Połącz się z nami

News USA

SUPER BOWL – panda wskazuje na Denver Broncos (ZOBACZ VIDEO)

Opublikowano

dnia

Tim Tebow/Denver Broncos

Wielkie wydarzenie. Wielkie pieniądze i wielkie emocje. Super Bowl czyli 48 finałowy mecz futbolu amerykańsiego ligi NFL w Stanach Zjednoczonych znów zelektryzuje prawie cały kraj. W niedzielę (2 lutego) w New Jersey na stadionie MetLife East Rutherford drużyna Denver Broncos zmierzą się z Seattle Seahawks. Każdy gracz zwycięskiej drużyny otrzyma czek na 92 tysiące dolarów, a przegrany zobaczy na czeku 46 tysięcy zielonych. Wielki finał Super Bowl rozpocznie się o 6.30 po południu czasu wschodniego. Biletów na ten mecz dawno już nie ma. Za najtańszy bilet kibice musieli zapłacić 1.5 tysiąca dolarów. Dobra miejscówka kosztowała około 7 tysięcy dolarów. Niedzielne zawody ma zamiar obejrzeć 181 milionów Amerykanów. By przygotować się do transmisji, stacja telewizyjna FOX wydała ponad 12 miliardów dolarów. Tymczasem panda z ogrodu zoologicznego w Memphis kibicuje drużynie z Denver, choć początkowo z zainteresowaniem przyglądała się fladze w barwach Seattle Seahawks. Czy zwierzak się pomyli?

Superbowl, to jedno z największych wydarzeń medialnych na świecie. Corocznie przyciąga on przed ekrany telewizorów dziesiątki milionów widzów. Superbowl to oprócz widowiska sportowego także impreza kulturalna. W tym roku część artystyczna zorganizowana została w Nowym Jorku. Powstał nawet specjalny bulwar dla kibiców. W przeszłości, Superbowl uświetniły takie gwiazdy jak: The Rolling Stones, The Who, Madonna, Prince, Michael Jackson i inni.W tym roku hymn narodowy Stanów Zjednoczonych zaśpiewa Renee Fleming wraz z 32 chórami wojskowymi oraz z orkiestrą New Jersey Symphony. Jeszcze przed rozpoczęciem gry w koncercie „America the Beautiful” wystąpi Queen Latifah, amerykańska raperka oraz aktorka filmowa.

REKLAMA REKLAMA

Przed wielkim finałem NFL zainteresowanie mediów wzbudziła, panda w zoo w Memphis w stanie Tennessee. Wzorem słynnej piłkarskiej ośmiornicy Poula, czarno-białe zwierzę, pokusiło się o wytypowanie zwycięzcy Super Bowl. Na filmie panda początkowa wykazała się małym niezdecydowaniem, ale później szarpnęła flage z Denver Broncos, co oczywiście ucieszyło przede wszystkim fanów z Gór Skalistych, ale także bukmacherów, którzy też więcej szans dają ekipie z Denver.

[youtube id=”-W4MAxMecwY” width=”620″ height=”360″]

Tymczasem w sobotę arcybiskup Denver, Samuel Aqila, odprawił mszę w intencji jego ulubionej drużyny futbolu amerykańskiego czyli Denver Broncos. Do odprawienia mszy nakłonił arcybiskupa, koordynator obrony Broncos Jack Del Rio wraz z żoną Lindą. Arcybiskup Aqila jest jednym ze szczęśliwych fanów, który zasiądzie na trybunach i będzie na żywo śledził zmagania swojej drużyny. Jak się okazuje arcybiskup Agila, to zagorzały fan drużyny z Denver. Jeszcze w czasów młodości, kiedy studiował na universytecie Colorado-Boulder zakochał się w tej drużynie a miłość przetrwała po dziś dzień. Nie opuściił swojej drużyny, nawet podczas posługi biskupiej w Fargo w stanie Nebraska. Specjalnie przyjeżdżał na mecze i składał ręce… do oklasków.

Reklama JAGUARA

[youtube id=”2Bls1KKDwmo#t=17″ width=”620″ height=”360″]

Swoją historię mają już spoty reklamowe emitowane podczas transmisji telewizyjnej Super Bowl. Podobnie do lat ubiegłych cena czasu reklamowego osiąga astronomiczne sumy. W tym roku za pól minuty firmy muszą zapłacić 4 miliony dolarów. Chętncyh jest wielu, a szczęśliwców tylko czterdziestu. Tyle firm wylosowało najbardziej atrakcyjny czas antenowy.  Największe korporacje i agencje reklamowe prześcigają się w wysiłkach, aby przyciągnąć uwagę i zaintersowanie widzów. Oto kilka reklam, które zobaczą Amerykanie podczas wielkiego niedzielnego finalu SUPER BOWL.

Reklama MetLife

[youtube id=”8TPD1cS2sg0#t=20″ width=”620″ height=”360″]
Reklama piwa Bud Light

[youtube id=”PGq_b_RJuV4″ width=”620″ height=”360″]
Reklama Hyundai

[youtube id=”RGr9t5Wfrv0″ width=”620″ height=”360″]
Reklama czipsów Doritos
[youtube id=”oMdwJ7fyp00″ width=”620″ height=”360″]

Transmisja w telewizji Fox o godzinie 6.30 po południu czasu wschodniego.
Transmisja w internecie tutaj: FOX Sports Go

 

Slawomir Budzik
sbudzik@radiodeon.com
Michał Dziedzic
mdziedzic@radiodeon.com

źródło: CBS sports, nfl.com
foto: CNS photo/Mark Leffingwell, Reuters

 

 

 

 

REKLAMA REKLAMA

Ciekawostki

Spójrz w nocne niebo. Zobaczysz mnóstwo „spadających gwiazd”. Największy deszcz Perseidów przypadnie na 11-13 sierpnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Szykujcie życzenia gdy „gwiazdy spadają”. Mamy teraz szczyt przelotu Perseidów, które można obserwować co roku, między lipcem a sierpniem. Patrzcie i podziwiajcie nocne niebo latem!

Według NASA, Perseidy są najbardziej aktywne od 17 lipca do 24 sierpnia. Szczyt w tym roku, kiedy najwięcej meteorów będzie widocznych na nocnym niebie, ma przypadać na 11-13 sierpnia.

W zależności od tego, gdzie dokładnie jesteś na półkuli północnej, podczas szczytu przelotu Perseidów możesz zauważyć nawet do 40 meteorów na godzinę.

Perseidy to meteory pochodzące z komety Swift-Tuttle. Kiedy Ziemia mija kometę każdego lata, szczątki Swift-Tuttle tworzą „spadające gwiazdy”, które widzimy na niebie. Według NASA nie ma ryzyka, aby nasza planeta wkrótce zderzyła się z kometą.

REKLAMA REKLAMA

Najważniejszą rzeczą, jakiej potrzebujesz, aby zobaczyć deszcz meteorów, jest czyste niebo nad tobą.

Drugim najważniejszym warunkiem oglądania, jest ciemne niebo, z dala od zanieczyszczenia światłem. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, rozważ wyjazd do parku stanowego lub narodowego, który umożliwia nocleg na kempingu.

Niestety, sierpniowa pełnia księżyca przypadająca na 11 sierpnia, może utrudnić oglądanie Perseidów.

Inną rzeczą, która utrudnia obserwowanie Perseidów w tym roku i przez większość lat, są typowe dla tej pory roku burze na południowym zachodzie i południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych.

Ale bez względu na to, gdzie mieszkasz, deszcz meteorów potrwa do 24 sierpnia i jest mnóstwo czasu, aby znaleźć odpowiedni moment na oglądanie nieba.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, istock/:andreusK

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

NEWS Florida

Ile godzin musisz pracować by opłacić czynsz na Florydzie? Słoneczny Stan na 12. miejscu najdroższych miejsc w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponieważ koszty czynszu wciąż rosną w całym kraju, nowy raport rzuca nieco światła na to, jak drogie jest życie w Sunshine State. The National Low Income Housing Coalition (NLIHC) opublikowała raport „Poza zasięgiem” z 2022 r. („2022 Out Of Reach. The High cost of housing”), w którym przedstawiono, ile godzin ktoś musi pracować, aby pozwolić sobie na mieszkanie z 1 lub 2 sypialniami w ich stanie.

Według tego raportu mieszkaniec Florydy musi zarabiać co najmniej 26,38 USD na godzinę, aby stać go na wynajem domu z 2 sypialniami. Ta liczba to wzrost o 1,56 dolara na godzinę w porównaniu z zeszłorocznym raportem.

Przy minimalnej płacy stanowej wynoszącej 10 dolarów za godzinę oznacza to, że trzeba pracować na co najmniej 2,6 pełnych etatów.

Wzrost w porównaniu z raportem z 2021 jest dobrze dokumentuje rosnące koszty czynszów w stanie i poza nim.

Badanie szczegółowo określa, ile ktoś musi pracować, aby pozwolić sobie na podstawowy dach nad głową w oparciu o średni czynsz rynkowy:

REKLAMA REKLAMA
 • 106 godzin pracy tygodniowo przy płacy minimalnej, aby pozwolić sobie na dom z 2 sypialniami
 • 86 godzin pracy tygodniowo przy płacy minimalnej, aby pozwolić sobie na dom z 1 sypialnią
 • 2.6: Liczba pełnoetatowych miejsc pracy w pełnym wymiarze godzin za minimalną płacę, aby pozwolić sobie na dom z 2 sypialniami
 • 2.2: Liczba pełnoetatowych miejsc pracy za minimalną płacę, aby pozwolić sobie na mieszkanie z jedną sypialnią

„Aby pozwolić sobie na taki poziom czynszu i mediów – bez płacenia więcej niż 30% dochodu na mieszkanie – gospodarstwo domowe musi zarabiać 4572 USD miesięcznie lub 54 870 USD rocznie” – napisali analitycy.

Jednak według raportu przeciętny najemca na Florydzie zarabia 20,55 USD za godzinę, czyli 42 744 USD rocznie – ponad 12 000 USD mniej niż jest potrzebne, aby móc sobie pozwolić na wynajem domu.

Najdroższym miejscem do życia na Florydzie jest powiat Monroe na archipelagu Florida Keys, gdzie mieszkańcy musieliby pracować prawie 3,5 etatu, dostając minimalną pensję, aby pozwolić sobie na wynajem domu z 2 sypialniami.

Następne na liście najdroższych są powiaty Miami-Dade, a następnie Collier, Palm Beach i Broward.

Floryda znalazła się na 12. miejscu w kraju, biorąc pod uwagę koszt wynajmu domu z dwiema sypialniami.

15 najdroższych stanów/terytoriów w USA:

 • Hawaje
 • Kalifornia
 • Massachusetts
 • Nowy Jork
 • Waszyngton D.C.
 • Waszyngton
 • New Jersey
 • Kolorado
 • Maryland
 • Connecticut
 • Oregon
 • Floryda
 • New Hampshire
 • Wirginia
 • Rhode Island

Pełny raport NLIHC „Poza zasięgiem” tutaj.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, istock/ddmitr

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Wyboiste lato dla podróżujących w Stanach Zjednoczonych. Odwołane loty, droga benzyna, brak aut w wypożyczalniach

Opublikowano

dnia

Autor:

W całej Ameryce podróżni chcący udać się na wakacyjny wyjazd po miesiącach ograniczeń COVID-19 stają przed szeregiem problemów. Bezprecedensowe liczby odwołanych lotów, niebotyczne ceny benzyny, niedobory samochodów w wypożyczalniach to główne z nich.

Według danych federalnych, ruch lotniczy wyniósł 87% poziomu z 2019 r. w ostatni piątek. Jednak amerykańskie linie lotnicze zmagają się z niedoborami kadrowymi co spowodowało tysiące odwołań lotów tego lata.

Przewoźnicy teoretycznie mogą przyjąć współczynnik odwołań wynoszący 3%, ale pod koniec czerwca te wskaźniki wynosiły średnio 4% dla linii lotniczych American, Delta, Southwest i United, podali naukowcy z DePaul University Chaddick Institute for Metropolitan Development.

Jeśli chodzi o wynajem samochodów, stawki są średnio o 40 USD dziennie wyższe niż w 2019 r., informuje American Automobile Association AAA .

REKLAMA REKLAMA

„Sytuacja wynajmu samochodów jest rzeczywiście okropna i prawdopodobnie nie ulegnie znacznej poprawie w najbliższym czasie” – oznajmił Tom Appel, wydawca przewodnika konsumenckiego Motoryzacja.

„Z powodu problemu z łańcuchem dostaw, producenci samochodów są ograniczeni co do liczby pojazdów, które mogą zbudować i dlatego koncentrują się na sprzedaży detalicznej, która jest bardziej opłacalna niż sprzedaż na wynajem” – powiedział Appel.

„Na amerykańskim rynku brakuje prawie 8 milionów samochodów i ciężarówek”

Appel nie przewiduje by niedobór wypożyczonych samochodów miał spaść do 2024 roku.

Jeśli chodzi o benzynę, AAA odnotowała średnią 5,04 USD za galon w piątek w obszarze metra Chicago. To astronomiczna cena w porównaniu do 3,56 USD rok temu, ale mniej niż 5,22 USD 22 lipca.

Ceny paliwa znajdują się teraz pod dodatkową presją z powodu spadku popytu na benzynę. Jest on niższy o 5-10% w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/fizkes

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

luty 2014
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  

Popularne w tym miesiącu