Połącz się z nami

News USA

Chirurg kręgosłupa Krzysztof Siemionow opowiada o nowych projektach medycznych. Co się zmienia w medycynie [wywiad]

Opublikowano

dnia

Gościem w studiu Radia Deon ponownie był Krzysztof Siemionow, chirurg i specjalista od kręgosłupa. Doktor Siemionow rozmawia ze Sławkiem Budzikiem na temat najnowszych medycznych przypadków z całego świata. A było ich sporo. Jednym z ciekawych jest Ashik Gavai ponieważ chirurdzy w Indiach po raz pierwszy w historii usunęli temu 17-latkowi 232 zęby. Jak to możliwe?

Posłuchaj wywiadu Sławka Budzika z doktorem Krzysztofem Siemionowem
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/siemionow-wywiad” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

„Z reguły tak dziwne rzeczy i rzadkie są spowodowane przez jakiegoś typu nowotwór – czyli niekontrolowane rozmnażanie się komórek. Najprawdopodobniej bardzo podobna sytuacja, gdzie doszło do namnażania się danej linii komórek, które w tym wypadku produkowały kości i zęby”.

Nowe wieści mamy również na temat Michaela Schumachera. Jeden z najlepszych kierowców Formuły 1, który kilka miesięcy temu uległ ciężkiemu wypadkowi kontaktuje się z rodziną poprzez mimikę twarzy. Czy jest szansa na to, że Schumacher wróci kiedykolwiek wróci do pełnej sprawności?

„Michael Schumacher miesiąc temu został wypisany ze szpitala, teraz jednak okazuje się, że się już się komunikuje, to znaczy wie co się do niego mówi, jest w stanie w jakiś sposób na to odpowiedzieć – to jest już niesamowite samo w sobie, że rozumie, czyli zachowuje się jak człowiek. To co się stało w ciągu ostatniego miesiąca jest bardzo pocieszające  no i jeżeli to zmiany będą dalej kontynuowane w tym kierunku to możemy liczyć na więcej dobrych informacji”.

Medycyna idzie więc sukcesywnie do przodu. Doktor Siemionow wraz z grupą lekarzy koordynuje szereg projektów związanych z technologią medyczną. Jednym z nich są okulary, które będą pozwalać na zobaczenie anatomii pacjenta. Czy taka technologia jest już na wyciągnięcie ręki? „Za trzy miesiące będziemy robili badania kliniczne w Chicago i miejmy nadzieje w ciągi dwóch lat będziemy mogli takie coś wprowadzić”.

Wszystkie osoby, które dolegają problemy związane z kręgosłupem mogą skontaktować się z kliniką doktora Krzysztofa Siemionowa. Zapraszamy do telefonowania w języki polskim pod numerem telefonu 877 694 7722.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Flickr.com

News USA

Tylko biologiczne dziewczęta mogą rywalizować w żeńskim sporcie – nowa ustawa Wyoming

Opublikowano

dnia

Autor:

Od 1 lipca tylko biologiczne dziewczęta będą mogły brać udział w zawodach lekkoatletycznych dziewcząt w wieku od siódmej do dwunastej klasy w Wyoming, zgodnie z nowym prawem przyjętym w stanie. Ta ustawa przywraca zdrowe myślenie o tego typu sytuacjach mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Ustawodawstwo wymaga, aby szkoły uczestniczące w międzyszkolnych zawodach sportowych wyraźnie określały programy jako męskie, żeńskie lub koedukacyjne. Oznaczenia te będą oparte na płci biologicznej ucznia, nawet jeśli uczeń identyfikuje się z inną płcią.

Prawo definiuje płeć jako „biologiczny, fizyczny stan bycia mężczyzną lub kobietą, określony przez genetykę i anatomię jednostki w chwili urodzenia”.

Kiedy przepisy wejdą w życie, biologiczni studenci płci męskiej, którzy identyfikują się jako dziewczęta, nie będą mogli brać udziału w zawodach lekkoatletycznych płci żeńskiej. Biologiczni chłopcy będą mogły brać udział tylko w lekkoatletyce męskiej lub koedukacyjnej.

Natomiast dziewczęta biologiczne nie będą miały takich samych ograniczeń i będą mogły brać udział w dowolnych zawodach lekkoatletycznych.

Ustawa przytłaczającą większością przeszła przez obie izby ustawodawcze, które są silnie kontrolowane przez Republikanów.

Gubernator Mark Gordon wprawdzie nie podpisał ustawy, ale zezwolił by zaczęła obowiązywać. Wg niego ustawa jest dobrym sposobem na ochronę uczciwości w sporcie kobiet, ale sam uważa, że lepiej byłoby rozpatrywać każdy przypadek indywidualnie.

Wyoming będzie dziewiętnastym stanem, który ograniczy zawody lekkoatletyczne kobiet tylko do zawodniczek biologicznych.

 

Źródło: cna
Foto: istock/RiceWithSugar
Czytaj dalej

News USA

Nastolatek zmarł, ponieważ defibrylator w samolocie nie działał. Matka pozywa American Airlines

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkanka Nowego Jorku twierdzi, że jej syn zmarł po zatrzymaniu akcji serca podczas lotu American Airlines na Florydę. Kevin Greenidge był pasażerem podróżującym z San Pedro Sula w Hondurasie do Miami w dniu 4 czerwca 2022 r., kiedy stracił przytomność a akcja ratowania nie powiodła się. Jego matka oskarża linie lotnicze o to, że automatyczny defibrylator na pokładzie samolotu nie został naładowany.

Melissa Arzu złożyła pozew w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Południowego Okręgu Nowego Jorku.

W pozwie stwierdzono, że śmierć nastolatka była spowodowana zaniedbaniem i lekkomyślnością linii American Airlines, jego agentów i pracowników, którzy nie upewnili się, że automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED) znajdujący się na pokładzie samolotu jest naładowany i działa.

Oskarża również American Airlines o nieprzeszkolenie swoich pracowników w zakresie podstawowych technik resuscytacji oraz pozwolenie na wyczerpanie mobilnego zestawu baterii, używanego w przypadku braku zasilania, co spowodowało, że defibrylator przestał działać.

Pozew domaga się odszkodowania i zapłaty honorariów adwokackich.

Odwołuje się do ustawy o pomocy medycznej w lotnictwie z 1998 r. Prawo wymaga od linii lotniczych posiadania defibrylatorów na pokładzie każdego samolotu a urządzenia te muszą być regularnie sprawdzane, aby zapewnić ich ciągłą przydatność do użytku i natychmiastową gotowość użycia.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/Ceri Breeze
Czytaj dalej

News USA

Chłopcy pozostaną chłopcami a dziewczynki dziewczynkami. Georgia przeciwko zmianie płci u dzieci

Opublikowano

dnia

Autor:

Republikańscy senatorowie stanu Georgia zatwierdzili we wtorek ustawę, która ogranicza nieletnim dostęp do procedur zmiany płci a także grozi lekarzom, którzy wykonują takie działania, odpowiedzialnością cywilną i karną. Prawo zmierza teraz na biurko gubernatora Briana Kempa, który ma je podpisać.

Ustawa zakazywałaby większości operacji zmiany płci i terapii hormonalnych dla osób transpłciowych w wieku poniżej 18 lat w Georgii, chociaż lekarze nadal mogliby wydawać recepty na blokery dojrzewania.

Jeden z głównych sponsorów ustawy, republikański senator stanu Ben Watson, zabrał głos w jej sprawie, zanim senat głosował nad jej zatwierdzeniem.

Powiedział, że zapobiegnie ona nieodwracalnym zmianom w życiu nieletnich poniżej 18 roku życia.

Demokratyczna senator Kim Jackson poprosiła jednak swoich kolegów z partii o głosowanie przeciwko ustawie z powodu zmiany dokonanej przez przedstawicieli Izby Reprezentantów.

Wg niej ustawa miała zapewnić immunitet lekarzom i personelowi medycznemu, którzy dali dostęp do leczenia hormonalnego osobom z dysforią płciową. Ale Izba usunęła ten zapis, a ustawa pociąga teraz lekarzy i pracowników służby zdrowia do odpowiedzialności karnej i cywilnej.

Poparła ją inna demokratyczna senator stanowa, Elena Parent, twierdząca, że lekarze nie powinni być pociągani do odpowiedzialności za wykonywanie swojej pracy.

Sprzeciw Demokratów został pokonany przez republikańską większość.

Uchwalenie ustawy wywołało sprzeciw środowisk LGBTQ, takich jak Georgia Equality.

 

Źródło: foxnews
Foto: istock/rarrarorro/ monkeybusinessimages
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

lipiec 2014
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu