Połącz się z nami

News USA

Bartek Żmuda i Janek Przepałkowski jadą autostopem po modlitwę. Niezwykła przygoda artystów z Polski [wywiad]

Opublikowano

dnia

Gościem w studiu Radia Deon byli Bartek Żmuda i Janek Przepałkowski, dwóch kolegów, którzy postanowili wybrać się do Stanów Zjednoczonych. Ich podróż jest jednak niezwykła. Przemierzają kraj autostopem i obecnie przebywają w Chicago, jednak ich miejscem docelowym jest Kalifornia. Dlaczego?

Posłuchaj wywiadu Sławka Budzika z Jankiem Przepałkowskim i Bartkiem Żmudą
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/bartek-zmuda” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

„W Polsce zajmujemy się różnymi rzeczami, Janek jest pianistą i nauczycielem w szkole muzycznej, ja zajmuje się reżyserią filmową, ale mimo tego że to są nasze główne tematy, to jednak mamy gdzieś w sercu takie poczucie już od dłuższego czasu, że Bóg nas wzywa, aby wchodzić w tematy modlitwy charyzmatycznej, temat ten który nas interesuje to temat modlitwy o uzdrowienie fizyczne. W związku z tym, że ten temat mamy na sercu i widzimy uzdrowienia podczas naszych modlitw w Polsce, postanowiliśmy przyjechać do Stanów, ponieważ temat modlitwy o uzdrowienie w Stanach jest o wiele bardziej na powierzchni niż w Polsce” – tak o swoich powodach przyjazdu do USA mówi Bartek Żmuda.

Koledzy już mają wiele przygód związanych ze swoją podróżą. Na swojej drodze spotkali wielu życzliwych ludzi, którzy służą im pomocą w postaci posiłku czy nawet zafundowania prysznica. Dlaczego jednak postanowili pojechać za modlitwą aż do Kalifornii? – „Postanowiliśmy przejechać  autostopem przez całe Stany aż do Redding, gdzie jest wspólnota, która bardzo mocno służy modlitwą o uzdrowienie. Obydwaj jesteśmy bardzo zafascynowani w jaki sposób posługę tam przebiega. Chcemy dokonać tego szalonego skoku na drugi koniec Stanów, żeby tam doświadczyć namaszczenia tej modlitwy i również przynieść to do Polski, bo to leży nam na sercu prawie od momentu, kiedy obydwaj poznaliśmy żywego Boga, ponieważ to był bardzo ważny moment przemiany w naszym życiu”.

Więcej o powodach a także o przygodach w podróży, które mają w podróży Bartek Żmuda i Janek Przepałkowski można posłuchać w wywiadzie Sławka Budzika.

Więcej na temat filmów Bartka Żmudy www.bartzmuda.com

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Flickr.com/ Dmitry P

News USA

Niebieskie stany za aborcją, czerwone przeciw. Dzieci po środku konfliktu i bez prawa do głosu

Opublikowano

dnia

Autor:

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych rozważa sprawę, która zdaniem obserwatorów może stanowić istotne wyzwanie dla decyzji sądu z 1973 r. w sprawie Roe przeciwko Wade, która zalegalizowała aborcję w całym kraju. Ale nawet jeśli wyrok w tej sprawie będzie uchylony, zabiegi aborcji prawie na pewno będą kontynuowane w Stanach Zjednoczonych – przynajmniej w niektórych stanach. Podział polityczny USA względem sporu o ochronę życia poczętego komentuje Jezuita o. Paweł Kosiński.

Od czasu zalegalizowania aborcji w 1973r, w Ameryce doszło do podziałów społecznych w toczącym się w sporze o ochronę nienarodzonych. Zwolennicy ruchu pro-life organizują marsze dla życia w całym kraju, w tym coroczny National March for Life w Waszyngtonie, organizowany w rocznicę wydania decyzji w sprawie Roe przeciwko Wade. Ich oponentami jest ruch pro-choice.

Zwolennicy ograniczenia prawa do usuwania ciąży mają nadzieję na uchylenie wyroku przez Sąd Najwyższy, który będzie rozpatrywał sprawę Dobss przeciwko Jackson Women’s Health latem tego roku.

 

Podczas gdy naród czeka na orzeczenie sądu – które może nastąpić w dowolnym momencie do mniej więcej końca czerwca – wiele stanów podejmuje działania legislacyjne w celu skodyfikowania praw aborcyjnych, podczas gdy inne postępują odwrotnie, tworząc potencjalną mozaikę przepisów dotyczących aborcji w całym kraju .

Jakie są trendy? Które państwa zmierzają w kierunku pro-life, a które w kierunku pro-choice? Sprawdź mapę i zobacz, gdzie znajduje się twój stan rodzinny.

 

Stany na jednym i drugim wybrzeżu opowiadają się bardziej za aborcją. Środkowa część Stanów Zjednoczonych, łącznie 32 stany, pomijając Illinois, Arizonę, Kolorado i Minnesotę, z kolei jest zwolennikiem ruchu ochrony życia.

Ojciec Paweł Kosiński twierdzi, że istnieje niebezpieczeństwo, że sprawa aborcji będzie się coraz silniej upolityczniała, jako że Republikanie są przeciwni a Demokraci popierają zabiegi usuwania ciąży. A walka o życie poczętych dzieci powinna być ponad podziałami politycznymi i partyjnymi.

 

„Tu chodzi o to też żebyśmy nauczyli się też razem ze sobą być, razem ze sobą dyskutować, razem ze sobą także chronić to co jest najcenniejsze dla wielu z nas” mówi Ojciec Paweł Kosiński, uważając że nie powinniśmy budować tych murów.

W tej chwili kwestia prawa do aborcji może być zawłaszczona przez ruchy polityczne i wykorzystana we wzajemnych starciach, a ochrona życia nienarodzonych dzieci powinna być nadrzędna.

 

Źródło: CNA

Foto: pixabay/3194556 

Czytaj dalej

News USA

Zostań Mistrzem Matematyki! Ruszył konkurs z cennymi nagrodami

Opublikowano

dnia

Autor:

Organizatorzy serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w konkursie Mistrz Matematyki. Będzie on rozgrywany w nowym serwisie edukacyjnym Mathematics.live, czyli matematycznej odsłonie Dyktanda.pl.

Konkurs adresowany jest do uczniów na wszystkich etapach szkolnej edukacji oraz do studentów i osób dorosłych. Organizatorzy przygotowali zagadnienia o zróżnicowanym poziomie trudności. Udział w konkursie jest w 100% bezpłatny!

Do rywalizacji o tytuł Mistrza Matematyki można dołączyć TUTAJ.

Konkurs potrwa od 21 stycznia do 27 marca 2022 r.

Na najlepszych uczestników czekają cenne nagrody rzeczowe! Z góry wiadomo także, ile punktów wystarczy uzbierać, aby zagwarantować sobie otrzymanie jednej z nagród gwarantowanych.

Serdecznie zapraszamy do rywalizacji i życzymy zdobycia wymarzonych nagród!

 

Foto: pixabay/geralt

 

Czytaj dalej

News USA

Pierwszy odzieżowy sklep Amazon powstanie w Los Angeles. Nowy kierunek ekspansji potentata e-commerce

Opublikowano

dnia

Autor:

Amerykańskie przedsiębiorstwo handlowe Amazon, zajmujące się e-commercem, atakuje rynek od drugiej strony. Gigant, który z powodzeniem budował swoje imperium od 1994 roku, uruchamia pierwszy stacjonarny sklep odzieżowy. Placówka Amazon Style zostanie otwarta jeszcze w tym roku w centrum handlowym Americana at Brand w Los Angeles. Czym jeszcze zaskoczy nas Amazon?

Amazon, firma założona przez Jeffa Bezosa w 1994 r., na początku swego istnienia była księgarnią internetową. Wkrótce jednak jej asortyment poszerzył się o DVD, sprzęt komputerowy, sprzęt elektroniczny, meble, towary spożywcze i wiele innych. W tym roku Amazon wkroczy na modowy rynek stacjonarnej sprzedaży a nowy koncept będzie oferował wybór odzieży, butów i akcesoriów.

Produkty będą miały kody QR dostarczające informacji od rozmiaru po oceny klientów, podała firma.

Dzięki aplikacji Amazon Shopping użytkownicy mogą również wysyłać produkty do przymierzalni, gdzie za pomocą ekranu dotykowego mogą przeglądać więcej opcji, a także poprosić o dostarczenie większej liczby rozmiarów lub stylów bezpośrednio do ich pokoju.

Chociaż Amazon nie ujawnił, które konkretne marki będą prezentowane, powiedział, że klienci będą mieli możliwość przeglądania wschodzących projektantów setek najlepszych marek.

„Kupujący znajdą świetny outfit w szerokim zakresie cen, w tym inspirowane trendami produkty w przystępnych cenach i poszukiwane style, które staną się podstawą garderoby” – napisała na blogu firmy Simonia Vasen, dyrektor zarządzająca Amazon Style.

Sklep odzieżowy nie jest pierwszym wejściem Amazona do fizycznej sprzedaży, konglomerat detaliczny otworzył już stacjonarne sklepy spożywcze, księgarnie, w 2017 roku kupił Whole Foods Market, a w 2021 r. uruchomił w Londynie salon fryzjerski.

O rozwoju działalności firmy w Chicago pisaliśmy tutaj. Amazon rozszerzy swoje powierzchnie biurowe w Loop i zatrudni 450 nowych pracowników do końca 2022 roku.

W roku 2019 firma Amazon zajęła 4. miejsce rankingu największych przedsiębiorstw handlowych świata z przychodem wysokości 118,573 mld dol.

 

Dokładna data otwarcia sklepu Amazon Style nie została jeszcze ogłoszona, ale firma zapowiedziała, że w swoim ogłoszeniu zaprosi wybraną grupę klientów do zapoznania się ze sklepem „wkrótce”.

 

Źródło: goodmorningamerica

Foto: You Tube

 

 

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Popularne