Połącz się z nami

Newsroom

Robert Lewandowski zachwyca cały świat. Najlepszy polski piłkarz kończy 26 lat

Opublikowano

dnia

Robert Lewandowski to polski piłkarz występujący na pozycji napastnika w Bayernie Monachium oraz reprezentacji Polski.

Urodził się 21 sierpnia 1988 roku w Warszawie. Wychowywał się w sportowej rodzinie. Ojciec Krzysztof uprawiał judo i grał w piłkę nożną w Hutniku Warszawa. Matka Iwona była siatkarką pierwszoligowego AZS Warszawa. Po śmierci męża w 2005 roku objęła po nim funkcję kierownika hali sportowej w podwarszawskim Lesznie.

Relacja Rafała Muskały
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/robert-lewandowski” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Robert swoją karierę zaczynał w Partyzancie Leszno, nie był jednak zawodnikiem tego klubu, a jedynie mógł uczestniczyć w treningach. W 1997 roku trafił do Varsovii Warszawa, gdzie grał przez 7 lat. Występował także w Delcie Warszawa. W stołecznym klubie grał do lata 2005 i strzelił dla niego w IV lidze cztery bramki.

18 czerwca 2008 roku Lewandowski trafił do Lecha Poznań. W Ekstraklasie premierowe trafienie zaliczył w meczu pierwszej kolejki z GKSem Bełchatów. W grudniu 2008 roku został uznany przez tygodnik Piłka Nożna za największe odkrycie tego roku w Polsce.

Galeria zdjęć piłkarza

W sezonie 2008/2009 zdobył z Lechem Puchar Polski. Latem 2009 roku sięgnął po Superpuchar Polski, a w meczu o trofeum strzelił jednego gola. 15 maja 2010 roku zdobył mistrzostwo Polski z Lechem, a sam wywalczył koronę króla strzelców z 18 bramkami na koncie.

Po zakończeniu sezonu trwały negocjacje w sprawie transferu Lewandowskiego z Lecha Poznań. Ostatecznie w czerwcu 2010 roku Lech Poznań osiągnął porozumienie z niemieckim klubem Borussia Dortmund i Lewandowski został sprzedany za kwotę szacowaną na 4.500.000 €.

Posłuchaj wywiadu Kamila Krzaczyńskiego z Robertem Lewandowskim
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/lewandowski-wywiad-2″ comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

W pierwszym sezonie zdobył z Borussią Mistrzostwo Niemiec, występując w 33 meczach, strzelając 8 goli i zaliczając 3 asysty. Przez cztery lata z tym niemieckim zespołem osiągnął wiele sukcesów na boisku. Jednym z pamiętnych momentów jest dzień 25 kwietnia 2013 roku, kiedy Robert Lewandowski czterokrotnie trafił do bramki Realu Madryt.

4 stycznia 2014 Lewandowski podpisał pięcioletni kontrakt z Bayernem Monachium, którego zawodnikiem został 1 lipca 2014 roku po wygaśnięciu umowy z Borussią Dortmund. Piłkarz gra również w reprezentacji Polski. Już w 2008 roku zagrał w trzech meczach towarzyskich reprezentacji do lat 21 z Anglią, Białorusią i Finlandią. W tych spotkaniach jednak nie zdobył żadnego gola.

We wrześniu 2008 roku Robert zadebiutował w reprezentacji Polski w meczu wyjazdowym eliminacji Mistrzostw Świata przeciwko San Marino. W tym spotkaniu strzelił również swojego pierwszego gola w kadrze, ustalając wynik końcowy na 2:0. W maju 2012 roku został powołany przez trenera Franciszka Smudę na Euro 2012.

Lewandowski ma starszą siostrę, Milenę. W czerwcu 2013 roku wziął ślub z Anną Stachurską. Jak mówi wszystkie swoje gole dedykuje swojemu zmarłemu ojcu. Robert Lewandowski urodził się 21 sierpnia 1988 roku.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: wikipedia.org, babol.pl, lewandowskirobert.com, youtube.com
Foto: EPA

 

News Chicago

1 lipca w Illinois zaczną obowiązywać nowe przepisy. Poznaj te najważniejsze

Opublikowano

dnia

Autor:

Podczas gdy większość nowych przepisów stanu Illinois wchodzi w życie z początkiem roku kalendarzowego, inne akty prawne zaczynają obowiązywać w połowie roku. Co najmniej 9 ustaw przynajmniej częściowo wejdzie w życie 1 lipca, a kilka z nich może mieć wpływ na tysiące mieszkańców stanu. Które warto znać?

HB 3882 – Prawa jazdy dla nielegalnych imigrantów

Od 1 lipca nieudokumentowani imigranci będą mogli uzyskać prawo jazdy stanu Illinois. Zastąpi ono obecne prawo jazdy dla tymczasowych gości – Temporary Visitors Driver’s License TVDL, które obecnie posiada ponad 300 000 osób w Illinois.

Zgodnie z tekstem projektu, osoby ubiegające się o prawo jazdy muszą zdać egzamin na prawo jazdy, posiadać ważne ubezpieczenie samochodu, przedstawić dowód tożsamości w celu uzyskania prawa jazdy oraz udokumentować co najmniej roczny pobyt na terenie stanu Illinois.

Według prawodawców stanu Illinois, licencje będą zgodne z wymogami określonymi w federalnej ustawie o REAL ID. Tym samym Illinois dołączy do wielu stanów o podobnej procedurze, w tym Kalifornii, Maryland, New Jersey, Nowego Jorku, Oregonu i Kolorado.

HB 1122 – Ustawa o ochronie pracowników kontraktowych

1 lipca w Illinois wejdą w życie także zwiększone zabezpieczenia pracowników kontraktowych.

Przede wszystkim ustawa zobowiązuje firmy do płacenia im w terminie lub przed terminem płatności ustalonym w umowie. Jeżeli w umowach nie określono terminu płatności, odszkodowanie należy się najpóźniej w terminie 30 dni od zakończenia pracy.

Ustawa zwiększa także ochronę niezależnych pracowników przed groźbami, zastraszaniem, dyscypliną, molestowaniem i dyskryminacją, a także kodyfikuje sposoby zgłaszania naruszeń ustawy Departamentowi Pracy stanu Illinois.

SB 1782 – Prawo pracy dla dzieci – gwiazdy mediów społecznościowych

Ustawa dotyczy szczególnie dzieci, które pojawiły się w treściach zamieszczanych w mediach społecznościowych, a nie dziecięcych aktorów i muzyków.

Umożliwi dzieciom poniżej 16 roku życia otrzymanie części ich zarobków brutto, a rodzice będą zobowiązani do prowadzenia rejestrów dotyczących pojawiania się ich dzieci w treściach w mediach społecznościowych. Zgodnie z przepisami zarobki te muszą być odkładane na rachunkach powierniczych do czasu osiągnięcia przez dzieci 18. roku życia.

Ponadto projekt ustawy umożliwia obecnie osobom, które ukończyły 18 lat, podjęcie kroków prawnych, jeśli jako dzieci pojawiły się w filmach generujących przychody w mediach społecznościowych i nie otrzymywały wówczas odpowiedniego wynagrodzenia.

SB 1993 — Zmiana kodeksu szkolnego dotyczącego przeprowadzania testów oceniających

Ustawa ta nakłada na rady szkolne obowiązek przeprowadzania publicznych głosowań przed zatwierdzeniem nowych umów na przeprowadzanie egzaminów oceniających przeprowadzanych przez okręgi. Zgodnie z tekstem przepisów spotkania te muszą być zapowiadane i odbywać się w otwartej przestrzeni.

Minimalna płaca i urlopy w Chicago

Od 1 lipca minimalna stawka godzinowa w Chicago wzrośnie z 15,80 dolarów do 16,20 dolarów za godzinę dla firm zatrudniających 21 lub więcej pracowników. Dla osób zatrudniających 20 lub mniej pracowników płaca minimalna także wzrośnie do 16,20 dolara.

Pracownicy Chicago będą również uprawnieni do dwóch rodzajów płatnego urlopu począwszy od 1 lipca, przy czym wszyscy pracownicy, którzy przepracują co najmniej 80 godzin w ciągu 120 dni, będą uprawnieni do maksymalnie 5 dni płatnego urlopu i 5 dni płatnego zwolnienia chorobowego.

Szczegółowo o nowej płacy minimalnej w Chicago i prawie do urlopu pisaliśmy 10 czerwca.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/FabrikaCr/DragonImages/AndreyPopov/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Zbliżają się wakacje. Przed planowaną podróżą upewnij się, że Twój paszport jest ważny

Opublikowano

dnia

Autor:

Polska Ambasada w Waszyngtonie przypomina by sprawdzić ważność swojego polskiego paszportu przed wakacyjnym wyjazdem.

Paszport może stracić ważność w przypadku:

 • kradzieży lub zgubienia,
 • zmiany danych osobowych (imię, nazwisko, data urodzenia, płeć, numer PESEL),
 • utraty obywatelstwa polskiego.

Po zmianie imienia i nazwiska paszport jest ważny tylko przez 120 dni.

Przy zmianie daty urodzenia, płci lub PESEL-u – paszport traci ważność natychmiast.

Jak uzyskać nowy paszport w polskim urzędzie konsularnym w Chicago?

 • Zapisz się na wizytę: https://secure.e-konsulat.gov.pl/
 • We wskazanym terminie odwiedź właściwy urząd konsularny.
 • Zabierz ze sobą aktualną fotografię.
 • Przynieś dowód opłaty lub zapłać na miejscu (jeśli dostępna jest taka opcja).
 • Jeśli nosisz okulary, przynieś zaświadczenie o konieczności ich noszenia.

Urzędnik wypełni konieczne formularze na miejscu.

 

Źródło: Polish Consulate
Foto: istock/Patryk_Kosmider/
Czytaj dalej

News Chicago

1 na 5 mieszkańców Illinois pada ofiarą oszustwa związanego z opieką zdrowotną

Opublikowano

dnia

Autor:

Według Centrów Usług Medicare i Medicaid rząd wydał w 2022 r. prawie 950 miliardów dolarów na finansowanie Medicare, ale oszuści zgarnęli w tym roku 6% tych środków, co według Departamentu Sprawiedliwości oznacza około 60 miliardów dolarów strat w wyniku oszustw. Jak się przed nimi ustrzec?

Mniej więcej co piąty mieszkaniec Illinois korzysta z Medicare. Według Kaiser Family Foundation najnowsze dane zebrane w 2020 r. pokazują, że stan Illinois zajmuje 7. miejsce pod względem liczby beneficjentów Medicare w Stanach Zjednoczonych.

Oszustwo związane z Medicare ma formę nieznanych opłat na koncie Medicare danej osoby, za produkty, których nie otrzymała lub których nie przepisał jej lekarz.

Takie oszustwo spotkało emerytowaną pielęgniarkę Linda Hennis, która znalazła na początku tego roku w podsumowaniu swojego konta Medicare, 10 odrębnych opłat za cewniki moczowe warte 15 000 dolarów, których nie potrzebowała ani nie zamawiała.

Rachunki pochodziły od firmy „Pretty in Pink Boutique” z El Paso w Teksasie. Kiedy Hennis weszła na jej stronę internetową, spotkała się z komunikatem firmy, który idealnie pasował do jej przypadku.

«Jeśli dzwonisz w sprawie cewników moczowych, być może padłeś ofiarą oszustwa związanego z Medicare»

Najwyraźniej zdarzało się to już wiele razy. Zgodnie z oświadczeniem, butik otrzymał już dziesiątki telefonów od osób takich jak Hennis, ale ta firma nie wystawia rachunków Medicare za produkty, które znaleźli oni w swoich podsumowaniach. W ofercie tego sklepu nie ma nawet cewników.

Prawdziwymi winowajcami są fałszywe firmy zarejestrowane w Medicare, które noszą nazwę „Pretty in Pink Boutique”. Według opublikowanego komunikatu, jest ich co najmniej pięć.

Według Travisa Trumitcha z organizacji non-profit AgeOptions, oszustwo zazwyczaj przebiega w ten sposób: zagraniczne call center pobiera nielegalnie zdobyte informacje o ubezpieczeniu danej osoby, dzwoni do beneficjenta w celu ich potwierdzenia, a następnie sprzedaje je firmie produkującej trwały sprzęt medyczny.

W oszustwach związanych z Medicare często wykorzystuje się rachunki za inne urządzenia, takie jak ortezy kolan lub pleców. Ale cewniki moczowe pojawiają się najczęściej.

Jak można uniknąć oszustw związanych z Medicare:

 • Uważaj na telefony z prośbą o potwierdzenie Twoich danych medycznych. Medicare nie zadzwoni do Ciebie z prośbą o te informacje.
 • Prowadź dokładną dokumentację faktycznie otrzymanych usług medycznych.
 • Monitoruj swoje podsumowania Medicare, nawet jeśli masz prywatne ubezpieczenie i otrzymujesz wyjaśnienia swoich kosztów. Powiadomienia te mogą pokazać, czy informacje o Twoim ubezpieczeniu dostały się w ręce oszusta.
 • Zgłoś oszustwo związane z Medicare tutaj: https://oig.hhs.gov/fraud/report-fraud/

 

Źródło: nbc
Foto: istock/demaerre/AntonioGuillem/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

Popularne w tym miesiącu