News USA
Republikański Gubernator Wyoming wzmacnia ochronę wolności religijnej

Gubernator Wyoming, Mark Gordon, Republikanin, podpisał ustawę Wyoming Religious Freedom Restoration Act, mającą na celu wzmocnienie ochrony wolności religijnej przed regulacjami stanowymi i lokalnymi. Nowe przepisy, wzorowane na federalnym prawie o tej samej nazwie, zakazują władzom uchwalania polityk, które „znacznie obciążają prawo osoby do praktykowania religii”, a także umożliwiają obywatelom pozywanie rządu za naruszenie ich swobód religijnych. O ustawie mówi Jezuita, Ojciec Józef Polak.
Dzięki uchwaleniu tej ustawy, Wyoming dołącza do 28 innych stanów, które przyjęły podobne regulacje. Prawo, popierane przez większość Republikanów w legislaturze stanowej, spotkało się z podzielonymi opiniami wśród Demokratów. Wyoming Religious Freedom Restoration Act wejdzie w życie 1 lipca.
Co oznacza nowe prawo?
Ustawa definiuje „obciążenie” jako każde działanie, które „ogranicza, hamuje lub odmawia praktykowania religii”, w tym np. odmowę dostępu do programów rządowych, nakładanie kar administracyjnych czy ograniczanie dostępu do obiektów publicznych.
Ochrona obejmuje wszystkie obowiązujące już i przyszłe przepisy, nawet te, które mają zastosowanie do całego społeczeństwa, wzmacniając prawa osób wierzących do wyjątków związanych z wyznawaną religią.
Jednak władze stanowe i lokalne mogą wprowadzać ograniczenia dotyczące praktyk religijnych, jeśli wykażą, że dany przepis jest „niezbędny do promowania ważnego interesu rządowego” i stanowi „najmniej restrykcyjny sposób” jego realizacji. Obywatele, którzy uznają, że ich prawa zostały naruszone, będą mogli odwoływać się zarówno w postępowaniu administracyjnym, jak i przed sądem.
Zdania podzielone
Rzecznik biura gubernatora podkreślił, że nowe przepisy zapewniają uczciwe wysłuchanie każdemu mieszkańcowi Wyoming, który uważa, że władze próbują zmusić go do działania wbrew jego przekonaniom religijnym.
Greg Chafuen, starszy radca prawny organizacji Alliance Defending Freedom, nazwał ustawę „rozsądnym testem równowagi”, który pomoże sądom w ocenie sporów dotyczących wolności religijnej. Jego zdaniem nowe przepisy są ważnym krokiem w ochronie praw obywatelskich i umożliwiają ludziom życie zgodnie z ich wiarą.
Kontekst polityczny i prawny
Podobne regulacje funkcjonują już na poziomie federalnym od 1993 roku, kiedy to Prezydent Bill Clinton podpisał ustawę Religious Freedom Restoration Act. Miała ona szerokie poparcie obu partii, jednak w 1997 rokuSąd Najwyższy orzekł, że nie może być stosowana wobec przepisów stanowych i lokalnych, co zmusiło poszczególne stany do uchwalania własnych wersji prawa.
W ostatnich latach wolność religijna stała się przedmiotem politycznych napięć. Demokraci w Kongresie dążyli do ograniczenia wyjątków związanych z wiarą, zwłaszcza w kontekście praw osób LGBTQ+, przepisów antydyskryminacyjnych oraz kwestii opieki zdrowotnej, takich jak aborcja czy procedury dla osób transpłciowych.
Źródło: cna
Foto: National Governors Association, YouTube, istock
Kościół
Papież Franciszek spędził już ponad miesiąc w szpitalu, ale nadal kieruje Kościołem

Papież Franciszek przebywa w rzymskim szpitalu Gemelli od 14 lutego, co oznacza już 34 dni hospitalizacji. Mimo podeszłego wieku i problemów zdrowotnych, 88-letni Ojciec Święty pozostaje aktywny i nadal sprawuje swoją posługę, podejmując ważne decyzje dotyczące Kościoła.
Stan zdrowia papieża się poprawia
Watykan poinformował, że stan zdrowia Franciszka wykazuje postęp. Według lekarzy papież nie wymaga już nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej, a także ograniczył stosowanie terapii tlenowej o wysokim przepływie. Infekcje płucne wciąż występują, ale są pod kontrolą.
Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał Pietro Parolin, podkreślił, że spekulacje na temat możliwej rezygnacji papieża są bezpodstawne. Po swojej ostatniej wizycie u Ojca Świętego 9 marca stwierdził, że jego stan jest „wyraźnie lepszy” niż podczas wcześniejszych spotkań.
Papież nadal kieruje Kościołem
Pomimo pobytu w szpitalu, Franciszek nie przerywa swoich obowiązków. „Papież wydaje polecenia” – zaznaczył kardynał Parolin, potwierdzając, że decyzje podejmowane są na bieżąco.
Jednym z najnowszych gestów papieża było przekazanie Prezydenckiego Medalu Wolności – nagrody przyznanej mu przez byłego prezydenta USA Joe Bidena – katedrze metropolitalnej w Buenos Aires. To symboliczne oddanie wyróżnienia miejscu, gdzie pełnił funkcję arcybiskupa przed wyborem na papieża w 2013 roku.
Modlitwy i wsparcie dla Franciszka
Cały świat katolicki modli się o zdrowie Ojca Świętego. W najbliższych dniach Apostolskie Archiwum Watykańskie i Watykańska Biblioteka Apostolska zorganizują specjalne nabożeństwo różańcowe, któremu przewodniczyć będzie arcybiskup Angelo Vincenzo Zani.
19 marca papież Franciszek koncelebrował mszę świętą z okazji uroczystości św. Józefa. Dzień upłynął mu również na rehabilitacji i fizjoterapii. Watykańskie Biuro Prasowe poinformowało, że papież poświęcił czas na modlitwę oraz pracę.
Kolejne informacje wkrótce
Ze względu na stabilizację stanu zdrowia papieża Watykan zapowiedział, że następny biuletyn medyczny zostanie opublikowany w przyszłym tygodniu. Dziennikarze otrzymają kolejne aktualizacje na temat Franciszka w piątek 21 marca oraz w poniedziałek 24 marca.
Mimo trudności zdrowotnych papież Franciszek pozostaje pełen determinacji i nie rezygnuje z prowadzenia Kościoła. Wierni na całym świecie nadal modlą się o jego pełny powrót do zdrowia.
Źródło: cna
Foto: YouTube, Vatican Media
Kościół
Papież Franciszek przekazał Prezydencki Medal Wolności katedrze w Buenos Aires

Papież Franciszek podarował Prezydencki Medal Wolności z Wyróżnieniem, przyznany mu przez byłego prezydenta USA Joe Bidena, katedrze metropolitalnej w Buenos Aires. To najwyższe cywilne odznaczenie Stanów Zjednoczonych, które Biden wręczył Ojcu Świętemu w styczniu, tuż przed zakończeniem swojej kadencji, ogłaszając tę decyzję podczas rozmowy telefonicznej. O jego przekazaniu mówi Jezuita, Ojciec Józef Polak.
Uznanie dla papieża jako światowego lidera
Prezydencki Medal Wolności z Wyróżnieniem (Presidential Medal of Freedom with Distinction) przyznawany jest osobom, które wniosły wybitny wkład w dobrobyt społeczeństwa, wartości demokratyczne, bezpieczeństwo USA, pokój na świecie lub inne ważne inicjatywy społeczne.
Wręczając nagrodę na ręce nuncjusza apostolskiego w USA, kardynała Christopha Pierre’a, Biały Dom podkreślił wielkie znaczenie pontyfikatu Franciszka. O wydarzeniu informowaliśmy 13 stycznia.
„Przez dekady służył bezbronnym i nie mającym głosu w całej Argentynie. Jako papież nigdy nie zaprzestał swojej misji na rzecz ubogich. Jest kochającym pasterzem, który z radością odpowiada na pytania dzieci o Boga. Jest także wymagającym nauczycielem, nawołującym do walki o pokój i ochronę planety” – brzmiało oświadczenie Białego Domu.
Medal wraca do Argentyny
Po otrzymaniu tego prestiżowego wyróżnienia papież postanowił przekazać je katedrze w Buenos Aires, gdzie przed wyborem na Stolicę Piotrową pełnił funkcję arcybiskupa i kardynała prymasa. Uroczysta ceremonia przekazania medalu odbyła się 13 marca, w 12. rocznicę jego wyboru na papieża, podczas mszy dziękczynnej za pontyfikat Franciszka.
Proboszcz katedry, ksiądz Alejandro Russo, podkreślił uniwersalne znaczenie tej nagrody: „To nie tylko wyróżnienie dla papieża, ale także dla misji Kościoła, który głosi sprawiedliwość, pokój i prawdę”.
Wskazał również, że obecność papieża w konfliktach zbrojnych, jego troska o środowisko i głoszenie Ewangelii w sferze publicznej są kluczowe dla jego posługi.
Rola papieża w świecie
Ksiądz Russo przypomniał, że Kościół nie może być zamknięty w murach Bazyliki św. Piotra, lecz musi aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i politycznym. „Chęć ograniczenia papieża jedynie do roli zarządcy Kościoła to próba osłabienia jego misji jako pasterza i przedstawiciela Jezusa Chrystusa” – zauważył duchowny.
Na zakończenie ceremonii zebrani modlili się o zdrowie Franciszka, który w ostatnim czasie zmaga się z problemami zdrowotnymi. Proboszcz katedry, cytując arcybiskupa Buenos Aires, modlił się, aby „papież, który dał tyle tlenu Kościołowi, sam mógł odzyskać siły i zdrowie”.
Drugi Prezydencki Medal Wolności dla papieża
Przekazanie przez Franciszka medalu do katedry w Buenos Aires symbolizuje jego przywiązanie do korzeni i misji, jaką pełni Kościół – zarówno w wymiarze duchowym, jak i społecznym. Jest to także gest pokory i przypomnienie, że zaszczyty nie są celem samym w sobie, lecz powinny służyć dobru wspólnemu.
Źródło: cna
Foto: Official White House Photo by Cameron Smith, YouTube
Kościół
Trump przedłuża program wiz dla pracowników religijnych niebędących duchownymi

W sobotę Prezydent Donald Trump podpisując dekret o finansowaniu rządu zapewnił także przedłużenie kluczowego programu wizowego EB-4, który pozwala tysiącom niewyświęconych pracowników religijnych Kościoła katolickiego na dalszą działalność w Stanach Zjednoczonych. O programie, z którego ponad 30 lat korzystali m.in. zakonnicy i siostry zakonne, mówi Ojciec Józef Polak SJ.
Program ten, wydający rocznie 5000 wiz, miał wygasnąć w zeszłym tygodniu, po upływie terminu poprzedniego przedłużenia zatwierdzonego przez administrację Prezydenta Joe Bidena w grudniu ubiegłego roku. Nowe przepisy przedłużają funkcjonowanie EB-4 na kolejny rok.
Wizy te pozwalają organizacjom religijnym sponsorować imigrację osób, które choć nie są duchownymi, odgrywają kluczową rolę w misji Kościoła. Umożliwiają nie tylko tymczasowy pobyt, ale też staranie się o pobyt stały, a później o obywatelstwo.
Znaczenie programu dla Kościoła katolickiego
Program EB-4 dzieli się na dwie kategorie: dla duchownych i dla osób niebędących duchownymi. O ile pierwsza dotyczy księży i diakonów, o tyle druga umożliwia zakonnikom, świeckim misjonarzom i innym kluczowym pracownikom religijnym legalny pobyt w USA.
Według Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB) z wiz EB-4 korzystają m.in.:
- Zakonnice i bracia zakonni,
- Pracownicy duszpasterstwa młodzieży,
- Katecheci i nauczyciele religii w szkołach katolickich,
- Osoby zarządzające zakonami i instytucjami religijnymi,
- Pracownicy opiekujący się chorymi i starszymi w katolickich placówkach medycznych.
Bez przedłużenia programu wielu zakonników i pracowników religijnych mogłoby stracić możliwość dalszej działalności w USA. W 2022 roku USCCB podkreślała, że te przepisy nie są stałą częścią amerykańskiego prawa imigracyjnego, lecz wymagają regularnego przedłużania, co wprowadza niepewność dla osób i organizacji religijnych korzystających z tego systemu.
Wpływ programu na powołania i działalność Kościoła
Przed wprowadzeniem wiz EB-4 w 1990 roku organizacje religijne miały poważne trudności z zatrudnianiem imigrantów spoza USA.
Biskup Mark Seitz, przewodniczący Komitetu ds. Migracji USCCB, w kwietniu 2024 roku apelował do Kongresu o trwałe zabezpieczenie programu. Wskazywał, że czas oczekiwania na wizę EB-4 znacznie się wydłużył, a proces jest bardziej skomplikowany niż w przypadku innych kategorii wizowych.
Kłopot główny to olbrzymie zaległości w procedowaniu tej kategorii wizowej. Zwraca na to uwagę Miguel Naranjo, odpowiadający za imigrację religijną w Catholic Legal Immigration Network (Katolickiej Sieci Legalnej Imigracji).
“Proces uzyskania stałego pobytu, który kilka lat temu zajmował gdzieś od 12 do 24 miesięcy, teraz potrwa znacznie dłużej” – powiedział Naranjo w wywiadzie dla CNA.
David Spicer, zastępca dyrektora ds. polityki migracyjnej USCCB, zwrócił uwagę, że program odgrywa kluczową rolę w działalności Kościoła katolickiego.
“Myślę, że Kościół katolicki prawdopodobnie stanowi największą grupę beneficjentów wiz dla osób niebędących duchownymi. Wiele zgromadzeń zakonnych polega na tym programie, aby sprowadzać nowych członków i zapewniać im stabilny pobyt” – powiedział Spicer.
EB-4 a wizy R-1 – różnice i wyzwania
EB-4 różni się od programu wiz tymczasowych R-1, które są przeznaczone głównie dla księży i diakonów. Wizy R-1 umożliwiają duchownym krótkoterminowy pobyt, ale nie gwarantują imigrantom ścieżki do obywatelstwa ani stałego pobytu. W ostatnich latach system R-1 zmagał się z ogromnymi opóźnieniami i biurokratycznymi trudnościami.
David Spicer ostrzegł, że jakiekolwiek zakłócenia w programie EB-4 mogą negatywnie wpłynąć także na duchownych korzystających z wiz R-1.
„Dla wielu zakonników i sióstr zakonnych, którzy czekają na stały pobyt, EB-4 jest jedyną szansą na stabilizację ich statusu. Jeśli program przestanie działać, może to zagrozić wielu posługom Kościoła” – powiedział
Źródło: The Pillar, cna
Foto: Archdiocese of Indianapolis, Franciscan Sisters of Christian Charity, istock/AnnaStills/apomares/
-
News USA3 tygodnie temu
Rząd wprowadza obowiązkową rejestrację imigrantów pod groźbą kar
-
Najpiękniejsza Polka w USA3 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Isabel Cieśla
-
News USA3 tygodnie temu
Miliony Amerykanów otrzymają jednorazowe wypłaty i wyższe świadczenia Social Security
-
News USA3 tygodnie temu
Trump podpisuje rozporządzenie w sprawie przejrzystości cen w opiece zdrowotnej
-
Najpiękniejsza Polka w USA3 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Natalia Jakimiuk
-
News USA3 tygodnie temu
Kłótnia w Białym Domu: Trump ostro potraktował Zełenskiego
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 dni temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
Najpiękniejsza Polka w USA2 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Victoria Kubecki