Połącz się z nami

Ciekawostki

Kłopoty Boeinga nie tylko w powietrzu. Wykoleił się pociąg przewożący części samolotów [dźwięk]

Opublikowano

dnia

Pociąg towarowy przewożący kadłuby samolotów do fabryki firmy Boeing w stanie Waszyngton wykoleił się. Do wypadku doszło w pobliżu Rivulet w stanie Montana. Kadłuby spadły z kilkudziesięciometrowej skarpy i wpadły do rzeki. Nie wiadomo co spowodowało wykolejenie się pociągu. Trwa oficjalne śledztwo w tej sprawie.

Pociąg przewoził sześć kadłubów samolotów Boeing 737, panele dla Boeingów 777 oraz części skrzydeł dla Boeingów 747. Większość komponentów wyprodukowano w mieście Wichita w stanie Kansas. Czwartkowe wykolejenie może zakłócić łańcuch produkcyjny Boeinga. Firma polega na małych dostawach dużych, gotowych części, aby końcowy montaż samolotów trwał jak najkrócej.

Relacja Rafała Muskały
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/pociag-boeing” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Na miejsce wypadku Boeing wysłał ekspertów aby oszacowali zniszczenia komponentów i czy wpłyną one na proces produkcyjny. Trasa na której doszło do wykolejenia jest często używana przez pociągi towarowe Boeinga. Normalnie, w miejscy wypadku pociągi podróżują z prędkością 35 mil na godzinę. Nie wiadomo z jaką prędkością poruszał się pechowy skład 90 wagonów, z których 19 wykoleiło się. Trzy z nich wpadły do rzeki razem z kadłubami 737.

Michał Dziedzic
mdziedzic@radiodeon.com

Źródło: nbcnews.com, tvn24.pl
Foto: EPA/WILEY E. WATERS WHITEWATER RAFTN

Ciekawostki

Marsjański łazik ma części wyprodukowane w naszym stanie Illinolis

Opublikowano

dnia

Autor:

Amerykański łazik ,,Perseverance” – po pół rocznym locie – szczęśliwie dotarł na Marsa. To lądowanie oglądał cały świat. Misja szukania życia na Marsie dopiero się rozpoczyna, a NASA już zbiera same gratulacje.

Nie każdy jednak jest świadomy tego, że części potrzebne do zbudowania tej inteligentnej maszyny, zostały wyprodukowane w naszym stanie – w Illinois.

,,Świadomość tego, że części wyprodukowane w naszym stanie są teraz 127 milionów mil od nas jest absolutnie nierealnym uczuciem”– powiedział Jared Lyford z firmy Forrest City Gear.

Firma znajduje się 90 minut drogi na północny zachód od Chicago, blisko Rockford. To tutaj wyprodukowano wszystkie części, które dziś pomagają łazikowi o trafnej nazwie ,,Wytrwałość” poruszać się po nieodkrytych zakamarkach Czerwonej Planety.

 

źródło:nbc.chicago
foto: Flickr/Billy Brown, youtube

 

Czytaj dalej

Ciekawostki

Zamiast taksówki z centrum Chicago na lotnisko O’hare polecimy helikopterem

Opublikowano

dnia

Już wkrótce może zmienić się sposób w jaki będziemy podróżować w Chicago z centrum na lotnisko O’Hare.

Firma lotnicza ,,Blade” z Nowego Jorku podpisała umowę z lądowiskiem Vertiport w Chicago. Już latem rozpocznie regularne przeloty helikopterem z centrum miasta na lotnisko O’Hare.

Jeżeli wszystkie plany się powiodą pasażerowie już wkrótce będą mogli korzystać z tych przelotów. Połączenia te w najbliższej przyszłości mają powoli zastąpić taksówki.

Kolejnymi planowanymi trasami są loty z lotniska O’Hare do malowniczego miasteczka Lake Geneva w stanie Wisconsin, do Uniwersytetu Notre Dame w South Bend w stanie Indiana oraz do Uniwersytetu Illinois w Urbana – Champaign dwie godziny na południe od Chicago.

Źródło: Chicago Tribune
Foto: Flickr/Lee Cannon, Flickr/Benedikt Lang

Czytaj dalej

Ciekawostki

Wszystkie cząsteczki koronowirus z całego świata mieszczą się w tej oto puszcze

Opublikowano

dnia

Wszystkie cząsteczki koronawirusa, z którym świat zmaga się od niemal roku, zmieściłyby się w jednej, standardowej puszcze coli. Tak wynika z wyliczeń profesora Christiana Yatesa, biomatematyka z uniwersytetu w Bath.

Rezultaty obliczeń przedstawiono w popularnym programie BBC poświęconym analizie danych statystycznych. Nie było się bez szacowania, choćby dlatego, że nie wszystkie państwa przeprowadzają masowe testowanie mieszkańców.

Ale Yeates wylicza, że na świecie jest około dwóch milionów miliardów cząsteczek wirusa – mniej więcej tyle, ile drobinek piasku na całej kuli ziemskiej. To liczba abstrakcyjnie duża, ale rozmiar każdej cząsteczki określa z kolei liczba abstrakcyjnie mała. Średnica wynosi około stu nanomentrów. Nanometr to jedna miliardowa metra. Promień drobinki wirusa jest więc tysiąc razy cieńszy od ludzkiego włosa.

„To niesamowite, że można zamknąć cały świat przez szklankę wirusa. Wirusy to świetnie działające maszyny służące replikacji” – powiedział radiu BBC Christian Yates.

Źródło: IAR
Foto: Flickr.com/ Alexey Ivanov

Czytaj dalej
Reklama

Facebook

Popularne