Połącz się z nami

Kościół

Grób Franciszka z białą różą – związek ze św. Teresą z Lisieux

Opublikowano

dnia

Udostępniono zdjęcia grobu Papieża Franciszka w Bazylice Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore). Dziś będą się przy nim modlić kardynałowie, mogą też grób nawiedzać wierni. Na grobie położono białą różę, która miała symboliczne znaczenie dla Franciszka.

Grób znajduje się w niszy pomiędzy Kaplicą Paulińską, gdzie jest ukochana przez Franciszka ikona Maryi – Salus Populi Romani – oraz Kaplicą Sforzów. Jest to grób prosty, wykonany zgodnie z ostatnią wolą Papieża Franciszka. Znajduje się w ziemi, a na posadzce położona jest płyta nagrobna z jednym napisem: Franciscus.

Nad płytą na ścianie wisi kopia krzyża pektoralnego Franciszka. Całość wykonana jest w kamieniu pochodzącym z Ligurii, rodzinnych stron dziadków Franciszka, którzy wyemigrowali z Włoch do Argentyny.

Znak białej róży

Pierwsze zdjęcia nagrobka Franciszka pokazano z leżącą na nim białą różą. To nie jest tylko gest oddania szacunku zmarłemu. To jest także symbol więzi Franciszka z Teresą z Lisieux, świętą, do której zawsze zwracał się z prośbą o łaski i której wstawiennictwu powierzał trudności osobiste i innych.

Ten kwiat towarzyszył Jorge Mario Bergoglio przez całe życie.

On sam mówił o nim w książce-wywiadzie „El Jesuita”, napisanej przez argentyńskich dziennikarzy Sergio Rubina i Francescę Ambrogetti, którzy opisując bibliotekę ówczesnego arcybiskupa Buenos Aires, zauważyli wazon pełen białych róż na półce, przed zdjęciem karmelitańskiej mistyczki, zmarłej w wieku zaledwie 24 lat w 1897 roku, kanonizowanej przez Piusa XI i ogłoszonej Doktorem Kościoła przez Jana Pawła II w 1997 roku.

„Kiedy mam problem”, wyjaśnił przyszły papież dwóm dziennikarzom, „proszę świętego, nie o jego rozwiązanie, ale o wzięcie go do ręki i pomoc w zaakceptowaniu go, a jako znak prawie zawsze otrzymuję białą różę”.

Grób Franciszka wierni mogą nawiedzać od Niedzieli Miłosierdzia, 27 kwietnia.

Wojciech Rogacin, Salvatore Cernuzio – Watykan

 

Foto: Vatican Media

Galeria

Uroczystości pogrzebowe Papieża Franciszka, 26 kwietnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Czytaj dalej

Kościół

Świat żegna Papieża Franciszka. Ponad 160 delegacji na pogrzebie

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzisiaj Watykan stanie się centrum światowego żalu i modlitwy. Na uroczystości pogrzebowe Papieża Franciszka przybędzie aż 164 oficjalne delegacje, w tym ponad 70 prezydentów i premierów oraz 12 koronowanych głów. To historyczne wydarzenie zgromadzi liderów z całego świata, wyrażających hołd papieżowi, który przez 12 lat pontyfikatu poruszał serca milionów ludzi.

Światowi przywódcy na Placu Świętego Piotra

Wśród dostojnych gości znajdą się m.in.: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump z żoną Melanią, Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z Pierwszą Damą Ołeną, Prezydent Francji Emmanuel Macron z małżonką Brigitte, a także książę Walii, William.

Wielką Brytanię reprezentować będzie również premier Keir Starmer.

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało szczegółową listę delegacji, która obejmuje 85 przywódców państw, w tym prezydentów, premierów oraz koronowane głowy. Towarzyszyć im będzie także 9 wiceprezydentów i wicepremierów.

Honorowe miejsca dla Argentyny i Włoch

Na honorowych miejscach zasiądzie delegacja z Argentyny, ojczyzny Papieża Franciszka, z Prezydentem Javierem Milei na czele. Tuż za nią – reprezentacja Włoch z Prezydentem Sergio Mattarellą i Premier Giorgią Meloni.

Pozostałe delegacje zostaną rozmieszczone według porządku alfabetycznego, przyjmując jako wzór francuski alfabet.

Polskę, poza parą prezydencką, na uroczystościach reprezentować będą Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski.

Tłumy wiernych i modlitewna atmosfera

Dzisiaj, już od wczesnych godzin rannych tysiące pielgrzymów wypełniają Plac Świętego Piotra. Bramy Watykanu zostały otwarte około 6:00 rano czasu rzymskiego, a wierni, którzy często czekali całą noc, spieszyli się, by zająć jak najlepsze miejsca.

Pod czystym, słonecznym niebem rozbrzmiewają modlitwy. Około 8:45 rano zgromadzeni wspólnie odmówili Litanię do Wszystkich Świętych – starożytną modlitwę wzywającą wstawiennictwa świętych Kościoła. Zjednoczone głosy pielgrzymów wypełniły przestrzeń Watykanu, tworząc głęboko poruszającą atmosferę duchowej jedności.

Świat żegna Papieża Franciszka

Papież Franciszek, który przez ponad dekadę przewodził Kościołowi z prostotą, pokorą i otwartością na człowieka, zostanie dziś pożegnany przez wiernych i przywódców z całego świata. Jego dziedzictwo – troska o ubogich, budowanie mostów pokoju i dialogu – na zawsze pozostanie żywe w sercach tych, których życie odmienił.

Źródło: Vatican News, cna
Foto: Vatican Media
Czytaj dalej

Kościół

Ostatnia droga Papieża Franciszka. Pogrzeb pasterza ubogich i ucznia Chrystusa

Opublikowano

dnia

Autor:

Wieczorem 25 kwietnia, w uroczystym rycie liturgicznym, zostanie zamknięta trumna z ciałem papieża Franciszka. Obrzędowi przewodniczyć będzie kardynał Kevin Farrell, kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego. Liturgia zapieczętowania trumny rozpocznie się o godz. 8:00PM czasu lokalnego w Bazylice św. Piotra i zakończy trzydniowy okres wystawienia ciała papieża, podczas którego ponad 130 tys. wiernych przybyło z całego świata, by oddać mu hołd. W sobotę zaplanowano uroczystości pogrzebowe, które zapowiada Ojciec Józef Polak SJ.

Ciało Franciszka, ubrane w czerwone szaty liturgiczne, z mitrą i paliuszem, spoczywa w prostej, drewnianej trumnie z cynkową wyściółką – zgodnie z nowymi zasadami, które sam papież zatwierdził w 2024 roku, pragnąc uproszczenia rytuałów i podkreślenia wiary w Zmartwychwstanie.

W ceremonii zamknięcia trumny udział wezmą wybrani kardynałowie, m.in. Giovanni Battista Re, Pietro Parolin i Konrad Krajewski. Liturgię poprowadzi abp Diego Ravelli, mistrz papieskich ceremonii. Odczyta on „rogito” – dokument opisujący życie i pontyfikat Franciszka, a następnie odmówiona zostanie Pieśń Zachariasza.

Po modlitwie, twarz papieża zostanie okryta białym, jedwabnym welonem, symbolizującym światłość wieczną.

Do trumny włożone zostaną monety i medale wybite podczas pontyfikatu, a także metalowa tuba z kopią “rogito”. Na cynkowej pokrywie znajdą się krzyż, herb papieża i tabliczka z jego imieniem, datą życia i długością pontyfikatu. Po nałożeniu i przylutowaniu pokrywy, trumna zostanie zapieczętowana przez reprezentantów czterech watykańskich urzędów. Na drewnianej trumnie umieszczone będą krzyż i herb papieski.

Uroczysta Msza pogrzebowa – „Missa poenitentialis” – odbędzie się w sobotę, 26 kwietnia o godz. 10:00AM czasu lokalnego na placu św. Piotra. Liturgii przewodniczyć będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Będzie to zarazem pierwszy dzień nowenny żałobnej – „Novendiali” – dziewięciu dni Mszy świętych odprawianych za duszę zmarłego papieża.

Po zakończeniu liturgii, około południa, trumna z ciałem Franciszka zostanie przewieziona ulicami Rzymu do Bazyliki Matki Bożej Większej – miejsca, które papież szczególnie umiłował. Tam też, zgodnie z jego wolą, spocznie na zawsze, w grobie ziemnym obok Kaplicy Paulińskiej, przed cudownym wizerunkiem Maryi – Salus Populi Romani.

Pożegnanie Franciszka – papieża ubogich

Trasa przejazdu trumny będzie wiodła przez najważniejsze miejsca Wiecznego Miasta – od Watykanu przez Plac Wenecki, Fora Cesarskie, Koloseum i Bazylikę Laterańską – aż do Matki Bożej Większej.

Przejazd ten będzie transmitowany przez watykańskie media.

Franciszka przywita w bazylice kilkudziesięciu bezdomnych i ubogich – z różańcami i białymi różami w dłoniach. To oni, których papież tak często bronił i wspierał, będą mieli przywilej ostatniego pożegnania.

Bez zewnętrznych oznak władzy – z sercem pasterza

W nowym rytuale pogrzebu, zatwierdzonym w dokumencie Ordo Exsequiarum Romani Pontificis, zrezygnowano z dawnych, wielowarstwowych trumien z cyprysu, ołowiu i dębu. Zamiast tego – prostota, która odzwierciedlała całe życie Franciszka. Wystawienie ciała również miało zmienioną formę – trumna, nie katafalk, symbolizowała pokorę i bliskość z ludem Bożym.

Ostatnie pożegnanie, które śledzi świat

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyć ma ponad 250 tys. osób, w tym 130 delegacji państwowych z około 50 prezydentami i 10 monarchami. Najbliżej trumny zasiądzie delegacja Argentyny – ojczyzny papieża. W Rzymie trwa przygotowanie wzmożonych środków bezpieczeństwa.

Relację z wydarzenia prowadzić będzie rekordowa liczba ponad 2700 akredytowanych dziennikarzy z całego świata.

Grób Papieża Franciszka będzie otwarty dla wiernych od niedzieli, 27 kwietnia. Tam, w cieniu ukochanej ikony Matki Bożej, będzie można odmówić modlitwę za pasterza, który chciał być sługą wszystkich – szczególnie najmniejszych.

Źródło: cna, Vatican News
Foto: Vatican Media
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

kwiecień 2025
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu