Połącz się z nami

News USA

Axiom Space wyśle czwartą prywatną misję na ISS. W składzie załogi jest Polak

Opublikowano

dnia

axiom space astronauci

W środę firma Axiom Space zatwierdziła skład załogi na swoją czwartą prywatną misję załogową na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Misja oznaczona jako Ax-4 ma wystartować najwcześniej 8 czerwca 2025 roku o godzinie 9:11 czasu wschodniego (ET) z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie. Astronauci polecą na pokładzie kapsuły SpaceX Dragon, wyniesionej przez rakietę Falcon 9. Wśród nich po raz pierwszy będzie Polak – Sławosz Uznański.

Międzynarodowa załoga i polski akcent

Załoga Ax-4 to wyjątkowa, międzynarodowa kombinacja astronautów reprezentujących cztery kraje:

  • Peggy Whitson (USA) – dowódczyni misji, weteranka lotów kosmicznych i była astronautka NASA,
  • Shubhanshu Shukla (Indie) – pilot misji,
  • Sławosz Uznański-Wiśniewski (Polska) – specjalista misji, inżynier i kandydat Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA),
  • Tibor Kapu (Węgry) – specjalista misji, przedstawiciel węgierskiego programu kosmicznego HUNOR.

Misja Ax-4 zapisze się w historii jako pierwszy wspólny lot astronautów z Indii, Polski i Węgier w ramach rządowo wspieranej inicjatywy kosmicznej. Dla każdego z tych krajów będzie to również pierwszy załogowy lot kosmiczny od ponad 40 lat.

Nowa era w komercyjnej astronautyce

Ax-4 to kolejny krok Axiom Space w kierunku rozwoju komercyjnych lotów kosmicznych, realizowanych we współpracy z NASA, SpaceX oraz międzynarodowymi partnerami, w tym Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), Polską Agencją Kosmiczną (POLSA) i węgierską agencją HUNOR.

Przed planowanym startem firma zorganizuje wirtualną konferencję prasową, podczas której zostaną przedstawione szczegóły misji, założenia naukowe i operacyjne, a także znaczenie współpracy między agencjami.

Wciąż wiele znaków zapytania

Choć data startu i skład załogi są już oficjalne, konkretne cele naukowe misji oraz czas trwania pobytu na ISS nie zostały jeszcze ujawnione. Axiom Space nie podała również szczegółów dotyczących programu szkoleniowego ani procedur bezpieczeństwa dla międzynarodowego składu.

Sławosz Uznański

Misja Ignis – cel i znaczenie

Projekt realizowany przez Polską Agencję Kosmiczną POLSA we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) będzie częścią misji Axiom 4, operowanej przez firmę SpaceX.

Sławosz Uznański, wybrany przez ESA w 2022 roku spośród 22 000 kandydatów, od tego czasu intensywnie przygotowuje się do swojej misji. Obecnie ukończono 30% jego szkolenia, które obejmuje m.in. naukę procedur awaryjnych i reagowania na sytuacje medyczne na orbicie. O Polaku pisaliśmy już 30 czerwca 2023 r.

„Misja Ignis to dopiero początek. Budujemy technologiczną przyszłość Polski, a nasze ambicje sięgają jeszcze dalej” – powiedział Uznański.

O misji Ignis informowaliśmy tutaj.

Źródło: fox35
Foto: Sławosz Uznański, SpaceX

NEWS Florida

Floryda rozprawia się z porzuconymi łodziami. Nowe prawo ma oczyścić drogi wodne i zwiększyć bezpieczeństwo

Opublikowano

dnia

Autor:

Od 1 lipca na wodach Florydy zacznie obowiązywać nowe, surowsze prawo dotyczące porzuconych i nielegalnie zakotwiczonych statków. To reakcja na rosnący problem niebezpiecznych i zaśmieconych akwenów w całym stanie. Gubernator Ron DeSantis podpisał ustawę Senatu nr 164, która znacznie zaostrza kary dla właścicieli łodzi, łamiących przepisy dotyczące cumowania i porzucania jednostek pływających.

Surowe konsekwencje dla właścicieli zaniedbanych jednostek

Zgodnie z nowymi przepisami, właściciele statków, którzy pozostawią swoje łodzie w złym stanie technicznym lub nielegalnie zakotwiczone, mogą zostać ukarani grzywną w wysokości co najmniej 100 dolarów dziennie.

W przypadku poważnych naruszeń mogą zostać postawione zarzuty przestępstwa drugiego stopnia, co grozi karą do 15 lat więzienia i obowiązkiem zapłaty do 10 000 dolarów odszkodowania.

Usuwanie wraków – powolny, ale konieczny proces

Proces usuwania porzuconych statków jest długi i kosztowny. Przykładowo, po sztormie w 2024 roku, Komisja Ochrony Ryb i Dzikiej Przyrody Florydy (FWC) musiała odzyskać około 480 porzuconych łodzi.

FWC definiuje porzucone jednostki jako: „rozbite, zezłomowane lub zasadniczo zdemontowane na wodach publicznych”. Tego typu wraki nie tylko psują estetykę wodnych szlaków, ale również zagrażają bezpieczeństwu innych żeglarzy i środowisku naturalnemu.

Wsparcie dla samorządów i lokalnych działań

Nowe prawo nie tylko wprowadza kary, ale też daje nowe narzędzia lokalnym władzom. Ustawa umożliwia przyznawanie dotacji samorządom, które aktywnie uczestniczą w programie FWC usuwania porzuconych i zagrożonych statków.

To ważny krok w stronę oczyszczenia zatłoczonych i zaniedbanych dróg wodnych, szczególnie w regionach takich jak Zatoka Tampa, gdzie ruch wodny jest intensywny przez cały rok.

wrak łodzi

Floryda daje przykład innym stanom

Ustawa Senatu nr 164 pokazuje determinację Florydy w walce z problemem, który od lat narastał. Dzięki niej stan chce zadbać o czystsze, bezpieczniejsze i bardziej dostępne akweny, chroniąc jednocześnie środowisko i wspierając turystykę wodną.

Źródło: baynews9
Foto: istock/Bilanol/Erica Finstad/
Czytaj dalej

NEWS Florida

„Missy’s Law”: Prokurator generalny Florydy apeluje o zmiany w prawie po zabójstwie 5-letniej dziewczynki

Opublikowano

dnia

Autor:

Missy-Mogle zamordowana dziewczynka

Prokurator Generalny Florydy James Uthmeier zaproponował nowe prawo, które miałoby zapobiec tragediom podobnym do tej, która spotkała 5-letnią Missy Mogle. Dziewczynka była torturowana i została brutalnie zamordowana w maju 2025 roku przez swojego ojczyma, Daniela Spencera. Mężczyzna był w tym czasie na wolności mimo wcześniejszego wyroku skazującego za przestępstwo seksualne.

Kim była Missy Mogle?

Missy Mogle była radosną 5-latką z Tallahassee. Jej tragiczna śmierć wstrząsnęła lokalną społecznością i wywołała ogólnostanową debatę o lukach w systemie sprawiedliwości. Jej ojczym, Daniel Spencer, został skazany w kwietniu 2025 roku za próbę spotkania z nieletnią. W tym samym czasie trwało przeciwko niemu dochodzenie dotyczące molestowania Missy.

Pomimo wyroku i toczącego się śledztwa, sędzina Tiffany Baker zezwoliła mu na pozostanie na wolności za kaucją – wbrew rekomendacjom prokuratury.

Miesiąc później Missy została przez niego zamordowana. Dziewczynkę znaleziono z obrażeniami na całym ciele, w tym śladami po podwiązaniu wokół nadgarstków i oparzeniami na palcach. W torturowaniu dziecka, wychowywanego przez dziadków, brała również udział jego 23-letnia matka, Chloe Spencer.

Czym jest „Missy’s Law”?

Zaprezentowany przez Jamesa Uthmeiera projekt ustawy – nazwany „Missy’s Law” – miałby ograniczyć możliwość zwolnienia za kaucją w przypadku przestępców seksualnych i brutalnych przestępców po wydaniu wyroku skazującego.

Missy zmarła, ponieważ sędzina nie zamknęła Spencera w areszcie, gdzie powinien się znajdować” – powiedział prokurator generalny na konferencji prasowej. „To tragiczne nadużycie uprawnień. Potrzebujemy prawa, które powstrzyma kolejne takie akty zła.”

Nowe przepisy miałyby uniemożliwić sędziom zwalnianie z aresztu osób uznanych za winne przestępstw seksualnych wobec dzieci, drapieżnictwa seksualnego i innych brutalnych przestępstw – do czasu odbycia kary.

Przebieg wydarzeń

  • Luty 2024: Spencer zostaje aresztowany za próbę spotkania z 15-latką.
  • Kwiecień 2025: Zostaje skazany i oficjalnie sklasyfikowany jako przestępca seksualny.
  • 19 maja 2025: Missy zostaje zamordowana.
    Policja odzyskuje materiał wideo przedstawiający wielogodzinne znęcanie się nad dziewczynką. Spencer miał m.in. wiązać jej ręce i nogi, uderzać ją, przyduszać oraz zakrywać jej twarz pościelą.

Matka Missy i ojczym dziewczynki

Reakcje i dalsze kroki

Uthmeier zapowiedział, że zamierza współpracować z ustawodawcami, by Missy’s Law została uchwalona podczas najbliższej sesji legislacyjnej. Zapowiedział też przyjrzenie się odpowiedzialności sędziny, która dopuściła do zwolnienia Spencera.

Śmierć Missy Mogle stała się symbolem systemowego błędu. Jej historia wywołała falę emocji w całej Florydzie – i poza jej granicami. W obliczu tej tragedii, ustawodawcy stają przed kluczowym pytaniem: jak chronić dzieci przed osobami już uznanymi za niebezpieczne przez wymiar sprawiedliwości?

Źródło: fox13
Foto: TADA Timberlane Arts and Dance Academy LLC, Leon County Jail
Czytaj dalej

NEWS Florida

Nowe ośrodki ICE na Florydzie: Ron DeSantis walczy z nielegalnymi imigrantami

Opublikowano

dnia

Autor:

Gubernator Florydy Ron DeSantis ujawnił w środę, że jego administracja planuje utworzenie nowego ośrodka zatrzymań dla imigrantów w Camp Blanding — bazie szkoleniowej Gwardii Narodowej, położonej na południowy zachód od Jacksonville. To kolejna inicjatywa stanowych władz w odpowiedzi na rosnącą presję związaną z nielegalną imigracją.

Nowy ośrodek w Camp Blanding

Podczas wystąpienia na University of South Florida, Ron DeSantis zapowiedział, że obiekt w Camp Blanding ma wspomóc lokalne organy ścigania i odciążyć przepełnione więzienia. Gubernator Florydy wskazał również, że w obliczu przeciążonego systemu karnego nie można dopuścić, by nielegalni imigranci zajmowali miejsca w zakładach karnych przeznaczone dla osób skazanych.

„Nie możemy mieć wszystkich nielegalnych imigrantów w naszych więzieniach, ponieważ mamy tam również imigrantów, którzy nie są nielegalni i muszą tam być przetrzymywani, gdy popełniają przestępstwa” – mówił.

Na razie nie przedstawiono harmonogramu budowy ani decyzji federalnej w sprawie zatwierdzenia projektu.

„Alligator Alcatraz” w Everglades już w budowie

Ogłoszenie planów dla Camp Blanding zbiegło się z trwającą już budową innego ośrodka ICE w Everglades. Na terenie opuszczonego lotniska Dade-Collier Training and Transition Airport, Floryda organizuje ośrodek, który ma pomieścić do 5000 zatrzymanych imigrantów.

Władze stanowe wykorzystały nadzwyczajne uprawnienia w ramach obowiązującego stanu wyjątkowego, aby natychmiast przejąć kontrolę nad 30 milami kwadratowymi tego odległego, bagiennego terenu.

Projekt budzi kontrowersje i zyskał przydomek „Alligator Alcatraz” – między innymi ze względu na to, że – jak zauważył Kongresmen Maxwell Frost – naturalne bariery, takie jak aligatory i trudny teren, mają uniemożliwiać ucieczkę bez konieczności stawiania ogrodzeń.

Frost skrytykował projekt, mówiąc, że „wiele osób przetrzymywanych w tych ośrodkach nie zostało skazanych za przestępstwa”, a izolowanie ich w takim miejscu jest „okrutne”.

Organizacje broniące praw człowieka stanowczo sprzeciwiają się działaniom władz Florydy, uznając je za niepokojące i mające na celu „dehumanizację migrantów”.

Poparcie ze strony władz stanowych

Pomimo krytyki, projekt ma silne wsparcie wśród liderów politycznych Florydy. Prokurator Generalny stanu, James Uthmeier, nazwał nowy ośrodek „opłacalnym rozwiązaniem” i określił go jako „punkt kompleksowej obsługi, w którym można zrealizować program masowych deportacji prezydenta Trumpa”.

Co dalej z Camp Blanding?

Ron DeSantis zapowiedział, że jeśli Camp Blanding uzyska federalną zgodę, ośrodek zostanie sfinansowany z budżetu rządu USA. Na razie nie ma jeszcze daty rozpoczęcia prac, a projekt pozostaje w fazie planowania.

Tymczasem władze Florydy kontynuują forsowanie twardego kursu wobec nielegalnej imigracji, czyniąc z tego kluczowy element polityki bezpieczeństwa wewnętrznego stanu.

Źródło: fox13
Foto: YouTube, Governor Ron DeSantis fb
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu