Połącz się z nami

Ciekawostki

Nieustraszony aktor Słonecznego Patrolu. Wielkie wzloty i upadki Davida Hasselhoffa [relacja + galeria zdjęć]

Opublikowano

dnia

David Hasselhoff to amerykański aktor i piosenkarz. Urodził się 17 lipca 1952 roku w Baltimore jako drugie spośród pięciorga dzieci gospodyni domowej Dolores i biznesmena Josepha. Ma niemieckie pochodzenie

W wieku trzech lat David wraz z rodziną przeprowadził się do Jacksonville (Floryda, USA), gdzie spędził wczesne dzieciństwo. Jego pierwszy kontakt z aktorstwem nastąpił bardzo wcześnie. Gdy miał sześć lat, jego pies wystąpił w reklamie telewizyjnej, a sam Hasselhoff, ukryty na tylnym siedzeniu, miał go zawołać, by czworonóg w odpowiedniej chwili wskoczył do pojazdu.

Relacja Rafała Muskały
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/david-hasselhoff” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Na początku lat 80-tych nastąpił przełom w jego telewizyjnej karierze. Otrzymał bowiem angaż do serialu akcji „Nieustraszony”. Hasselhoff wcielił się w główną rolę tajniaka Michaela Knighta, który razem z supernowoczesnym, wyposażonym w sztuczną inteligencję samochodem, walczy z przestępczością i wykonuje najtrudniejsze misje. Serial ruszył z emisją w sierpniu 1982 roku. Z miejsca zyskał niesamowitą popularność, która zaskoczyła nawet samych jego twórców

Galeria zdjęć Davida Hasselhoffa


W roku 1986, po czterech latach, zdecydowano o zakończeniu emisji „Nieustraszonego”. Kilka lat później zaproponowano mu jednak rolę w serialu „Słoneczny patrol.  Aktor miał zagrał dowódcę ratowników, lecz początkowo odrzucił propozycję. Nie chciał wcielać się w postać podobną do Michaela Knighta z „Nieustraszonego”. Zmienił zdanie za namową menadżera Jana McCormacka . Serial jednak zdjęto po pierwszym sezonie, ze względu na zbyt dużą liczbę uśmierconych osób, co kłóciło się z dewizą ratowania życia. Hasselhoff jednak wierzył w potencjał produkcji i nie chciał tak łatwo z niej zrezygnować. Namówił szefów stacji na kolejne odcinki, sam wyłożył część pieniędzy na projekt i objął funkcję producenta wykonawczego. Decyzja o reaktywowaniu „Słonecznego patrolu” okazała się strzałem w dziesiątkę. Emisja odcinków drugiego sezonu ruszyła w 1991 roku i w mig zaskarbiła sobie serca widzów.

Wraz z końcem lat 90. coraz bardziej malała oglądalność „Słonecznego patrolu”. W końcu podjęto decyzję o zakończeniu emisji, a miało to miejsce w 2001 roku. Kariera Hasselhoffa stanęła w miejscu. Przestawał otrzymywać atrakcyjne propozycje aktorskie. Swoje występy ograniczył do gościnnych udziałów w kilku serialach, odgrywał też epizody w filmowych produkcjach, w których nierzadko parodiował swoje wcześniejsze dokonania artystyczne. W 2008 roku ruszyła nowa seria serialu „Nieustraszony”, w którym Hasselhoff pojawiał się gościnnie w kilku epizodach. Zagrał główną rolę w niszowym horrorze „Anakonda 3” oraz parodiował sam siebie w pastiszowej „Piranii 3”. Za występ w tym drugim filmie otrzymał nominację do Złotej Maliny dla najgorszego aktora drugoplanowego.

David Hasselhoff urodził się 17 lipca 1952 roku

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: wikipedia.org, filmweb.pl
Foto:

News Chicago

Naperville: tu żyje się najlepiej rodzinom a dzieci mają najlepszy dostęp do szkół w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Już siódmy rok z rzędu Naperville zostało uznane za najlepsze miasto do założenia rodziny i miasto z najlepszymi szkołami publicznymi w kraju. Niche, wiodąca platforma internetowa łącząca studentów i rodziny z uczelniami i szkołami, opublikowała w tym tygodniu listy najlepszych miejsc do życia w Ameryce w 2023 roku.

Firma tworzy te rankingi od dziewięciu lat na podstawie analiz 228 dużych miast oraz 17 932 miasteczek i przedmieść, co pomaga użytkownikom znaleźć nowe miejsce, które mogą nazwać domem.

W ciągu siedmiu z tych dziewięciu lat Naperville zostało uznane za najlepsze miasto do założenia rodziny (Best City to Raise a Family) i nr 1 na liście miast z najlepszymi szkołami publicznymi (Cities with the Best Public Schools), według statystyk dostarczonych przez Alicię Stetzer, dyrektor ds. komunikacji w Niche.

Jedynymi chwilami, kiedy Naperville było niżej na liście najlepszych miejsc do założenia rodziny, był rok 2016, kiedy miasteczko zajęło piąte miejsce i 2015, kiedy było trzecie. W kategorii najlepszych szkół publicznych zajęło drugie miejsce w 2016 roku i 22 miejsce w 2015 roku.

Ogólnie w 2023 roku Naperville zajęło 4. miejsce w kategorii najlepszego miasta do życia w Ameryce (Best City to Live in America), spadając z 3. miejsca, które zajmowało w 2020, 2021 i 2022 roku. Miasteczko zajęło drugie miejsce w rankingu w 2017 i 2018 roku.

Trzy miasta, które znalazły się na szczycie listy, to Cambridge w stanie Massachusetts; Arlington, Wirginia; i The Woodlands w Teksasie.

Aby stworzyć ranking, Niche zbiera dane z takich źródeł, jak US Census, FBI, Bureau of Labor Statistics i Centers for Disease Control and Prevention, a następnie łączy te informacje z opiniami mieszkańców.

Firma bierze również pod uwagę inne czynniki, w tym przystępność cenową, lokalny rynek mieszkaniowy, różnorodność sąsiedztwa, lokalne szkoły publiczne i możliwość poruszania się pieszo.

W rankingach Niche Naperville uzyskało ocenę A+ za swoje szkoły publiczne, zdrowie i kondycję oraz to, że miasto jest dobrym miejscem dla rodzin. Koszty życia w mieście oceniono na C, a pogodę na C+.

Podsumowując, według Niche, Naperville jest jednym z najlepszych miejsc do życia w Illinois. Większość mieszkańców posiada tu swoje domy. Oferuje liczne restauracje, kawiarnie i parki a mieszkańcy mają zazwyczaj umiarkowane poglądy polityczne.

Naperville zajęło również 3. miejsce na liście miast najlepszych do kupienia domu w Ameryce (Best Cities to Buy a House).

 

Źródło: chicagotribune
Foto: istock/ EAGiven
Czytaj dalej

News Chicago

Już niedługo wielkie małpy Zoo w Brookfield zobaczymy przez ogromną szklaną ścianę

Opublikowano

dnia

Autor:

Zoo w Brookfield rozpoczyna ogromny projekt rozbudowy, który obejmuje rozszerzenie siedlisk naczelnych i budowę Centrum Ochrony Goryli z nowoczesnym miejscem edukacyjnym dla odwiedzających. Prace potrwają dwa lata.

Obecne siedlisko Tropic World, w którym żyją naczelne i małpy człekokształtne, zostanie powiększone o cztery nowe tereny zewnętrzne, poinformowało zoo w poniedziałek w komunikacie prasowym.

Nowa przestrzeń obejmie prawie 2 akry i będzie zawierała siedliska zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz dla dwóch oddziałów goryli: jednostki rodzinnej i grupy składającej się z dorosłych i dorastających samców. Dodatkowo zostaną zbudowane inne obszary zewnętrzne dla orangutanów i kilku gatunków małp południowoamerykańskich.

Wśród najbardziej wyróżniających się elementów nowego projektu jest wielka szklana ściana, która pozwoli odwiedzającym wyraźnie zobaczyć prawie każdy ruch naczelnych. W nowych siedliskach pojawią się m.in. konstrukcje wspinaczkowe, trawy i winorośle.

Projekt obejmuje również budowę Centrum Ochrony Goryli, w którym znajdzie się najnowocześniejsza przestrzeń do nauki dla społeczeństwa oraz siedziba King Conservation Leadership Academy Towarzystwa Zoologicznego, która oferuje programy naukowe dla uczniów szkół średnich – informuje ogród zoologiczny.

Ogrodzenie zostało już zamontowane na placu budowy, a ekipy rozpoczynają przygotowania do prac.

Jeśli odwiedzisz zoo w trakcie budowy, nadal będziesz mógł zobaczyć zwierzęta w Tropic World. Projekt potrwa prawdopodobnie dwa lata, a cały kompleks ma zostać ukończony w 2025 roku.

Oficjalna ceremonia wmurowania kamienia węgielnego odbędzie się jesienią.

 

Źródło: nbc
Foto: Brookfield Zoo
Czytaj dalej

News USA

Janusz Różański o wyczynie Łukasza Czepieli: lądowaniu na szczycie 56 piętrowego wieżowca

Opublikowano

dnia

Autor:

Pochodzący z Rzeszowa Łukasz Czepiela, pilot akrobacyjny, wylądował na szczycie wieżowca w Dubaju, na lądowisku dla helikopterów o średnicy 88 stóp. Janusz Różański – inżynier, lotniarz i pilot szybowcowy, mówi w Radiu Deon Chicago o tym wyjątkowym wyczynie.

14 marca 2023 r. Łukasz Czepiela, mający na swoim koncie 12 000 wylatanych godzin, jako pierwszy na świecie dokonał tak trudnego manewru. Polski pilot akrobacyjny wylądował na tzw. helipadzie, znajdującym się na szczycie słynnego, 56 piętrowego, hotelu Burdż Al Arab w Dubaju.

Wydarzenie, do którego Czepiela przygotowywał się przez 2 lata odbyło się w ramach Red Bull Air Race.

Budynek Burdż Al Arab ma wysokość całkowitą ponad 1 000 stóp a samo lądowisko otaczają gigantyczne, betonowe łuki. Ograniczają one możliwość lądowania, pozwalając podejść do helipadu, znajdującego się na wysokości około 700 stóp, tylko ze ściśle określonych kierunków.

Lądowisko ma średnicę około 88 stóp.

„Dla samolotu jest to bardzo krótki dystans” mówi Janusz Różański. „Typowo taki samolot potrzebuje około 150 metrów (492 stóp), żeby wylądować, tak że jest to mniej więcej jedna piąta dystansu na którym zwykle ląduje”.

Żeby udało się lądowanie w tak ekstremalnych warunkach samolot został specjalnie przygotowany, odchudzony, żeby ważyć jak najmniej, tłumaczy Janusz Różański. Część elementów maszyny została usunięta i dokonano wielu przeróbek. Sam samolot ważył 936 funtów.

„Odchudzane było wszystko, łącznie z pilotem” mówi Gość Radia Deon Chicago.

Podwozie maszyny Carbon Cab, z silnikiem o mocy 180KM, zrobiono z tytanu, zastosowano dużo cieńsze i lżejsze opony, wykonane specjalnie na potrzeby tego lotu.

W tych pracach uczestniczył Mike Patey, amerykański konstruktor lotniczy mający na swoim koncie 14 oryginalnych projektów, takich jak przerobiona polska Wilga, którą nazwał Draco.

Był on także obecny na platformie w czasie lądowania Czepieli, gdzie precyzyjnie mierzył prędkość samolotu.

W wyzwanie Red Bull Air Race było zaangażowanych ponad 50 osób związanych z lotnictwem, a niektórzy z nich są znani na całym świecie. Całe wydarzenie zostało przygotowane bardzo szczegółowo i profesjonalnie, podkreśla Janusz Różański.

Łukasz Czepiela ćwiczył manewr na ziemi i wykonał około 650 prób w ciągu 2 lat przed ostateczną próbą lądowania na wieżowcu.

Oczywiście warunki do ćwiczeń na ziemi były dużo bardziej przewidywalne i bezpieczne. Natomiast jeśli chodzi o helipad na wieżowcu znajdującym się na wyspie, trzeba było wziąć także pod uwagę nieprzewidywalne wiatry tam występujące.

Żeby zrobić to bezpiecznie i nie uderzyć ogonem o krawędź lądowiska, trzeba było usiąść dotykając kołami 22 stopy od brzegu. Oznacza to, że na wyhamowanie z prędkości około 30 mph do zera zostawało ledwie 65 stóp.

Przed próbą lądowania zamknięto i oczyszczono okoliczne plaże a w wodzie byli nurkowie przygotowani do ewentualnej akcji ratowniczej, gdyby jednak samolot wpadł do morza.

Sam wyczyn Łukasza na pewno wymagał dużej odwagi i przede wszystkim, najwyższej koncentracji, uważa Janusz Różański.

Słynny budynek Burdż Al Arab o sylwetce żagla powstał w 1999 roku. Hotel stoi na wyspie, wysuniętej w morze. Na jego helipadzie grały już gwiazdy zawodowego tenisa i golfa, kręcono kółka bolidem Formuły 1 i rozegrano pojedynek bokserski.

Ale lądowanie samolotu było pierwszym takim wydarzeniem w historii tego budynku i w historii awiacji w ogóle.

Źródło: informacja własna, Red Bull
Foto: YouTube, Red Bull
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

lipiec 2014
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu