Połącz się z nami

News USA

Co można kupić za dolara w Chicago? Miasto odsprzedaje opuszczone działki

Opublikowano

dnia

Chicagowski ratusz rozpoczął wyprzedaż niezabudowanych działek na południowej stronie miasta, które są jego własnością. Chicago posiada około 15 tysięcy takich działek, a koszt inwestycji to symboliczny dolar. Pilotażowy program sprzedaży zaniedbanych parceli okazał się sukcesem. W chicagowskiej dzielnicy Englewood-Woodlawn pod młotek prawie natychmiast poszło 400 z 550 oferowanych działek.

Aby zostać właścicielem jednodolarowej parceli, kupujący musi być właścicielem nieruchomości na tej samej ulicy i nie może zalegać z podatkami od nieruchomości oraz jakimikolwiek miejskimi rachunkami. Miasto nie udziela żadnych gwarancji na sprzedane grunty, a kupujący podejmuje się płacenia podatku od nieruchomości, za nowo nabyte parcele.

Działkami szczególnie interesują się właściciele sąsiadujących z nimi domostw, planujący poszerzyć przydomowe ogródki. Już od 1 czerwca, w dzielnicy East Garfield Park zaczną być przyjmowane aplikacje na kupno 500 tamtejszych „bezpańskich” działek. Inne dzielnice, pełne pustych parceli, to North Lawndale i Austin.

REKLAMA REKLAMA

Wyprzedaż zapuszczonych, miejskich działek jest częścią pięcioletniego planu burmistrza Chicago, Rahma Emanuela. Zainteresowanie działkami przerosło oczekiwania pełnomocnika chicagowskiego Urzędu ds. Rozwoju Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej. „Jesteśmy szczerze zaskoczeni natychmiastową reakcją. Tylko pierwszego dnia otrzymaliśmy ponad 100 aplikacji” – powiedział pełnomocnik Andrew Mooney – „Byłoby najlepiej, gdyby, co trzy miesiące do programu dołączano kolejną dzielnicę”.

Michał Dziedzic
mdziedzic@radiodeon.com

Źródło: chicagotribune.com
Foto: Flickr.com/Bart Everson

REKLAMA REKLAMA

News USA

Ian ponownie się rozkręca. Jako huragan kategorii 1 zmierza teraz do Georgii i Południowej Karoliny

Opublikowano

dnia

Autor:

Po dewastującym przejściu przez Florydę, zagrażające życiu fale sztormowe będą możliwe do piątku wzdłuż wybrzeży północno-wschodniej Florydy, Georgii i Południowej Karoliny. Ian zmierza dalej i ponownie się rozkręca. Władze stanowe wydają ostrzeżenia dla kolejnych miejsc.

Burza pozostawiła ścieżkę zniszczenia w południowo-zachodniej Florydzie, wyłączając energię elektryczną dla 2,67 miliona ludzi.

Huragan Ian uderzył w południowo-zachodnią Florydę w środę z wiatrem o prędkości 150 mil na godzinę, pchając ścianę fali sztormowej, która zamieniła ulice w rzeki.

Siła Iana w momencie wyjścia na ląd należała do kategorii 4, co oznacza, że ​​jest to piąty najsilniejszy huragan, mierzony prędkością wiatru, jaki kiedykolwiek uderzył w USA.

Kawałek mostu Sanibel Causeway wpadł do morza, odcinając dostęp do wyspy barierowej, na której zwykle mieszka 6300 osób. Nie wiadomo, ilu posłuchało obowiązkowych rozkazów ewakuacji, zanim fala sztormowa zalała wyspę.

REKLAMA REKLAMA

Ekipy ratunkowe przecinały powalone drzewa, aby dotrzeć do ludzi w zalanych domach, ale bez elektryczności i praktycznie bez usług komórkowych, wielu ludzi nie było w stanie wezwać pomocy z najbardziej dotkniętych obszarów przybrzeżnych, na których nastąpił fala uderzeniowa.

Florida Highway Patrol zamknął autostradę Florida Turnpike w rejonie Orlando z powodu znacznych powodzi. Główna arteria w środku stanu pozostanie zamknięta, dopóki woda nie opadnie.

Biden ogłosił poważną katastrofę w niektórych częściach Florydy w czwartek na prośbę DeSantisa, uwalniając dodatkową pomoc federalną dla władz stanowych i lokalnych oraz osób prywatnych.

Prezydent Joe Biden odwiedził siedzibę Agencji Zarządzania Kryzysowego FEMA w Waszyngtonie, aby omówić zniszczenia na Florydzie po przejściu huraganu Ian.

Amerykańska Straż Przybrzeżna rozpoczęła również akcję ratunkową na wyspach barierowych południowo-zachodniej Florydy na początku czwartku, gdy tylko wiatry ucichły, przekazał DeSantis.

Karolina Południowa przygotowuje się na drugie wyjście Iana na ląd w USA

Centrum Iana wylądowało ponad 100 mil na południe od Tampy i St Petersburga, oszczędzając gęsto zaludniony obszar Tampa Bay przed pierwszym bezpośrednim uderzeniem wielkiego huraganu od 1921 roku.

O 2 po południu w czwartek burza znajdowała się około 40 mil na północny wschód od przylądka Canaveral, niosąc maksymalne wiatry o prędkości 70 mil na godzinę i przesuwając się w kierunku północno-wschodnim z prędkością 9 mil na godzinę, zgodnie z danymi National Hurricane Center.

Ostrzeżenia o huraganie obowiązują na całym wybrzeżu Karoliny Południowej.

Ostrzeżenia przed huraganami zostały zredukowane do ostrzeżeń o burzach tropikalnych na półwyspie Florydy, przy czym prawdopodobne są powszechne, katastrofalne powodzie. Na obu wybrzeżach nadal przewidywane są przypływy sztormowe o wysokości do 6 stóp.

Ostrzeżenia o burzach tropikalnych i huraganach wydano odpowiednio dla wybrzeży Georgii i Karoliny Południowej.

Dla części północno-wschodniej Florydy, przybrzeżnej Georgii i części Południowej Karoliny prognozowane jest opad nawet do stopy deszczu.

6 cali może spaść w południowej Wirginii, gdy burza przemieszcza się w głąb lądu nad Karoliną, a osuwiska są możliwe w południowych górach Appalachów.

 

 

Źródło: fox 13
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News USA

Rodziny trójki dzieci z Uvalde pozywają okręg szkolny, miasto, organy ścigania i producentów broni

Opublikowano

dnia

Autor:

Rodziny trójki dzieci, które przeżyły masową strzelaninę w szkole podstawowej w Uvalde w Teksasie, pozywają okręg szkolny, miasto, organy ścigania i producentów broni do sądu federalnego, twierdząc, że ich niepowodzenia i zaniedbania odegrały rolę w ataku, w którym zginęło 19 dzieci i 2 nauczycielki.

Pozew cywilny, złożony w środę w sądzie okręgowym w Teksasie, twierdzi, że okręg szkolny naruszył federalne prawa konstytucyjne, nie chroniąc uczniów i nauczycieli. Mówi także, że polityka i praktyka dzielnicy sprawiły, że była ona nieprzygotowana na masową strzelaninę.

Pozew domaga się odszkodowania dla rodzin, którego wysokość zostanie ustalona w drodze procesu przez ławę przysięgłych.

Masowa strzelanina w Robb Elementary School tej wiosny była najbardziej śmiertelna w amerykańskiej szkole od czasu strzelaniny w Sandy Hook Elementary School w Newton w stanie Connecticut w 2012 roku.

REKLAMA REKLAMA

Masakra – i spóźniona reakcja organów ścigania – wywołały oburzenie.

Niedawny przegląd, wykonany przez prawników z Teksasu wykazał, że systematyczne niepowodzenia setek uzbrojonych funkcjonariuszy organów ścigania doprowadziły do ​​ich opóźnionej konfrontacji ze strzelcem, co kosztowało życie 21 osób.

Według raportu, zespół agentów Straży Granicznej przeszedł do ataku i zabił 18-letniego bandytę ponad godzinę po tym, jak policja zjawiła się na miejscu.

W sierpniu rada szkoły w Uvalde jednogłośnie głosowała za zwolnieniem komendanta okręgowej policji Pete’a Arredondo, który nadzorował mocno krytykowaną reakcję na masowe strzelaniny, o czym pisaliśmy 25 sierpnia.

Pozew złożony w tym tygodniu dotyczy 10 oskarżonych, w tym Arredondo, Skonsolidowanego Niezależnego Okręgu Szkolnego Uvalde, miasta, pełniącego obowiązki szefa Departamentu Policji w Uvalde w czasie strzelaniny, byłego dyrektora szkoły podstawowej, a także producentów broni oraz sprzedawcy broni.

Pozew twierdzi, że Daniel Defense LLC, zidentyfikowany jako producent broni używanej w strzelaninie, wykorzystuje zwodniczy i lekkomyślny marketing, aby przyciągnąć młodych, nieprzeszkolonych dorosłych.

Producenci broni mają szeroką ochronę na mocy prawa federalnego przed procesami sądowymi wniesionymi przeciwko nim w związku z nielegalnym używaniem ich produktów. Ale może się zdarzyć, że producenci zostaną pociągnięci do odpowiedzialności na podstawie taktyk marketingowych, które naruszają prawo stanowe.

W pozwie wymieniono również firmę Schneider Electric USA Inc., która według skargi wyprodukowała mechanizmy blokujące drzwi do klas w szkole podstawowej. W pozwie napisano, że drzwi „nie zamknęły się zgodnie z projektem”.

Pozew został złożony przez rodziny trzech uczniów w Robb Elementary, którzy byli tam w dniu strzelaniny. Jedno z dzieci było w tym czasie w czwartej klasie. Według pozwu zostało postrzelone w prawą nogę, a jego nauczyciele i najlepszy przyjaciel zostali zabici.

Pozew pojawia się, gdy uczniowie i nauczyciele w miasteczku w Teksasie ponownie zaczynają szkołę, trzy miesiące po masakrze.

„Te dzieciaki właśnie wróciły do ​​szkoły i już słyszymy, że wiele z nich boi się o swoje życie”

– powiedziała Monique Alarcon, jeden z prawników reprezentujących rodziny Baum Hedlund Aristei & Goldman, w oświadczeniu w czwartek.

„Oczywiste jest, że ta niewypowiedziana trauma będzie z nimi przez długi czas, być może przez resztę ich życia. W tym przypadku chodzi o zapewnienie im dostępu do opieki i zasobów, których potrzebują”.

 

 

Źródło: wsj
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News USA

Radość i bliskie osoby lekarstwem na starzenie się. Bądźcie zawsze młodzi!

Opublikowano

dnia

Autor:

Bycie samotnym i nieszczęśliwym może przyspieszyć proces starzenia się bardziej niż palenie, zgodnie z niedawnym artykułem opublikowanym w czasopiśmie Aging-US. Radość i otoczenie bliskich osób to podstawa!

„Wykazujemy, że czynniki psychologiczne, takie jak poczucie nieszczęścia lub samotności, dodają rok i osiem miesięcy do wieku biologicznego” – oświadczył główny autor badania, dr Fedor Galkin, dyrektor ds. rozwoju biznesu naukowego w Deep Longevity w Hongkongu.

Jest to wpływ większy niż miejsce zamieszkania, stan cywilny i palenie.

Komponent psychologiczny nie powinien być ignorowany w badaniach nad starzeniem się ze względu na jego znaczący wpływ na wiek biologiczny – uważa autor artykułu.

Według raportu każdy ma wiek chronologiczny, który jest określany przez datę urodzenia, ale mamy też „zegar starzenia”, na który wpływa nasza genetyka, wybory życiowe i środowisko.

REKLAMA REKLAMA

Międzynarodowy zespół badawczy zauważył, że wraz z wiekiem kumulują się uszkodzenia molekularne w komórkach, co przyczynia się do rozwoju chorób.

Jednak dla niektórych osób proces starzenia przebiega szybciej, co określa się mianem „przyspieszonego starzenia”.

Naukowcy opracowali zegar starzenia oparty na panelach krwi z zestawu danych China Health and Retirement Longitudinal Study (CHARLS), aby określić wiek biologiczny w próbce dorosłych Chińczyków.

CHARLS to ogólnokrajowe badanie obejmujące populację chińską w wieku powyżej 45 lat; zawiera informacje o statusie społecznym i ekonomicznym uczestników, historii zdrowia, danych biometrycznych i panelach krwi.

Autorzy zauważyli, że Chiny mają najniższy odsetek osób, które nazywają „succesfull agers” wśród krajów Azji Wschodniej.

„Succesfull agers” to osoby w wieku powyżej 65 lat bez większych niepełnosprawności, z normalnymi funkcjami poznawczymi i zaangażowaniem społecznym.

Czynniki przyspieszające starzenie

Badanie wykazało, że udar, choroby wątroby i płuc – a także palenie – przyspieszyły starzenie się. Ale okazało się, że „wrażliwy stan psychiczny” również może to zrobić.

Poczucie beznadziei, nieszczęścia i samotności zwiększało wiek biologiczny bardziej niż palenie.

Okazało się również, że bycie singlem i mieszkanie na wsi (i brak odpowiednich usług medycznych) było również powiązane z przyspieszeniem starzenia się.

Ograniczenia badania

Badanie zauważa, że ​​jednym z ograniczeń była metoda ankiety: uczestnikom zadawano pytania dotyczące ich dobrego samopoczucia psychicznego poprzez uszeregowanie częstotliwości niektórych uczuć lub problemów w poprzednim tygodniu.

Innym ograniczeniem było to, że badanie obejmowało tylko uczestników, którzy należeli do chińskiej populacji starszych osób dorosłych – więc jego wyniki powinny zostać powtórzone w porównywalnej populacji zachodniej.

Wczesne wykrycie przyspieszonego starzenia może mieć zastosowanie w zapobieganiu wystąpieniu chorób związanych ze starzeniem się lub znalezieniu sposobu na spowolnienie tego procesu.

Autorzy badania wnioskują, że sposób, w jaki się starzejemy, jest indywidualny. Starzenie się jest determinowane nie tylko czynnikami fizycznymi, ale także w pewnym stopniu naszym samopoczuciem emocjonalnym i statusem społecznym.

 

 

Źródło: fox32
Foto: istock/Ridofranz/ Rawpixel/ lucigerma

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
REKLAMA REKLAMA

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

Popularne w tym miesiącu