Połącz się z nami

News USA

Czym jest Happy Meal? Przeczytaj dlaczego twoje dziecko chce chodzić do McDonalda [dźwięk]

Opublikowano

dnia

Największą i najpopularniejszą siecią, serwującą niezdrowe jedzenie, jest bez wątpienia McDonald’s. Firma na dobre zdążyła zakorzenić się w umysłach swoich klientów, szczególnie tych najmłodszych. Aż 40 procent młodych Amerykanów, w wieku od 2 do 11 lat, nie wyobraża sobie tygodnia bez odwiedzin w McDonald’sie, a 15 procent amerykańskich przedszkolaków ucztuje tam codziennie. Popularność sieci wśród najmłodszych to wynik strategii, z której korporacja jest słynna na cały świat. Dla swoich młodszych klientów, korporacja proponuje tak zwane Happy Meals, niewielkie posiłki z dołączanymi do zestawów zabawkami.

Relacja Emilii Sadaj
[soundcloud url=” ” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Oto 11 faktów, które pomagają zrozumieć fenomen popularności zestawów Happy Meal wsród dzieci:mc donald 2

1. McDonald’s agresywnie kształtuje swoich klientów od najmłodszych lat, wpajając im zaufanie i oparcie na swojej marce. Korporacja, wykorzystując wizerunek klauna Ronalda McDonalda, próbuje zostać autorytetem dla najmłodszych. Pod przykrywką troski o bezpieczeństwo, edukację, kondycję fizyczną i wiedzę na temat zdrowego odżywiania, korporacja zapewnia sobie lojalność młodych klientów w przyszłości.

2. McDonald’s jest największym dystrybutorem zabawek na świecie. W zeszłym roku, firma dołączyła 1,5 miliarda zabawek do swoich zestawów. To więcej niż producenci zabawek, tacy jak Mattel i Hasbro. 20 procent sprzedaży firmy to właśnie zestawy dla dzieci.

3. McDonald’s jest ulubioną restauracji amerykańskich dzieci. 37 procent dzieci wybiera firmę spośród innych tego typu restauracji. To właśnie zabawki dołączane do Happy Meal’ów są główną przyczyną popularności. 80 procent dzieci lubi zabawki w swoich zestawach.

4. Również dorosłym zdarza się kupić zestaw z zabawką. Niektóre z oferowanych zabawek mogą mieć wartość kolekcjonerską. Tak było w przypadku pluszowych maskotek z 1997 roku, „Teenie Beanie Babies”. W jeden tydzień, McDonald’s sprzedał 100 milionów zestawów z tymi zabawkami.

5. W celu dotarcia do najmłodszych, McDonald’s współpracuje z firmami, które już mają olbrzymi wpływ na dzieci. Najbardziej chętnymi do promowania swoich produktów poprzez sieć McDonald’s są NBA, Nickelodeon, Barbie, Teletubbies, Transformers, Hello Kitty, Lego i oczywiście Disney.Mc Donald

6. Po dziesięciu latach współpracy, zabawki przedstawiające bohaterów disneyowskich kreskówek zniknęły z zestawów dla dzieci. Disney zdystansował się od McDonald’sa z powodu otyłości wśród amerykańskich dzieci, za którą obwiniane są właśnie fast-food-y.

7. W grudniu 2011 roku, San Francisco próbowało zabronić McDonald’sowi sprzedawania zestawów dla dzieci. Miasto chciało wymusić na korporacji obniżenie ilości kalorii w zestawach Happy Meal, jednocześnie porcje warzyw i owoców miały zostać zwiększone. Do zestawów nie spełniających warunków miasta, nie wolno było dołączyć zabawek. Korporacja obeszła niewygodne regulacje oferując zabawki za niewielką dopłatą.

8. McDonald’s niejednokrotnie próbował poprawić walory zdrowotne swoich zestawów dla dzieci. W 2011 roku, ograniczono ilość frytek oraz dodano więcej owoców i warzyw do zestawów. Udało obniżyć się liczbę kalorii o 20 procent, jednak 600 kalorii to nadal za dużo dla młodych dzieci. Zestawy Happy Meal nie stały się „zdrowe” tylko troszkę mniej kaloryczne.

9. Menu McDonald’sa nieznacznie różni się w różnych zakątkach globu. Oprócz standardowych produktów, oferowane są zestawy ukierunkowane na lokalne rynki. We Wloszech, jednym z zestawów dla dzieci jest mała, nadziewana pizza. W Tajlandii, dzieci zajadają się hamburgerami z wieprzowiny. Te zestawy są tak samo niezdrowe, jak te serwowane amerykańskim dzieciom.Mc Donald 3

10. Nie tylko zabawki. Przez dwa tygodnie listopada, w 2013 roku, McDonald’s zamienił zabawki na książeczki. Dodatkowo, raz na miesiąc firma planowała udostępniać na swojej stronie internetowej elektroniczną książkę, skierowaną do najmłodszych. Korporacja zderzyła się z falą krytyki, gdyż młodzi internauci są szczególne podatni na manipulacje poprzez materiały sponsorowane, znajdujące się w internecie.

11. W 2011 roku po obniżeniu zawarości kalorii sprzedaż zestawów Happy Meal spadła o 6 procent. Pomimo tego, dzieci coraz częściej sięgają po produkty z taniego jadłospisu, tak zwanego Dollar Menu.

Być może powodem spadku zainteresowania niezdrowym jedzeniem wśród dzieci jest zwiększenie poziomu wiedzy rodziców na temat zdrowych zasad żywieniowych. To tłumaczyłoby ogólny spadek spożycia fast-foodów wśród dzieci. Być może, dzieciom nie chodzi wyłącznie o zabawki i po prostu lubią smak niezdrowego jedzenia, do którego się przyzwyczaiły. Jakby na to nie patrzeć, McDonald’s wygrał ponownie i nie prędko zniknie ze świadomości i żołądków najmłodszych.

Michał Dziedzic
mdziedzic@radiodeon.com

Źródło: huffingtonpost.com
Foto: Flickr.com/ Italian Stefan

News USA

Papież na marsz dla życia: co do życia ludzkiego nie ma kompromisów

Opublikowano

dnia

Autor:

Absolutna godność życia ludzkiego, daru Boga Stwórcy, jest zbyt wysoka, aby mogła być przedmiotem kompromisów lub mediacji. Co do życia ludzkiego nie ma kompromisów! – napisał Papież Franciszek w orędziu do uczestników akcji „Wybieramy Życie”, którzy w sobotę 22 czerwca wezmą udział w marszu dla życia ulicami Rzymu.

Franciszek podkreślił: „Dając świadectwo piękna życia i rodziny, która je przyjmuje, tworzymy społeczeństwo, które sprzeciwia się kulturze odrzucania na każdym etapie życia: od najsłabszego nienarodzonego dziecka po cierpiącą osobę starszą, poprzez ofiary handlu ludźmi, niewolnictwa i każdej wojny”.

Papież wyraził wdzięczność za „zaangażowanie i publiczne świadectwo w obronie ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci”.

Massimo Gandolfini, neurochirurg i rzecznik marszu zaznaczył, że wydarzenie ma być „wyraźnym kontrastem dla kultury śmierci, jak nazywał ją św. Jan Paweł II i kultury odrzucenia, jak nazywa ją Papież Franciszek, a jednocześnie mocną promocją piękna otwartości na życie”.

W sobotę 22 czerwca ulicami centrum Rzymu przejdzie marsz dla życia pod hasłem „Wybieramy Życie”, w którym wezmą udział rodziny z terenu całych Włoch. Swój udział zgłosiło 130 organizacji i stowarzyszeń.

Vatican News
Foto: Flickr / Scegliamo la Vita
Czytaj dalej

News USA

Czy Uniwersytet Harvarda zwróci Kościołowi rzekomą relikwię św. Sebastiana z III w.?

Opublikowano

dnia

Autor:

Uniwersytet Harvarda zwraca ludzkie szczątki rdzennych mieszkańców, znajdujących się w jego posiadaniu, osobom mającym z nimi powiązania kulturowe, rodowe lub religijne. Natomiast grupa katolików wzywa uczelnię aby oddała także relikwię św. Sebastiana Kościołowi katolickiemu. O tym apelu mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

„Właściwym miejscem na relikwię św. Sebastiana jest katolicki kościół, kaplica lub sanktuarium, a nie biblioteka świeckiego uniwersytetu” – oświadczył C.J. Doyle, dyrektor wykonawczy Katolickiej Ligi Akcji w Massachusetts „Harvard powinien postąpić właściwie i przekazać darowiznę lokalnemu kościołowi katolickiemu”.

Rzeczniczka Biblioteki Harvarda, Kerry Conley, powiedziała, że ​​relikwia została nabyta przez szkołę w drodze zakupu od antykwariusza w 2021 roku. Do relikwii kostnej, znajdującej się w relikwiarzu medalionowym, dołączony jest certyfikat autentyczności wydany przez Kościół katolicki z dwoma nieczytelnymi podpisami.

Napis na relikwiarzu głosi: „S. Simonii Ap”, co wskazuje, że wcześniej mogła znajdować się w nim relikwia św. Szymona Zeloty. Zabytek znajduje się w Bibliotece Houghton w specjalnych zbiorach, w obszarze dostępnym wyłącznie dla personelu i badaczy na życzenie.

Według Kerry Conley, chociaż uniwersytet wymienił relikt w raporcie z 2022 r., szczegółowo opisującym szczątki ludzkie znajdujące się w zbiorach muzeów Harvardu, obiekt nie został zbadany i nie wiadomo, czy relikwia jest rzeczywiście ludzka i czy pochodzi z trzeciego wieku.

Kim był św. Sebastian?

W posynodalnej adhortacji apostolskiej Christus Vivit papieża Franciszka z marca 2019 r. Ojciec Święty mówił o św. Sebastianie jako o wzorze do naśladowania dla młodych ludzi.

„W III wieku św. Sebastian był młodym kapitanem Gwardii Pretoriańskiej. Mówi się, że nieustannie mówił o Chrystusie i próbował nawrócić swoich towarzyszy, do tego stopnia, że ​​nakazano mu wyrzeczenie się wiary” – napisał Ojciec Święty. „Ponieważ odmówił, został postrzelony, a mimo to przeżył i nadal nieustraszenie głosił Chrystusa. W końcu Sebastian został zachłostany na śmierć”.

Męczennik wczesnego Kościoła jest patronem łuczników i sportowców.

Polityka ustanowiona przez Uniwersytet Harvarda w 2022 r. wdrożyła procedurę zwrotu szczątków ludzkich i innych przedmiotów sakralnych posiadanych przez uczelnię. Jej władze zauważają jednak, że zwroty będą rozpatrywane i dokonywane „indywidualnie dla każdego przypadku”.

Zgodnie z polityką wnioskodawcy muszą zwrócić się do uniwersytetu i przedstawić swoje uzasadnione żądanie dotyczące przedmiotu lub szczątków.

Houghton Library, Harvard University, Cambridge, Massachusetts

Polityka Harvardu dotycząca zwrotu szczątków ludzkich stanowi przedłużenie zobowiązania szkoły do ​​wypełniania swoich obowiązków prawnych określonych w prawie federalnym na mocy ustawy o ochronie i repatriacji grobów rdzennych Amerykanów z 1990 r. (NAGPRA).

Prawo to przewiduje zwrot szczątków ludzkich i dóbr kultury rdzennych Amerykanów rdzennej ludności.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

7 mld USD kar musieli zapłacić Amerykanie Urzędowi Skarbowemu w 2023 r.

Opublikowano

dnia

Autor:

Urząd Skarbowy IRS obłożył Amerykanów karami podatkowymi w wysokości 7 miliardów dolarów w 2023 r. To rekordowy poziom, który oznacza prawie 300% wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.

Większość kar nałożono na osoby, które nie zapłaciły szacowanego kwartalnego podatku dochodowego, czyli głównie na freelancerów, pracowników kontraktowych i inne osoby prowadzące działalność na własny rachunek.

Według IRS, w roku podatkowym 2023 średnia szacowana kara wzrosła do 500 USD z 150 USD w roku poprzednim.

Dzieje się tak dlatego, że kara IRS dla osób, które nie dokonują dokładnych i terminowych płatności – lub w ogóle nie płacą szacunkowych podatków – wzrosła na początku października do 8% – wynosi teraz prawie trzykrotnie więcej niż poprzednia stawka wynosząca 3%.

Podwyżka jest jednym z wielu skutków ubocznych agresywnej kampanii zacieśnienia polityki Rezerwy Federalnej, która spowodowała gwałtowny wzrost stóp procentowych w zeszłym roku do najwyższego poziomu od 2001 r. Urząd Skarbowy oblicza karę za niedopłatę, przyjmując referencyjną stopę funduszy federalnych i dodając 3 punkty procentowe.

Pracownicy mogą zdecydować się na płacenie podatków od swoich dochodów lub dokonywać szacunkowych płatności na rzecz IRS cztery razy w roku. Podatnicy mogą również wybrać kombinację obu tych procedur.

Opcja szacunkowych płatności dotyczy m.in. dochodów pochodzących z samozatrudnienia, inwestycji i pracy w ramach ekonomii gig. Jest często używana przez niezależnych wykonawców, freelancerów i pracowników kontraktowych, ponieważ od ich dochodów nie jest automatycznie pobierany podatek.

Z tej praktyki korzystają również niektóre małe przedsiębiorstwa, a także właściciele nieruchomości i osoby będące na samozatrudnieniu.

IRS podał już wcześniej, że obserwuje rosnącą liczbę podatników podlegających szacunkowym karom podatkowym, które mogą wynieść po kilkaset dolarów. Podatnicy mogą zwykle uniknąć kary, płacąc co najmniej 90% należnych podatków w ciągu roku.

Eksperci doradzają osobom, które nie mogą uiścić całej płatności, aby zapłaciły tyle ile mogą, zamiast czekać z zapłaceniem całości podatku. W ten sposób zmniejszą potencjalną karę.

Jeśli podatnik nie dokona w tym roku wymaganej płatności kwartalnej, może zostać obciążony karą w późniejszym terminie. Szacunkowe płatności za drugi kwartał miały zostać uregulowane do poniedziałku 17 czerwca, a płatności za trzeci kwartał trzeba uiścić do 16 września.

Według IRS najszybszym sposobem dokonania płatności kwartalnej jest elektroniczna płatność za pomocą narzędzia o nazwie Direct Pay.

 

Źródło: fox32
Foto: istock/wingedwolf/ Khanchit Khirisutchalual/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2014
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu