Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Warszawa była stolicą młodej Polonii – kończy się Polonia_Camp 2025

Opublikowano

dnia

Ponad 1000 uczestników z 46 krajów spotkało się w Warszawie, by wspólnie odkrywać i pogłębiać swoją polską tożsamość. „Marzenia się spełniają” – takimi słowami Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska zainaugurowała Polonia_Camp 2025. To pierwsze w historii globalne spotkanie młodej Polonii. Wydarzenie zorganizowano na kampusie SGGW w Warszawie. Przez cztery dni uczestnicy z sześciu kontynentów poznawali kulturę, język, historię i współczesne oblicze Polski.

Polska jako wspólna przestrzeń

„Wielokrotnie w Senacie myśleliśmy o tym, co zrobić, żeby młodzi ludzie z polskimi korzeniami przyjechali do Polski, żeby się poznali, zobaczyli, jak są świetni, ale też jak pięknym krajem jest Polska” – mówiła marszałek Kidawa-Błońska, podkreślając rolę Polonia_Camp w budowaniu wspólnoty Polaków rozsianych po świecie.

Wśród priorytetów wydarzenia wskazała na możliwość integracji młodych Polaków i osób polskiego pochodzenia, a także pokazanie zalet współczesnej Polski. Marszałek Senatu zachęciła też uczestników Polonia_Camp do związania swej przyszłości z naszym krajem m.in. poprzez studia lub pracę, a może nawet założenie rodziny w Polsce.

„A jeżeli nawet tych marzeń nie zrealizujecie, to żebyście byli naszymi najlepszymi ambasadorami na świecie – Polska was wszystkich potrzebuje” – dodała Małgorzata Kidawa-Błońska.

Energia młodego pokolenia

Polonia_Camp 2025 to projekt, który połączył wiele instytucji i środowisk. „To wielka rzecz, pokazanie mocy młodego pokolenia, które jest poza granicami Polski. Jest w was ogromna moc, w to wierzymy” – mówił Tomasz Różniak, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Zaznaczył, że wydarzenie ma znaczenie nie tylko symboliczne, ale także praktyczne – jako przestrzeń do budowania więzi, wspierania polskości i dalszej współpracy.

„Dzisiaj serce młodej Polonii bije w Warszawie, ale to serce bije tam, gdzie jesteście” – podkreślił.

Głos młodych – mosty i marzenia

Na wydarzeniu nie brakuje osobistych historii. „Mam polskie korzenie i chciałabym wziąć udział w wydarzeniu, aby zdobyć wiedzę na temat języka i kultury, które tak bardzo podzielam” – mówi Leticia Zavadzki z Cruz Machado w Brazylii. Z Mołdawii przyjechał Anton Wojewódzki. „W przyszłości chciałbym tu studiować i mieszkać oraz pracować jako programista” – mówi, wskazując Polskę jako miejsce, w którym chce budować swoje życie.

Polska widziana z bliska

„Dwadzieścia lat temu modne było wyjeżdżanie z Polski. Ja się na to nie zdecydowałem – wspólnie z wieloma innymi ludźmi budowaliśmy naszą ojczyznę tak, żeby dziś móc wam pokazać jej najlepsze strony” – mówił Mikołaj Falkowski, prezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.

Zwrócił uwagę na szczególną obecność młodzieży z Ukrainy i Białorusi, doceniając ich determinację do przyjazdu, mimo trudnych warunkach geopolitycznych. „Poproszę o szczególną atencję i szczególne brawa dla przedstawicieli z Ukrainy i Białorusi, z którymi na co dzień współpracujemy i którzy są bliscy naszemu sercu” – apelował.

Debaty, warsztaty, koncerty

Program wydarzenia obejmował liczne panele tematyczne, koncerty, warsztaty oraz spotkania z liderami biznesu, nauki i kultury. Młodzież rozmawiała o budowaniu mostów do Polski, możliwościach studiowania, pracy, ale też o tożsamości, języku i współczesnej Polsce jako kraju otwartym na młodych ludzi.

Jacek Kucharczyk, prezes Instytutu Spraw Publicznych, zachęcał do pełnego wykorzystania możliwości. „To wspaniałe przedsięwzięcie. Chcielibyśmy wierzyć, że wyjedziecie stąd pełni wrażeń i zainspirowani intelektualnie debatami i warsztatami, w których weźmiecie udział” – mówił.

Wieczorami kampus wypełniały koncerty, a także kino pod gwiazdami i spektakl teatralny „Niedźwiedź Wojtek”.

Podniosłym momentem wieczoru otwierającego Polonia_Camp było wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” a także zatańczenie poloneza na kilkaset par.

Family News Service

 

Foto: Senat RP, Polonia Camp

Kultura

Ponad 2000 klasyków TVP trafi do internetu. Unia sfinansuje cyfrową rekonstrukcję

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponad 2000 kultowych filmów, seriali i programów telewizyjnych z archiwum Telewizji Polskiej zostanie poddanych cyfrowej renowacji i bezpłatnie udostępnionych online. Projekt ma zostać zrealizowany w ciągu najbliższych czterech lat dzięki unijnemu dofinansowaniu w wysokości 7 milionów euro.

Digitalizacji zostaną poddane filmy fabularne, dokumentalne, reportaże oraz seriale telewizyjne — wszystko w jakości HD i z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnością słuchu. Materiały będą skanowane z taśm światłoczułych i magnetycznych, a następnie rekonstrukcja obejmie zarówno obraz, jak i dźwięk.

Wśród tytułów objętych projektem znalazły się m.in.:

  • „Niespotykanie spokojny człowiek” (1975) w reżyserii Stanisława Barei,
  • „Ucieczka z kina „Wolność” Wojciecha Marczewskiego,
  • komediowy serial „Kariera Nikodema Dyzmy” (1980),
  • cykl filmowy „Opowieści weekendowe” Krzysztofa Zanussiego.

„Rekonstrukcja cyfrowa to proces technologicznie złożony i wymagający dużej precyzji” — mówi Ewelina Sapińska z Centrum Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP. — „Każda klatka z danej audycji jest skanowana osobno, obraz i dźwięk są oczyszczane, przywracana jest oryginalna kolorystyka. Pracujemy na najwyższej klasy sprzęcie, dbając o wierność pierwotnej wizji twórców”.

Na cały projekt przeznaczono 41,6 mln złotych (ok. 9,8 mln euro), z czego blisko 80% pochodzi z Funduszy Europejskich na rzecz Rozwoju Cyfrowego.

TVP dysponuje dziś archiwum liczącym ponad 1,5 miliona programów audiowizualnych – wiele z nich to unikatowe zapisy polskiej historii, kultury i życia codziennego. Dotychczas nadawca zdigitalizował ponad 2500 produkcji i udostępnił je online. Nowy projekt znacząco powiększy tę kolekcję.

Materiały będą sukcesywnie trafiać do publicznego dostępu w serwisach należących do TVP. Premiery pierwszych zrekonstruowanych tytułów planowane są na 2025 rok.

Źródło: NFP
Foto: TVP
Czytaj dalej

Galeria

Daniel Obajtek w Chicago – piątkowe spotkanie w Copernicus Center

Opublikowano

dnia

Autor:

Czytaj dalej

News Chicago

Daniel Obajtek w Chicago! Promocja książki „Jeszcze nie skończyłem” już dziś w Copernicus Center

Opublikowano

dnia

Autor:

Już dziś, 18 lipca, w Copernicus Center w Chicago odbędzie się wyjątkowe spotkanie z Danielem Obajtkiem – byłym prezesem Orlenu, a obecnie europosłem. Wizyta w Stanach Zjednoczonych związana jest z premierą jego najnowszej książki zatytułowanej „Jeszcze nie skończyłem”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czarna Skrzynka.

„Jeszcze nie skończyłem” to nie tylko autobiografia, ale także mocny głos w sprawach polskiej gospodarki, polityki i przyszłości Europy. To książka dla każdego, kto chce zrozumieć, jak naprawdę działa państwo – podkreśla autor. Publikacja liczy 300 stron i – jak zapowiadają wydawcy – czyta się jednym tchem.

Daniel Obajtek, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i jednocześnie kontrowersyjnych polityków ostatnich lat, w rozmowie na na naszej antenie nie krył, że odwiedzenie Wietrznego Miasta było jego marzeniem. Podkreślił także swoje silne związki z Polonią i wcześniejsze relacje biznesowe z USA.

Ameryka to dla Polski nie tylko sojusznik militarny, ale przede wszystkim gospodarczy. A nic tak nie łączy, jak wspólne biznesy – uważa europoseł.

Były prezes Orlenu nie unika ostrych ocen europejskiej polityki. Krytykuje biurokrację i ideologizację decyzji gospodarczych, stawiając za wzór model amerykański i prezydenturą Donalda Trumpa.

W książce Daniel Obajtek dzieli się doświadczeniem z zarządzania największym koncernem w Europie Środkowo-Wschodniej – Orlenem. Nie unika tematów trudnych: nacisków politycznych, wpływów dawnych służb, czy mechanizmów, które – jego zdaniem – wciąż wpływają na polską politykę i biznes.

Na spotkanie z Danielem Obajtkiem zaproszona jest cała Polonia. Pierwsze odbędzie się już 18 lipca (piątek) o godz. 6:00PM w Copernicus Center, kolejne – 20 lipca (niedziela) o godz. 3:00PM w Domu Podhalan.

Europoseł liczy na szczerą dyskusję z Polonią, której zaangażowanie w sprawy kraju bardzo sobie ceni. Zapewnia także, że spotkanie nie będzie nudne. “Jeżeli uważacie, że tylko ludzie dynamiczni, mający pewną wizję mogą zmieniać rzeczywistość, to zapraszam Was serdecznie na spotkanie” mówi Daniel Obajtek.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie w Copernicus Center!

Rozmowę z Danielem Obajtkiem na antenie Radia Deon Chicago można przeczytać tutaj.

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

lipiec 2025
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu