Połącz się z nami

News Chicago

Niezwykły Spider Man przybywa do Chicago. Zobacz wystawę w Muzeum Nauki i Techniki

Opublikowano

dnia

„Marvel’s Spider-Man Beyond Amazing – The Exhibition” wystawa MSI

Jak już zapowiadaliśmy, dzisiaj w Griffin Museum of Science and Industry w Chicago będzie miała miejsce premiera wyjątkowej wystawy, zatytułowanej „Marvel’s Spider-Man: Beyond Amazing – The Exhibition”. Ta wędrowna ekspozycja świętuje ponad 60-letnią historię Spider-Mana — od jego debiutu w komiksie „Amazing Fantasy #15” z 1962 roku aż po współczesne odsłony w filmach, animacjach i grach wideo.

Spider-Man, stworzony przez Stana Lee i Steve’a Ditko, stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci popkultury na całym świecie. Wystawa może być świetną okazją by uczcić Dzień Dziecka, a może nawet.. Dzień Ojca w tym roku.

Co zobaczysz na wystawie?

„Marvel’s Spider-Man: Beyond Amazing – The Exhibition” to wciągające doświadczenie, które przenosi fanów w sam środek „Spider-Verse”. Na odwiedzających czekają:

  • Oryginalne dzieła legendarnych twórców Marvela,
  • Rzadkie komiksy, prezentujące kluczowe momenty w historii Spider-Mana,
  • Rekwizyty i kostiumy filmowe z największych kinowych produkcji,
  • Nowoczesne, interaktywne instalacje, pozwalające zanurzyć się w świecie superbohatera,
  • Naturalnej wielkości posągi ulubionych postaci, takich jak Miles Morales, Ghost-Spider czy sam Spider-Man — idealne do pamiątkowych zdjęć.

Ekspozycja pokazuje, jak Spider-Man przeszedł drogę od skromnych komiksowych początków do głównego bohatera seriali, gier i wielkich produkcji kinowych — w tym nowszych animacji, takich jak „Your Friendly Neighborhood Spider-Man” i „Spidey and his Amazing Friends”.

„Marvel’s Spider-Man: Beyond Amazing – The Exhibition” zostanie otwarta 22 maja 2025 r. w Griffin Museum of Science and Industry w Chicago i potrwa do 8 lutego 2026 r. Bilety na wystawę są już dostępne online na stronie: msichicago.org/tickets.

Wystawa potrwa do 8 lutego 20226 roku. Więcej szczegółów i aktualności znajdziesz na stronie muzeum: msichicago.org/spider-man.

„Marvel’s Spider-Man Beyond Amazing – The Exhibition” wystawa w MSI
Źródło: abc7
Foto: Griffin Museum of Science and Industry

News Chicago

Wyjątkowy letni teatr wśród drzew: „Walking Plays” powracają do Morton Arboretum

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak co roku, Morton Arboretum zaprasza na niezwykłe teatralne doświadczenie – Walking Plays, czyli plenerowe przedstawienia, które łączą sztukę z naturą. To pełnometrażowe spektakle, stworzone specjalnie z myślą o tym wyjątkowym miejscu, wystawiane przez zawodowych aktorów lokalnych scen.

Czym są Walking Plays?

Walking Plays to teatr w ruchu – widzowie nie siedzą w fotelach, lecz podążają ścieżkami Arboretum, przechodząc od sceny do sceny. Każdy spektakl odbywa się w kilku malowniczych punktach na trasie o długości od jednej do dwóch mil. Grupie towarzyszy przewodnik, który prowadzi widzów przez opowieść i przestrzeń.

To doświadczenie, które angażuje wszystkie zmysły: dźwięki natury, zapach drzew, wieczorne światło zachodzącego słońca i emocje płynące z gry aktorskiej. Widzowie są zachęcani, aby zabrać ze sobą wodę, przenośne krzesła lub koce oraz środek na komary.

Terminy i godziny

Walking Plays odbywają się w wybrane soboty i niedziele od lipca do października 2025 roku.

Start: Thornhill Shelter, zachodnia część Morton Arboretum
Czas trwania: ok. 90 minut do 2 godzin

  • Letnie spektakle (lipiec–sierpień): godz. 6:00PM
  • Jesienne spektakle (październik): godz. 4:00PM

Repertuar 2025

Duma i uprzedzenie

Adaptacja klasyki Jane Austen – dla widzów od 10. roku życia

Wejdź w świat sióstr Bennet i przeżyj historię miłości, konwenansów i emocji na tle XIX-wiecznej Anglii. Spektakl rozgrywa się w urokliwej przestrzeni wokół dawnej rezydencji – Thornhill Education Center.

Daty:

  • 12, 13, 19, 20, 26 i 27 lipca
  • 2 i 3 sierpnia

walking-plays- morton arboretum


Żegnaj, panie Poe

Ostatnie dni życia Edgara Allana Poe – dla widzów od 12. roku życia

Zanurz się w gotyckim klimacie i podążaj śladami pisarza przez mroczne zakamarki jego wyobraźni. Poe mierzy się z własnymi demonami, wspomnieniami i dziełami w przejmującej teatralnej wizji końca życia.

Daty:
4, 5, 11, 12, 18, 19, 25 i 26 października


Bilety i ceny

Zakupu należy dokonać online i z wyprzedzeniem – liczba miejsc jest ograniczona.

Ceny standardowe:

  • Dzieci do 2 lat: bezpłatnie
  • Dzieci (2–17 lat): 17 USD
  • Dorośli (18+): 27 USD

Dla członków Morton Arboretum:

  • Dzieci do 2 lat: bezpłatnie
  • Dzieci (2–17 lat): 7 USD
  • Dorośli: 17 USD

Dochód z biletów wspiera misję Morton Arboretum: tworzenie zielonego, zdrowego i pięknego świata, w którym ludzie i drzewa rozwijają się wspólnie.

walking-Plays-MA


Sztuka, która rośnie z natury

Walking Plays to coś więcej niż teatr. To podróż – przez emocje, literaturę i naturę. Dla rodzin, par, miłośników teatru i miłośników drzew – każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Zobacz pełny harmonogram i kup bilety: mortonarb.org

Źródło: Morton Arboretum
Foto: Morton Arboretum
Czytaj dalej

News Chicago

Patriotyczny Koncert Wheaton Municipal Band muzycznie rozpocznie obchody 4 Lipca

Opublikowano

dnia

Autor:

wheatonmunicipalband

Jeden z najbardziej wyczekiwanych punktów letniego kalendarza kulturalnego w Wheaton powraca. Patriotic Concert w wykonaniu Wheaton Municipal Band odbędzie się w środę, 2 lipca o godzinie 7:30PM w Memorial Park przy 225 Karlskoga Avenue w centrum Wheaton.

Koncert patriotyczny od lat stanowi nie tylko muzyczne preludium do obchodów Dnia Niepodległości, ale też wyjątkowy moment refleksji i wspólnoty. W czasach społecznych podziałów, muzyka potrafi połączyć ludzi ponad różnicami – mówi dyrektor artystyczny i dyrygent Bruce Moss, który co roku starannie dobiera repertuar koncertu, by poruszyć serca słuchaczy i przypomnieć o wspólnych wartościach.

Wieczór pełen klasyki i niespodzianek

Koncert otworzy przedkoncertowy występ zespołu jazzowego Dixie Cups o godzinie 6:00PM. Ich żywiołowe brzmienia jazzowe w stylu Dixieland będą idealnym tłem do rodzinnego pikniku w parku – i świetną okazją, by zająć dobre miejsce przed głównym koncertem.

O godzinie 7:30Pm na scenie pojawi się cała Wheaton Municipal Band, a w programie wieczoru nie zabraknie klasycznych utworów, takich jak:

  • „Stars and Stripes Forever” Johna Philipa Sousy – uznawany za najważniejszy amerykański marsz patriotyczny, który od lat symbolizuje ducha narodowego święta.
  • „God Bless America” Irvinga Berlina w emocjonującej aranżacji Carmen Dragon – z solowymi partiami rożka angielskiego i saksofonu altowego.
  • „Summon the Heroes” Johna Williamsa – monumentalna kompozycja stworzona z okazji otwarcia igrzysk olimpijskich w 1996 roku.

Goście specjalni i premierowe wykonania

W programie znajdzie się również utwór autorstwa sierżanta 1. klasy Noah Taylora z West Point – „The Battle Cry for Freedom”, a także jego aranżacja klasycznego „When Johnny Comes Marching Home”. Taylor niedawno dołączył do dyrygenta Mossa podczas jednego z koncertów jako gościnny dyrygent.

Miłośnicy instrumentów dętych będą mogli podziwiać solistkę Barb Holland – wieloletnią członkinię zespołu i jego powierniczkę. Wykona utwór „Piccolodia” – nową kompozycję Jerry’ego Brubakera, stworzoną z myślą o popisowej partii na flet piccolo.

Muzyka, wspólnota i duch Ameryki

Bruce Moss zapowiada również kilka niespodzianek na tegoroczny koncert, podkreślając, że to wydarzenie ma jednoczyć i inspirować, celebrując amerykańską historię, wolność i nadzieję.

Organizatorzy zachęcają aby przyjść wcześniej, zabrać ze sobą rodzinę, koc piknikowy i otwarte serce na wieczór pełen muzyki i emocji. Więcej informacji dostępnych jest na stronie zespołu: www.wheatonmunicipalband.org.

Źródło: dailyherald
Foto: wheaton municipal band

Czytaj dalej

News USA

Polska przygotowuje się na wypadek wojny – opracowuje plan ewakuacji najważniejszych dzieł sztuki

Opublikowano

dnia

Autor:

Polskie Ministerstwo Kultury powołało specjalny departament, którego zadaniem jest przygotowanie planu ewakuacji najcenniejszych dzieł sztuki z państwowych kolekcji w przypadku rosyjskiej inwazji. Na jego czele stanął Maciej Matysiak, były zastępca szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, który kieruje 40-osobowym zespołem ds. bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego.

W wywiadzie dla Financial Times, Minister Kultury Hanna Wróblewska poinformowała, że Polska wykorzystuje doświadczenia zdobyte podczas pomocy Ukrainie w relokacji jej zasobów kultury w czasie trwającej wojny. Nowy departament ma stworzyć gotowy plan ewakuacji dzieł sztuki, rzeźb, instrumentów muzycznych oraz księgozbiorów z około 160 instytucji publicznych.

“Nie jesteśmy w stanie ewakuować wszystkiego. Naszym zadaniem jest określenie, które obiekty mają absolutny priorytet” — powiedziała Wróblewska.

Ministerstwo prowadzi również rozmowy z zagranicznymi partnerami na temat potencjalnego przechowania wybranych dzieł w bezpiecznych miejscach poza granicami Polski. W planach jest również włączenie do inicjatywy prywatnych muzeów i galerii, a szczegóły mają zostać dopracowane do końca roku.

Polska konsultuje się także z ukraińskimi specjalistami w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego, aby lepiej zrozumieć praktyczne aspekty działania w warunkach realnego konfliktu zbrojnego.

Od 2022 roku, kiedy Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę, Polska intensywnie rozbudowuje swoje zdolności obronne. Wydatki na obronność osiągnęły w tym roku poziom 4,7% PKB — najwyższy wśród krajów NATO. Oprócz modernizacji armii i zwiększania liczebności sił zbrojnych, rząd skupia się także na ochronie ludności cywilnej oraz dziedzictwa narodowego.

Polska od lat aktywnie zabiega również o odzyskanie dzieł sztuki i dokumentów zrabowanych w czasie II Wojny Światowej przez Niemców i Związek Radziecki. Według Ministerstwa Kultury nadal brakuje setek tysięcy obiektów.

Odzyskane dwa obrazy z warsztatu Dierica Boutsa – „Mater Dolorosa” i „Ecce Homo”, stanowiących polskie straty wojenne.

W zeszłym roku Polska odzyskała z Hiszpanii dwa obrazy flamandzkiego mistrza Dierica Boutsa, należące niegdyś do kolekcji Czartoryskich. Dodatkowo toczą się rozmowy w sprawie restytucji 73 cennych dokumentów historycznych — w tym XV-wiecznego traktatu pokojowego między Polską, Litwą a zakonem krzyżackim — które wciąż znajdują się w niemieckich archiwach.

Inicjatywa Ministerstwa Kultury pokazuje, że Polska traktuje potencjalne zagrożenie z pełną powagą, starając się chronić nie tylko granice, ale także dziedzictwo kulturowe narodu.

Źródło: NFP
Foto: Ministerstwo Kultury, Muzeum Narodowe w Gdańsku
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu