Połącz się z nami

Znani - nieznani

Artysta, który swoim śpiewem wychował kilka pokoleń. Robert Plant z Led Zeppelin kończy 66 lat

Opublikowano

dnia

Robert Plant to brytyjski wokalista rockowy i autor tekstów oraz frontman zespołu Led Zeppelin. Plant urodził się 20 sierpnia 1948 roku w West Bromwich, w hrabstwie Staffordshire w Anglii.

Pierwsze kroki stawiał w klubie Seven Stars Blues Club, gdzie grał ze swoim zespołem Delta Blues Band. W wieku 16 lat zdecydował się zakończyć oficjalną edukację i poświęcić się muzyce.

Po opuszczeniu rodzinnego domu Plant dołączył do zespołu Crawling King Snakes, gdzie poznał Johna Bonhama, późniejszego perkusistę Led Zeppelin. Pierwsze sukcesy przyszły wraz z założeniem grupy Band of Joy. O wokaliście obdarzonym niesamowitym głosem zaczęło być głośno w muzycznym światku. Jimmy Page wspominając pierwsze spotkanie z muzykiem nie mógł uwierzyć, że Plant śpiewając już od kilku lat nie zrobił jeszcze kariery.

Relacja Rafała Muskały
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/robert-plant” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Później jednak jego gwiazda rozbłysła, kiedy powstał zespół The New Yardbirds. To właśnie ta nazwa zapoczątkowała zespół Led Zeppelin, który wraz z charakterystycznym śpiewem Planta na zawsze zmieni muzykę rockową.

W 1969 roku została wydana pierwsza płyta grupy, zatytułowana „Led Zepellin” a przeboje jak „Communication Breakdown” czy „Dazed And Confused” stały się wizytówką płyty i wielkimi hitami.

Led Zeppelin w ciągu kilku następnych lat urósł do rangi jednego z najważniejszych zespołów rockowych na świecie i stał się symbolem lat 70. Wydano 9 studyjnych płyt, z których większość jeszcze przed ukazaniem stawała się złotymi lub platynowymi krążkami.

Tragiczne wydarzenia roku 1980 zwieńczyły karierę Led Zeppelin – w nocy z 25 na 26 września w domu Jimmy’ego Page’a, umarł perkusista i wielki przyjaciel Planta – John Bonham. Zespół postanowił nie kontynuować działalności . W 1982 roku wobec zobowiązań kontraktowych została wydana ostatnia studyjna płyta zbierająca niepublikowane do tej pory utwory.

Galeria zdjęć

Plant ciężko przeżył śmierć Bonhama, myślał nawet o wycofaniu się z show-biznesu. Okres po 1980 roku okazał się także trudny z innych względów – odeszła żona Planta – Maureen. – Rozejrzałem się i odkryłem, że jestem zupełnie sam, wpatrzony w ścianę mojego małego pokoju – wspomina artysta. – Nie miałem rodziny ani zespołu. Wszyscy mnie zostawili, nikt już nie chciał być koło mnie.

Lekarstwem na gorycz okazała się solowa kariera i odrzucenie wszystkiego mającego związek z dorobkiem i stylem Led Zeppelin. Próby zerwania z łatką zespołu okazywały się mniej lub bardziej pomyślne. Choć Plant starał się, by jego solowe albumy brzmiały inaczej, duch Zeppelinów powracał czasem w postaci aranżacji, czy współpracy z Jimmym Page’em.

Plant przez cały okres kariery namawiany był na reaktywację Led Zeppelin. I choć kilkakrotnie zdarzyło im się wystąpić pod tym szyldem, Plant zawsze krytycznie podchodził do tych planów. Uważał, że muzyka Led Zeppelin nie pasuje do współczesnych czasów. Jednak miliony fanów na całym świecie każdego dnia myśli zupełnie inaczej. Robert Plant urodził się 20 sierpnia 1948 roku.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: wikipedia.org, muzyka.wp.pl, youtube.com
Foto: EPA

Znani - nieznani

Eric Burdon i jego kilkanaście zespołów. Brytyjski muzyk z The Animals kończy 77 lat

Opublikowano

dnia

Eric Burdon to angielski muzyk, najbardziej znany jako wokalista zespołu the Animals. Urodził się 11 maja 1941 roku w Anglii. Muzyką zainteresował się od czasów dzieciństwa. Jako jedenastolatek poznał Louisa Armstronga oraz trzy lata później Billego Bronzy. Pierwszego nagrania jazzowego udało mu się wykonać już w wieku 16 lat, mając za znajomego Johny Lee Hookera.

W zespołem Animals związał się we wczesnych latacvh swojej młodości, bo już w 1961 roku. Grupa nosiła wtedy nazwy Alice Price Rhytm & Blues Combo. Dwa lata później już w Burdonem w składzie muzycy przemianowali się na The Animals.

Biografia według Rafała Muskała

Różnice osobowościowe i odmienne podejście do muzyki spowodowały, że grupa rozwiązała się w 1966 roku. To nie wpłynęło na karierę Erica, który rok później wydał swój pierwszy solowy krążek nazwany Eric Was Here, który odniósł się szerokim echem w środowisku muzycznym. Artystę ciągnęło jednak do dawnej grupy

The Animals – House of the Rising Sun
[youtube id=”5A-4VGfx5lU” width=”620″ height=”360″]

W drugiej połowie lat 60tych Eric związał się z brytyjskimi muzykami, którzy nazwali się Eric Burdon & The New Animals. Grupa wydała cztery interesujące albumy i wystąpiła na ważnych festiwalach muzycznych. Jednym z wielkich hitów był inspirowany nurtami z dalekiego wschodu „Winds of Change”.

W latach 70-tych Erick odszedł od The New Animals i związeł się z amerykańską grupą funkową War. Zespół odniósł międzynarodowy sukces dzięki takim przebojom jak Love is All Around, Train Train  czy Spill the Wine.

Zespól kontynuował swoją działalnośc również w latach 80-tych, Burdon dodatkowo zajmował sierównież karierą solową. W tym czasie artysta dosyć mocno związał się z mniej lub bardziej dostępnymi używkami, które zaważyły nie tylko na jego zdrowiu, ale również karierze.

Lata 90-te to powrót Burdona do wielkiej formy, głównie za sprawą Robbiego Kriegera, byłego gitarzysty z The Doors. Grupa nazywała się Eric Burdon-Robbie Krieger Band i stworzyła takie utwory jak See See Rider, czy Don’t Bring Me Down. Po kilku latach podobnie jak w kilku innych przypadkach zespół rozwiązał swoją działalność.

W XXI wieku Burdon kontynuuje swoją karierę muzyczną, w 2004 roku wydał solowy krążek My Secret Life a dwa lata później Soul of a Man.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: wikipedia.org, youtube.com
Foto: Flickr.com/ Mitch

Czytaj dalej

Znani - nieznani

Najbardziej znany Irlandczyk na świecie. Bono. Lider grupy U2 kończy 58 lat

Opublikowano

dnia

Bono to irlandzki muzyk, filantrop, lider grupy rockowej U2. Bono a właściwie Paul David Hewson, urodził się 10 maja 1960 roku w Dublinie. Pochodzi z rodziny mieszanej wyznaniowo. Ojciec, Bobby był katolikiem a matka protestantką. Ojciec uczęszczał do kościoła katolickiego, gdy Bono z matką i bratem brali udział w nabożeństwach w kościele protestanckim. W kościele, w psalmach i hymnach, Bono znalazł pierwsze inspiracje do swoich późniejszych utworów.

We wrześniu 1976 roku Bono, David Evans (The Edge), jego brat Dick oraz Adam Clayton odpowiedzieli na anons zamieszczony na szkolnej tablicy ogłoszeń. Poszukiwano ludzi zainteresowanych założeniem zespołu. Spotkanie odbyło się w domu Larry’ego Mullena Juniora i celem było utworzenie grupy muzycznej. W wyniku tego spotkania powstał zespół Feedback, później przemianowany na The Hype. Po opuszczeniu grupy przez Dika Evansa przyjęta została ostateczna nazwa: U2.

Biografia według Rafała Muskała

Bono rywalizował w zespole o funkcję gitarzysty z The Edgem, szybko jednak okazało się, że gra na gitarze nie wychodzi mu tak dobrze jak śpiewanie.

W momencie przełomowym w historii zespołu czyli końcem lat ’80 a początkiem ’90 XX wieku Bono wraz z całym zespołem urozmaicili jego sceniczną aktywność. Na widowiskowej trasie koncertowej Zoo TV Tour wykreował kilka swoich alter ego. Do najsłynniejszych z nich należeli: MacPhisto, The Fly Mr. Mirror Ball Man – próżny i zapatrzony w siebie król estrady z nieodłącznym lustrem, w którym podziwia swoje oblicze.

U2 + chór kościelny – „I still haven’t found what I’m looking for”
[youtube id=”M8Wt3dhF4fU” width=”620″ height=”360″]

Ważnym elementem, zarówno scenicznego jak i poza nią, image’u Bono są okulary przeciwsłoneczne. Ten element ubioru na stałe pojawił się w wizerunku frontmana U2 podczas wcielania się we wspomnianego alter ego The Fly (Pana Muchę) we wczesnych latach ’90.

Bono jest również zaangażowany w wiele akcji charytatywnych na całym świecie. Piosenki U2 często odzwierciedlają aktualne problemy społeczne. Dla Polaków bardzo ważnym utworem jest „New Year’s Day” inspirowane powstaniem „Solidarności”.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: wikipedia.org, youtube.com
Foto: CNS phot o/Albert Gea, Reuters

Czytaj dalej

Znani - nieznani

Billy Joel. Bokser, który został piosenkarzem. Amerykański pianista kończy 69 lat

Opublikowano

dnia

Billy Joel to amerykański muzyk rockowy i kompozytor muzyki poważnej. Urodził się 9 maja 1949 na Bronxie w Nowym Jorku. Z muzyką związany był już od dzieciństwa. W wieku czterech lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Jednym z jego nauczycieli był znany pianista Morton Estrin.

Zamiłowanie do sztuki przeszkadzało rówieśnikom Joela, którzy dokuczali mu na każdym kroku. Billy rozpoczął trenowanie boksu, brał nawet udział w amatorskich zawodach.Pierwszy zespół powstał, kiedy pianista miał czternaście lat. Grupa The Echoes grała największe przeboje The Beatles, The Who oraz Rolling Stones. Grupa osiągnęła lokalny sukces w Nowym Jorku.

Biografia według Rafała Muskała

W 1967 roku Billy odszedł z zespołu I cztery lata póżniej wydał swoją pierwszą płytę “Cold Spring Harbor”. Album nie osiągnął większego sukcesu, ale po jego ukazaniu muzykowi udało się wyruszyć w pierwszą trasę po całych Stanach Zjednoczonych i Portoryko.

Muzyk stał się międzynarodową gwiazdą w 1973 roku za sprawą albumu „Piano Man”. Tytułowy utwór opowiada o ciężkim okresie w życiu artysty, kiedy oszukany przez wytwórnie płytowe musiał zarabiać na życie grając w klubach w Los Angeles. Do dzisiaj na koncertach refren śpiewa kilka pokoleń.

Dwa kolejne krążki nie odbiły się wielkim echem na muzycznym rynku, lecz Billy Joel nie przestawał tworzyć. W 1977 roku powstał „The Stranger”, album, który do dzisiaj jest najlepiej sprzedającą płytę w karierze muzyka. Promowały go „Just the way you are” czy „Only the Good Die Young”.

Billy Joel – Uptown Girl
[youtube id=”hCuMWrfXG4E” width=”620″ height=”360″]

Od tego czasu, wszystko co wypuszczał na rynek Joel osiągało wielki sukces. Tak było również w przypadku albumu An Innocent Man z 1983 roku. Znalazł się na nim przebój Uptown Girl, którego teledysk zdobył międzynarodową sławę.

Artysta w swoim dorobku ma także kilkanaście utworów kompozytorskich wykonanych na fortepianie. Wśród nich znajdują się walce i arię grane na najważniejszych scenach świata

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: wikipedia.org, muzyka.wp.pl, youtube.com
Foto: wikimedia.org

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

Popularne w tym miesiącu