Połącz się z nami

Kościół

Generał Augustianów: Leon XIV, człowiek naprawdę bliski wszystkim

Opublikowano

dnia

Ojciec Alejandro Moral, długoletni przyjaciel nowo wybranego papieża w rozmowie z Mediami Watykańskimi opowiada, że nowy Papież mówił o sprawiedliwości i pokoju oraz o budowaniu mostów między wszystkimi, o synodalności.

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi, mam nadzieję, że to prawdziwy dar, bo on nim jest dla Kościoła. I to jest najważniejsze” – tak mówi dla Mediów Watykańskich generał zakonu augustianów, o. Alejandro Moral Antón. „Jako augustianie jesteśmy szczęśliwi i chcemy, by był sługą”.

Człowiek zrównoważony, bliski wszystkim

Ojciec Moral wypowiada się z wielkim entuzjazmem po wyborze Leona XIV. Podkreśla cechy nowego Papieża jako „osoby bardzo zrównoważonej, bardzo duchowej, naprawdę bliskiej wszystkim”. Zdaniem generała, będącego wieloletnim przyjacielem nowego Papieża, Leon XIV „kocha wszystkich – biednych i bogatych. Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo uważamy, że będzie pięknie służył. Rozmawialiśmy w ostatnich dniach i wierzymy, że tak właśnie będzie”.

Sprawiedliwość, pokój, synodalność: program Leona XIV

Wybór imienia – kontynuuje ojciec Moral – wynika z faktu, że Leon XIII „był wielkim papieżem”. Zakonnik podkreśla znaczenie kluczowych słów „sprawiedliwość” i „pokój”, które znalazły się w pierwszym przemówieniu wygłoszonym z głównej loggii bazyliki św. Piotra.

„On od razu mówił o sprawiedliwości i pokoju, o budowaniu mostów między wszystkimi, o synodalności. A potem o słowach św. Augustyna: jesteśmy pielgrzymami w drodze do prawdziwej ojczyzny, które stanowią swego rodzaju jego program na najbliższe lata”.

Tiziana Campisi – Watykan

 

Foto: Vatican Media

News Chicago

Brat nowego papieża: „Nie wierzyłem, dopóki nie usłyszałem jego imienia”

Opublikowano

dnia

Autor:

W głębi duszy John Prevost dopuszczał myśl, że jego młodszy brat Robert może pewnego dnia zostać papieżem. Choć – jak sam przyznał – nie traktował tego jako realnej możliwości, istniał w nim cień nadziei. W czwartek po południu, w swoim domu na przedmieściach New Lenox koło Joliet, mówił, że wybór brata był dla niego równie wielkim zaskoczeniem, jak dla reszty świata.(Na zdjęciu powyżej trzej bracia Prevost; Louis, Robert i John)

John Prevost, 71-letni emerytowany dyrektor katolickiej szkoły, przyznał, że trudno mu było przyswoić fakt, iż jego brat został właśnie głową Kościoła katolickiego. Przez cały dzień odbierał telefony, e-maile i wiadomości tekstowe, które przytłoczyły go do tego stopnia, że z trudem mógł zebrać myśli. Powiedział, że taki natłok kontaktu prawdopodobnie utrzyma się przez resztę dnia.

Jak większość ludzi na całym świecie, John śledził wydarzenia w Watykanie za pośrednictwem transmisji telewizyjnej.

Gdy z dachu uniósł się biały dym, a z głośników padło imię jego brata, przeżył – jak to określił – szok.

W chwili ogłoszenia rozmawiał przez telefon ze swoją siostrzenicą; oboje nie mogli uwierzyć w to, co się dzieje. Natychmiast potem jego telefon stacjonarny, iPad i komórka zaczęły dzwonić jednocześnie.

Nowy papież, znany dotąd jako Robert Prevost, a teraz jako papież Leon XIV, jest najmłodszym z trzech synów wychowywanych w miejscowości Dolton na południowych przedmieściach Chicago. Jego jciec był superintendendentem szkoły, matka – bibliotekarką.

John, który był środkowym z braci, wspominał ich dzieciństwo jako zwyczajne, ale wyjątkowe pod względem życiowych decyzji – wszyscy trzej bracia bardzo wcześnie wiedzieli, czym chcą się zajmować. Najstarszy z nich, Louis, dziś mieszkający na Florydzie, wstąpił do wojska. John wybrał ścieżkę edukacji.

Robert zaś, nazywany przez rodzinę „Robem”, od najmłodszych lat deklarował, że zostanie księdzem.

John przypomniał sobie, że jeden z sąsiadów zażartował kiedyś, że Robert pewnego dnia zostanie papieżem – co dziś, jak zauważył, brzmi jak prorocza przepowiednia.

John zaznaczył jednak, że jego brat nie lubił rozmawiać o takich tematach. Unikał żartów na temat papiestwa i nie chciał mieć z tym nic wspólnego.

Leon XIV

W noc poprzedzającą konklawe bracia rozmawiali przez telefon. Robert zapytał wtedy żartobliwie, jakie imię powinien przyjąć jako papież. Wspólnie zaczęli wymieniać różne opcje. John doradził mu, by nie wybierał imienia Leon, bo byłby trzynasty – „pechowa trzynastka”. Dopiero później sprawdzili, że kolejny byłby czternastym, nie trzynastym, co ułatwiło decyzję.

Choć większą część swojej pracy dla Kościoła Robert poświęcił zadaniom administracyjnym i misyjnym, John kilka razy słyszał, jak brat wygłasza kazania podczas mszy. Przyznał z uśmiechem, że nie miał wobec nich żadnych zastrzeżeń – nigdy nie miał powodów do krytyki.

Nowy papież sporą część swojej kapłańskiej kariery spędził w Ameryce Południowej, głównie w Peru. John przyznał, że serce jego brata zawsze było po stronie pracy misyjnej – szczególnie tej, która pomagała ubogim i uciśnionym.

Kardynał Robert Prevost po wybraniu na papieża 8 maja

To właśnie w Ameryce Południowej Robert zwrócił uwagę argentyńskiego duchownego Jorge Mario Bergoglio, który później został papieżem Franciszkiem. John sądzi, że to wtedy między nimi nawiązała się przyjaźń.

Od czasu wyboru na papieża John nie miał jeszcze okazji porozmawiać z bratem. Nowy Ojciec Święty był jedną z niewielu osób, które jeszcze nie próbowały się z nim skontaktować tego dnia.

John dodał, że nie miał jeszcze chwili, by dać upust emocjom. Uważa, że dopiero gdy zostanie sam i znajdzie czas na refleksję, w pełni poczuje, jak wielkie wydarzenie właśnie miało miejsce.

Źródło: dailyherald
Foto: Vatican Media, John Prevost
Czytaj dalej

Kościół

Leon XIV – kim byli poprzednicy, którzy wybrali to samo imię?

Opublikowano

dnia

Autor:

Wybrany wczoraj 267. Papież, którym został pochodzący ze Stanów Zjednoczonych kard. Robert Francis Prevost, przybrał imię Leona XIV. Oto kim byli niektórzy, z jego poprzedników, którzy wybrali to samo imię.

Święty Leon Wielki – papież pokoju i doktryny

Św. Leon I Wielki, papież i doktor Kościoła, był jednym z najważniejszych zwierzchników Kościoła w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. W historii zapisał się jako wybitny teolog, niezłomny orędownik pokoju i wybitny dyplomata.

Jego pontyfikat, który obejmował lata 440–461, przypadł na czas schyłku Cesarstwa Zachodniorzymskiego, kiedy Kościół stawiał czoła nie tylko konieczności obrony wiary, ale i bezpieczeństwa, w obliczu zagrożeń ze strony ludów barbarzyńskich.

W obliczu najazdu Hunów, którzy grabili kontynent, zbliżając się do bram Wiecznego Miasta, papież Leon Wielki podjął w 452 r. negocjacje z ich wodzem, Atyllą, które na pewien czas ocaliły Italię i doprowadziły do wycofania się wojsk barbarzyńskich za Dunaj. Wydarzenie to jest ważnym przykładem zaangażowania Kościoła w mediacje na rzecz pokoju i dowodem erystycznych zdolności ówczesnego papieża.

Leon już od młodości przejawiał zdolności mówcy i dyplomaty, dzięki czemu szybko zyskał zaufanie ówczesnych papieży.

Już jako papież, za pośrednictwem legatów, uczestniczył w Soborze Chalcedońskim, który potwierdził dogmat o dwóch naturach Chrystusa: Boskiej i ludzkiej. Leon Wielki w prosty i zarazem głęboki sposób przybliżał wiernym sprawy wiary, zwłaszcza zagadnienia dogmatyczne, a jego nauki głoszone wiernym, są najstarszymi, jakie przetrwały do dziś – to ok. 100 kazań i 150 listów.

Zapisał się w historii jako wybitny teolog i zarazem pasterz, który troszczył się o potrzebujących wsparcia społecznego i opieki duchowej.

Św. Leon I Wielki

Podjął też istotną refleksję na temat prymatu rzymskiego i jego roli w budowaniu jedności chrześcijan. „Szczególnie wyraźnie dostrzegał odpowiedzialność następcy Piotra, którego rola w Kościele jest niepowtarzalna (…) potrafił pełnić tę funkcję zarówno na Zachodzie, jak i na Wschodzie, interweniując w różnych okolicznościach z roztropnością, stanowczością i przenikliwością” – mówił o nim Benedykt XVI w jednej z katechez środowych, jemu poświęconej.

Leon I, to pierwszy papież, który otrzymał przydomek Wielki.

Leon XIII – twórca społecznego nauczania Kościoła

Wśród kolejnych papieży, którzy przybierali imię Leon, szczególnie wyróżnia się postać Leona XIII, którego pontyfikat przypadał na lata 1878–1903. Uważany jest za ojca społecznego nauczania Kościoła, przede wszystkim za sprawą encykliki Rerum novarum, opublikowanej w 1891 r.

Leon-XIII

Była ona odpowiedzią Kościoła na zmiany społeczne i gospodarcze końca XIX w., zwłaszcza na rosnące w siłę idee marksistowskie i liberalno-kapitalistyczne. Przypominała również o niezbędnej współpracy Kościoła i państwa, o chrześcijańskiej wizji antropologicznej człowieka oraz o potrzebie troski Kościoła o klasę robotniczą.

Nauczanie Leona XIII dotyczące kwestii społecznych, a także obrony Kościoła przed herezjami, obfitowało w wiele dokumentów – samych encyklik pozostawił 86.

Powołał do życia Papieską Komisję Biblijną. Za jego pontyfikatu udało się nawiązać pierwsze stosunki dyplomatyczne pomiędzy Stolicą Apostolską a Stanami Zjednoczonymi. Jest autorem popularnej Modlitwy do św. Michała Archanioła, którą ułożył w 1886 r. i polecił odmawiać na zakończenie każdej Mszy św.

Dorota Abdelmoula-Viet – Watykan

 

Foto: wikipedia, Vativan Media
Czytaj dalej

Kościół

W piątek Msza św. Leona XIV z kardynałami w Kaplicy Sykstyńskiej

Opublikowano

dnia

Autor:

Papież Leon XIV będzie sprawował Mszę św. w Kaplicy Sykstyńskiej wraz z kardynałami w piątek o godz. 11.00 – poinformował na briefingu rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni. W poniedziałek audiencja nowego Papieża dla świata mediów.

„Wysłuchaliśmy pierwszych słów Papieża, słów pokoju, rozbrojenia, dialogu” – mówił podczas briefingu rzecznik Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni. Wskazał, że w przemówieniu Leona XIV po wyborze wyraźnie wybrzmiały słowa z błogosławieństwa Franciszka z Niedzieli Wielkanocnej, że „Bóg nas kocha, kocha wszystkich i zło nie zwycięży”.

Było również wyraźne odniesienie do papieża Leona XIII, autora encykliki Rerum novarum, leżącej u źródeł współczesnej doktryny społecznej Kościoła. Wyraźne i nieprzypadkowe było także odniesienie do mężczyzn i kobiet, do ich pracy, także w czasach sztucznej inteligencji.

Msza św, Regina Coeli, audiencja

Rzecznik poinformował, że w piątek sprawowana będzie przez Papieża Msza św. w Kaplicy Sykstyńskiej z udziałem kardynałów o godz. 11:00. Transmisje przeprowadzą Media Watykańskie.

W niedzielę o godz. 12.00 Papież będzie przewodniczyć modlitwie Regina Coeli z centralnej loggii Bazyliki Watykańskiej. W okresie Wielkanocnym modlitwa ta zastępuje Anioł Pański.

W poniedziałek o godz. 10:00 zaplanowano audiencję Papieża z pracownikami mediów w Auli Pawła VI.

Wojciech Rogacin – Watykan

 

Foto: Vatican Media
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

maj 2025
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu