Połącz się z nami

News Chicago

Piotr Nalepa w Chicago! Syn legendarnego Tadeusza – ojca polskiego bluesa zachwycił publiczność

Opublikowano

dnia

Koncert muzyki Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskiej w Chicago był nieprawdopodobny. W sobotę 19 maja w Copernicus Center publiczność zachwyconą nowymi aranżacjami z orkiestra symfoniczną nie chciała opuścić sali koncertowej.

Na scenie wystąpił Piotr Nalepa, który od 2007 roku wykonuje piosenki zespołu Breakout wraz zespołem Nie-Bo. Wokalistą i gitarzystą zespołu Nie-Bo jest Piotr Lubera, a jego córka Żaneta śpiewa jak Mira Kubasińska.

O prywatnym życiu tadeusza Nalepy wiele nie było wiadomo. Polski bluesman nie dbał o podsycanie sławy. Specjalnie dla „Radia Deon” o ikonie  polskiej muzyki opowiadał jego syn Piotr  Nalepa. Tadeusz Nalepa był samoukiem. Spędzał większość swojego życia grając na różnych instrumentach.

„Mój ojciec był samoukiem. Strugał fujarki z gałązek. Wydobywał pierwsze dżwięki. Potem były pierwsze instrumenty, ojciec kupił mu skrzypce, wujek kupił mu gitarę. Cały czas był zajęty tym żeby grać, żeby śpiewać, żeby tworzyć”

REKLAMA REKLAMA

Jak wspomina  Piotr Nalepa na początku  inspiracją dla ojca  była natura. Potem przyszedł czas na bluesa.

„Na początku słuchał odgłosów natury bo wychował sie na wsi. Potem rodzina przeniosła się do Rzeszowa. Natomiast jeśli mówimy już o okresie „Blackout” to były wpływy muzyki powiązanej z rock &rollem i  bluesem czyli „The Animals”.  A potem była brytyjska fala bluesa”

Muzyk lubił żartować, ale do muzyki podchodził bardzo profesjonalnie.

„Żartował też na scenie. Pomiędzy utworami odwracal się, opowiadał jakiś dowcip do muzyków, a potem bylo całkiem poważnie bo był czas na poważne rzeczy czyli muzykę. Podchodził do tego zupełnie profesjonalnie”

Jego pasją był sport. Gdyby nie muzyka mógłby zostać żużlowcem.

„Generalnie interesował się sportem. Wielokrotnie podkreślał w wywiadach co by radził młodym ludziom, to zwykle mówił żeby zainteresować się sportem i kulturą fizyczną . Był fanem nie tylko siatkówki, ale też piłki nożnej. Podobno o mały włos nie został żużlowcem”

Kolejną pasją Tadeusz Nalepy były konie. Wraz ze swoim synem, naszym gościem Piotrem, razem jeżdżili.

„Mieliśmy wielki ogród w domu. Kiedyś moja mama wpuściła tam konie żeby pojadły sobie jabłka z jabłoni. Ojciec obruszył się na początku, mówił co tutaj te konie robią. Skończyło się tak, że miał swoje konie. Jeżdził codziennie.  Zresztą ja też z nim jeżdziłemw teren. To była taka fajna pasja”

[youtube id=”5abVN5fxYz0″ width=”620″ height=”360″]

Tadeusza Nalepę wspomina również  Robert Lubera, który wraz córką  tworzy obecnie zespół „NIE-BO”. Od najmłodszych  muzyka Nalepy  była inspiracją dla niego i zespołu „Sagittarius”.

Pierwszy kontakt z Tadeuszem to była jego muzyka puszczana w okolicach mojego łóżeczka. On jakby naturalnie stał się częścią mojego życia. Potem kiedy rosłem to za pieniądze z pierwszej komunii kupiłem pierwszą gitarę i zacząłem grać piosenki Tadeusza. Potem był zespół „Sagittarius”i  komponowaliśmy swoje rzeczy.  Nagle dostaliśmy propozycję i zaproszenie od Tadeusza żeby akompaniować na koncercie w klubie ” Dedal” w akademiku Ikar w Rzeszowie”

Tadeusz Nalepa to król polskiego rocka i bluesa. W rytm jego standardu „Kiedy byłem małym chłopcem” bawiły się  tysiące ludzi.  Tę piosenkę śpiewał z Breakoutami, kultowym zespołem lat 70. Na początku  lat 60. udowodnił, że blues może się rodzić tak samo nad Wisłą jak i w delcie Missisipi.

 

Arkadiusz Stachnik
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf.własna
foto: youtube, wikipedia

 

 

 

News Chicago

Praca w komisjach wyborczych we Wczesnym Głosowaniu od 13 do 29 lutego! Zgłoś się!

Opublikowano

dnia

Autor:

Jeśli jesteś obywatelem Stanów Zjednoczonych, mówisz i piszesz biegle zarówno po polsku jak i angielsku oraz mieszkasz w Chicago, to masz okazję na dobrą pracę w okresie Wczesnego Głosowania. Komisja Wyborcza miasta Chicago pilnie poszukuje dwujęzycznych osób do pracy w komisjach wyborczych od 13 do 29 lutego (siedem dni w tygodniu)!

Wymagania dla kandydatów:

  • Należy być w pełni zaszczepionym (2 dawki Moderny lub Pfizera, lub 1 dawka J&J)
  • Być rezydentem miasta Chicago
  • Być zarejestrowanym do głosowania
  • Być obywatelem USA
  • Mówić i pisać biegle po polsku i angielsku

Wynagrodzenie:

  • $17 / godzinę
  • $50 za ukończenie szkolenia na internecie
  • $230 Dzień Wyborów, 28 lutego

Osoby zainteresowane mogą złożyć aplikacje na stronie internetowej:
Apply to become an Early Voting Official!

Osoby zaineresowane muszą być dostępne we wszystkie dni, włącznie z weekendami od 13 do 29 lutego.

Po więcej informacji prosimy o kontakt z Moniką Myśliwiec-Gałuszką pod numerem telefonu 312-269-5702 lub polishvote@chicagoelections.gov.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Komisja Wyborcza miasta Chicago, istock/fizkes
Czytaj dalej

News Chicago

Spotkanie imigracyjne z mecenas Magdaleną Grobelski w tą niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

Duszpasterstwo Imigranci Imigrantom w Archidiecezji Chicago organizuje 5 lutego spotkanie informacyjne dotyczące wszystkich spraw emigracyjnych. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do Kościoła św. Błażeja po mszy o godz. 10:30 a.m.

Spotkanie imigracyjne odbędzie się w Biurze Polskiej Szkoły w Kościele św. Błażeja pod adresem 6101S.75th Ave. w Summit. W czasie spotkania porad i konsultacji będzie udzielała mecenas Magdalena Grobelski, specjalistka prawa imigracyjnego.

Duszpasterstwo Imigranci-Imigrantom powstało w Archidiecezji Chicago 2008 roku dla Polonii. Jest organizacją niesienia pomocy Polakom przez Polaków. Posługa ta dąży do zjednoczenia Polaków miedzy sobą oraz ze społecznościami, w których żyją.

Spotkania imigracyjne zazwyczaj są organizowane co miesiąc, w różnych parafiach, zwłaszcza tam gdzie mieszkają Polacy.

REKLAMA REKLAMA

„Zawsze staramy się znaleźć jakieś rozwiązanie, wyjście i skierować osobę do odpowiednich instytucji, odpowiednich jednostek administracyjnych” mówiła na antenie Radia Deon Chicago  Małgorzata Tys – koordynator ds. imigracyjnych w Archidiecezji Chicago.

Kontakt do Małgorzaty Tys, organizatorki spotkania – tel. 773 720 59 74.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: inf.własna
Foto: istock/photosvit
Czytaj dalej

News Chicago

Wybitny pianista Albert Cano Smit zagra pod batutą nowojorskiego dyrygenta w Elgin

Opublikowano

dnia

Autor:

Uznany nowojorski dyrygent Kyle Ritenauer pokieruje Elgin Symphony Orchestra z gościnnie występującym pianistą Albertem Cano Smitem na koncertach 4-5 lutego. Ritenauer jest jednym z ośmiu finalistów konkursu orkiestry poszukającej dyrektora muzycznego.

Koncerty odbędą się o godzinie 7:30PM w sobotę, 4 lutego i 2:30PM w niedzielę, 5 lutego, w Hemmens Cultural Center, 45 Symphony Way w Elgin. Na godzinę przed spektaklami odbędzie się dyskusja przedkoncertowa dla posiadaczy biletów.

Na koncertach zabrzmi „Siegfried Idyll” Richarda Wagnera; Koncert fortepianowy nr 5 Beethovena „Cesarz” z udziałem pianisty Alberta Cano Smita; oraz III Symfonia „Reńska” Roberta Schumanna.

Ritenauer ugruntowuje swoją pozycję jednego z wyjątkowych artystycznych liderów muzyki klasycznej i współczesnej. Jako założyciel i dyrektor artystyczny Uptown Philharmonic zyskał sławę dzięki swojej pomysłowej muzykalności i odniósł dalsze sukcesy prowadząc zespoły w Ameryce Północnej, Europie i Azji.

REKLAMA REKLAMA

Albert Cano Smit otrzymał nagrodę Arthur Rubinstein Piano Prize 2020 od The Julliard School.

Występował z Las Vegas Philharmonic, San Diego Symphony, Montreal Symphony, Orquesta Filarmónica de Boca del Río, Barcelona Symphony i Catalonia National Orchestra, Manchester Camerata, Nottingham Youth Orchestra i American Youth Symphony.

Bilety są dostępne na stronie internetowej ESO www.ElginSymphony.org oraz w godzinach od 10:00AM do 3:00PM, od poniedziałku do piątku, w kasie pod numerem tel. (847) 888-4000.

Ceny biletów zaczynają się od 20 dolarów. Bilety studenckie kosztują 10 USD, a młodzież w wieku do 17 lat ma wstęp bezpłatny z towarzyszącą osobą dorosłą.

Elgin Symphony Orchestra ma długą historię podkreślania dzieł światowej sławy dyrygentów, kompozytorów i muzyków oraz promowania postępu kobiet w sztuce.

Założona w 1950 jako orkiestra społeczna, ESO stała się profesjonalnym zespołem w 1985, w dużej mierze dzięki kierownictwu nieżyjącej już Margaret Hillis, która była dyrektorem muzycznym w ESO w latach 1971-85.

Hillis była jedną z pierwszych kobiet, które przebiły się przez zdominowany przez mężczyzn świat dyrygentury i jest uznawana za impuls do stworzenia Stowarzyszenia Orkiestry Symfonicznej Elgin, powstania Ligi ESO i rozpoczęcia docierania ESO do młodzieży poprzez koncerty dla uczniów szkół.

Dziś ESO nadal czerpie swoją kreatywność i artyzm z okolic Elgin i oddaje je społeczności poprzez program Adopt-a-School, występy w lokalnych szpitalach, hospicjach i domach spokojnej starości, Kluby Słuchaczy i inne bezpłatne programy w bibliotekach publicznych, w miejscach kultu, koncerty Ainsworth dla młodzieży, bezpłatne bilety dla młodzieży poniżej 18 roku życia, oraz otwarte próby i bezpłatne koncerty dla społeczności w całym regionie.

Elgin Symphony Orchestra czterokrotnie otrzymało tytuł Orkiestry Roku od Illinois Council of Orchestras (1988, 1999, 2005 i 2016).

ESO jest organizacją non-profit. Aby dowiedzieć się więcej lub wesprzeć ESO, odwiedź stronę www.elginsymphony.org.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Elgin Symphony Orchestra
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

czerwiec 2018
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu