Połącz się z nami

News USA

Islam jest najszybciej rosnącą religią świata, ale chrześcijan wciąż jest najwięcej

Opublikowano

dnia

muzułmamin modli sie w domu, islam

Nowy raport o stanie religii na świecie opublikowany przez Pew Research Center ujawnia głębokie przemiany w strukturze religijnej globalnej populacji w latach 2010–2020. Chociaż chrześcijaństwo pozostaje największą religią świata, to właśnie islam odnotował największy wzrost liczbowy w ostatniej dekadzie. O przemianach duchowych i społecznych w świecie mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Globalne zmiany: chrześcijaństwo rośnie wolniej niż islam

Z opublikowanego raportu „Jak zmienił się globalny krajobraz religijny od 2010 do 2020 roku” wynika, że liczba chrześcijan wzrosła o 122 miliony, osiągając w 2020 roku 2,3 miliarda wyznawców. Tymczasem populacja muzułmanów wzrosła aż o 327 milionów, do poziomu 2 miliardów – więcej niż łączny wzrost liczebny wszystkich innych grup religijnych.

Raport opiera się na danych z ponad 2700 źródeł: spisów powszechnych, badań demograficznych i rejestrów ludności z 201 krajów. Ze względu na pandemię COVID-19, dane z 2020 roku z niektórych krajów opublikowano dopiero po 2024 roku.

Raport wskazuje, że za wzrost liczby osób niezwiązanych z żądną religią odpowiada w dużej mierze odchodzenie od wiary wśród chrześcijan, zwłaszcza w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej. Dla porównania, buddyzm był drugą religią po chrześcijaństwie, która straciła najwięcej wiernych w wyniku konwersji lub sekularyzacji.

Zmiany w USA i Europie, wzrost w Afryce

Stany Zjednoczone były jednym z krajów, w których między 2010 a 2020 rokiem zanotowano największy wzrost liczby osób niezrzeszonych religijnie – obecnie USA zajmują drugie miejsce na świecie pod względem liczby osób nie związanych z żadnym wyznaniem, po Chinach. Mimo to, według danych z 2020 roku, tempo odchodzenia od religii w USA zaczęło się stabilizować.

W międzyczasie Afryka Subsaharyjska stała się nowym centrum chrześcijaństwa. W 2020 roku mieszkało tam 30,7% wszystkich chrześcijan na świecie, podczas gdy w 2010 roku było to 24,8%.

Dla porównania, udział Europy spadł z 25,8% do znacznie niższego poziomu, głównie wskutek sekularyzacji. To znaczący zwrot geograficzny – na początku XX wiekudwie trzecie wszystkich chrześcijan mieszkało w Europie, a w Afryce Subsaharyjskiej zaledwie 1%.

Spośród wszystkich analizowanych krajów tylko w Mozambiku udział chrześcijan w populacji wzrósł – o 5 punktów procentowych.

katolicy w afryce, togo

Islam rośnie, ale głównie tam, gdzie już dominuje

Choć islam odnotował największy przyrost liczbowy, raport wskazuje, że udział muzułmanów w populacjach poszczególnych krajów nie zmienił się znacząco. Wzrost ten był bowiem skoncentrowany w państwach, w których muzułmanie już dominują. Głównym czynnikiem był tu wysoki wskaźnik dzietności.

Hinduizm i buddyzm: stabilność i spadek

Hindusi stanowili w 2020 roku czwartą co do wielkości grupę religijną. Ich globalna liczba wzrosła o około 12%, a największy wzrost – o 62% – zanotowano w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Mimo to większość hindusów wciąż mieszka w Indiach, a ich udział w globalnej populacji pozostał na stabilnym poziomie 14,9%.

indyjski mnich

Z kolei buddyści byli jedyną grupą religijną, która zmniejszyła się liczebnie – z 343 milionów w 2010 roku do 324 milionów w 2020, co oznacza spadek o 5%. Przyczyną była m.in. sekularyzacja w Azji Wschodniej oraz niski przyrost naturalny w krajach z dominującą populacją buddyjską.

Żydzi i inne religie: migracje i niszowe zmiany

Znaczące zmiany odnotowano również w przypadku społeczności żydowskiej.

Wzrost liczby Żydów w Izraelu – z 5,8 mln do 6,8 mln – wynikał głównie z migracji i naturalnego przyrostu ludności.

żydzi modlą się w synagodze

Wzrost – choć proporcjonalnie niewielki – zanotowali także wyznawcy „innych religii”, takich jak bahaizm, dżinizm, sikhizm, szintoizm, taoizm czy zoroastryzm. Ich liczba wzrosła o 12%, z 154 do 172 milionów, ale ich udział w globalnej populacji pozostał na stałym poziomie – około 2%.

Podsumowanie: świat staje się coraz bardziej zróżnicowany religijnie

Raport Pew Research pokazuje, że globalny krajobraz religijny staje się coraz bardziej dynamiczny i zróżnicowany. Choć chrześcijaństwo nadal dominuje liczbowo, jego udział w populacji maleje, a najszybciej rosnącą religią jest islam.

Równocześnie przybywa ludzi, którzy nie utożsamiają się z żadną religią – zjawisko to staje się jednym z najważniejszych trendów XXI wieku.

Źródło: cna
Foto: istock/Jacob Wackerhausen/Africanway/ gorodenkoff/svarshik/

Polonia Amerykańska

Trwają zapisy na 38. Pieszą Pielgrzymkę Polonii z Chicago do Merrillville!

Opublikowano

dnia

Autor:

Już po raz 38. polonijna wspólnota z Chicago wyruszy w duchową podróż do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville. Wielka duchowa wędrówka Polonii odbędzie się w dniach 9–10 sierpnia, a zapisy stacjonarne właśnie ruszają.

To wydarzenie, przepełnione modlitwą, refleksją i wspólnotowym duchem, co roku przyciąga setki wiernych, którzy niosą w sercach swoje intencje i wdzięczność wobec Maryi. W tym roku pielgrzymka także będzie miała szczególny wymiar.

Goście specjalni pielgrzymki

Wśród uczestników znajdzie się bp Karol Kulczycki SDS, ordynariusz diecezji Port Pirie w Australii – pierwszy polski salwatorianin wyświęcony na biskupa. Będzie on przewodniczyć Mszy Świętej rozpoczynającej pielgrzymkę w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP (Immaculate Conception, Chicago) oraz Mszy kończącej w sanktuarium w Merrillville. Co ważne, będzie również towarzyszył pątnikom w drodze.

Drugim wyjątkowym gościem będzie siostra Anna Bałchan SMI – założycielka Stowarzyszenia PoMOC, znana z działalności na rzecz kobiet i dzieci dotkniętych przemocą. Swoim świadectwem i obecnością doda pielgrzymom duchowego wsparcia.

Jak się zapisać?

Rejestracja online

Dostępna przez formularz na stronie organizatora.

Zapisy stacjonarne w wybranych punktach:

28 lipca – 8 sierpnia (dni robocze):

  • Księgarnia „Źródło”, 5517 W. Belmont Ave., Chicago
    Tel: 773 282 4278 | Godz.: 9:00AM–4:00PM
  • DOMA, 10144 S Roberts Rd., Palos Hills
    Tel: 708 907 3700
    Pon.–Czw.: 10:00AM–7:00PM | Pt.: 10:00AM–4:00PM | Sob.: 10:00AM–5:00PM
  • Polamer, 901 E Rand Rd., Mt Prospect
    Tel: 847 253 0722
    Pon.–Pt.: 10:00AM–8:00PM | Sob.: 10:00AM–5:00PM
  • Polamer, 4747 N Harlem Ave., Harwood Heights
    Tel: 708 867 9200
    Pon.–Pt.: 10:00AM–7:00PM | Sob.: 10:00AM–5:00PM

Zapisy przy parafiach (niedziele: 27 lipca i 3 sierpnia):

  • Kościół św. Konstancji, Chicago
  • Jezuicki Ośrodek Milenijny, Chicago
  • Kościół św. Alberta, Burbank
  • Kościół św. Jana Brebeuf, Niles
  • Misja Miłosierdzia Bożego, Lombard

Kontakt do organizatora: Leszek Olechno – tel. (847) 293-3466

pielgrzymka do merrillville


WAŻNE: Bez wcześniejszej rejestracji udział w pielgrzymce nie będzie możliwy.


Przeżyj duchowe odrodzenie i wspólnotę wiary

To nie tylko piesza droga, ale doświadczenie wspólnoty, modlitwy i obecności Boga w codziennym wysiłku! Idziemy razem do Maryi!

Źródło: polonijnapielgrzymka.com
Foto: Wojciech Adamski
Czytaj dalej

Kościół

Księża nie muszą łamać tajemnicy spowiedzi. Waszyngton przegrał spór o zgłaszanie nadużyć

Opublikowano

dnia

Autor:

18 lipca sąd federalny zablokował kontrowersyjną ustawę stanu Waszyngton, która wymagałaby od duchownych zgłaszania przypadków nadużyć wobec dzieci — nawet tych wyjawionych w konfesjonale. Sędzia opowiedział się tym samym po stronie biskupów katolickich, którzy wcześniej wnieśli pozew, argumentując, że prawo narusza wolność religijną. O jego decyzji mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Tajemnica spowiedzi kontra obowiązek zgłaszania

Uchwalona na początku roku i podpisana przez Gubernatora Roberta Fergusona ustawa rozszerzała katalog osób zobowiązanych do zgłaszania nadużyć na duchownych. W przeciwieństwie do prawników, lekarzy czy terapeutów, księża zostali wyłączeni z ochrony tzw. „uprzywilejowanej komunikacji”, co oznaczało, że musieliby ujawniać informacje uzyskane podczas spowiedzi.

Sędzia okręgowy David Estudillo uznał, że ustawa narusza konstytucyjne prawo do wolności religii, zmuszając księży do wyboru między przestrzeganiem prawa a wiernością nauce Kościoła.

Sąd wskazał również, że ustawa nie jest neutralna religijnie i nie stosuje się jednakowo do wszystkich zawodów — co stanowi naruszenie zasady równego traktowania. Ponad 20 innych stanów posiada podobne przepisy, ale uwzględnia wyjątki dla spowiedzi sakramentalnej.

Pozew biskupów i ogólnokrajowe poparcie

Pozew przeciwko władzom stanu złożyli katoliccy biskupi Waszyngtonu, kierując go m.in. przeciw Gubernatorowi Fergusonowi, Prokuratorowi Generalnemu Nicholasowi Brownowi oraz ponad 30 lokalnym prokuratorom.

15 lipca prokuratorzy zobowiązali się, że nie będą odwoływać się od orzeczenia sądu, jeśli zostaną wyłączeni z postępowania. Sprawa wobec Fergusona i Browna nadal się toczy.

Biskupi argumentowali, że nowe prawo narusza:

  • Pierwszą Poprawkę do Konstytucji USA (wolność religii),
  • Czternastą Poprawkę (równa ochrona prawna),
  • Konstytucję stanu Waszyngton.

Poparcie dla działań biskupów wyraziły m.in.:

  • Konferencja Biskupów Katolickich USA,
  • Departament Sprawiedliwości USA,
  • Koalicje kościołów prawosławnych,
  • Biskup Robert Barron z diecezji Winona-Rochester (Minnesota),
  • Międzynarodowe Bractwo Duchowieństwa Katolickiego, reprezentujące ponad 500 księży z USA, Wielkiej Brytanii i Australii.

Bp Barron zeznał, że nawet cień wątpliwości co do poufności spowiedzi mógłby odstraszyć wiernych od korzystania z sakramentu.

 

Tajemnica nienaruszalna nawet pod groźbą więzienia

Prawo kanoniczne Kościoła katolickiego zobowiązuje duchownych do absolutnego zachowania tajemnicy spowiedzi, a jej naruszenie grozi automatyczną ekskomuniką. Biskup Thomas Daly ze Spokane podkreślił w maju, że księża są gotowi ponieść każdą konsekwencję prawną — nawet więzienie — by zachować wierność tej zasadzie.


Obecny wyrok uniemożliwia stanowi Waszyngton egzekwowanie kontrowersyjnego przepisu. To poważny precedens w kontekście napięć między świeckim prawodawstwem a wolnością religijną — i przykład, że w erze walki z nadużyciami ochrona praw konstytucyjnych nie przestaje być przedmiotem sporów.

Źródło: cna
Foto: istock/Liudmila Chernetska/emanuelecapoferri/
Czytaj dalej

Kościół

Rowerem do Rzymu: młodzieżowa pielgrzymka, która zmienia serca

Opublikowano

dnia

Autor:

28 lipca pielgrzymi na rowerach dotrą do Wiecznego Miasta. Wyruszyli 15 lipca z Chełma, by przemierzyć Polskę, Czechy, Austrię i Włochy, pokonując setki kilometrów w duchu modlitwy, wdzięczności i przyjaźni. Ich celem jest udział w Jubileuszu Młodzieży i spotkanie z Papieżem. To coś więcej niż wyprawa. To świadectwo wiary, determinacji i wspólnoty. Rowerowa pielgrzymka do Rzymu nie kończy się w Wiecznym Mieście – trwa w sercach uczestników jeszcze długo po powrocie.

To wyjątkowa wyprawa – zarówno duchowo, jak i fizycznie. Uczestnicy tworzą Chełmską Pielgrzymkę Rowerową Młodych do Rzymu, w której bierze udział 25 osób oraz 4 osoby z obsługi. Grupie przewodzą ks. Karol Mazur, wikariusz parafii Chrystusa Odkupiciela w Chełmie oraz ks. Janusz Kopczyński, proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy w Mińsku Mazowieckim.

Młodzi z całej Polski – jedna droga, jedna wiara

Pielgrzymi pochodzą z różnych regionów Polski, reprezentują m.in.: Chełm, Mińsk Mazowiecki, Lublin, Kraków. Większość uczestników to młodzież między 18 a 25 rokiem życia, ale nie brakuje także młodszych i starszych rowerzystów.

„Grupa jest bardzo zróżnicowana – zarówno pod względem sprawności fizycznej, jak i duchowego doświadczenia – powiedział mediom watykańskim ks. Karol Mazur. – Codziennie uczestniczymy we Mszy św., modlimy się na różańcu podczas postojów. Każdego dnia mamy rozważania, cytat, intencję i temat – to niesamowite przeżycie”.

Z potrzeby serca i ducha

Każdy z uczestników wyruszył w drogę z osobistą intencją i motywacją.

„Postanowiłem podjąć to wyzwanie, by rozwijać się duchowo, poznać nowych ludzi i rzucić sobie wyzwanie. Mam nadzieję, że spotkam wartościowe osoby, które pomogą mi się dalej rozwijać w wierze” – wskazał Franciszek Górniak, jeden z młodych pielgrzymów. Łukasz Haczyk dodał, że na pielgrzymce „atmosfera jest niesamowita”. Osobiście ma nadzieję, że „pozwoli mu to lepiej poznać siebie i zbliżyć się do Boga”.

Kolejny z pątników, Tomasz Sternalski powiedział, że pielgrzymka jest najpierw dziękczynieniem Panu Bogu. W jego przypadku, konkretnie za ukończenie studiów medycznych. Dodał: „Czekam też na spotkanie z Papieżem i jego słowo do młodych”.

„Ta podróż to moje dziękczynienie Bogu za pomoc w życiu, za zdrowie i pokój w rodzinie” – wskazała Aleksandra Mroczek.

Zrodzone z doświadczenia, prowadzone modlitwą

Pomysł zorganizowania pielgrzymki zrodził się w sercu ks. Karola Mazura po wcześniejszych doświadczeniach z pielgrzymkami do Częstochowy, Fatimy i Rzymu – głównie z dorosłymi. Tym razem przyszedł czas na młodzież. Przygotowania trwały ponad rok i obejmowały spotkania formacyjne, zgrupowania rowerowe – służące przygotowaniu fizycznemu oraz indywidualne rozmowy i spotkania online. Program duchowy przygotował ks. Janusz Kopczyński.

Rzym i spotkanie z Papieżem

Pielgrzymi planują dotrzeć do Wiecznego Miasta w poniedziałek, 28 lipca, aby uczestniczyć w Jubileuszu Młodzieży. Będzie to największe i najbardziej oczekiwane spotkanie w Roku Jubileuszowym. Uczestnicy pielgrzymki rowerowej do Polski wrócą samolotem 3 sierpnia.

„Cieszymy się ogromnie, bo jedziemy w wierze, modlitwie i radości. Po przekroczeniu Alp mamy nadzieję zachwycać się Adriatykiem, a później dotrzeć do Wiecznego Miasta” – podsumowuje ks. Karol Mazur.

ks. Marek Weresa – Watykan
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

czerwiec 2025
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu