News USA
Walki Mimo Rozejmu na UKRAINIE

We wtorek, 28 stycznia, premier Ukrainy Mykoła Azarow ustapił ze stanowiska. Azarow złożył rezygnację w ręce prezydenta Janukowycza wierząc, że jego decyzja otworzy drogę do kompromisu i pokojwego rozwiązania konfliktu. Premier i jego gabinet pozostaną na stanowiskach do czasu uformowania nowego rządu. Ma to zająć 60 dni.
W wyniku głosowania parlamentu kontrowersyjne prawo ograniczające swobodę obywatelską zostało anulowane. Jednak rozmowy na temat amnestii dla opozycjonistów utknęły w martwym punkcie. Warunkiem prezydenta Janukowycza dla wprowadzenia amnestii jest opuszczenie barykad i zaprzestanie atakowania budynków rządowych przez demonstrantów.
Protesty zdążyły rozprzestrzenić się już na całą Ukrainę. Objęły one nawet rejony znane z przychylności dla prezydenta Janukowycza. Budynki administracji rządowej w kilku miastach są okupowane przez opozycję.
Jak podaje ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, trzech milicjantów zostało zaatakowanych w mieście Chersoń na południu Ukrainy. Otrzymali oni rany kłute, a jeden z milicjantów zmarł. Wtorkowy balans ofiar to co najmniej pięć osób.
Michał Dziedzic
mdziedzic@radiodeon.com
Źródło: BBC News
Foto: CNS photo/Valentyn Ogirenko, Reuters
News USA
Kristi Noem – twarz konserwatyzmu i symbol walki o bezpieczeństwo USA odwiedzi Polskę w ten weekend

Charyzmatyczna, odważna i konsekwentna w działaniu — Kristi Noem, Sekretarz Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA, uznawana jest za jedną z najbardziej wpływowych postaci w administracji Prezydenta Donalda Trumpa. W dniach 26–27 maja 2025 roku odwiedzi Rzeszów jako gość specjalny CPAC Poland — pierwszej w historii polskiej edycji jednej z najważniejszych konserwatywnych konferencji świata.
CPAC Poland 2025 – pierwszy raz w Polsce
Conservative Political Action Conference (CPAC) to od 1973 roku najważniejsze forum idei konserwatywnych, gromadzące liderów opinii, decydentów politycznych, dziennikarzy, ekspertów i aktywistów z całego świata. Wydarzenie to, wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych, od lat wyznacza kierunki debaty publicznej na prawicy.
CPAC Poland jest współorganizowane przez stację TV Republika oraz American Conservative Union. Odbędzie się w prestiżowym ZEN.COM Expo Center w stolicy Podkarpacia.
Tematyka konferencji w Rzeszowie będzie obejmować m.in. bezpieczeństwo narodowe, suwerenność państwową, ochronę tożsamości kulturowej oraz wolność obywatelską. Obecność Kristi Noem — kluczowej postaci administracji Trumpa — nadaje wydarzeniu wymiar symboliczny i polityczny.
Kim jest Kristi Noem?
Kristi Noem urodziła się 30 listopada 1971 roku w Watertown, w Dakocie Południowej. Dorastała na farmie bydła w rodzinie głęboko zakorzenionej w wartościach chrześcijańskich i patriotycznych. Po śmierci ojca w tragicznym wypadku rolniczym w 1994 roku, Kristi przerwała studia, by przejąć prowadzenie rodzinnego gospodarstwa.
W późniejszych latach, po oddaniu farmy pod opiekę rodzeństwa, wróciła na uczelnię i rozpoczęła aktywną karierę polityczną. W 2006 roku została wybrana do legislatury stanowej, a w 2010 — do Izby Reprezentantów USA. W 2018 roku została pierwszą kobietą-gubernatorem Dakoty Południowej, uzyskując reelekcję cztery lata później.
W 2023 roku poparła kandydaturę Donalda Trumpa w prawyborach prezydenckich, co zaowocowało jej nominacją na stanowisko Sekretarza Bezpieczeństwa Wewnętrznego w jego administracji.
Działania na granicy – polityka bez kompromisów
Kristi Noem zasłynęła z bezpośredniego i stanowczego podejścia do kwestii ochrony granic. W sieci krążą nagrania, na których w kamizelce kuloodpornej i z bronią w ręku uczestniczy w patrolach granicznych w Teksasie i Arizonie. Inicjowała budowę fizycznych barier, wspierała operacje przeciwko kartelom narkotykowym i aktywnie promowała reformę systemu imigracyjnego USA.
W marcu br. odwiedziła kontrowersyjny ośrodek detencyjny w Salwadorze, gdzie przetrzymywani są deportowani przestępcy i członkowie gangów. Jej obecność miała podkreślić determinację administracji Trumpa w walce z nielegalną migracją i przestępczością transnarodową.
Bezkompromisowa liderka
Noem stanowczo sprzeciwia się wszelkim formom relatywizmu moralnego w polityce bezpieczeństwa. W czasie swojej kadencji jako gubernator odmówiła ułaskawienia skazanego za brutalne morderstwo, uznając, że prawo musi być nie tylko sprawiedliwe, ale i surowe wobec najcięższych przestępstw. Jako sekretarz DHS opowiada się za zwiększeniem nakładów na cyberbezpieczeństwo oraz zaostrzeniem środków antyterrorystycznych.
Prywatnie Kristi Noem jest żoną Bryona Noema, matką trojga dzieci i babcią. Z dumą podkreśla swoje przywiązanie do wartości rodzinnych i chrześcijańskich.
W stronę Rzeszowa
Wizyta Kristi Noem w Polsce to nie tylko ważny sygnał dla polsko-amerykańskich relacji, ale także potwierdzenie rosnącej roli Europy Środkowo-Wschodniej w globalnym ruchu konserwatywnym. Jej obecność w Rzeszowie ma symboliczny wymiar: Podkarpacie, region o silnej tożsamości i przywiązaniu do tradycji, staje się miejscem wymiany myśli, które kształtują przyszłość światowej prawicy.
CPAC Poland 2025 zapowiada się jako wydarzenie, które może na trwałe wpisać Polskę na mapę globalnego konserwatyzmu. Ma również znaczenie dla zbliżającej się II tury wyborów prezydenckich, zaplanowanych na 1 czerwca.
Udział w konferencji CPAC zapowiedział Prezydent Andrzej Duda.
Źródło: Poland Daily, KPRP
Foto: DHS, CPAC
News USA
Co wiemy o dwojgu zastrzelonych w środę pracownikach ambasady Izraela?

Dwoje młodych pracowników ambasady Izraela w USA — para, która wkrótce miała się zaręczyć — zostało zastrzelonych w środowy wieczór przed wydarzeniem organizowanym w Capital Jewish Museum. Sprawca, który został zatrzymany przez służby ochrony, miał krzyczeć „Wolna Palestyna!” podczas aresztowania.
Do tragedii, o której informowaliśmy wczoraj, doszło około godziny 9:00PM czasu lokalnego, podczas spotkania zorganizowanego przez American Jewish Committee (AJC) dla młodych dyplomatów. Według szefowej policji metropolitalnej Pameli Smith, uzbrojony mężczyzna krążył przed muzeum, po czym podszedł do grupy czterech osób i otworzył ogień.
Zginęli 30-letni Yaron Lischinsky i 26-letnia Sarah Lynn Milgrim — para, która pracowała w ambasadzie Izraela w Waszyngtonie. Sprawca wszedł następnie do muzeum i został obezwładniony przez ochronę.
Podejrzany został zidentyfikowany jako Elias Rodriguez, 31-letni mieszkaniec Chicago. W chwili zatrzymania miał skandować hasła polityczne związane z konfliktem w Strefie Gazy. Nie był wcześniej notowany przez policję. Motyw ataku pozostaje przedmiotem dochodzenia FBI i policji — badane są wątki przestępstwa z nienawiści oraz potencjalnego aktu terroru.
Ofiary: życie przerwane brutalnie i nagle
Zamordowani dyplomaci byli zaangażowani w działalność publiczną i pracę na rzecz dialogu międzykulturowego. Sarah Milgrim pochodziła z Overland Park w stanie Kansas. Pracowała w dziale dyplomacji publicznej. W oświadczeniu jej rodzinna synagoga B’nai Jehudah określiła ją jako „oddaną syjonistkę i promienną obecność w każdej przestrzeni, do której wchodziła”.
Yaron Lischinsky urodził się w Niemczech, ale jako nastolatek wyemigrował do Izraela, gdzie służył w armii i studiował stosunki międzynarodowe. Pracował jako analityk ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, a na swoim profilu na LinkedIn pisał, że był „orędownikiem dialogu międzyreligijnego”.
Ambasador Izraela w USA Yechiel Leiter ujawnił, że Lischinsky planował w przyszłym tygodniu oświadczyć się Sarah.
„Yaron właśnie kupił pierścionek. Mieli udać się do Jerozolimy, by rozpocząć nowy rozdział życia” – powiedział ze łzami w oczach.
Reakcje społeczności międzynarodowej
Dyrektor American Jewish Committee AJC Ted Deutch powiedział, że para została zamordowana „tuż po tym, jak się śmiali i rozmawiali z przyjaciółmi podczas wydarzenia”. „Jesteśmy zdruzgotani. To niewyobrażalna tragedia” – dodał.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu rozmawiał z rodzinami ofiar i przekazał kondolencje w imieniu całego narodu. Głos zabrali również politycy amerykańscy. Burmistrz Kansas City Quinton Lucas napisał na platformie X, że „ludzie w naszej społeczności znają ból przemocy na tle religijnym” i wyraził nadzieję na zakończenie spirali nienawiści.
Kim jest podejrzany?
Elias Rodriguez mieszkał samotnie w dzielnicy Albany Park w Chicago. Na oknach jego mieszkania widniały transparenty wzywające do zawieszenia broni w Gazie i domagające się „Wolnej Palestyny”. Jeden z plakatów upamiętniał także sześcioletniego Wadeę Al-Fayoume, Palestyńczyka-Amerykanina, który zginął w 2023 r. w zbrodni motywowanej nienawiścią.
Rodriguez był zatrudniony przez American Osteopathic Association, która w oświadczeniu potępiła atak i wyraziła „szok oraz głęboki smutek” z powodu aresztowania swojego pracownika.
Napięcia i antysemityzm
Atak w Waszyngtonie wpisuje się w rosnącą liczbę incydentów o charakterze antysemickim w USA i na świecie. Dzieje się to w momencie, gdy Izrael nasila działania wojskowe w Strefie Gazy, gdzie międzynarodowe organizacje ostrzegają przed katastrofą humanitarną i głodem.
Jak podano w tym tygodniu, całkowita liczba potwierdzonych ofiar śmiertelnych w Gazie od początku wojny wzrosła do 53 573, a liczba rannych wynosi obecnie 121 688.
FBI prowadzi dochodzenie w sprawie motywu sprawcy, nie wykluczając żadnego scenariusza. „To była ohydna zbrodnia” – powiedział agent FBI Steve Jensen. – „Naszym priorytetem jest ustalenie, czy był to akt terroryzmu lub przestępstwo z nienawiści”.
Źródło: npr
Foto: YouTube
News USA
Sąd: Pracodawcy nie muszą ułatwiać przeprowadzenia aborcji swoim pracownicom

W środę federalny sędzia w Luizjanie unieważnił kluczowy fragment przepisów wykonawczych do Pregnant Workers Fairness Act (PWFA), który nakazywał pracodawcom zapewnienie udogodnień pracownicom w związku z aborcją. To decyzja, która odbiła się szerokim echem w amerykańskim świecie prawnym i politycznym, podkreślając narastające napięcia wokół praw reprodukcyjnych kobiet w Stanach Zjednoczonych.
Sędzia David Joseph, mianowany przez prezydenta Donalda Trumpa, orzekł, że Equal Employment Opportunity Commission (EEOC) przekroczyła swoje kompetencje, włączając aborcję do katalogu „powiązanych stanów medycznych” objętych ochroną ustawową.
Decyzja zapadła w związku z dwoma połączonymi pozwami złożonymi przez prokuratorów generalnych Luizjany i Missisipi, Konferencję Biskupów Katolickich USA, Uniwersytet Katolicki oraz dwie diecezje katolickie.
„Gdyby Kongres chciał, by aborcja była objęta ustawą PWFA, wyraziłby to jednoznacznie – zwłaszcza biorąc pod uwagę polityczne, społeczne i religijne kontrowersje wokół tego tematu” – napisał sędzia Joseph w uzasadnieniu.
Kontekst: walka o prawa kobiet i podziały polityczne
Pregnant Workers Fairness Act PWFA, uchwalona w grudniu 2022 r. przy szerokim, dwupartyjnym poparciu, miała wzmocnić ochronę kobiet w ciąży w miejscu pracy. Nowe prawo zobowiązywało pracodawców zatrudniających co najmniej 15 osób do zapewnienia rozsądnych udogodnień dla ciężarnych – np. przerw na odpoczynek, możliwości siedzenia, czy czasu wolnego na wizyty lekarskie.
Dla organizacji broniących praw kobiet, ustawa była przełomem po latach starań. Jednak gdy Equal Employment Opportunity Commission EEOC włączyła do przepisów wykonawczych aborcję jako jedną z potencjalnych przyczyn konieczności udogodnień, rozpętała się burza. Konserwatywni ustawodawcy i grupy religijne oskarżyli agencję o polityczne nadużycie.
Aborcja jako „stan medyczny”? EEOC kontra sądy
Kontrowersyjny przepis Equal Employment Opportunity Commission EEOC został przyjęty stosunkiem głosów 3:2 – ściśle według linii partyjnych, przy sprzeciwie dwóch republikańskich komisarzy.
W środowym wyroku sędzia Joseph uchylił jedynie przepis dotyczący aborcji, pozostawiając w mocy resztę rozporządzenia.
Konsekwencje polityczne: Trump zmienia skład EEOC
Sprawa ma też wymiar polityczny. Administracja Trumpa, kontynuując swoją politykę sprzeciwu wobec rozszerzania praw reprodukcyjnych, dokonała zmian personalnych w EEOC: odwołała dwóch demokratycznych komisarzy, co otworzyło drogę do republikańskiej większości w agencji.
Obecnie Equal Employment Opportunity Commission EEOC nie posiada wymaganego kworum do podejmowania kluczowych decyzji. Jednak Trump już mianował Brittany Panuccio, asystentkę prokuratora z Florydy, do uzupełnienia jednego z wakatów. Jej zatwierdzenie przez Senat przywróciłoby komisji zdolność decyzyjną.
Pełniąca obowiązki przewodniczącej EEOC Andrea Lucas, która głosowała przeciwko przepisowi o aborcji, zapowiedziała już działania mające na celu zmianę regulacji.
Inne stany też walczą. Co dalej z PWFA?
Decyzja sądu w Luizjanie nie kończy batalii. Toczy się co najmniej jeden podobny proces, złożony przez 17 stanów, w tym Tennessee i Arkansas. W lutym sąd apelacyjny dopuścił sprawę do dalszego rozpatrzenia, uchylając wcześniejsze oddalenie.
Jednocześnie stan Teksas próbuje obalić PWFA w całości, twierdząc, że ustawa narusza konstytucyjne prawa stanów.
Źródło: scrioppsnews
Foto; YouTube, istick/Semen Salivanchuk/Nadzeya Haroshka/
-
News Chicago3 tygodnie temu
Wypadek w Chatham IL, w którym zginęły 4 dziewczynki, spowodowała kobieta, pracująca wcześniej dla ISP
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Refluks czy choroba refluksowa? Dr n. med. Marzena Konopko radzi jak dbać o przełyk
-
Prawo imigracyjne4 tygodnie temu
Kogo dotyczy obowiązkowa rejestracja w Urzędzie Imigracyjnym? Czy powinniśmy ją robić?
-
News Chicago4 tygodnie temu
Sprawca masakry w Highland Park dostał to na co zasłużył: Nigdy nie wyjdzie na wolność
-
News Chicago3 tygodnie temu
Społeczność Hinsdale jest pogrążona w żałobie po tragicznej śmierci Bretta i Melissy Lane
-
News Chicago3 tygodnie temu
W piątkowym wypadku w La Grange zginęła para z Hinsdale, rodzice pięciorga dzieci
-
News USA3 tygodnie temu
Prezydent Donald Trump poważnie bierze się za miasta-sanktuaria
-
News Chicago1 tydzień temu
Illinois kończy program opieki zdrowotnej dla imigrantów