i chcesz wręczyć swoją kartę do głosowania, z pominięciem amerykańskiej poczty, możesz to zrobić osobiście w urzędzie wyborczym lub w wyznaczonych miejscach wrzutowych.

Jak oddać głos we wczesnym głosowaniu w rejonie Chicago?

Jeśli chcesz uniknąć pośpiechu i osobiście oddać swój głos przed dniem wyborów, masz wiele możliwości. Oto pełna lista miejsc, w których odbywa się wczesne głosowanie i ich harmonogramy w Chicago, podmiejskim powiecie Cook i 10 podmiejskich powiatach.

Wszyscy mieszkańcy dowolnego z wymienionych powiatów mogą głosować w dowolnym miejscu wczesnego głosowania w swoim powiecie, z dwoma wyjątkami: niektóre lokalizacje w powiecie Will służą tylko mieszkańcom określonych obszarów, a wyborcy z Chicago mogą głosować tylko we wczesnym głosowaniu w miejskich lokalach – nie w podmiejskim powiecie Cook.

Poza tym możesz wybrać dowolne miejsce głosowania w Twojej jurysdykcji, które jest dla Ciebie najwygodniejsze.

Jak głosować w dniu wyborów

Jeśli wolisz oddać głos w dniu wyborów, w większości powiatów w stanie Illinois masz tylko jedną opcję: wyznaczone miejsce wyborcze. Jeśli nie wiesz, gdzie to jest, możesz je znaleźć, wpisując swój adres tutaj na stronie internetowej State Board of Elections.

Jeśli jesteś mieszkańcem Chicago, przedmieścia Cook County lub DuPage County, masz kilka dodatkowych opcji w dniu wyborów.

W Chicago wszystkie miejsca wczesnego głosowania pozostaną otwarte w dniu wyborów dla wszystkich wyborców w mieście, podobnie jak dwie lokalizacje podmiejskie powiatu Cook: 69 W. Washington St. i Union Station Founders Room przy 225 S. Canal St.

I jako nowość w tym roku, powiat DuPage ogłosił, że jest pierwszym powiatem w Illinois, które umożliwia wyborcom oddanie głosu w dowolnym ze swoich 263 lokali wyborczych w dniu wyborów.

Kiedy w dniu wyborów są otwarte lokale?

Lokale wyborcze są otwarte o 6:00 rano w całym stanie i pozostaną otwarte do 7:00 wieczorem.

Ale pamiętaj – jeśli stoisz w kolejce, kiedy kończy się już głosowanie, nadal możesz głosować!

Więc jeśli spieszysz się do swojego lokalu wyborczego w ostatniej chwili, nie martw się, jeśli zobaczysz kolejkę – i nie pozwól nikomu odwieść Cię od oddania karty do głosowania.

Zobacz, kto jest na twojej karcie do głosowania w Illinois

Aby uzyskać pełną przykładową kartę do głosowania, w tym wszystkie wybory lokalne i sądowe, odwiedź witrynę internetową lokalnego urzędu wyborczego.

Co powinienem mieć przy sobie by głosować?

Jeśli korzystasz z rejestracji w okresie karencji, musisz przynieść dwa dokumenty tożsamości, w tym jeden z adresem, np. rachunek za media, wyciąg bankowy, odcinek wypłaty itp.

Jeśli jesteś już zarejestrowany do głosowania pod aktualnym adresem, nie potrzebujesz dokumentu tożsamości ze zdjęciem wydanego przez rząd, aby głosować zgodnie z prawem stanu Illinois.

Ale pomocne może być przyniesienie go ze sobą, jeśli podczas głosowania pojawią się jakiekolwiek pytania dotyczące rejestracji, adresu, podpisu lub innych.

Masz prawo wnosić materiały pisemne lub drukowane, które mają Ci pomóc, do kabiny do głosowania.

Czy mogę zrobić selfie z głosowania?

NIE. W stanie Illinois robienie selfie podczas głosowania jest zabronione przez prawo stanowe.

Zaznaczanie karty do głosowania w taki sposób, aby inna osoba mogła zobaczyć, jak głosowałeś, jest przestępstwem, za co grozi kara więzienia od jednego do trzech lat.

Urzędnicy stanowi od dawna twierdzą, że „mało prawdopodobne” jest, aby ktokolwiek został oskarżony o autoportret w czasie głosowania, ale powinieneś zachować ostrożność i zamiast tego zrobić sobie zdjęcie obok tabliczki wyborczej.

Co mam zrobić, jeśli mam problemy z głosowaniem?

Podczas gdy miliony ludzi oddadzą swoje głosy bez żadnych problemów, niektórzy mogą zostać zakwestionowani w kwestii uprawnień do głosowania, doświadczać zastraszania lub mieć problemy w swoim lokalu wyborczym.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy lub po prostu masz pytania dotyczące tego procesu, zachęcamy do skontaktowania się z infoliniami Ochrony Wyborów:

1-866-OUR-VOTE (1-866-687-8683): ​​angielski
1-888-VE-Y-VOTA (1-888-839-8682): hiszpański/angielski
1-888-API-VOTE (1-888-274-8683): ​​Języki azjatyckie/angielski
1-844-YallaUS (1-844-925-5287): arabski/angielski

Infolinię prowadzi bezpartyjna koalicja ponad 100 organizacji, kierowana przez Komitet Prawników ds. Praw Obywatelskich.

Jak uzyskać wyniki wyborów na żywo w Illinois?

Relacja z dnia wyborów na żywo będzie emitowana na NBC 5 przez cały wieczór od godziny 10:00 p.m.. Możesz także śledzić najświeższe wyniki wyścigów na żywo tutaj, na NBCChicago.com lub za pośrednictwem aplikacji NBC Chicago, gdzie możesz włączyć powiadomienia, aby być pierwszym, który dowie się o zwycięzcach największych wyścigów.

 

 

Źródło: nbc
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

Popularne w tym miesiącu