Polonia Amerykańska
Msza pożegnalna śp. Alicji Nawary odbędzie się 30 marca w kościele św. Konstancji

15 lutego, po nawrocie choroby, zmarła 66-letnia Alicja Nawara – geograf i doradca metodyczna LOM w Chicago. Na mszę pożegnalną poświęconą jej pamięci zaprasza Polska Szkoła im. św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Chicago.
Alicja Nawara była wieloletnią członkinią zarządu i wolontariuszką Muzeum Polskiego w Ameryce, a także członkinią Rady Dyrektorów. Od 1992 roku związana była z Polską Szkołą im. św. Maksymiliana Marii Kolbego przy parafii Św. Konstancji w Chicago, gdzie z oddaniem edukowała kolejne pokolenia młodych Polaków.
Była także autorką podręczników do geografii Polski dla uczniów szkół polonijnych oraz aktywną członkinią Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, gdzie przez lata pełniła funkcję wiceprezesa i członkini zarządu. Współtworzyła także polonijny konkurs ortograficzny „Dyktando” im. Krystyny Bochenek.
Za swoją działalność została uhonorowana Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2006) oraz Złotym Krzyżem Zasługi (2019).
“Szanowni Państwo! W imieniu Polskiej Szkoły im. św. Maksymiliana Marii Kolbe i Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Chicago, serdecznie zapraszamy reprezentacje szkół i organizacje polonijne (ze sztandarami) na Mszę pożegnalną śp. Alicji Nawary.
Msza św. odbędzie się w niedzielę 30 marca 2025 roku o godz. 3:00 po południu w kościele św. Konstancji pod adresem 5843 W. Strong St. Chicago, IL 60630. Po Mszy zapraszamy na chwilę wspomnień naszej drogiej Alicji przy małym poczęstunku w Sali Borowczyka (znajdującej się przy kościele św. Konstancji).
Informujemy, że Msze św. w intencji śp. Alicji Nawary odprawiane są w każdą drugą niedzielę miesiąca do pierwszej rocznicy śmierci 2026 roku o godz. 12:30 po południu w kościele św. Konstancji.”
Z wyrazami szacunku
Dyrektor Szkoły im. św. M.M. Kolbe
Agnieszka Wojtach
Prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Chicago
Urszula Gawlik
Foto: Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Chicago
Kościół
Poświęcenie Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Dudley, MA, już w tą niedzielę

W niedzielę 11 maja będzie miało miejsce uroczyste poświęcenie pierwszego i jedynego w USA Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, Patrona Polski, znajdującego się w Dudley, w Massachusetts. Na to wyjątkowe wydarzenie zaprasza Polonię ks. Krzysztof Korcz, który w marcu odwiedził Chicago.
Ks. Krzysztof Korcz jest Proboszczem Parafii św. Andrzeja Boboli w Dudley. Jego list do Polonii publikowaliśmy tutaj. Poświęcenie pierwszego Diecezjalnego Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, Patrona Polski w USA, odbędzie się w Roku Jubileuszowym, oraz w 75 rocznicę ustanowienia Diecezji Worcester.
“Serdecznie zapraszam Czcigodnych Kapłanów Polonijnych Parafii wraz z wiernymi do udziału w uroczystościach poświęcenia nowego Sanktuarium św. Andrzeja Boboli przez Ks. Ordynariusza Diecezji Worcester Roberta McManus w dniu 11 maja 2025 roku o godz. 13.
Zapraszamy Polonię wraz z kapłanami do nawiedzenia w tym Roku Jubileuszowym relikwii św. Andrzeja Boboli, a szczególnie zapraszamy każdego 16 dnia miesiąca do udziału we Mszy świętej za Ojczyznę o godz. 18. W każdą niedzielę zapraszamy również pielgrzymów na Mszę św. o godz. 10:30 w języku angielskim i o godz. 12 w języku polskim” pisał ks. Krzysztof Korcz.
List Rektora KUL, Prof. Dr Hab. Jarosława Kalinowskiego do ks. Krzysztofa Korcza:
Kontakt: Ks. Krzysztof Korcz, Proboszcz St. Andrew Bobola Shrine, 54 West Main Street, Dudley, MA 01571. Tel: 508-365-7105, www.standrewbobola.com
Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
Galeria
Złożenie wieńców pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, Związek Narodowy Polski, 2 maja. Fot. StelmachLens
News USA
Parlament Europejski uchylił immunitet Grzegorza Brauna. Kandydat na prezydenta może stanąć przed sądem

We wtorek Parlament Europejski przegłosował uchylenie immunitetu Grzegorzowi Braunowi, polskiemu europosłowi skrajnej prawicy, otwierając tym samym drogę do jego postawienia przed sądem w Polsce za szereg zarzutów, w tym za atak na uroczystość religijną z użyciem gaśnicy. Braun startuje w nadchodzących wyborach prezydenckich w Polsce.
Grzegorz Braun został wcześniej pozbawiony immunitetu przez polski Sejm, a następnie oskarżony przez prokuraturę. Jednak po objęciu mandatu europosła odzyskał ochronę przed odpowiedzialnością karną, którą teraz ponownie utracił.
Wniosek o uchylenie immunitetu złożył Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Adam Bodnar. Dotyczył on siedmiu różnych incydentów z lat 2022–2023. „Mandat parlamentarny może opóźnić moment odpowiedzialności za własne czyny, ale nie oznacza bezkarności” — napisał Bodnar na platformie X tuż przed głosowaniem.
Najgłośniejszy z zarzucanych czynów miał miejsce w grudniu 2023 roku, kiedy Braun podczas uroczystości chanukowej w polskim parlamencie użył gaśnicy, by zgasić zapalone świece. Wydarzenie zorganizowano z udziałem przedstawicieli społeczności żydowskiej i liderów politycznych. Braun nazwał Chanukę „satanistycznym, rasistowskim triumfalizmem” i ogłosił, że „przywraca stan normalności”.
Za ten czyn został natychmiast usunięty z sali obrad, ukarany maksymalną grzywną i zgłoszony do prokuratury. Zarzuty obejmują znieważenie grupy religijnej — przestępstwo, za które w Polsce grozi kara więzienia.
Inne zarzuty dotyczą m.in. uszkodzenia mienia podczas zakłócenia wykładu o Holokauście w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie, a także naruszenia nietykalności cielesnej dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii.
Grzegorz Braun został również oskarżony o zniszczenie stołu z dekoracjami świątecznymi, które zawierały flagi UE i LGBT+, w jednym z warszawskich sądów.
Po ogłoszeniu decyzji Parlamentu Europejskiego Braun opublikował wideo, w którym pali flagę Unii Europejskiej, dodając komentarz: „Precz z eurokomunizmem! To jest Polska”.
Pomimo marginalnego poparcia w sondażach, które oscyluje między 1% a 3%, Braun nadal wzbudza kontrowersje w trwającej kampanii prezydenckiej. Obecnie prowadzone są przeciwko niemu kolejne śledztwa, m.in. za antysemickie wypowiedzi w telewizyjnej debacie oraz za nawoływanie do usunięcia ukraińskiej flagi sprzed polskiego ratusza. Oskarża się go również o dewastację wystawy poświęconej społeczności LGBT+.
Symbolem jego kampanii stała się… gaśnica — wyraźne nawiązanie do incydentu z Chanuki.
Źródło: NFP
Foto: YouTube, Robert Kot
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
“Siła Wiary III”: Zobaczcie jak miłość zwyciężyła chorobę. Premiera w niedzielę
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temu
Nie żyje Anna Zalińska, wieloletnia członkini i działaczka ZPPA. Miała 68 lat
-
News USA4 tygodnie temu
Rejestracja dla nielegalnych imigrantów w USA wchodzi w życie. Może objąć nawet 3 miliony osób
-
Prawo imigracyjne3 tygodnie temu
Czy legalny status imigrantów zostanie odwołany? Zmiany w prawie wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski
-
Kościół4 tygodnie temu
To ostatnie dni by zobaczyć niezwykłe “Misterium Męki Pańskiej” przed Wielkanocą
-
News Chicago1 tydzień temu
Wypadek w Chatham IL, w którym zginęły 4 dziewczynki, spowodowała kobieta, pracująca wcześniej dla ISP
-
News Chicago2 tygodnie temu
Sprawca masakry w Highland Park dostał to na co zasłużył: Nigdy nie wyjdzie na wolność
-
News USA3 tygodnie temu
Senator Eric Schmitt chce ustanowić Poniedziałek Wielkanocny świętem federalnym