Połącz się z nami

News Chicago

Wiosenny koncert Sinfonietty DuPage z muzyką Mozarta, Beethovena i Boieldieu

Opublikowano

dnia

Sinfonietta DuPage pod batutą Dana D’Andrei zaprasza na wyjątkowy wiosenny koncert, który odbędzie się we wtorek, 6 maja o godz. 7:30PM w Peace Church przy 21W500 Butterfield Rd. w Lombard. Wieczór upłynie pod znakiem klasycznego piękna i muzycznej wirtuozerii – zarówno w repertuarze, jak i w doborze artystów.

W roli solistów wystąpią znakomici muzycy: Terri Van Valkinburgh, asystentka głównej altowiolistki The Lyric Opera of Chicago oraz Kevin Case, asystent koncertmistrza w zespole Music of the Baroque. Artyści wykonają „Sinfonię Concertante” Wolfganga Amadeusza Mozarta – utwór łączący finezję symfonii z emocjonalną głębią koncertu podwójnego.

Wieczór pełen muzycznych pereł

W programie koncertu znajdą się również:

  • Symfonia nr 8 F-dur Ludwiga van Beethovena – dzieło pełne energii, humoru i muzycznej finezji, a jednocześnie ukłon w stronę klasycyzmu Haydna i Mozarta,
  • oraz Uwertura do opery „Kalif z Bagdadu” François-Adriena Boieldieu – lekka i elegancka kompozycja reprezentująca francuską operę komiczną przełomu XVIII i XIX wieku.

Plejada gwiazd

Terri Van Valkinburgh to doświadczona instrumentalistka, która poza współpracą z Lyric Opera, pełni funkcję głównej altowiolistki w Grant Park Symphony Orchestra. Ukończyła The Juilliard School, zdobywając tam tytuły licencjata i magistra muzyki.

Kevin Case, również absolwent prestiżowej Eastman School of Music, gdzie studiował pod okiem legendarnego skrzypka Zvi Zeitlina, to artysta o imponującym dorobku. Występował m.in. jako koncertmistrz Midwest Mozart Festival, Memphis Symphony, Grant Park Symphony i Dallas Opera.

Muzyka z historią

Mozart skomponował Sinfonię Concertante w 1779 roku, podczas podróży po Europie z matką – w czasie, gdy poznawał najlepsze orkiestry kontynentu, w tym słynną orkiestrę z Mannheim. Utwór jest mistrzowskim połączeniem symfonicznej struktury i koncertowej ekspresji – żywy, komunikatywny i pełen charakteru.

Kevin Case

Z kolei VIII Symfonia Beethovena, zaprezentowana po raz pierwszy w 1814 roku w Wiedniu, to jedno z najbardziej niedocenianych arcydzieł kompozytora. Choć krótka i klasyczna w formie, obfituje w muzyczne żarty, zaskoczenia rytmiczne i nietypowe rozwiązania formalne – od ironicznej parodii metronomu w części drugiej, po finał pełen burzliwej ekspresji.

Uwertura Boieldieu do „Kalifa z Bagdadu”, opery z 1800 roku, to przykład francuskiej elegancji i stylowej prostoty – muzyka „pełna paryskiego smaku”, jak pisał o niej Hector Berlioz.

Praktyczne informacje

  • Bilety są dostępne wyłącznie przy wejściu, w cenie: 22 USD dla dorosłych, 12 USD dla studentów i seniorów.
  • Parking jest bezpłatny, a sala oferuje dużą liczbę wygodnych, kameralnych miejsc siedzących.
  • Więcej informacji można znaleźć na stronie sinfoniettabelcanto.org oraz na profilu Sinfonietta DuPage na Facebooku.

Koncert odbywa się przy wsparciu Illinois Arts Council Agency, Arts DuPage Fund z DuPage Foundation oraz National Endowment for the Arts.

Źródło: dailyherald
Foto: Sinfonietta DuPage, istock/cyano66/

News Chicago

„Avatar: Ostatni Władca Wiatru – Koncert”: Epickie doświadczenie muzyki i obrazu na żywo

Opublikowano

dnia

Autor:

Fani „Avatara: Ostatniego Władcy Wiatru” w niedzielę będą mogli na nowo przeżyć przygody Aanga w zupełnie wyjątkowy sposób. „Avatar: The Last Airbender In Concert” to widowisko, które łączy magię animacji z potęgą muzyki symfonicznej, prezentując orkiestrowe wykonanie na żywo kultowej ścieżki dźwiękowej serialu.

Na wielkim ekranie wyświetlony zostanie blisko dwugodzinny montaż trzech sezonów legendarnej produkcji Nickelodeon. Pokaz zawiera oryginalne dialogi i efekty dźwiękowe, lecz bez żadnej wcześniej nagranej muzyki – całą warstwę dźwiękową wypełni orkiestra grająca na żywo, perfekcyjnie zsynchronizowana z wydarzeniami na ekranie.

Ta specjalna edycja przygotowana została z myślą o fanach, którzy chcą zobaczyć tę historię w zupełnie nowym świetle. W wydarzeniu pojawią się także nowe aranżacje i kreatywne akcenty, opracowane wyłącznie na potrzeby tej trasy koncertowej.

Połączenie Wschodu i Zachodu

Podobnie jak sam serial, koncert mistrzowsko łączy inspiracje kulturą Azji Wschodniej, anime i amerykańskiej animacji. W orkiestrze usłyszymy zarówno tradycyjne instrumenty Wschodu, takie jak bębny taiko i erhu, jak i klasyczne instrumenty zachodnie – skrzypce, klarnety i wiolonczele. Razem tworzą one wyjątkową harmonię, oddającą duchowy i emocjonalny charakter sagi „Avatar”.

Na ekranie pojawią się najbardziej pamiętne momenty z podróży Aanga, przedstawione w kolejności chronologicznej, tworząc wciągającą opowieść o dojrzewaniu, odwadze i równowadze między żywiołami.

Muzyka z serca świata Avatara

Za nową aranżacją ścieżki dźwiękowej stoi Jeremy Zuckerman, wielokrotnie nagradzany kompozytor oryginalnej muzyki serialu. Na nowo opracował on i rozszerzył partyturę specjalnie na potrzeby koncertu, we współpracy z Jeffem Adamsem – montażystą oryginalnej serii – oraz pod artystycznym nadzorem twórców serialu, Mike’a DiMartino i Bryana Konietzko.

Auditorium Theatre

Efekt to monumentalne widowisko muzyczne, które nie tylko celebruje kultowy serial, lecz także otwiera nowy rozdział w jego historii – pierwszą w pełni orkiestrową interpretację świata Avatara na żywo.

„Avatar: Ostatni Władca Wiatru – Koncert” odbędzie się w Auditorium Theatre przy 50 East Ida B. Wells Drive, Chicago, IL, 60605, 19 października o godzinie 7.00PM. Bilety są do nabycia tutaj.

Źródło: Auditorium Theatre
Foto: Auditorium Theatre

Czytaj dalej

Kultura

Zaproszenie na Wieczór Muzyczny w Akademii Muzycznej Paderewskiego

Opublikowano

dnia

Autor:

Akademia Muzyczna Paderewskiego serdecznie zaprasza na wyjątkowy koncert. Już w sobotę, 18 października, o godzinie 6:00PM, w magicznej atmosferze jesiennego wieczoru zaprezentują się: Lilianna Zofia Wosko grająca na wiolonczeli oraz Youssef El Yakine – pianista.

Program koncertu

  • Piotr Iljicz CzajkowskiNokturn d-moll op. 19 nr 4 (wiolonczela i fortepian)
  • Johann Sebastian BachII Suita wiolonczelowa d-moll BWV 1008 (wiolonczela solo)
  • Ignacy Jan PaderewskiKrakowiak h-moll (fortepian solo)
  • Siergiej RachmaninowWokaliza op. 34 nr 14 (wiolonczela i fortepian)
  • Arcangelo CorelliWariacje na temat „La Folia” (wiolonczela i fortepian)
  • Fryderyk ChopinMazurek a-moll op. 7 nr 2 (wiolonczela i fortepian)

Po koncercie publiczność jest zaproszona na kameralne przyjęcie, podczas którego będzie można spotkać artystów i wspólnie celebrować ten muzyczny wieczór.

Wstęp wolny!

Źródło: Akademia PaSO
Foto: Greg Grzywacz, Kasia Jarosz
Czytaj dalej

News Chicago

“The Book of Mormon”: Najlepszy musical stulecia wg New York Times ponownie w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

the book of mormon

Do Chicago powraca w tym tygodniu “The Book of Mormon” – świetna komedia muzyczna opowiadająca o przygodach oryginalnej pary misjonarzy, wysłanych na drugi koniec świata, by głosić dobre słowo. New York Times nazwał ten spektakl „najlepszym musicalem stulecia”. W CIBC Theatre musical będzie grany tylko kilka dni, od 14 do 19 października.

“The Book of Mormon” to dziewięciokrotny zdobywca nagrody Tony®, w tym dla najlepszego musicalu , oraz nagrody Grammy za najlepszy album w teatrze muzycznym. Historia opowiada o dwóch misjonarzach Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, którzy próbują głosić wiarę mieszkańcom odległej wioski w Ugandzie.

Szczerym młodym mężczyznom przeszkadza brak zainteresowania ze strony miejscowych, których rozpraszają bardziej palące problemy, takie jak HIV/AIDS, głód, okaleczanie żeńskich narządów płciowych, molestowanie dzieci i ucisk ze strony miejscowego watażki.

“The Book of Mormon” miał swoją premierę na Broadwayu w Eugene O’Neill Theatre w marcu 2011 roku, z udziałem Andrew Rannellsa i Josha Gada. Zdobył bardzo entuzjastyczne recenzje krytyków i ustanowił rekordy sprzedaży biletów.

Sukces produkcji broadwayowskiej zaowocował wieloma inscenizacjami na całym świecie, w tym latami wystawiania na West Endzie i kilkoma trasami koncertowymi po Stanach Zjednoczonych.

New York Times nazywa go „najlepszym musicalem tego stulecia”. Washington Post pisze: „To taki wieczór, który przywraca wiarę w musicale”. A Entertainment Weekly: „Ocena A: najzabawniejszy musical wszech czasów”.

Spektakl trwa 2 godziny i 30 minut z przerwą. Uwaga na dzieci: słownictwo zawiera wulgaryzmy.

Bilety, które szybko znikają można kupić tutaj

Źródło: Broadway in Chicago
Foto: Broadway in Chicago
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

kwiecień 2025
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu