Połącz się z nami

Ciekawostki

Sądy pomagają korporacjom a nie obywatelom. Decyzja Sądu Najwyższego ma daleko idące konsekwencje [dźwięk]

Opublikowano

dnia

Słynna sprawa korporacji Hobby-Lobby została w końcu rozstrzygnięta na korzyść spółki. Dla przypomnienia, chodziło o odmowę właścicieli w wypełnianiu obowiązków, które narzuciła im ustawa ochrony zdrowia Obamacare. Jak twierdzą konserwatywni właścicieli Hobby-Lobby ich przekonania religijne nie pozwalają im dofinansowywać pakietów ubezpieczeń zdrowotnych, w których skład wchodzą środki antykoncepcyjne.

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych rozstrzygnął sprawę na korzyść korporacji liczbą głosów 5-4. Oznacza to, że firmy działające dla zysku będą mogły ubiegać się o zwolnienia z obowiązku dopłacania do zatwierdzonych przez rząd federalny środków antykoncepcyjnych, czego wymaga ustawa zapewniająca ubezpieczenia zdrowotne Obamacare, z powodów religijnych.

Relacja Rafała Muskały
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/hobby-lobby” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

REKLAMA REKLAMA

Kontrowersyjna decyzja konserwatywnych sędziów Sądu Najwyższego daje korporacjom naprawdę bezprecedensowe przywileje, dodatkowo kosztem praw pracowników. Do tej pory, amerykańskie prawo inaczej traktowało obywateli niż korporacje, pod względem wolności wyznania. Ostatnia decyzja Sądu Najwyższego stawia korporacje na równi z obywatelami, dodatkowo zezwala aby osobiste przekonana właścicieli były narzucane ich pracownikom. Sąd nigdy nie powinien dać korporacjom prawa do obrony wolności religijnej właścicieli. Ich osobista wolność religijna jest już zagwarantowana przez Konstytucję.

Nikt nie zabrania rodzinie Greenów, którzy są właścicielami Hobby-Lobby, praktykowania swojej religii. Nawet jeśli antykoncepcja stoi w sprzeczności z ich przekonaniami religijnymi, ustawa Obamacare nie nakazuje im przekazywania farmaceutyków pracownikom osobiście. Ustawa nakłada obowiązek dofinansowywania ubezpieczeń pracowników na korporacyjne podmioty. Wbrew opinii wielu konserwatystów, korporacje nie są ludźmi, a właściciele nie są uosobieniami swoich firm. Dodatkowo, Hobby-Lobby prowadzi działalność czysto zarobkową.

Stawianie wolności religijnej jednostek na równi z prawami korporacji jest co najmniej kłopotliwe. Jeśli inne firmy, znajdujące się pod kontrolą rodzin takich rodzin jak Greenowie, pójdą w ich ślady, będzie miało to olbrzymie konsekwencje dla pracowników. Decyzja Sądu Najwyższego otwiera drogę korporacjom do odmowy dopłacania do ubezpieczeń zdrowotnych pracowników tak naprawdę z jakiegokolwiek powodu, tak długo jak zostanie udowodnione, że stoi to w sprzeczności z przekonaniami religijnymi właścicieli. Następne w kolejce mogą być transfuzje krwi, szczepienia a nawet leczenie psychiatryczne, które może stać w sprzeczności z czyimiś przekonaniami religijnymi.

Michał Dziedzic
mdziedzic@radiodeon.com

Źródło: cnn.com
Foto: Flickr.com/Phil Roeder

News USA

Świat bez Parkinsona, Alzheimera, demencji, niepełnosprawności… Musk i Neuralink mają taką wizję

Opublikowano

dnia

Autor:

Właściciel Twittera i dyrektor generalny Tesli, miliarder Elon Musk, ogłosił w środę duży postęp w dziedzinie innowacji mikroczipów mózgowych opracowanych przez jego firmę Neuralink. Wszczepienie pierwszych urządzeń ludziom ma nastąpić za pół roku.

Potentat biznesowy zapowiedział, że badania kliniczne na ludziach, testujące urządzenie bezprzewodowe, które zostanie wszczepione do mózgu niepełnosprawnych pacjentów by pomóc im w poruszaniu się i ponownej komunikacji, mają rozpocząć się za sześć miesięcy.

Neuralink przeprowadzał testy na zwierzętach w ciągu ostatnich kilku lat, czekając na zgodę organów regulacyjnych USA na rozpoczęcie prób na ludziach.

„Chcemy być bardzo ostrożni i pewni, że będzie działać dobrze, zanim włożymy urządzenie do organizmu człowieka, ale wydaje mi się, że większość naszej dokumentacji złożyliśmy do FDA i prawdopodobnie za około sześć miesięcy powinniśmy móc zastosować Neuralink u człowieka” – powiedział Musk w środę wieczorem w publicznej aktualizacji urządzenia.

REKLAMA REKLAMA

Ostatnia publiczna prezentacja Neuralink w kwietniu 2021 roku pokazała małpę z wszczepionym czipem grającą w grę komputerową za pomocą jedynie mózgu.

Musk uruchomił program Neuralink w 2016 roku w celu opracowania czipa, który pozwoliłby mózgowi kontrolować złożone urządzenia elektroniczne i ostatecznie umożliwić osobom z paraliżem odzyskanie funkcji motorycznych.

Technologia, jeśli się powiedzie, połączy sztuczną inteligencję z ludzkimi możliwościami za pomocą czipa mózgowego.

Musk powiedział, że ma nadzieję, że pomoże to w leczeniu chorób mózgu, takich jak choroba Parkinsona, demencja i choroba Alzheimera.

Firma działa jednak nieco z opóźnieniem, z powodu oczekiwania na potrzebną zgodę organów regulacyjnych. Według Reutera i pracowników Neuralink firma nie dotrzymała wewnętrznych terminów uzyskania zgody FDA na rozpoczęcie prób na ludziach.

Konkurencyjna firma Synchron pracuje również nad mikroczipem, który pomógłby sparaliżowanym pacjentom komunikować się za pośrednictwem interfejsu mózg-komputer.

Firma uzyskała zgodę FDA latem 2021 r., a w lipcu po raz pierwszy wszczepiła swoje urządzenie pacjentowi ze Stanów Zjednoczonych. Synchron ukończył również badania na czterech osobach w Australii, podał Reuters.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, istock/Viacheslav Peretiatko
Czytaj dalej

News Chicago

Wszyscy na pokład! Dzisiaj rusza Świąteczny Pociąg w Blackberry Farm w Aurorze

Opublikowano

dnia

Autor:

Świąteczny pociąg wyjedzie na tory na przedmieściach Aurora, stając się jednym z wielu, które będą kursować w okolicach Chicago w okresie zimowym. Holiday Express w Blackberry Farm rozpoczyna kursowanie w czwartek, zapraszając gości do wskoczenia na pokład na wycieczkę wokół Lake Gregory o powierzchni 7,2 akra.

Zlokalizowana przy 100 S. Barnes Rd. farma będzie obsługiwała pociąg do 18 grudnia, wraz z szeregiem innych zajęć celebrujących świątecznym czas.

Tysiące migoczących światełek, przejażdżki wozem i czytanie klasycznych świątecznych opowieści odbędą się na terenie farmy.

Pojawi się tu także Św. Mikołaj i jego elfy.

REKLAMA REKLAMA

Holiday Express będzie kursował w następujących terminach:

  • od 5:00 do 8:00PM w czwartki; 1, 8 i 15 grudnia
  • od 5:00 do 8:00PM w piątki; 9 i 16 grudnia
  • od 2:00 do 7:00PM w soboty i niedziele; 3-4, 10-11 i 17-18 grudnia

Bilety kosztują 8 dolarów i są do kupienia tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Blackberry Farm
Czytaj dalej

News Chicago

Kanadyjski świąteczny pociąg zbliża się do Illinois. W Bensenville pojawi się w ten piątek

Opublikowano

dnia

Autor:

Po wirtualnych pokazach w ciągu ostatnich dwóch lat, świąteczny pociąg Canadian Pacific Railway wraca na tory w tym sezonie. Firma kolejowa oferuje nie jeden, ale dwa pociągi świąteczne – jeden, który kursuje wyłącznie w Kanadzie, a drugi, który obejmuje część tego kraju, ale także części Stanów Zjednoczonych, w szczególności Środkowy Zachód i Północny Wschód.

Trasa po Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się 23 listopada od Maine i obejmuje dziesiątki kolejnych przystanków, zanim zakończy się kilka tygodni później.

Według komunikatu prasowego, pociąg jest popularnym, atrakcyjnym widokiem, ale także zbiera pieniądze i zwiększa świadomość dotyczącą banków żywności w sieci Canadian Pacific.

W Illinois wspaniale oświetlony pociąg pojawi się w najbliższy weekend.

REKLAMA REKLAMA

Pociąg zrobi swój pierwszy lokalny przystanek w Bensenville tuż przed godziną 7:00 PM w piątkowy wieczór.

Odbędzie się tu występ na żywo, na scenie pojawią się artyści Lindsay Ell i JoJo Mason. Według strony internetowej CP Railway każdy zainteresowany powinien zaparkować w sąsiedztwie skrzyżowania Railroad Avenue i South York Street.

Następnego ranka pociąg pojedzie do Pingree Grove, gdzie Ell i Mason zagrają kolejny występ w godzinach 9-9:30 PM. Parking dla gości będzie dostępny w pobliskim ratuszu.

Jeśli nie uda wam się go złapać, będziecie mieć jeszcze jedną szansę.

W następnym tygodniu świąteczny pociąg zatrzyma się w Viking Middle School w Gurnee. Wszyscy zainteresowani mogą przyjść w czwartek, 8 grudnia, około godziny 5:10 PM aby zobaczyć wspaniałe światła, a także występy artystów Alana Doyle’a i Kelly Prescott.

Więcej szczegółów na temat przejazdu świątecznego pociągu z Kanady dostępne jest tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

lipiec 2014
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu