Połącz się z nami

News USA

Budynek zaprojektowany przez słynnego architekta udostępniony po raz pierwszy dla wycieczek

Opublikowano

dnia

S.C. Johnson Research Tower to budyek znajdujący się w mieście Racine, w stanie Wisconsin. Budynek zaprojektował sam Frank Lloyd Wright, jeden z najznakomitszych architektów XX wieku. W swoich pracach inspirował się naturą, a jego budowle charakteryzowały się ukrytą ornamentyką. Wright był prekursorem architektury organicznej, czyli wkomponowanej i zespolonej z naturą.

Budynek S.C. Johnson Research Tower to jeden z bardziej znanych projektów architekta. Wewnętrzna struktura piętnastopiętrowej wieży przypomina drzewo. Betonowy trzon budynku jest podporą dla przemiennie rozmieszczonych, kwadratowych i okrągłych pięter. Choć budynek pojawiał się często na łamach specjalistycznej prasy architektonicznej, nigdy nie był udostępniony dla zwiedzających.

Budynek został ukończony w 1950 roku. Firma S.C. Johnson przeznaczyła wieżę na prace badawczo-rozwojowe. Budynek służył i inspirował pokolenia naukowców i badaczy aż do 1982 roku. Firma zmuszona była opuścić budynek z powodu niespełniania przez niego nowych wymogów bezpieczeństwa. Przebudowa zniszczyłaby architektoniczną wizję Wright’a, więc zdecydowano się przenieść zespoły badawcze w inne miejsce.

Po latach zapomnienia, wieża wraca do łask. Od 2 maja, firma S.C. Johnson będzie organizować wycieczki po swoim ośrodku badawczym w Racine. Prace renowacyjne nad wnętrzem budynku trwały ponad rok. Dla zwiedzających, udostępnione będą dwa piętra, na których będzie moża zobaczyć wystawy poświęcone inspirującemu wpływowi budynku na naukowców i badaczy. Wszyscy zainteresowani bedą mogli zwiedzać nie tylko wieżę, ale też inny budynek zaprojektowany przez słynnego architekta. W pobliżu wieży znajduje się Administration Building, niski budynek biurowy, słynący z kolumn w kształcie płatków lilii.

Wycieczka i wstęp na wystawy jest bepłatny, ale wymaga rejestracji. Od 24 marca, moża rejestrować się pod numerem (262) 260-2154 lub na stronie internetowej scjohnson.com/visit. Wycieczki będą odbywać się w piątki i soboty, do 27 września.

Michał Dziedzic
mdziedzic@radiodeon.com

Źródło: chicagotribune.com
Foto: Flickr.com/ chicagogeek, wikipedia

News USA

Miliard dolarów dostali studenci szkoły medycznej w Bronksie. Odpowiedzią był wielki aplauz

Opublikowano

dnia

Autor:

93-letnia wdowa po finansiście z Wall Street przekazała miliard dolarów szkole medycznej znajdującej się w dzielnicy Bronx Nowego Jorku, Albert Einstein College of Medicine. Jej życzeniem jest aby darowizna została wykorzystana na pokrycie czesnego dla wszystkich studentów w przyszłości. Jest to jedna z największych darowizn na rzecz instytucji edukacyjnej w USA i najprawdopodobniej największa na rzecz szkoły medycznej.

Darczyńca, Ruth Gottesman, była profesorką w Einstein, gdzie badała trudności w uczeniu się. Fortunę zostawił jej zmarły mąż, David Gottesman, który był protegowanym Warrena Buffetta i który wcześnie zainwestował w Berkshire Hathaway, konglomerat zbudowany przez Buffetta.

Darowizna jest godna uwagi nie tylko ze względu na oszałamiającą wielkość, ale także dlatego, że zostanie przeznaczona dla placówki medycznej znajdującej się w najbiedniejszej dzielnicy miasta. Bronx charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem przedwczesnych zgonów i jest najbardziej niezdrowym powiatem Nowego Jorku.

W ciągu ostatniego pokolenia wielu miliarderów przekazało setki milionów dolarów bardziej znanym szkołom medycznym i szpitalom na Manhattanie, najbogatszej dzielnicy miasta.

Doktor Ruth Gottesman powiedziała, że jej darowizna umożliwi nowym lekarzom rozpoczęcie kariery zawodowej bez długów uczelni medycznych, które często przekraczają 200 000 dolarów. Ma również nadzieję, że poszerzy to grono studentów o osoby, których w innym przypadku nie byłoby na nie stać.

Podczas gdy jej mąż prowadził firmę inwestycyjną First Manhattan, dr Gottesman miała długą karierę w Einstein, cieszącej się dobrą reputacją uczelni medycznej, począwszy od 1968 roku, kiedy objęła stanowisko dyrektora usług psychoedukacyjnych. Od dawna zasiada w radzie nadzorczej uczelni, a obecnie jest jej przewodniczącą.

Reakcja studentów na ogłoszenie o darowiźnie

Czesne w Albert Einstein College of Medicine kosztuje ponad 59 000 dolarów rocznie.

Według szkoły prawie 50% jej uczniów po ukończeniu studiów było winnych ponad 200 000 dolarów. W większości innych szkół medycznych w Nowym Jorku mniej niż 25% nowych lekarzy miało tak duży dług.

Prawie połowa studentów pierwszego roku medycyny w Einstein to nowojorczycy, a prawie 60% to kobiety. Około 48% obecnych studentów medycyny na uczelni to biali, 29%to Azjaci, 11% to Latynosi, a 5%to Czarni.

„Mam nadzieję, że się uśmiecha, a nie marszczy brwi” – powiedziała ze śmiechem Ruth Gottesman o swoim zmarłym mężu. „Ale dał mi możliwość zrobienia tego i myślę, że jest szczęśliwy – mam taką nadzieję”.

Zazwyczaj darczyńcy dużych sum są honorowani tym, że szkoła przybiera ich imię, ale warunkiem daru doktor Gottesman było, aby Einstein College of Medicine nie zmienił swojej nazwy.

Albert Einstein, fizyk, twórca teorii względności, zgodził się nadać swoje imię uczelni medycznej, która została otwarta w 1955 roku. Ruth Gottesman uważa, że tego imienia nie da się przebić.

Źródło: NYTimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Tuzin pączków za 2,29 dolara to specjalna oferta Krispy Kreme z okazji 29 lutego

Opublikowano

dnia

Autor:

29 lutego mamy tylko co 4 lata, w latach przestępnych. W tym roku ten rzadki dzień uczci Krispy Kreme swoją specjalną, słodką ofertą. Marka ogłosiła, że klienci będą mogli kupić tuzin oryginalnych pączków za jedyne 2,29 dolara, co stanowi ukłon w stronę daty kalendarzowej 2/29.

„Dodatkowy dzień w roku to dla Krispy Kreme nieodparta szansa, aby sprawić naszym gościom jeszcze więcej słodyczy” – stwierdził w oświadczeniu medialnym Dave Skena, globalny dyrektor ds. marki.

Według firmy miłośnicy słodkich wypieków Krispy Kreme mogą kupić tuzin pączków za 2,29 dolara przy zakupie dowolnego tuzina w regularnej cenie.

Ale to nie wszystko – jeśli Twoje urodziny wypadają w Dzień Przestępny 29 lutego, Krispy Kreme oferuje darmowy oryginalny tuzin pączków glazurowanych, jeśli odwiedzisz sklep i to bez konieczności dokonywania jakichkolwiek zakupów.

Według Lamaze International, data 29 lutego to najrzadszy dzień urodzin. Szansa urodzenia dziecka w tym dniu u matki wynosi około 1 na 1461.

Marka Krispy Kreme znana jest z tego, że każdy ekscytujący dzień wykorzystuje jako pretekst do obniżki cen swoich pączków dla swoich fanów. Ogłosiła m.in. limitowaną edycję kolekcji walentynkowej, kolekcji „Day of the Dozen” obchodzonej 12 grudnia i wiele innych promocyjnych ofert.

Więcej informacji na temat ofertu z okazji Dnia Przestępnego można znaleźć na stronie Krispykreme.com.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: Krispy Kreme
Czytaj dalej

News USA

Dyskusja o zagrożeniach AI: Utrata miejsc pracy, błędy, wirtualne relacje

Opublikowano

dnia

Autor:

Od czasu debiutu sztucznej inteligencji (AI) w zeszłym roku, miliony użytkowników odkryły, że może ona zaoszczędzić czas i ułatwić życie. Czy jednak powinniśmy się martwić, co mogą stracić ludzie, jeśli ta technologia przejmie wiele wykonywanych przez nich funkcji? O dyskusji na ten temat, która miała miejsce 17 lutego, podczas festiwalu kulturalnego New York Encounter na Manhattanie, mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

W dyskusji dotyczącej potencjalnych obietnic i zagrożeń, jakie niesie ze sobą sztuczna inteligencja, rozmawiali: Jennifer Strong, dziennikarka zajmująca się wpływem nowych technologii na społeczeństwo, Jon Stokes, współzałożyciel i dyrektor ds. produktu w Symbolic AI, oraz Davide Bolchini, prodziekan wykonawczy Luddy School of Informatics na Uniwersytecie Indiana, który moderował panel.

AI zastąpi niektóre rodzaje pracy

Strong i Stokes, dziennikarz technologiczny i przedsiębiorca technologiczny, zgodzili się co do jednego: generatywna sztuczna inteligencja zastąpi ludzi i spowoduje utratę miejsc pracy. Generatywna sztuczna inteligencja jest przede wszystkim narzędziem zwiększającym produktywność. To sposób na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy w każdym sektorze i wszędzie.

Paneliści stwierdzili, że osoby na wyższych stanowiskach nie muszą na razie martwić się o swoją pracę. Jest jednak zagrożeniem dla pracowników wykonujących prostsze zadania, którzy z kolei uczą się i szlifują swoje umiejętności, by następnie awansować.

Błędy AI

Davide Bolchini, poruszył kwestię błędów związanych ze sztuczną inteligencją. Linie AirCanada otrzymała niedawno od sądu nakaz zwrotu pieniędzy klientowi, który otrzymał nieprawidłowe informacje o taryfach od bota linii lotniczej opartego właśnie na sztucznej inteligencji.

Jennifer Strong stwierdziła, że jeśli sztuczna inteligencja popełnia błędy, mija się ze swoim celem, jako urządzenia oszczędzającego czas, ponieważ powodem jej wprowadzenia był fakt, że ludzie są omylni.

Błędy AI mogą także zaszkodzić osobistej reputacji, którą bardzo trudno naprawić, ponieważ sztuczna inteligencja nie jest prostą bazą danych. Dziennikarka wskazała tu na przykład profesora prawa, Jonathana Turleya.

W zeszłym roku zespół badawczy Microsoft spędził siedem miesięcy, próbując sprawdzić, czy może pomóc modelowi zapomnieć o czymś, co chciano usunąć, z jego pamięci, ale nie miał pojęcia, jak to zrobić, powiedziała Strong.

Relacje z AI

Jon Stokes obawia się także, że niektórzy ludzie mogą „porzucić ludzkie więzi na rzecz czegoś w rodzaju świata, który sami zbudowali”, np. mężczyzna być może z dziewczyną stworzoną przez AI w rzeczywistości wirtualnej, zamiast wchodzić w relacje i związku w świecie realnym.

Niektóre osoby mogą się więc izolować społecznie, choć w innych przypadkach być może wykorzystają sztuczną inteligencję, aby wzmocnić te prawdziwe relacje.

Bunt przeciwko AI: strajk scenarzystów

Nie jest nieuniknione, że sztuczna inteligencja całkowicie wyłączy ludzi z procesu twórczego, ponieważ jest obecnie wykorzystywana do „pisania pierwszego szkicu wszystkiego”, zauważyła Jennifer Strong. Zaobserwowaliśmy opór wobec niej podczas strajku scenarzystów w Hollywood w 2023 r.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2014
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu