Połącz się z nami

News Chicago

Piotr Nalepa w Chicago! Syn legendarnego Tadeusza – ojca polskiego bluesa zachwycił publiczność

Opublikowano

dnia

Koncert muzyki Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskiej w Chicago był nieprawdopodobny. W sobotę 19 maja w Copernicus Center publiczność zachwyconą nowymi aranżacjami z orkiestra symfoniczną nie chciała opuścić sali koncertowej.

Na scenie wystąpił Piotr Nalepa, który od 2007 roku wykonuje piosenki zespołu Breakout wraz zespołem Nie-Bo. Wokalistą i gitarzystą zespołu Nie-Bo jest Piotr Lubera, a jego córka Żaneta śpiewa jak Mira Kubasińska.

O prywatnym życiu tadeusza Nalepy wiele nie było wiadomo. Polski bluesman nie dbał o podsycanie sławy. Specjalnie dla „Radia Deon” o ikonie  polskiej muzyki opowiadał jego syn Piotr  Nalepa. Tadeusz Nalepa był samoukiem. Spędzał większość swojego życia grając na różnych instrumentach.

„Mój ojciec był samoukiem. Strugał fujarki z gałązek. Wydobywał pierwsze dżwięki. Potem były pierwsze instrumenty, ojciec kupił mu skrzypce, wujek kupił mu gitarę. Cały czas był zajęty tym żeby grać, żeby śpiewać, żeby tworzyć”

Jak wspomina  Piotr Nalepa na początku  inspiracją dla ojca  była natura. Potem przyszedł czas na bluesa.

„Na początku słuchał odgłosów natury bo wychował sie na wsi. Potem rodzina przeniosła się do Rzeszowa. Natomiast jeśli mówimy już o okresie „Blackout” to były wpływy muzyki powiązanej z rock &rollem i  bluesem czyli „The Animals”.  A potem była brytyjska fala bluesa”

Muzyk lubił żartować, ale do muzyki podchodził bardzo profesjonalnie.

„Żartował też na scenie. Pomiędzy utworami odwracal się, opowiadał jakiś dowcip do muzyków, a potem bylo całkiem poważnie bo był czas na poważne rzeczy czyli muzykę. Podchodził do tego zupełnie profesjonalnie”

Jego pasją był sport. Gdyby nie muzyka mógłby zostać żużlowcem.

„Generalnie interesował się sportem. Wielokrotnie podkreślał w wywiadach co by radził młodym ludziom, to zwykle mówił żeby zainteresować się sportem i kulturą fizyczną . Był fanem nie tylko siatkówki, ale też piłki nożnej. Podobno o mały włos nie został żużlowcem”

Kolejną pasją Tadeusz Nalepy były konie. Wraz ze swoim synem, naszym gościem Piotrem, razem jeżdżili.

„Mieliśmy wielki ogród w domu. Kiedyś moja mama wpuściła tam konie żeby pojadły sobie jabłka z jabłoni. Ojciec obruszył się na początku, mówił co tutaj te konie robią. Skończyło się tak, że miał swoje konie. Jeżdził codziennie.  Zresztą ja też z nim jeżdziłemw teren. To była taka fajna pasja”

[youtube id=”5abVN5fxYz0″ width=”620″ height=”360″]

Tadeusza Nalepę wspomina również  Robert Lubera, który wraz córką  tworzy obecnie zespół „NIE-BO”. Od najmłodszych  muzyka Nalepy  była inspiracją dla niego i zespołu „Sagittarius”.

Pierwszy kontakt z Tadeuszem to była jego muzyka puszczana w okolicach mojego łóżeczka. On jakby naturalnie stał się częścią mojego życia. Potem kiedy rosłem to za pieniądze z pierwszej komunii kupiłem pierwszą gitarę i zacząłem grać piosenki Tadeusza. Potem był zespół „Sagittarius”i  komponowaliśmy swoje rzeczy.  Nagle dostaliśmy propozycję i zaproszenie od Tadeusza żeby akompaniować na koncercie w klubie ” Dedal” w akademiku Ikar w Rzeszowie”

Tadeusz Nalepa to król polskiego rocka i bluesa. W rytm jego standardu „Kiedy byłem małym chłopcem” bawiły się  tysiące ludzi.  Tę piosenkę śpiewał z Breakoutami, kultowym zespołem lat 70. Na początku  lat 60. udowodnił, że blues może się rodzić tak samo nad Wisłą jak i w delcie Missisipi.

 

Arkadiusz Stachnik
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf.własna
foto: youtube, wikipedia

 

 

 

News Chicago

Nowe mega centrum wspinaczkowe w Lincoln Park. Każdy może spróbować swoich sił na ścianie

Opublikowano

dnia

Autor:

W Chicago otwarto nowy, ogromny ośrodek wspinaczkowy w Lincoln Park. Mega hala o powierzchni 41 000 stóp kwadratowych oferuje do ćwiczeń ponad 200 tras na ścianach o wysokości 55 stóp, a także studia jogi i fitness. Nowoczesne centrum jest otwarte nie tylko dla wyczynowców w tym sporcie ale dla każdego, kto chce spróbować swoich sił we wspinaczce.

Movement gyms, największa społeczność halowych sal wspinaczkowych w Stanach Zjednoczonych, otworzyła zupełnie nowy obiekt w dzielnicy Lincoln Park w Chicago. Oprócz boulderingu, wspinaczki top-rope i lead climbing, centrum oferuje szereg udogodnień, takich jak studio jogi, siłownię z pełnym zakresem usług oraz sklep ze sprzętem wspinaczkowym i poradami ekspertów.

Obecnie otwarty przy 1460 N Dayton Street, Movement Lincoln Park jest drugą salą wspinaczkową tej marki w Illinois, po podobnym centrum otwartym w zeszłym roku w Wrigleyville.

Movement Lincoln Park jest otwarty dla wszystkich „od sportowców wyczynowych po weekendowych poszukiwaczy przygód i rodziny”.

Oferuje również listę zajęć dla wspinaczy z różnym doświadczeniem, od zupełnie początkujących do zaawansowanych. Więc niezależnie od tego, czy chcesz szlifować swoje umiejętności, czy zakochać się w całkiem nowym hobby, Movement Lincoln Park zadowoli wszystkich.

Aby wesprzeć kwitnącą społeczność wspinaczkową, siłownia ma również kilka stref wypoczynkowych, w których można się zrelaksować i nawiązać kontakty towarzyskie.

„Zespół Movement Lincoln Park nie może się doczekać spotkania z członkami społeczności Chicago, podzielenia się naszą miłością do jogi i fitnessu oraz pomocą w rozpoczęciu wspinaczkowej przygody” – mówi Jen Torrent, dyrektor w Movement.

„Dzięki dwóm otwartym siłowniom Movement w mieście, mieszkańcy Chicago nigdy nie są daleko od rozpoczęcia nowej przygody wspinaczkowej”.

Movement Lincoln Park zapewnia różnorodność podejść, które są tworzone przez różne zespoły osób wyznaczających trasy z różnych ośrodków w całym kraju.

Movement Lincoln Park znajduje się przy 1460 N Dayton St. w Lincoln Park i jest otwarty od 6:00 a.m. do 11:00 p.m. od poniedziałku do piątku, od 8:00 a.m. do 8:00 p.m. w soboty i od 8:00 a.m. do 6:00 p.m. w niedziele. Więcej informacji można znaleźć na stronie movementgyms.com.

 

Źródło: secretchicago

Foto: You Tube, movementgymschicago

Czytaj dalej

News Chicago

Chicagowskie Anioły zapraszają na bal serduszkowy. Przetańcz tę noc i pomóż w leczeniu Huberta

Opublikowano

dnia

Autor:

Katarzyna Romanowska, prezes fundacji You Can Be My Angel, serdecznie zaprasza na Charytatywny Anielski Bal Serduszkowy. O wspaniałym wydarzeniu, z którego dochód jak zawsze przeznaczony jest na leczenie chorego dziecka, opowiada na antenie Radio Deon Chicago. Nie wahaj się, rezerwuj bilety, spędź niezapomniany wieczór z przyjaciółmi i pomóż choremu na raka Hubertowi.

Fundacja You Can Be My Angel znana jest przede wszystkim z organizowania wspaniałych imprez dla całych rodzin, chociażby Mikołajków. Ale dwa lata temu zdecydowała się zainaugurować pierwszy bal, wydarzenie, na które zaproszeni są dorośli, by tańczyć do rana przy muzyce na żywo.

Charytatywny Anielski Bal Serduszkowy to fantastyczna impreza, w czasie której będzie grał zespół Fox a goście mogą się bawić do samego rana odbędzie się 11 lutego, w piątek przed Walentynkami.  Jednak bal nie jest przeznaczony tylko i wyłącznie dla par. Jak najbardziej mile widziane są grupy przyjaciół.

Specjalnym gościem balu będzie Natalia Kawalec, niezwykle utalentowana młoda wokalistka, która tworzy także własną muzykę. W 2021 r. była finalistką polskiej edycji Voice of Poland. W programie występu Natalii przewidziane są głównie piosenki z motywem serca i miłości.

W czasie imprezy wystąpi także taneczna akademia The Dance, zachęcając gości do wspólnej zabawy.

Bal jest głównie podziękowaniem fundacji YCBMA dla osób ją wspierających.

Cały dochód ze sprzedaży biletów będą przekazane na leczenie Huberta, chłopca któremu fundacja pomaga przez cały okres pandemii. Zebrane fundusze być może do końca już sfinansują jego długą walkę z chorobą nowotworową. Tak, by już całkiem zdrowy mógł wrócić do Polski. Mile widziani są sponsorzy, którzy mogą np. sfinansować częściowo koszty balu, tak by cały dochód mógł być przeznaczony dla Huberta.

Charytatywny Anielski Bal Serduszkowy odbędzie się w pięknym lokalu Allegra Banquets, 5035 N River Rd, Schiller Park, IL 60176. Sala będzie oświetlona i nagłośniona przez firmę U La La Productions.

Goście są proszeni o czerwony ubiór lub przystrojenie czerwonymi dodatkami swojego stroju.

Połowa biletów na bal już jest sprzedana więc chętne osoby powinny się pospieszyć, by zapewnić sobie udział we wspaniałym wydarzeniu fundacji YCBMA.

Wszystkie informacje związane z balem oraz bilety na imprezę serduszkową można uzyskać pod numerami telefonów: 7732259749 i 7737445588. A także przez konto FB fundacji You Can Be My Angel.

Fundacja You Can Be My Angel jest organizacją non-profit. Została utworzona, aby pomagać rodzinom dzieci chorych na raka. Fundację tworzy ponad czterdziestu wolontariuszy, dzieci i dorosłych, którzy poświęcają swój czas i służą swoim talentem by pomagać potrzebującym rodzinom. Powstanie organizacji zainspirowała historia 2-letniego Jacoba, chłopca, który dzielnie walczył z nerwiakiem niedojrzałym.

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę fundacji YCBMA.

 

 

Czytaj dalej

News Chicago

Do końca czerwca zapłacisz mniej za naruszenia opłat na autostradach Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

Dyrekcja autostrad w Illinois przedłużyła w czwartek program amnestii, który anuluje lub obniża opłaty za naruszenia związane z opłatami. Program wprowadzony kilka miesięcy po rozpoczęciu pandemii COVID-19 będzie obowiązywał do końca czerwca. Wcześniej zarząd poboru opłat przedłużył okres amnestii tylko do 10 lutego. Skorzystaj i ureguluj swoje należności.

Program amnestii został wdrożony 25 czerwca 2020 r. Zniósł kary za nieodebrane opłaty drogowe nałożone od 9 marca 2020 r. do 25 czerwca 2020 r. w uznaniu stresów i „poważnych zakłóceń gospodarczych” podczas pandemii COVID-19, poinformowali urzędnicy.

Obniżono również wysokie i kontrowersyjne kary za nieuiszczone opłaty za przejazd poniesione przed 9 marca 2020 r. Zamiast tego kierowcy musieli zapłacić kwotę należnej opłaty drogowej i 3 USD kary za naruszenie.

Program amnestii przyniósł 15 milionów dolarów przychodu.

Pieniądze prawdopodobnie nie zostałyby odzyskane bez niego, poinformował zastępca szefa Business Systems Michael Catolico na czwartkowym spotkaniu.

Program zaowocował także ponad 130 milionami dolarów „unikniętych grzywn”, oświadczył Catolico, dodając, że „program odniósł sukces pod każdym względem”.

 

Kierowcy bez I-PASS-u mają 14 dni na opłacenie nieodebranej opłaty drogowej online.

Wg zasad co najmniej trzy nieuiszczone opłaty za przejazd zgromadzone w okresie jednego roku powodują powiadomienie o naruszeniu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie illinoistollway.com/unpaid-tolls.

 

Źródło: dailyherald

Foto: iStock

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

czerwiec 2018
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne