News USA
Mieszkanka Indiany, która spędziła w rozbitym aucie 6 dni, dochodzi do siebie w szpitalu

41-letnia Brieonna Cassell z Indiany cudem przeżyła sześć dni uwięziona we wraku swojego samochodu po tragicznym wypadku. Odkryta przypadkiem przez pracownika firmy drenażowej, obecnie przechodzi skomplikowaną rekonwalescencję w szpitalu, gdzie lekarze walczą o pełne przywrócenie jej zdrowia.
Brieonna Cassell została odnaleziona we wtorek, sześć dni po tym, jak jej rodzina zgłosiła jej zaginięcie. O jej losie dowiedziano się dzięki Johnnemu Martinezowi, który prowadząc wysoki na 10-stóp traktor w powiecie Newton, zauważył rozbity pojazd w rowie.
Pracownik firmy drenażowej powiadomił swojego przełożonego, szefa straży pożarnej Jeremiego Vanderwalla, i razem postanowili zbadać miejsce zdarzenia.
Początkowo Martinez nie sądził, że ktoś może znajdować się w samochodzie, jednak po dokładniejszym sprawdzeniu usłyszeli głos Cassell. Kobieta była świadoma, lecz poważnie ranna i nie mogła się wydostać. O jej odnalezieniu i akcji ratunkowej informowaliśmy wczoraj.
Sześć dni walki o przetrwanie
Brieonna Cassell przetrwała niemal tydzień w ekstremalnych warunkach. Powiedziała ratownikom, że musiała moczyć swój zielony sweter w wodzie z rowu, który wypuszczała przez okno samochodu, aby nie umrzeć z pragnienia.
Po odnalezieniu kobietę natychmiast przetransportowano do Advocate Christ Medical Center w Oak Lawn, gdzie lekarze walczą o jej zdrowie. Matka poszkodowanej, Kim Brown, poinformowała, że Brieonnę czeka operacja nóg, ponieważ istnieją obawy o prawidłowe gojenie się ran.
Długa droga do wyzdrowienia
W opublikowanym w czwartek zdjęciu ze szpitala Cassell leży na łóżku, ale mimo obrażeń i wyczerpania kobieta wydaje się być w dobrym nastroju.
Lekarze pozostają optymistyczni, choć podkreślają, że przed nią długa droga do pełnego powrotu do zdrowia. Jej historia jest jednak niezwykłym przykładem ludzkiej siły i determinacji w obliczu tragedii.
Rok temu bardzo podobnemu wypadkowi uległ Matthew Reum, którego także przypadkiem znaleziono, 6 dni po zdarzeniu. O jego cudownym znalezieniu i ocaleniu pisaliśmy tutaj. Mężczyzna doznał złamań, a zmiażdżoną nogę trzeba było amputować.
Źródło: CBS
Foto: Team NWI – Independent Search & Rescue, Hailey Ketchum
News USA
Trump ma wątpliwości wobec intencji Putina. Czy chce zakończenia wojny w Ukrainie?

W sobotę Prezydent Donald Trump wyraził wątpliwości, czy Prezydent Rosji Władimir Putin rzeczywiście dąży do zakończenia wojny na Ukrainie. Jego sceptyczne uwagi pojawiły się zaledwie dzień po tym, jak sugerował, że porozumienie pokojowe między Rosją a Ukrainą jest „bardzo bliskie”.
Donald Trump w sobotnim wpisie w mediach społecznościowych stwierdził, że nie jest pewien, czy Putin chce zakończyć wojnę, wskazując na ostatnie ataki rakietowe na ukraińskie miasta, chociaż dzień wcześniej optymistycznie oceniał, że Moskwa i Kijów są „bardzo blisko porozumienia”. Prezydent zasugerował także możliwość wprowadzenia nowych sankcji przeciwko Rosji.
Wracając do Stanów Zjednoczonych po pogrzebie papieża Franciszka w Watykanie, Trump napisał: „Nie było żadnego powodu, aby Putin wystrzeliwał rakiety w cywilne obszary, miasta i miasteczka w ciągu ostatnich kilku dni. To sprawia, że myślę, iż może wcale nie chce zakończyć wojny, a jedynie gra na zwłokę”.
W tym samym poście prezydent zasugerował zaostrzenie działań wobec Rosji poprzez sankcje finansowe i „sankcje wtórne”, podkreślając, że „zbyt wielu ludzi umiera”.
Kontrastujące stanowiska
Wątpliwości Donalda Trumpa stanowią wyraźny kontrast wobec jego wcześniejszej, bardziej optymistycznej oceny sytuacji. W piątek prezydent twierdził, że Ukraina i Rosja są „blisko zawarcia porozumienia”, opierając się na rozmowach jego wysłannika Steve’a Witkoffa z Władimirem Putinem w Moskwie.
Trump spotkał się także z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podczas pogrzebu papieża Franciszka. Było to ich pierwsze bezpośrednie spotkanie od czasu burzliwej rozmowy w Białym Domu na początku roku, po której tymczasowo wstrzymano amerykańską pomoc wojskową dla Ukrainy.
Po sobotnim spotkaniu biuro Zełenskiego określiło rozmowę jako „dobrą” i „obiecującą”, a sam Zełenski w mediach społecznościowych podkreślił, że rozmowy dotyczyły m.in. ochrony życia cywilów oraz konieczności pełnego, bezwarunkowego zawieszenia broni.
Biały Dom nazwał spotkanie „bardzo produktywnym”, choć nie podano jeszcze jego pełnych szczegółów. Rozmowa trwała około 15 minut i odbyła się w Bazylice Świętego Piotra tuż przed rozpoczęciem uroczystości pogrzebowych.
Brak reakcji ze strony Putina
Choć Trump apelował o bezpośrednie rozmowy na wysokim szczeblu między Rosją a Ukrainą, ani Putin, ani Zełenski nie odpowiedzieli publicznie na jego wezwanie. Co więcej, podczas gdy Zełenski zgodził się na propozycję amerykańskiego wstrzymania działań wojennych na 30 dni, Rosja nie wyraziła na to zgody i kontynuowała ataki.
Władimir Putin, obciążony międzynarodowym nakazem aresztowania za zbrodnie wojenne, nie wziął udziału w pogrzebie Franciszka.
Trump sugeruje uznanie Krymu za rosyjski
Napięcie wokół negocjacji wzrosło także w związku z wypowiedziami Prezydenta Trumpa na temat Krymu. W wywiadzie dla magazynu Time Trump stwierdził, że „Krym pozostanie przy Rosji”, uznając ukraińskie roszczenia do półwyspu za nierealistyczne.
„Wszyscy wiedzą, że Krym od dawna jest z Rosją” — powiedział Trump, co wyraźnie kontrastuje z żądaniami Zełenskiego dotyczącymi pełnego przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy.
W nadchodzących dniach oczekiwane są kluczowe rozmowy dyplomatyczne, które mogą przesądzić o przyszłości negocjacji pokojowych. Zełenski podkreśla, że „dyplomacja musi odnieść sukces”, wzywając do wywarcia większej presji na Rosję, aby zmusić ją do zaakceptowania propozycji zawieszenia broni i rozpoczęcia procesu pokojowego.
Źródło: baynews9
Foto: The White House, YouTube
News USA
Sędzinę z Milwaukee zatrzymano za pomoc imigrantowi w uniknięciu aresztowania przez ICE

W piątek FBI aresztowało sędzinę Sądu Okręgowego powiatu Milwaukee, Hannah Dugan, oskarżoną o pomoc mężczyźnie w uniknięciu aresztowania przez agentów imigracyjnych. Sprawa zaostrzyła napięcia między administracją Prezydenta Donalda Trumpa a sądownictwem, w kontekście jego radykalnych działań na rzecz zaostrzenia polityki imigracyjnej.
Dyrektor FBI Kash Patel ogłosił aresztowanie w mediach społecznościowych, oskarżając Hannah Dugan o „świadome skierowanie agentów federalnych z dala” od mężczyzny, którego próbowali zatrzymać w budynku sądu. “Na szczęście nasi agenci schwytali przestępcę po pościgu pieszym. Jednak działania sędziny poważnie zwiększyły ryzyko dla bezpieczeństwa publicznego” — napisał Patel.
Według rzecznika U.S. Marshals Service, Brady’ego McCarrona, Dugan została zatrzymana w piątek rano na terenie sądu. Po krótkim wystąpieniu w sądzie federalnym w Milwaukee została zwolniona z aresztu. Kolejna rozprawa zaplanowana jest na 15 maja.
Jej adwokat, Craig Mastantuono, podczas rozprawy stwierdził, że sędzina Dugan „szczerze żałuje i stanowczo sprzeciwia się swojemu aresztowaniu”, które jego zdaniem nie było podyktowane względami bezpieczeństwa publicznego.
Kulisy sprawy
Hannah Dugan została oskarżona o ukrywanie osoby w celu uniemożliwienia jej wykrycia i aresztowania oraz o utrudnianie działań funkcjonariuszy federalnych.
Według dokumentów FBI, 18 kwietnia wyprowadziła Eduardo Flores-Ruiza i jego adwokata tylnymi drzwiami dla ławy przysięgłych — przeznaczonymi wyłącznie dla ławników, personelu sądowego i eskortowanych oskarżonych — aby pomóc uniknąć aresztowania przez agentów Immigration and Customs Enforcement (ICE).
FBI podało, że Dugan została uprzedzona o obecności agentów w budynku sądu. Według świadków była wściekła i określiła ich wizytę jako „absurdalną”. Następnie miała udać się do swojego pokoju, a później konfrontacyjnie rozmawiać z zespołem aresztującym.
Sędzina domagała się okazania sądowego nakazu aresztowania, jednak agenci dysponowali jedynie administracyjnym nakazem imigracyjnym. Gdy skierowała ich do biura sędziego naczelnego, wróciła na salę rozpraw i przeprowadziła Flores-Ruiza i jego prawnika przez niepubliczne części budynku.
Szerszy kontekst polityczny
Aresztowanie Hannah Dugan wpisuje się w szerszy konflikt między administracją Trumpa a władzą sądowniczą. Donald Trump wielokrotnie krytykował sędziów, których oskarżał o „aktywistyczne podejście” i ingerowanie w kompetencje władzy wykonawczej.
Sprawa Dugan przypomina postępowanie wobec sędzi Shelley Joseph z Massachusetts, która również została oskarżona o pomoc imigrantom w uniknięciu aresztowania. Postępowanie wobec niej zostało jednak umorzone w 2022 roku podczas administracji Bidena.

Eduardo Flores-Ruiz
Departament Sprawiedliwości, już za czasów pierwszej kadencji Trumpa, sygnalizował zamiar bardziej agresywnego ścigania lokalnych urzędników, którzy przeszkadzają federalnym funkcjonariuszom.
“Nikt nie stoi ponad prawem” — przypomniała w piątek w mediach społecznościowych Prokurator Generalna Pam Bondi.
Kim jest sędzina Hannah Dugan?
Dugan została wybrana do Sądu Okręgowego w Milwaukee w 2016 roku. Pracowała w wydziałach cywilnym i spadkowym. Wcześniej pełniła funkcję prawnika w organizacjach Legal Action of Wisconsin oraz Legal Aid Society.
Jest absolwentką University of Wisconsin-Madison (1981 r.) oraz tamtejszej szkoły prawa (1987 r.).
Źródło: AP
Foto: YouTube
News USA
Ponad 100 nielegalnych imigrantów aresztowano podczas nalotu na podziemny klub w Colorado Springs

W wyniku szeroko zakrojonej operacji w Colorado Springs zatrzymano ponad 100 nielegalnych imigrantów podczas nalotu na nielegalnie działający klub nocny, który, jak ustaliły służby, był miejscem spotkań członków brutalnych gangów MS-13 i Tren de Aragua (TdA).
Rocky Mountain Division amerykańskiej Agencji ds. Zwalczania Narkotyków (DEA) poinformowała w przypiętym poście na platformie X: „Rocky Mountain przeprowadziło wieloagencyjną operację wraz z naszymi lokalnymi i federalnymi partnerami. @DHSgov zatrzymało ponad 100 nielegalnych imigrantów. W podziemnym klubie nocnym skonfiskowano również narkotyki i broń”.
Załączone nagrania wideo pokazują moment wejścia około 300 funkcjonariuszy federalnych i lokalnych do obiektu. Widać, jak dziesiątki osób próbowały uciec na rozkaz policji, która wzywała do natychmiastowego opuszczenia lokalu.
Według DEA, w klubie znajdowało się około 200 osób. Ponad 100 z nich, nielegalnie przebywających na terenie USA, zostało zatrzymanych i przekazanych Immigration and Customs Enforcement (ICE) do dalszego postępowania i możliwej deportacji.
Na opublikowanych zdjęciach widać pojemniki z alkoholem oraz niezidentyfikowane substancje narkotyczne. DEA poinformowała również o znalezieniu „tusi” – mieszanki ketaminy i innych narkotyków – często kojarzonej z działalnością MS-13.
Handel narkotykami, prostytucja i przemoc
Na konferencji prasowej 27 kwietnia specjalny agent DEA, Jonathan Pullen, poinformował, że klub był centrum intensywnej działalności przestępczej.
„W obiekcie miało miejsce znaczne rozprowadzanie narkotyków, prostytucja i przestępstwa z użyciem przemocy” – powiedział Pullen. – „Zabezpieczyliśmy kilka sztuk broni palnej, a wśród zatrzymanych znaleźli się także aktywni członkowie gangów odpowiedzialni za bezpieczeństwo klubu oraz zaangażowani w działalność przestępczą”.
Pullen podkreślił, że „Colorado Springs budzi się dziś w bezpieczniejszej społeczności”.
Reakcje polityczne
Prezydent Donald Trump pochwalił działania służb w poście na Truth Social: „Przeprowadziliśmy duży nalot na jednych z najgorszych ludzi nielegalnie przebywających w naszym kraju – handlarzy narkotyków, morderców i innych brutalnych przestępców. Jeśli nie wygramy tej bitwy w Sądzie Najwyższym, nasz kraj, jaki znamy, będzie SKOŃCZONY!”.
Donald Trump odniósł się do trwających batalii sądowych związanych z próbami masowych deportacji nielegalnych imigrantów, które opóźniane są przez decyzje sądów federalnych.
Obecnie w Sądzie Najwyższym toczą się dwie kluczowe sprawy, w których prezydent próbuje wykorzystać ustawę Alien Enemies Act z 1798 r., aby umożliwić deportację osób powiązanych z organizacjami uznanymi za terrorystyczne – MS-13 i Tren de Aragua.
Źródło: The Epoch Times
Foto: YouTube, Pam Bondi/X
-
News Chicago3 tygodnie temu
14-letni Jordan Laskowski z St. Charles zginął w wypadku wracając z przerwy wiosennej
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
“Siła Wiary III”: Zobaczcie jak miłość zwyciężyła chorobę. Premiera w niedzielę
-
Polonia Amerykańska2 tygodnie temu
Nie żyje Anna Zalińska, wieloletnia członkini i działaczka ZPPA. Miała 68 lat
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Jubileusz 50-lecia zespołu Wici uczczą wyjątkowe koncerty i wspaniały bankiet
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Film “Siła Wiary III” Agnieszki Topolskiej głęboko poruszy nasze serca już 13 kwietnia
-
Kościół2 tygodnie temu
To ostatnie dni by zobaczyć niezwykłe “Misterium Męki Pańskiej” przed Wielkanocą
-
Prawo imigracyjne4 tygodnie temu
Podróżowanie do USA: Nowe wyzwania dla posiadaczy wiz i zielonych kart
-
News USA2 tygodnie temu
Senator Eric Schmitt chce ustanowić Poniedziałek Wielkanocny świętem federalnym