Ciekawostki
Setki ptaków spadło z nieba na lotnisko w Houston. United Airlines pozbywa się „szkodników”
Międzynarodowe Lotnisko im. Georga Busha w Houston przeprowadziło akcje oczyszczania terminali z ptaków. Zabite zostały setki ptaków, które po zjedzeniu silnie toksycznej substancji, konały w cierpieniu godzinami.
W weekend podróżujący, którzy przebywali na terenie lotniska im. Georga Busha w Houston w stanie Teksas, byli świadkami bardzo dziwnych i okrutnych scen. Z nieba spadały ptaki, które następnie przez godzinę lub więcej umierały w ogromnym cierpieniu. Czołgały się po ziemi trzepocząc bezsilnie skrzydłami, od czasu do czasu zastygały na parę minut sparaliżowane.
Ich powolna agonia w bólu jest wynikiem spożycia silnego środka toksycznego o nazwie Avitrol. Linie United Airlines we współpracy z houstońskim lotniskiem wynajęły licencjonowaną firmę specjalizującą się w eliminacji szkodników, a wszystko po to aby zredukować ryzyko niebezpieczeństwa, jakie wywołuje obecność ptaków w obrębie lotniska.
Obrońcy praw zwierząt twierdzą jednak, że można było wykorzystać bardziej humanitarne metody takie jak instalacja generatorów hałasu lub rozsypka tabletek antykoncepcyjnych, bez uciekania się do zastosowania śmiercionośnych środków.
Rzecznik lotniska, David Hebert twierdzi, że zastosowane metody mieszczą się w obrębie prawnych uregulowań.
Mimo, iż Avitrol znajduje się na liście środków chemicznych zatwierdzonych przez państwo, a producent utrzymuje, iż u ptaków nie wywołuje bólu, to jednak już kilka stanów i miast wprowadziło zakaz stosowania tego kontrowersyjnego środka.
Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com
Źródło: khou.com
Foto: Flickr.com
News Chicago
Plenerowa instalacja „Lumenaura” rozświetli centrum Aurory już dzisiaj
Od 4 października do 1 listopada Aurora będzie gospodarzem instalacji artystycznej, która idealnie pasuje do jej przydomku – Miasto Świateł. „Lumenaura”, plenerowa wystawa oparta na świetle i dźwięku, odbędzie się w centrum miasta, obejmując interaktywną sztukę uliczną, rozrywkę na żywo, futurystyczne mapowanie projekcyjne i wiele więcej.
Bezpłatne, trwające miesiąc wydarzenie będzie obejmowało również trzydniowe obchody weekendowe od 11 do 13 października. Weekend festiwalu „Lumenaura” obejmie najnowocześniejszy pokaz dronów, rozrywkę na żywo, wędrownych artystów, sztukę uliczną na żywo, food trucki, ogródek piwny i warsztaty.
Podobne festiwale odbyły się w Cincinnati, Baltimore i Scottsdale w Stanach Zjednoczonych, a także na arenie międzynarodowej; we Francji, Niemczech i Australii.
Wśród instalacji znajduje się „The Sonic Runway”– korytarz 23 łuków wyłożonych diodami LED, który przekształca sygnały audio w wzory świetlne z prędkością dźwięku, oraz „The Pool”, interaktywne pole koncentrycznych kręgów, które tworzą świetlny krajobraz, po którym odwiedzający mogą biegać, chodzić, tańczyć, skakać i bawić się, generując nieskończoną liczbę zmian w kolorach.
W ciągu miesiąca w pobliżu „Sonic Runway” odbędzie się wiele bezpłatnych i interaktywnych zajęć przyjaznych rodzinom.
Będą to okazje do robienia zdjęć i spotkań z postaciami filmowymi, występy DJ-ów hip-hopowych, Taylor Swift Dance Party Nights, pokaz bezpieczeństwa publicznego z Aurora Police Department, Aurora Fire Department i Aurora Emergency Management Agency, a także minizoo z Phillips Park Zoo, sesje tańca na linie z Saddle Up Aurora i wiele innych.
Więcej o wystawie Lumenaura można przeczytać na stronie internetowej.
Źródło: dailyherald
Foto: Jordan Laboucane, JR East
News USA
Dlaczego Święto Dziękczynienia w 2024 roku przypada tak późno?
Święto Dziękczynienia to jedno z najważniejszych amerykańskich świąt, pełne rodzinnych spotkań, futbolowych rozgrywek i obfitych uczt. W 2024 roku wypada ono wyjątkowo późno – 28 listopada, zaledwie niecały miesiąc przed Bożym Narodzeniem. Co sprawia, że w tym roku obchodzimy je w ten dzień?
Dlaczego Święto Dziękczynienia przypada w czwarty czwartek listopada?
Chociaż tradycja Święta Dziękczynienia sięga uczty w 1621 roku, kiedy to pielgrzymi i rdzenni Amerykanie zebrali się, by świętować urodzaj, współczesna data obchodów tego święta ma bardziej złożone historyczne korzenie.
Pierwsza ogólnokrajowa proklamacja dotycząca Święta Dziękczynienia miała miejsce w 1789 roku, kiedy to prezydent George Washington ogłosił ostatni czwartek listopada „Dniem Publicznego Dziękczynienia”. Kolejni prezydenci, w tym Abraham Lincoln, również wyznaczali ostatni czwartek listopada jako dzień święta, a tradycja ta utrzymała się aż do XX wieku.
Zmiana nastąpiła w czasie prezydentury Franklina D. Roosevelta. Pod koniec lat 30-tych XX wieku, Roosevelt zdecydował, że Święto Dziękczynienia będzie obchodzone w czwarty czwartek listopada, a nie ostatni, jak to było wcześniej.
Decyzja ta była podyktowana troską o gospodarkę — wcześniej Święto Dziękczynienia mogło przypadać bardzo późno, skracając sezon świątecznych zakupów. Wydłużenie okresu między Świętem Dziękczynienia a Bożym Narodzeniem miało na celu zwiększenie sprzedaży w okresie przedświątecznym.
W 1941 roku Kongres oficjalnie uchwalił ustawę, na mocy której Święto Dziękczynienia miało przypadać w czwarty czwartek listopada każdego roku. Roosevelt podpisał ustawę, ustanawiając tym samym ten dzień jako oficjalne federalne święto.
Dlaczego Święto Dziękczynienia w 2024 roku wypada tak późno?
Ponieważ Święto Dziękczynienia zawsze przypada w czwarty czwartek listopada, jego data jest zmienna i zależy od tego, jak ułożą się dni miesiąca. W 2024 roku pierwszy dzień listopada przypada w piątek, co oznacza, że czwarty czwartek miesiąca to dopiero 28 listopada. Jest to jeden z najpóźniejszych możliwych terminów tego święta.
Święto Dziękczynienia przypada 28 listopada stosunkowo rzadko. W ostatnich dekadach przypadało na tą datę w takich latach jak 2019 czy 1991. Po roku 2024, najbliższy raz, kiedy Święto Dziękczynienia wypadnie w tym dniu, to 2030, a następnie dopiero w 2041 roku.
Z drugiej strony, najwcześniejszą możliwą datą dla Święta Dziękczynienia jest 22 listopada. Taki układ kalendarza zdarza się, kiedy pierwszy dzień listopada przypada w czwartek, co powoduje, że czwarty czwartek to 22 listopada. Ostatnio Święto Dziękczynienia obchodzono najwcześniej w 2018 roku, a kolejny raz nastąpi to w 2029 roku.
Niezależnie od daty, Święto Dziękczynienia pozostaje czasem refleksji, spotkań rodzinnych i kulinarnych tradycji, które miliony Amerykanów celebrują co roku.
Źródło: nbc
Foto: istock/Drazen Zigic/risImages/
News USA
Dom z beczek w Kalifornii czeka na miłośnika wina i oryginalnej architektury
Oryginalny dom wykonany z dwóch gigantycznych beczek po winie z sekwoi, położony w Big Sur Valley w Kalifornii został wystawiony na sprzedaż po raz pierwszy od 40 lat, według Realtor.com. Kosztuje 3,26 miliona dolarów.
Dwupiętrowy dom został zaprojektowany przez lokalnego architekta Mickeya Muenniga, znanego jako „człowiek, który zbudował Big Sur”. Ta sama rodzina jest jego właścicielem od czasu jego wybudowania w 1980 roku.
Nieruchomość została zbudowana z dwóch połączonych ze sobą, ogromnych beczek po winie. Posiada otwartą kuchnię i antresolę.
Nazywany „wycieczką nad morzem”, dom ma trzy sypialnie z trzema łazienkami; dwie pełne i jedną częściową, położony na 5 akrach. Jego powierzchnia to 1940 stóp kwadratowych na dwóch poziomach.
„Ponad 5 akrów jest otoczonych ogrodami kwiatowymi i rodzimym lasem dębowym i sekwoi, zapewniającym prywatność i odosobnienie, a jednocześnie zaledwie kilka minut od wszystkich restauracji, ośrodków wypoczynkowych i udogodnień Big Sur Valley”, głosi ogłoszenie.
Dom na klifie znajduje się przy Highway 1, nad plażą Pfeiffer Beach, a szlak turystyczny prowadzi do prywatnej plaży poniżej Pfeiffer Point, zgodnie z informacjami na stronie internetowej nieruchomości.
Dodatkowo, na pobliskim zboczu wzgórza znajduje się domek gościnny, również zbudowany z innej olbrzymiej beczki na wino z sekwoi, obok ogrodów kwiatowych i warzywnych.
Dom gościnny ma sypialnię, w pełni wyposażoną kuchnię i jadalnię na świeżym powietrzu z widokiem na Ocean Spokojny.
Źródło; fox 32
Foto: Big Sur Coast Properties
-
News Chicago3 tygodnie temu
Rodzina z Joliet opłakuje śmierć 2-letniego synka zadźganego przez 6-letniego brata
-
Galeria4 tygodnie temu
Gala 10-lecia Wisłoki Chicago. 7 września, Allegra Banquets. Fot. Stelmach Lens
-
News Chicago2 tygodnie temu
Bezpośrednim pociągiem Amtrak z Chicago do Miami pojedziemy już 10 listopada
-
Ciekawostki3 tygodnie temu
Dzisiaj Tomasz Sobania staje na starcie biegu przez Amerykę
-
Prawo imigracyjne4 tygodnie temu
Nowy program imigracyjny Bidena. Czy powinniśmy składać petycję?
-
News Chicago3 tygodnie temu
Nasz polski sklep Deli 4 You zajął trzecie miejsce w ogólnokrajowym rankingu
-
News USA4 tygodnie temu
Aresztowano ojca 14-latka, który zastrzelił 4 osoby w szkole w Georgii. Niewłaściwie zabezpieczył broń
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Kongres Teatru Polskiego w Chicago: 4 wyjątkowe dni dla miłośników sztuki