Połącz się z nami

News USA

SUPER BOWL – panda wskazuje na Denver Broncos (ZOBACZ VIDEO)

Opublikowano

dnia

Tim Tebow/Denver Broncos

Wielkie wydarzenie. Wielkie pieniądze i wielkie emocje. Super Bowl czyli 48 finałowy mecz futbolu amerykańsiego ligi NFL w Stanach Zjednoczonych znów zelektryzuje prawie cały kraj. W niedzielę (2 lutego) w New Jersey na stadionie MetLife East Rutherford drużyna Denver Broncos zmierzą się z Seattle Seahawks. Każdy gracz zwycięskiej drużyny otrzyma czek na 92 tysiące dolarów, a przegrany zobaczy na czeku 46 tysięcy zielonych. Wielki finał Super Bowl rozpocznie się o 6.30 po południu czasu wschodniego. Biletów na ten mecz dawno już nie ma. Za najtańszy bilet kibice musieli zapłacić 1.5 tysiąca dolarów. Dobra miejscówka kosztowała około 7 tysięcy dolarów. Niedzielne zawody ma zamiar obejrzeć 181 milionów Amerykanów. By przygotować się do transmisji, stacja telewizyjna FOX wydała ponad 12 miliardów dolarów. Tymczasem panda z ogrodu zoologicznego w Memphis kibicuje drużynie z Denver, choć początkowo z zainteresowaniem przyglądała się fladze w barwach Seattle Seahawks. Czy zwierzak się pomyli?

Superbowl, to jedno z największych wydarzeń medialnych na świecie. Corocznie przyciąga on przed ekrany telewizorów dziesiątki milionów widzów. Superbowl to oprócz widowiska sportowego także impreza kulturalna. W tym roku część artystyczna zorganizowana została w Nowym Jorku. Powstał nawet specjalny bulwar dla kibiców. W przeszłości, Superbowl uświetniły takie gwiazdy jak: The Rolling Stones, The Who, Madonna, Prince, Michael Jackson i inni.W tym roku hymn narodowy Stanów Zjednoczonych zaśpiewa Renee Fleming wraz z 32 chórami wojskowymi oraz z orkiestrą New Jersey Symphony. Jeszcze przed rozpoczęciem gry w koncercie „America the Beautiful” wystąpi Queen Latifah, amerykańska raperka oraz aktorka filmowa.

Przed wielkim finałem NFL zainteresowanie mediów wzbudziła, panda w zoo w Memphis w stanie Tennessee. Wzorem słynnej piłkarskiej ośmiornicy Poula, czarno-białe zwierzę, pokusiło się o wytypowanie zwycięzcy Super Bowl. Na filmie panda początkowa wykazała się małym niezdecydowaniem, ale później szarpnęła flage z Denver Broncos, co oczywiście ucieszyło przede wszystkim fanów z Gór Skalistych, ale także bukmacherów, którzy też więcej szans dają ekipie z Denver.

[youtube id=”-W4MAxMecwY” width=”620″ height=”360″]

Tymczasem w sobotę arcybiskup Denver, Samuel Aqila, odprawił mszę w intencji jego ulubionej drużyny futbolu amerykańskiego czyli Denver Broncos. Do odprawienia mszy nakłonił arcybiskupa, koordynator obrony Broncos Jack Del Rio wraz z żoną Lindą. Arcybiskup Aqila jest jednym ze szczęśliwych fanów, który zasiądzie na trybunach i będzie na żywo śledził zmagania swojej drużyny. Jak się okazuje arcybiskup Agila, to zagorzały fan drużyny z Denver. Jeszcze w czasów młodości, kiedy studiował na universytecie Colorado-Boulder zakochał się w tej drużynie a miłość przetrwała po dziś dzień. Nie opuściił swojej drużyny, nawet podczas posługi biskupiej w Fargo w stanie Nebraska. Specjalnie przyjeżdżał na mecze i składał ręce… do oklasków.

Reklama JAGUARA

[youtube id=”2Bls1KKDwmo#t=17″ width=”620″ height=”360″]

Swoją historię mają już spoty reklamowe emitowane podczas transmisji telewizyjnej Super Bowl. Podobnie do lat ubiegłych cena czasu reklamowego osiąga astronomiczne sumy. W tym roku za pól minuty firmy muszą zapłacić 4 miliony dolarów. Chętncyh jest wielu, a szczęśliwców tylko czterdziestu. Tyle firm wylosowało najbardziej atrakcyjny czas antenowy.  Największe korporacje i agencje reklamowe prześcigają się w wysiłkach, aby przyciągnąć uwagę i zaintersowanie widzów. Oto kilka reklam, które zobaczą Amerykanie podczas wielkiego niedzielnego finalu SUPER BOWL.

Reklama MetLife

[youtube id=”8TPD1cS2sg0#t=20″ width=”620″ height=”360″]
Reklama piwa Bud Light

[youtube id=”PGq_b_RJuV4″ width=”620″ height=”360″]
Reklama Hyundai

[youtube id=”RGr9t5Wfrv0″ width=”620″ height=”360″]
Reklama czipsów Doritos
[youtube id=”oMdwJ7fyp00″ width=”620″ height=”360″]

Transmisja w telewizji Fox o godzinie 6.30 po południu czasu wschodniego.
Transmisja w internecie tutaj: FOX Sports Go

 

Slawomir Budzik
sbudzik@radiodeon.com
Michał Dziedzic
mdziedzic@radiodeon.com

źródło: CBS sports, nfl.com
foto: CNS photo/Mark Leffingwell, Reuters

 

 

 

 

News USA

Kanada protestuje przeciw ideologii płci w szkołach: Zostawcie nasze dzieci w spokoju!

Opublikowano

dnia

Autor:

Tysiące ludzi zebrało się w środę w miastach w całej Kanadzie, aby wziąć udział w protestach przeciwko temu, jak szkoły uczą o seksualności i tożsamości płciowej oraz sposobu w jaki nauczyciele odnoszą się do młodzieży transpłciowej. Ogólnokrajowa akcja była wyrazem ruchu na rzecz praw rodzicielskich. W wielu miejscach wywołała kontrdemonstracje.

Ogólnokrajowa akcja zorganizowana w Kanadzie przez organizację non profit 1 Million March 4 Children, jest częścią szeroko rozpowszechnionego i rozwijającego się ruchu na rzecz praw rodzicielskich, którego celem jest wpływ na edukację publiczną.

Ruch ten wywarł już wpływ na politykę prowincji w Kanadzie, w tym za pośrednictwem Polityki 713 w Nowym Brunszwiku, gdzie młodzież poniżej 16 roku życia musi obecnie uzyskać zgodę rodziców, zanim będzie mogła zmienić swoje imię i nazwisko oraz zaimki w szkole. Wcześniej szkoły mogły zmieniać preferowane imiona i zaimki dziecka bez informowania o tym rodziców.

Kontrprotestujący, którzy zebrali się przeciwko wiecom, twierdzą, że są to ataki na społeczność LGBT. Twierdzą także, że polityka Nowego Brunszwiku i Saskatchewan stanowi naruszenie praw dziecka.

Protestujący oskarżyli szkoły o narażanie dzieci na „ideologię płci” i stwierdzili, że rodzice mają prawo wiedzieć, czy ich dzieci kwestionują swoją tożsamość płciową.

Organizatorzy marszów oświadczyli, że protestują przeciwko „przedwczesnej seksualizacji i potencjalnie szkodliwej indoktrynacji” dzieci, ale nie są przeciwni osobom LGBTQ2S+.

Premier Kanady Justin Trudeau nie podzielił opinii protestujących, pisząc na Twitterze: „W tym kraju nie ma miejsca na transfobię, homofobię i bifobię. Zdecydowanie potępiamy tę nienawiść i jej przejawy i jednoczymy się we wsparciu Kanadyjczyków 2SLGBTQI+ w całym kraju — jesteś ważny i jesteś ceniony.”

Ruch na rzecz praw rodzicielskich

To po prostu grupa zjednoczonych rodziców, którzy inwestują w edukację swoich dzieci i chcą mieć na nią wpływ. Ruch na rzecz praw rodzicielskich nie jest nowy.

W latach 70-tych konserwatywni aktywiści, w tym amerykańska muzyk Anita Bryant, używali retoryki praw rodzicielskich i „ochrony dzieci”, aby sprzeciwić się promowaniu praw lesbijek i gejów w zakresie mieszkalnictwa, obiektów użyteczności publicznej i zatrudnienia.

Bryant założyła następnie organizację Save Our Children, jedną z grup stojących za Inicjatywą Briggs z 1978 r., skierowaną do setek nauczycieli-gejów w kalifornijskich szkołach.

Kto teraz stoi za tym ruchem?

Obecnie ruch na rzecz praw rodzicielskich w Stanach Zjednoczonych jest napędzany przez Moms for Liberty.

Jedną ze strategii organizacji jest wybieranie jej członków do rad szkół, które następnie sprzeciwiają się programowi promującemu ideologię płci i opowiadają się za zakazem wydawania książek. Od lipca 2023 r. grupa liczyła ponad 258 oddziałów w 45 stanach.

Natomiast grupy takie jak Action4Canada podjęły walkę o prawa rodzicielskie w Kanadzie.

Napięcia między kanadyjskimi grupami popierającymi ideologię płci i przeciw niej narastały przez cały 2023 r., a spory w Internecie czasami przeradzały się w osobiste konfrontacje.

Źródło: ctvnews, theconversation
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Obywatele Wenezueli przybywający m.in. do Chicago szybciej dostaną pozwolenie na pracę

Opublikowano

dnia

Autor:

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA ogłosił w środę, że przyspieszy wydawanie wiz pracowniczych dla Wenezuelczyków ubiegających się o azyl w Stanach Zjednoczonych. Decyzja powinna przynieść nieco ulgi dla Chicago i innych miast zmagających się z kryzysem imigracyjnym.

Decyzja – o którą zabiegał gubernator J.B. Pritzker i inni przywódcy Demokratów – pomoże większości migrantów, którzy zostali przewiezieni autobusami do Chicago i zalali miejskie schroniska w oczekiwaniu na pozwolenie na pracę.

Oświadczenie administracji Bidena przyspieszy przetwarzanie zezwoleń na pracę oraz wyznaczy i przedłuży tymczasowy status chroniony (TPS) dla Wenezuelczyków na 18 miesięcy w przypadku osób, które przebywały w USA w dniu 31 lipca lub wcześniej.

Departament stwierdził, że decyzja będzie miała wpływ na „około setki tysięcy obywateli Wenezueli w całym kraju”, którzy będą teraz mogli natychmiast ubiegać się o zezwolenie na pracę.

W środę wieczorem J.B. Pritzker pochwalił tę decyzję, mówiąc, że napływający migranci „chcą wnieść swój wkład na rzecz swoich nowych społeczności i zabrać się do pracy”.

„Od pierwszego dnia kryzysu humanitarnego słyszę od rodzin imigrantów i ich zwolenników jedno: chcą budować lepsze życie i pracę” – stwierdził Pritzker.

„Jestem bardzo zadowolony, że prezydent Biden wysłuchał moich obaw oraz obaw innych gubernatorów i przywódców politycznych i rozszerzył tymczasowy status ochrony na migrantów z Wenezueli, których tysiące zostały wysłane do Illinois w ciągu ostatniego roku” dodał gubernator Illinois.

Burmistrz Brandon Johnson nazwał tę decyzję „ważnym krokiem w kierunku ochrony osób poszukujących pracy bez obawy przed wyzyskiem, kradzieżą wynagrodzeń i handlem ludźmi”, podkreślając, że Chicago „jest bezpiecznym sanktuarium dla wszystkich ludzi” .

28 sierpnia Johnson i Pritzker wysłali Sekretarzowi Bezpieczeństwa Wewnętrznego Alejandro Mayorkasowi list, wzywając go do stworzenia rozszerzonego zezwolenia na pracę, w ramach którego stany mogłyby sponsorować osoby niebędące obywatelami kraju do pracy w branżach borykających się z niedoborami siły roboczej. O apelu pisaliśmy 30 sierpnia.

W piśmie zaznaczono, że od przybycia pierwszego autobusu wysłanego przez gubernatora Teksasu Grega Abbotta w sierpniu 2022 r. stan Illinois i miasto Chicago wydały ponad 250 mln dolarów na wsparcie ponad 13 000 osób ubiegających się o azyl. Zaległości w składaniu wniosków powodują, że wiele nowych osób czeka co najmniej sześć miesięcy na legalne podjęcie pracy.

List ten nadszedł cztery miesiące po tym, jak senator Dick Durbin wraz z senator Tammy Duckworth i 10 innymi kolegami napisali list do Bidena, prosząc prezydenta o zezwolenie „rządom stanowym na sponsorowanie osób niebędących obywatelami w celu uzyskania zwolnienia warunkowego i pozwolenia na pracę w celu zaspokojenia krytycznych potrzeb w zakresie siły roboczej”.

Czołowi Demokraci w Nowym Jorku, w tym burmistrz Nowego Jorku Eric Adams i gubernator Kathy Hochul, również naciskali na administrację Bidena, aby przyspieszyła wydawanie pozwoleń na pracę dla migrantów.

Chicago wydaje ponad 20 milionów dolarów miesięcznie na zakwaterowanie, wyżywienie, ubranie i opiekę nad migrantami.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, istock/diego_cervo/
Czytaj dalej

News USA

Od przyszłego roku nie będzie potrzebny paszport na lotnisku w Singapurze

Opublikowano

dnia

Autor:

Od 2024 r. na lotnisku Changi w Singapurze wprowadzona zostanie automatyczna odprawa imigracyjna, która umożliwi pasażerom wyjazd z miasta-państwa bez paszportów, na podstawie wyłącznie danych biometrycznych.

„Singapur będzie jednym z niewielu krajów na świecie, które wprowadzi zautomatyzowaną odprawę imigracyjną bez paszportu” – oznajmiła minister komunikacji Josephine Teo podczas poniedziałkowej sesji parlamentu, podczas której przyjęto kilka zmian w krajowej ustawie imigracyjnej.

Technologia biometryczna wraz z oprogramowaniem do rozpoznawania twarzy jest już w pewnym stopniu stosowana na lotnisku Changi na zautomatyzowanych pasach w punktach kontroli imigracyjnej.

Nadchodzące zmiany „zmniejszą potrzebę wielokrotnego okazywania przez pasażerów dokumentów podróży w punktach kontaktu i umożliwią bardziej płynną i wygodną obsługę” – zapowiedziała Teo.

Dane biometryczne zostaną wykorzystane do stworzenia „pojedynczego tokenu uwierzytelniania”, który będzie stosowany w różnych zautomatyzowanych punktach kontaktu – od nadania bagażu po odprawę imigracyjną i wejście na pokład – eliminując potrzebę posiadania fizycznych dokumentów podróży, takich jak karty pokładowe i paszporty.

Singapurskie lotnisko Changi, często uznawane za najlepsze lotnisko na świecie i jedno z najbardziej ruchliwych, obsługuje ponad 100 linii lotniczych, które oferują loty do 400 miast w około 100 krajach i terytoriach na całym świecie.

W czerwcu obsłużyło 5,12 mln pasażerów, przekraczając granicę 5 mln po raz pierwszy od stycznia 2020 r., kiedy wybuchła pandemia Covid-19.

Obecnie lotnisko posiada cztery terminale. W planach jest rozbudowa i dodanie piątego, aby zaspokoić rosnącą liczbę podróżnych.

Port lotniczy Changi przewiduje powrót do poziomu ruchu pasażerskiego i lotniczego sprzed pandemii i wyraził nadzieję, że nadchodzący system biometryczny pomoże usprawnić przepływ pasażerów.

Przyszłość podróży?

Bezproblemowe podróżowanie cieszy się popularnością na całym świecie, a identyfikacja biometryczna może wkrótce stać się przyszłością podróżowania – twierdzą obserwatorzy.

W 2018 r. na międzynarodowym lotnisku w Dubaju wprowadzono biometryczne tunele „Smart Gates”, które wykorzystują technologię rozpoznawania twarzy do weryfikacji tożsamości podróżnych w zaledwie pięć sekund. Pasażerowie mogą również używać do uwierzytelniania odcisków palców lub skanów twarzy, zamiast polegać na fizycznych paszportach.

W innych częściach świata technologia rozpoznawania twarzy jest już w pewnym stopniu stosowana, między innymi na międzynarodowym lotnisku w Hongkongu, Tokio Narita, Tokio Haneda, Indirze Gandhi International w Delhi, londyńskim Heathrow i Paryżu Charles de Gaulle.

Cyfrowe identyfikatory zgodne ze standardami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) na Arubie umożliwiają podróżnym podróżowanie przy użyciu bezpiecznych cyfrowych wersji paszportów w telefonach komórkowych.

W USA największe linie lotnicze, takie jak American Airlines, United i Delta, od kilku lat eksperymentują z biometryczną odprawą, nadawaniem bagażu i bramkami wejścia na pokład na wybranych lotniskach.

 

ródło:cnn
Foto: YouTube, istock/Kandl/
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2014
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  

Popularne w tym miesiącu