Połącz się z nami

News USA

Republikański Gubernator Wyoming wzmacnia ochronę wolności religijnej

Opublikowano

dnia

Gubernator Wyoming, Mark Gordon, Republikanin, podpisał ustawę Wyoming Religious Freedom Restoration Act, mającą na celu wzmocnienie ochrony wolności religijnej przed regulacjami stanowymi i lokalnymi. Nowe przepisy, wzorowane na federalnym prawie o tej samej nazwie, zakazują władzom uchwalania polityk, które „znacznie obciążają prawo osoby do praktykowania religii”, a także umożliwiają obywatelom pozywanie rządu za naruszenie ich swobód religijnych. O ustawie mówi Jezuita, Ojciec Józef Polak.

Dzięki uchwaleniu tej ustawy, Wyoming dołącza do 28 innych stanów, które przyjęły podobne regulacje. Prawo, popierane przez większość Republikanów w legislaturze stanowej, spotkało się z podzielonymi opiniami wśród Demokratów. Wyoming Religious Freedom Restoration Act wejdzie w życie 1 lipca.

Co oznacza nowe prawo?

Ustawa definiuje „obciążenie” jako każde działanie, które „ogranicza, hamuje lub odmawia praktykowania religii”, w tym np. odmowę dostępu do programów rządowych, nakładanie kar administracyjnych czy ograniczanie dostępu do obiektów publicznych.

Ochrona obejmuje wszystkie obowiązujące już i przyszłe przepisy, nawet te, które mają zastosowanie do całego społeczeństwa, wzmacniając prawa osób wierzących do wyjątków związanych z wyznawaną religią.

Jednak władze stanowe i lokalne mogą wprowadzać ograniczenia dotyczące praktyk religijnych, jeśli wykażą, że dany przepis jest „niezbędny do promowania ważnego interesu rządowego” i stanowi „najmniej restrykcyjny sposób” jego realizacji. Obywatele, którzy uznają, że ich prawa zostały naruszone, będą mogli odwoływać się zarówno w postępowaniu administracyjnym, jak i przed sądem.

Zdania podzielone

Rzecznik biura gubernatora podkreślił, że nowe przepisy zapewniają uczciwe wysłuchanie każdemu mieszkańcowi Wyoming, który uważa, że władze próbują zmusić go do działania wbrew jego przekonaniom religijnym.

Greg Chafuen, starszy radca prawny organizacji Alliance Defending Freedom, nazwał ustawę „rozsądnym testem równowagi”, który pomoże sądom w ocenie sporów dotyczących wolności religijnej. Jego zdaniem nowe przepisy są ważnym krokiem w ochronie praw obywatelskich i umożliwiają ludziom życie zgodnie z ich wiarą.

Kontekst polityczny i prawny

Podobne regulacje funkcjonują już na poziomie federalnym od 1993 roku, kiedy to Prezydent Bill Clinton podpisał ustawę Religious Freedom Restoration Act. Miała ona szerokie poparcie obu partii, jednak w 1997 rokuSąd Najwyższy orzekł, że nie może być stosowana wobec przepisów stanowych i lokalnych, co zmusiło poszczególne stany do uchwalania własnych wersji prawa.

W ostatnich latach wolność religijna stała się przedmiotem politycznych napięć. Demokraci w Kongresie dążyli do ograniczenia wyjątków związanych z wiarą, zwłaszcza w kontekście praw osób LGBTQ+, przepisów antydyskryminacyjnych oraz kwestii opieki zdrowotnej, takich jak aborcja czy procedury dla osób transpłciowych.

Źródło: cna
Foto: National Governors Association, YouTube, istock

Galeria

Procesja Fatimska w Polskiej Misji Duszpasterskiej im. Św. Trójcy, 13 lipca. Fot. Wojciech Adamski

Opublikowano

dnia

Autor:

Czytaj dalej

Kościół

Jubileusz Młodzieży: Loreto czeka na pielgrzymów

Opublikowano

dnia

Autor:

Malownicze miasteczko w regionie Marche, w którym znajduje się sanktuarium Świętego Domku Matki Bożej, a także na Polski Cmentarz Wojenny, czeka na młodych pielgrzymów, którzy przyjadą do Włoch z okazji Roku Świętego. Loreto jest także miejscem historycznego spotkania św. Jana Pawła II z młodzieżą i skrywa pamiątkę, jaką papież Franciszek pozostawił młodym ludziom.

Przez Loreto do Rzymu

Obchody Jubileuszu Młodzieży odbędą się w Loreto 30 i 31 lipca. W środę pielgrzymi wysłuchają katechezy papieskiego kaznodziei o. Roberta Pasoliniego OFMCap i wezmą udział w czuwaniu modlitewnym. Zaś w czwartek po wspólnej Mszy św. i warsztatach poświęconych tematyce Roku Świętego – nadziei, zostaną zaproszeni na wieczorny koncert muzyki chrześcijańskiej.

Przede wszystkim jednak ich pobyt w Loreto będzie okazją do modlitwy w Świętym Domku, przeniesionym tu z Nazaretu pod koniec XIII w.

Zaproszenie skierowane jest do wszystkich młodych ludzi, choć organizatorzy proszą o wcześniejsze poinformowanie o udziale w wydarzeniach. Dla wielu pielgrzymów to właśnie Loreto będzie przystankiem w drodze na spotkanie z Ojcem Świętym i młodymi ludźmi z całego świata, zebranymi w Rzymie.

Polskie ślady

Loreto, które Polacy już pod koniec XIX w. nazywali „włoską Częstochową”, jest licznie odwiedzane przez polskich pielgrzymów i turystów nie tylko ze względu na sanktuarium Świętego Domku. Miejscem bezpośrednio związanym z polską historią jest bowiem znajdujący się na zboczu wzgórza Monte Prodo, vis-à-vis loretańskiego sanktuarium, Polski Cmentarz Wojenny.

To jedna z czterech polskich nekropolii wojennych na terenie Włoch (oprócz Monte Cassino, Bolonii i Casamassima). Spoczywa na niej ponad 1000 żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Andersa, poległych podczas walk o wyzwolenie nadadriatyckiej części Włoch.

Nad cmentarzem i pamięcią o nim od dziesięcioleci czuwają tam polskie siostry nazaretanki, które do dziś oferują nocleg pielgrzymom w domu, położonym tuż obok sanktuarium.

Loreto, wnętrze Świętego Domku

Jan Paweł II i nadzieja, jaką są młodzi ludzie

Loreto wielokrotnie odwiedzał Karol Wojtyła, zarówno przed wyborem na papieża, jak i w czasie swego pontyfikatu. Jedną z najbardziej pamiętnych wizyt była ta z 1995 r., kiedy spotkał się na pobliskim wzgórzu Montorso z blisko półmilionową rzeszą młodych ludzi z wielu stron Europy.

Europejska pielgrzymka młodzieży, będąca zarazem przygotowaniem do Jubileuszu Roku 2000 i alternatywą dla tych, którzy nie mogli w tym samym roku uczestniczyć w ŚDM w Manili, przeniknięta była tematem nadziei i wołaniem o pokój na świecie. Nazwana „EurHope”, stała się znakiem nadziei dla Europy, dotkniętej wówczas wojną na Bałkanach.

Nawiązując do jej hasła, Papież przypominał wówczas młodym ludziom, aby „stawali się ludźmi nadziei: ludźmi, którzy wierzą w Boga życia i miłości i głoszą z niezłomną ufnością, że człowiek ma przyszłość”.

Franciszek i Christus vivit

Kolejną okazją do tego, by oczy młodych ludzi skierowały się za Ojcem Świętym na loretańskie sanktuarium, była wizyta Franciszka, który właśnie tam 25 marca 2019 r. podpisał posynodalną adhortację Christus vivit, poświęconą młodym ludziom i przekazaną Kościołowi jako drogowskaz do wprowadzania w życie wniosków z synodu z 2018 r., poświęconego młodzieży i rozeznawaniu powołania.

Podpisany przez niego egzemplarz dokumentu można dziś oglądać w sanktuaryjnym muzeum.

 

Dorota Abdelmoula-Viet – Watykan
Foto: YouTube, Vatican Media, Jubileusz Młodych
Czytaj dalej

News USA

Pomimo zmiany rządu, w Syrii trwają prześladowania religijne. Także chrześcijan

Opublikowano

dnia

Autor:

Chrześcijanie, druzowie i szyici w Syrii nadal padają ofiarą przemocy i dyskryminacji – wynika z najnowszego raportu Amerykańskiej Komisji ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF). Mimo obalenia reżimu Baszara al-Asada pod koniec 2024 roku i utworzenia nowego rządu, przemoc wobec mniejszości religijnych nie ustaje. O dramatycznej sytuacji mówi Ojciec Paweł Kosiński.

Według raportu, wielu członków nowego rządu Syrii to byli bojownicy radykalnej organizacji Hay’at Tahrir asz-Szam (HTS), która odegrała kluczową rolę w obaleniu Asada. HTS, dawniej powiązana z Al-Kaidą, była oskarżana o masowe egzekucje i brutalne prześladowania religijne. Ahmed al-Sharaa – obecny prezydent Syrii – był niegdyś jej dowódcą.

Choć nowy rząd deklaruje przywiązanie do wolności religijnej, w rzeczywistości wiele osób odpowiedzialnych za wcześniejsze zbrodnie zajmuje dziś najwyższe stanowiska państwowe.

Co więcej, administracja USA pod przewodnictwem Donalda Trumpa zdecydowała się na zniesienie sankcji wobec Syrii i usunięcie HTS z listy organizacji terrorystycznych – decyzję, która budzi poważne kontrowersje.

Przemoc wobec mniejszości

Raport dokumentuje falę przemocy wymierzoną w alawitów – szyicką grupę religijną, z której wywodził się Asad – a także w druzów i chrześcijan. Od grudnia 2024 roku dochodziło do podpaleń domów, niszczenia świątyń, masowych egzekucji i przesłuchań “od drzwi do drzwi”, które nasiliły się w pierwszych miesiącach 2025 roku.

Odnotowano także liczne rabunki, szykany i przemoc wobec chrześcijan, w tym ataki na ich domy i świątynie. Atak na kościół prawosławny Mar Elias w Damaszku, w którym zginęło 25 wiernych, został określony jako przykład systemowej bierności lub współudziału władz w prześladowaniach.

Reakcje i ostrzeżenia

Amerykańska Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej USCIRF apeluje do administracji USA o uzależnienie dalszego znoszenia sankcji od rzeczywistej poprawy sytuacji mniejszości religijnych.

Komisarz Mohamed Elsanousi podkreśla, że nowe władze Syrii muszą „porzucić swoją ekstremistyczną przeszłość” i zapewnić „kompleksową ochronę dla wszystkich grup religijnych”.

Jeff King, prezes International Christian Concern, ostrzega, że „nowy rząd to jedynie przemalowana wersja dawnej Al-Kaidy i ISIS”, a jego działania służą raczej utrwalaniu radykalizmu niż budowie pluralistycznego państwa.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

marzec 2025
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu